TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Босанците бесни по коментарите на Макрон

Deutsche Welle - 08.11.2019

Босанските политичари изразија големо незадоволство од забелешките на францускиот претседател Емануел Макрон кој ја опиша нивната земја како „темпирана бома“ во интервју за Економист. Водечките политичари во Босна и Херцеговина се бесни на Макрон ...

Помпео и германско-американското пријателство

Deutsche Welle - 08.11.2019

При посетата на Помпео во Германија, не доаѓаат до израз постоечките разлики меѓу двете земји. Тој ќе се сретне со канцеларката Меркел, која им контрира на критиките на Макрон кон НАТО. Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас му се ...

Кристофер Хил: Емануел Макрон го предаде Балканот

Сител - 08.11.2019

Проџект Синдикат По падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години западните лидери континуирано го истакнуваат ставот дека не постои проблем на Европскиот континент што не може да биде решен преку залагање заедно со Европската унија или со проширување на ...

Што би му кажал в лице на Макрон

Н.Македонија - 08.11.2019

Како секој разочаран Македонец по француското „не“ за доделување датум за почеток на преговори за Македонија за членство во ЕУ, веројатно многумина граѓани посакуваат да можат своите аргументи директно и во четири очи да му ги предочат на ...

Емануел Макрон: На Европа и се заканува геополитичко исчезнување

Слободен Печат - 08.11.2019

Францускиот претседател, според „Фигаро" сака да ја нарече мачката - мачка. Тој не ги користи дипломатските формулации. Во британскиот неделник тој вели дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт".

Од застареното НАТО на Трамп до НАТО на умирање на Макрон

Р.С.Европа - 08.11.2019

Претседателот на Франција Емануел Макрон во четвртокот ги предупреди сограѓаните во Европа дека НАТО умира, наведувајќи ги притоа недостигот на координација и американската непредвидливост под претседателот Доналд Трамп.

Кристофер Хил: Трамп има недефинирана надворешна политика, проблемот со Северна Македонија не го ни регистрира

Локално - 08.11.2019

Уште од падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години, западните лидери постојано нагласуваа дека не постои проблем на Европскиот континент кој не може да биде решен со помош на Европската Унија или со ширење на европскиот проект.- Пишува Кристофер Р.

Макрон: Македонија не доби датум за преговори поради Албанија

Магазин - 08.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за ,,Економист” истакна дека Македонија е подготвена да добие датум за преговори уште на самитот во март, но под услов и Унијата и Македонија да испорачаат реформи.

Апокалиптична визија на Макрон: НАТО веќе не може да гарантира безбедна Европа

Фактор - 08.11.2019

НАТО е на смртна постела, ЕУ е на работ на бездна, а Европа веќе не може да очекува ништо од САД! Тоа е, во најмала рака, апокалиптична визија од интервју дадено во драматичен тон од францускиот претседател Емануел Макрон за британскиот „Економист“.

Макрон во прегратките на Трамп и Путин

CivilMedia - 08.11.2019

пишува: Геополитичкиот „земјотрес“ што го предизвика интервјуто на Емануел Макрон за лондонски „Економист“ („мозочна смрт на НАТО“, „Европа на работ од амбис“ итн.) додаваат „трамповско“ масло на оганот којшто беснее во меѓународниот мултилатерален ...

„НАТО е клинички мртов“, вели Макрон, Русија го поздрави

еМагазин - 08.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за британски Економист вели дека НАТО е на умирање, а Европа е на раб на бездна. Тој ги предупреди членките на европските земји дека веќе не можат да се потпираат на САД, односно дека од САД веќе не ...

Макрон: БиХ е темпирана бомба која чука покрај Хрватска

МКД - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон оцени дека Босна и Херцеговина е „темпирана бомба која чука веднаш до Хрватска“. Во големото интервју за лондонски Економист, тој зборуваше и за Босна и Херцеговина, истакнувајќи дека земјата се соочува со ...

