TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардарки ја освоија шестата шампионска титула

Сител - 16.05.2018

Ракометарките на Вардарки и официјално ја освоија нотата титула шампион на Македонија. Вардарки во последното 28 коло Вардар го победи Металург со 49-24 полувреме 23-13 и без пораз уште една ја потврди доминацијата во првенството на Македонија.

Илиќ и Јахја со дебитантски настапи во првиот тим

Вардар - 16.05.2018

Во многуте дебитанти кои што сезонава за прв пат настапија во сениорската конкуренција во Вардар во Првата лига, денеска на теренот против Академија Пандев се најдоа уште двајца фудбалери.

Вардар со триумф над Академија Пандев во последниот домашен меч

Вардар - 16.05.2018

Интересен и возбудлив натпревар одиграа Вардар и Академија Пандев, во кој што и двата тима се сменија со водствата, за на крајот „црвено-црните“ да дојдат до погодок, и до трите бода на овој меч.

Битола подготвена за Купот: Пелистер и Вардар ja отвораат двојната битолско-скопската пресметка

24 Ракомет - 16.05.2018

Екипите кои во понеделникот ги одмерија силите во Скопје во рамки на првенството, Пелистер и Вардар в петок ќе излезат први на терен на пресметката од Купот на Македонија која ќе биде одржана в Битола.

Последно шампионско крунисување: И Вардарки во празна сала го славеа трофејот (ФОТО)

Sport 1 - 16.05.2018

ЖРК Вардар заминува во историјата, како проект кој по пет години постојано учество на фајнлфор турнирите за жал не успеа да ја израдува македонската јавност со европска титула, па клубот заминува во историја и денеска за последен пат беше крунисан ...

ВИДЕО: Вардар едвај против „пандевци“, Максимов и Барсегјан донесоа пресврт

Gol.mk - 16.05.2018

Вардар ја совлада Академија Пандев со 3-2 во последниот домашен натпревар во сезоната и им се врати на победите по разочарувачкото „вечно дерби“. Јунак на триумфот беше резервистот Максимов, кој постигна два гола на додавања на најдобриот вардарец ...

Вардар заврши уште една сезона со титула без пораз

Вардар - 16.05.2018

Вардарки го добија вториот пехар сезонава и тоа за титулата во домашното првенство. Во последното 28 коло Вардар го победи Металург со 49-24 (23-13) и без пораз уште една ја потврди доминацијата во првенството на Македонија.

ЖРК Вардар со убедлива победа ја потврди новата титула

Дерби - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар без проблеми го совладаа тимот на ЖРК Металург, а со убедливата победа изразена со резултат 49:24 и дефинитивно заокружија уште сезона во која имаа голема доминација и ја освоија шампионската титула во женското ракометно ...

Перфектните Вардарки ја освоија шестата титула!

Спортклуб - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар славеа убедлива победа над Металург со 49:24 во последниот натпревар од женската ракометна лига на Македонија. По финалето во Лигата на шампионите, каде повторно беа поразени од Ѓер со еден гол разлика, за Вардарки ...

„Вардарки“ само со девет ракометарки на последното крунисување

Екипа - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар се закитија и со последниот шампионски трофеј како дел од овој мега-проект, откако доминацијата на домашната сцена ја комплетираа со убедлива победа над ЖРК Металург од 49-24.

28 победи на 28 меча: Вардар доминантно до шеста титула во Женската лига

Gol.mk - 16.05.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар го совладаа тимот на Металург со 49-24 во последниот натпревар од Женската лига. По финалето во Лигата на шампионите, за вардарки останаа уште три обврски во Македонија , една лигашка средба и две во Купот на Македонија.

Заврши уште една приказна: Вардар ја спушти завесата со 6. титула (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар ја потврдија и 6. круна во првенството, а после овој триумф останува едно прашање. Неизвесноста е дали победата над Металург од 49:24 е последната на вардарки во првенството и дали титулата освоена денеска е последната во ...

Вардарки со перфектен биланс дојдоа до нова круна

24 Ракомет - 16.05.2018

Три дена после Ф4 турнирот во Будимпешта ракометарките на Вардар го одработија и последниот меч во првенството на кој го совладаат тимот на Металург со 49:24. На средба на која се знаеше сè уште пред почетокот неизвесноста беше кој ќе биде конечниот ...