Макрон доби поддршка од Русија за осудата на НАТО, Помпео и Мас го демантираат

Канал5 - 07.11.2019

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за мозочна смрт на НАТО ја изразува вистинската состојба , соопшти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи , Марија Захарова. „Колку е тоа точно. Изјавата ја отсликува вистината.

Захарова за изјавата на Макрон за „клиничката смрт“ на НАТО: „Златни зборови“

МКД - 07.11.2019

Официјалната портпаролка на министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова изјавата на претседателот на Франција Емануел Макрон дека НАТО е „клинички мртво“ ја нарече вистинска сотојба на Северноатлантската алијанса. „Златни зборови.

Макрон подготвен за преговори ако следните месеци се спроведат клучните реформи и се реформира методологијата

Нова ТВ - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон излезе со помек став во однос на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, но под услов следните месеци двете земји да ги завршат клучните реформи, а во меѓувреме да се реформира преговарачката ...

Ангела Меркел ги осуди „суровите зборови“ на Макрон за НАТО

МКД - 07.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел процени дека речникот што го употреби францускиот претседател Емануел Макрон бил суров и му пораче дека не го дели неговото гледиште. И генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и германската канцеларка ...

Макрон: Датум за Македонија, по реформите

Алсат-М - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази подготвеност да се согласи со почетокот на преговорите со Скопје, само доколку во следните шест месеци се реформира постапката за проширување и се продолжат внатрешните реформи.

Помпео и Мас го бранат НАТО по коментарите на Макрон

Нова ТВ - 07.11.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска ја истакнуваа важноста на НАТО, истакнувајќи дека трансатлантската соработка е клучна за падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години и оти и денес е ...

БиХ ќе го повика францускиот амбасадор на разговор поради изјава на Макрон

А1 On - 07.11.2019

Кабинетот на претседавачот со претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ, соопшти дека утре ќе го повика на разговор амбасадорот на Франција во БиХ Гијом Русон, поради изјава на францускиот претседател Емануел Макрон дека „Босна е ...

БиХ- Комшиќ го повика францускиот амбасадор да ги објасни изјавите на Макрон

Р.С.Европа - 07.11.2019

Кабинетот на Жељко Комшиќ, претседавач со претседателството на Босна и Херцеговина, најави дека утре ќе го повика на разговор амбасадорот на Франција во земјата за да ги разјасни ставовите на францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон подготвен да попушти за датумот – ќе го смени ставот под два услови, а Скопје и Тирана да ги довршат реформите

ТВ21 - 07.11.2019

Доколку во следниве месеци се реформира преговарачката методологија, а Скопје и Тирана ги довршат внатрешните реформи, Претседателот на Франција, Емануел Макрон изрази подготвеност да попушти околу отпочнувањето на преговорите.

Макрон за Економист: НАТО е клинички мртво

МКД - 07.11.2019

„Спремен сум повторно да размислам за Западен Балкан доколку бидат решени процедурите за пристапување“, вели францускиот претседател во интервју за Економист . Емануел Макрон, францускиот претседател, ги предупреди европските земји дека веќе не ...

Макрон за „Економист“: Македонија не доби датум заради Албанија

Канал5 - 07.11.2019

По француското вето за Македонија на октомврискиотСсамит, Макрон за ,,Економист” најавува подготвеност земјава да добие датум за преговори уште на самитот во март, но под услов и Унијата и Македонија да испорачаат реформи.

Макрон: Босна е темпирана бомба која му се заканува на регионот

Кумановски м. - 08.11.2019

„Ако сте загрижени за овој регион, првото прашање не е ниту Северна Македонија, ниту Албанија, туку Босна и Херцеговина. Босна и Херцеговина е темпирана бомба што чука веднаш до Хрватска. Се соочува со проблемот на џихадистите повратници “, ...

Макрон: Трамп го гледа НАТО како трговски проект

МКД - 07.11.2019

Макрон во драматичното интервју за Економист ги предупреди европските држави дека веќе не можат да се потпираат на Соединетите Американски Држави, односно дека од Америка веќе не може да се очекува дека ќе застане во одбрана на земјите членки на ...

Спасеновски: ЕУ и НАТО имаат наталожени недостатоци кои мора да се решат

Локално - 07.11.2019

Факт е дека западниот свет, членките на ЕУ и НАТО проектираат нова состојба во која настојуваат да укажат на подолг период сериозни, наталожени недостатоци околу индината и развојот на НАТО и ЕУ.

Меркел и Столтенберг реагираат за изјавата на Макрон за НАТО

Р.С.Европа - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон употреби драстични зборови кога рече дека НАТО е во состојба на мозочен удар, рече денеска германската канцеларка Ангела Меркел. Таа додаде дека тоа не е и нејзино гледиште.

Пристигнуваат реакциите за изјавата на Макрон: Употреби доста сурови зборови

Независен - 07.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека речникот кој го употреби францускиот претседател Емануел Макрон бил суров и порача дека не го дели неговиот став. Меркел се осврна на изјавата на Марон дека НАТО минува низ „мозочна смрт“.

Меркел му возврати на Макрон: НАТО е камен темелник на нашата безбедност!

Точка - 07.11.2019

Откако денес францускиот претседател Емануел Макрон ги шокираше западноевропските земји со изјавата дека „НАТО има мозочна смрт, а Европа е на работ на провалија“, реагираше германската канцеларка Меркел.

Макрон предвидува распаѓање на НАТО алијансата

Сител - 07.11.2019

НАТО е во состојба на мозочна смрт, а Европа стои на работ на бездна. Во интервју за британски “Економист”, францускиот претседател Макрон сподели драматични видувања за иднината на Алијансата и заедничката политика на Европската Унија.

Захарова: Ставот на Макрон за НАТО ја одразува вистината

24Инфо - 07.11.2019

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека НАТО е во состојба на мозочна смрт ја одразува вистината, напиша денеска на Фејсбук портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. – Колку е тоа точно.

Макрон откри: Скопје не доби датум заради Албанија, Мицкоски упорен – Заев не испорачал резултати

А1 On - 07.11.2019

Францускиот претседател Макрон во интервју за магазинот „Економист“ кажа дека е подготвен да се согласи да започнат преговори со Скопје, доколку во следните месеци се реформира процедурата, а земјата продолжи со реформите.

Милевски: Патот кон ЕУ и НАТО е трасиран – Макрон потврди дека нема ништо против Македонија

ТВ21 - 07.11.2019

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски во емисијата „10 минути“ на ТВ21 рече дека патот кон Европската унија и НАТО алијансата е веќе трасиран. Тој потенцираше дека францускиот претседател, Емануел Макрон со денешната изјава потенцирал ...

Меркел не е согласна со дијагнозата на Макрон за НАТО

24Инфо - 07.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел го отфрли мислењето на францускиот претседател Емануел Макрон дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт” и посочи дека такви коментари не се потребни. На средбата со генералниот секретар на Алијансата Јенс ...

Заев верува во одговорна одлука од Макрон, во првата наредна прилика

Телма - 07.11.2019

Македонскиот премиер, Зоран Заев смета дека средбата на претседателот Пендаровски со Еманел Макрон на 12-ти Ноември е можност плус францускиот претседател директно да биде запознаен со вистината за успесите на нашата држава и дека очекува одговорна ...

Реформите во ЕУ и европерспективата на Македонија

Канал5 - 07.11.2019

Премиерот смета дека Франција е голем пријател на Македонија, а по средбата Пендаровски – Макрон, официјален Париз ќе има по јасна слика за барањата и очекувањата на земјава. Додека Европа со нетрпение сака и официјално да ги види предлозите на ...

Макрон: Сите во ЕУ беа за преговори со С. Македонија, но не и со Албанија

Deutsche Welle - 07.11.2019

Францускиот претседател Макрон во интервју за магазинот Економист вели дека е подготвен да се согласи да започнат преговори со Скопје, доколку во следните месеци се реформира процедурата, а земјата продолжи со реформите.

Макрон нѐ кани за да нѐ награди!