Составот на Вардар за Академија Пандев: Двајца дебитанти во првите 11

Вардар - 16.05.2018

Двајца дебитанти денеска ќе има во составот на Вардар за дуелот во претпоследното 35-то коло против Академија Пандев на домашен терен. Станува збор за Абдулахи Јахја и за голманот Филип Илиќ кои за прв пат ќе го почувствуваат вкусот на сениорската ...

Официјално: Стоилов во Вардар и во следните две години

SportMedia - 16.05.2018

Нема ништо од трансфер на Стојанче Стоилов во полскиот Киелце. Тој ја продолжи верноста со Вардар на уште две години, односно до 2020 година. Со тоа се ставаат крај на сите шпекулации околу неговата иднина кои кружеа во последните денови.

Навивачи-сега сте на тест, покажете респект: Вардарки денеска за последен пат ќе бидат крунисани како шампионки

24 Ракомет - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар денеска за последен пат ќе бидат крунисани како шампионки на Македонија. Од самото формирање на дрим-тимот во 2012 година, ЖРК Вардар ја започна доминацијата во македонскиот и европскиот женски ракомет која за жал симболично ...

Зголемен водостојот на Вардар во однос на вчерашниот ден

А1 On - 16.05.2018

Зголемен е водостојот на реката Вардар во однос на вчерашниот ден и во споредба со просекот за мај. Најновите хидролошки мерења покажуваат дека кај Јегуновце во споредба со вчера нивото на Вардар е зголемено за 46 сантиметри, кај Зајчев Рид за 16 ...

Вардарки денеска ги крунисуваат за шампионки на Македонија

Вардар - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар денеска го играат последниот натпревар од женската лига на Македонија за оваа сезона, а противник ни е тимот на Металург. По натпреварот нашите девојки ќе ги добијат и медалите за шампионската титула и пехарот на РФМ.

Вардар против Академија Пандев: „Црвено-црните“ последен пат на домашен терен сезонава

Вардар - 16.05.2018

Фудбалерите на Вардар денеска го играат последниот натпревар на домашен терен оваа сезона. „Црвено-црните“ од 16:15 часот го пречекуваат составот на Академија Пандев. Се најавуваат добри временски прилики за време на мечот, со што љубителите на ...

,,Книга на славните“ за ракометарките на Вардар

AKO - 16.05.2018

Навивачите може да се простат од ракометарките на Вардар преку потпис во “Книгата на славните” ,,Како резултат на сите пораки на поддршка и благодарност до клубот за сите радости во изминативе пет сезони, раководството на ЖРК Вардар ќе им овозможи ...

Млада навивачка напиша прекрасна песна за ЖРК Вардар!

Sport 1 - 15.05.2018

Ракометарките на Вардар, повторно, не ги посака среќата во Лигата на шампиони против Ѓер и вторпат изгубија во големото финале, но навивачите не ги напуштија, па на социјалните мрежи можеа да се прочитаат голем број мотивациски пораки за Вардарки, ...

Стоилов : Шпекулации се тоа дека сум потпишал за Киелце

Спортски - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар со денешната победа над Тинекс Пролет 38:25 се промовираа за старо-нови шампиони на Македонија. Капитенот горд на својата екипа и освоената титула на прашањето за напуштање на Вардар одговри.. Тоа е само „жолта штампа“.

Вардар е шампион на Македонија

МКД - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар со 38:25 го победија Пролет и ја одбранија титулата во македонското првенство, вкупно 12. во нивната историја. На едно коло до крајот, пред натпреварот со Металург, Вардар ја завери шампионската титула, па последниот меч ќе ...

Запишете ги вашите пораки: ЖРК Вардар отвора „Книга на славните“

Gol.mk - 15.05.2018

Пет години по ред ЖРК Вардар е во самиот европски врв. Трипати беше третопласиран а последниве две сезони го освојува сребрениот медал. Тоа е успех со кој ретко која екипа може да се пофали.

Вардар е повторно првак на Македонија

А1 On - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во македонското првенство на едно коло до крајот на плејофот, откако со 38:25 го совладаа Пролет. За „црвено-црните“ ова е четврта титула во низа или вкупно 12-тата титула првак на Македонија.

Најтажниот пехар во вардаровата историја! (ФОТО)

Sport 1 - 15.05.2018

Вардар стана шампион на Македонија, веројатно, најлесно од сите досегашни 12 случаи. Знаеме дека ривалството со Металург веќе со години е сенка на едно време, но овој пат и јавноста заборави.

Стоилов: Титулата ми е слатка, а мојата иднина во Вардар е сигурна!