Слободен Печат - 07.11.2019

„Убеден сум дека по средбата на 12 ноември ќе имаме позитивен епилог. Инаку Макрон не би го поканил нашиот Претседател ако има намера таа средба да има негатевен епилог“, вели Амбасадорот Нано Ружин за Слободен печат Во интервју за Слободен печат ...

Макрон: НАТО е пред умирање, ЕУ е на работ на амбисот, од САД веќе нема ништо!

Канал5 - 07.11.2019

Францускиот претседател во интервју за британскиот економист оценил дека НАТО е на умирање, а Европа се наоѓа на работ на амбисот. Макрон во интервјуто ги предупредува земјите членки на Европската унија дека веќе не можат да се ослонат на САД, ...

Макрон - НАТО е во состојба на мозочен удар

Р.С.Европа - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон вели дека НАТО е во состојба на мозочен удар. Тој во изјава за британскиот неделник Економист вели дека тоа се должи на помалото американско ангажирање и на однесувањето на Турција.

Макрон: НАТО е пред умирање, ЕУ на раб на пропаст, а од САД нема ништо

Независен - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон, во интервју за британски „Економист“ вели дека НАТО е пред умирање, а дека Европската Унија се наоѓа на раб на пропаст. Макрон ги предупреди членките на ЕУ дека веќе не може да се потпираат на САД, односно ...

Макрон: НАТО е клинички мртов, а Европа на работ на пропаст

Алсат-М - 07.11.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ги предупреди земјите од Европа дека повеќе не може да очекуваат САД да ги заштитуваат членките на НАТО алијансата. „Она што моментално се случува е клиничка смрт на НАТО, а Европа е „на работ на пропаст“, ...

Шок од Париз: НАТО е клинички мртов

Expres - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон тврди дека НАТО има мозочна смрт. Тој ги предупреди европските земји дека тие не можат повеќе да се потпрат на тезата дека САД ќе ги брани своите сојузници во НАТО.

Макрон изненади со со својот став: „Европа е на ивица на провалија, НАТО е клинички мртов

Press24 - 07.11.2019

Она низ што во моментов поминуваме може да се опише како мозочна смрт на НАТО. Европа се наоѓа на ивица на провалија, изјавил францускиот претседател Емануел Макрон. Тој во интервју за Економист додал дека Европа мора да почне стратешки да ...

Макрон оцени дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“

Нетпрес - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон оцени во четвртокот дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“, укажувајќи на намалувањето на ангажманот на САД и однесувањето на Турција, двете членки на Алијансата кои ги имаат најголемите армии.

Проширувањето и еднаквоста во ЕУ

+инфо - 07.11.2019

Моментно е неизвесно дали Макрон ќе успее да понуди решение за натамошните интеграции преку откривање на некаков нов „европски велосипед“. Што е тоа што денес ги обединува земјите-членки на ЕУ? Фактот дека на Македонија на последниот ЕУ-самит не ѝ ...

Макрон за „Економист“: НАТО е на смртна постела, а Европа на работ на амбис

+инфо - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во драматично интервју за списанието „Економист“ тврди дека НАТО се наоѓа на смртна постела, а Европа на работ на амбис. Во интервјуто Макрон ги предупредува европските земји членки дека веќе не можат да се ...

Избори има да нема

Слободен Печат - 07.11.2019

По наглото свртување на францускиот реморкер под закана на американската ласерска рампа од Вашингтон, попушта студенилото на Макрон. Предвремените не ги сака никој и е многу извесно, априлските да бидат октомвриски.

Макрон: НАТО е пред умирање, а Европа е на работ на бездна

Макфакс - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за „Економист“ рече дека НАТО е пред умирање и ги предупреди европските земји дека веќе не можат да се потпираат на САД да ги брани своите сојузници.

Заев: Новата методологија за преговори би била фер шанса за нас

Независен - 07.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изрази очекување дека новата методологија за преговори на Европската Унија, може да се адаптира до првата меѓувладина конференција, што се одржува после неколку месеци од донесување одлука за почеток на преговори.