Gol.mk - 15.05.2018

Капитенот на Вардар , Стојанче Стоилов крена нов трофеј во „црвено-црниот“ дрес, Полесно од очекуваното, лесно и доминантно, најтрофејниот македонски ракометен тим донесе нов лигашки пехар во своите витрини, а и покрај „прошетката“ на тимот во ...

Недопирливи: „Вардарци“ прославија нова титула во Македонија

Екипа - 15.05.2018

Ракометарите на Вардар го добија денешниот натпревар против Пролет со убедливи 38-25, што беше доволно за „црвено-црните“ по девет кола од плејофот да ја одбранат шампионската титула. Фаворитската улога оваа сезона беше оправдана уште полесно од ...

Вардар и теоретски ја потврди новата титула во македонското првенство

Дерби - 15.05.2018

Вардар наскоро ќе ја брани европската титула на турнирот во Келн, а во меѓувреме успешно ја одбрани титулата во домашното ракометно првенство. Со денешната победа со резултат 38:25 над Тинекс Пролет, избраниците на Раул Гонзалес на едно коло до ...

Вардар и тероретски e првак на Македонија

Вардар - 15.05.2018

Со триумфот над Пролет од 38-25 (16-13) Вардар ја одбрани титулата во првенството на Македонија, 12. во клупската историја. На едно коло до крај на плејофот Вардар има предност во однос Металург, и без оглед на исходот од последното коло вардарци се ...

Со "Книга на славните" - ЖРК Вардар ќе остане вечен

SportMedia - 15.05.2018

ЖРК Вардар ги брои деновите на згаснување, се ближи крајот на ѕвездениот состав, почнува ерата на мракот во женскиот ракомет. За разлика од вчерашниот дочек на ракометарките кој беше оскуден, денеска од клубот информираат дека на нивната адреса ...

Вардарци продолжија со жнеење на трофеи: Заокружена втора серија од четири титули (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 15.05.2018

Пред празни трибини и пред едвај педесетина навивачи ракометарите на Вардар денеска беа крунисани во старо-нови шампиони на Македонија. Навивачите ги заборавија своите миленици во последниот натпревар сезонава во СЦ „Јане Сандански“. Ова е вкупно 12.

Вардар нема конкуренција, по 12. пат е шампион на Македонија

24 Ракомет - 15.05.2018

Со одигрувањето на мечот од 9. коло од плеј-офот во Супер машката лига, екипата на Вардар ја одбрани титулата во првенството и дојде до уште еден трофеј со што одново стана шампион на Македонија, а ова е 12-круна за Вардар.

Пехарот број 2 е во рацете на Вардар

SportMedia - 15.05.2018

Со триумфот над Пролет од 38-25 (16-13) Вардар ја одбрани титулата во домашното првенстви и стигна 12-та во клупската историја. На едно коло до крај на плејофот „црвено-црните" имаат предност во однос Металург, и без оглед на исходот од последното ...

Вака се сака Вардар? Последен натпревар дома сезонава, а го гледаат едвај 50 луѓе!

Gol.mk - 15.05.2018

Европскиот шампион Вардар со забрзано темпо ги игра натпреварите во плеј-офот од Суперлигата и веќе по девет меча ќе може да ја одбрани титулата. Доколку слави над Пролет, Вардар ќе ја освои 12-тата титула во клупската историја.

Титула број 12 за загревање за Фајнал фор за РК Вардар (галерија)

TopSport - 15.05.2018

РК Вардар со 38:25 го совлада Пролет за и официјално да ја обезбеди 12-тата титула на шампион на Македонија на едно коло до крајот на плеј-офот. Ова е четврта титула во низа за „црвено-црните“, со што го израмнија рекордот од 2000 до 2004 година и ...

Вардар повторно Шампион на Македонија

Sport M - 15.05.2018

Црвено-црните со убедлива победа од 38:25 славеа против Пролет и ја одбранија титулата Шампион на Македонија. За Вардар оваа титула е вкупно 12 од домашното првенство. Во пред последното коло Вардар ја обезбеди титулата, а на последниот натпревар ...

ФОТО: Ѓер ги дочека своите хероини

Gol.mk - 15.05.2018

Тимот кој втора година по ред беше кобен за ЖРК Вардар , Ѓер , ја прослави титулата со своите навивачи низ градот. По враќањето од Будимпешта, каде минатиот викенд се одржа завршниот турнир, беше организирана прослава на градскиот плоштад.

Вардарки ќе имаат „Книга на славните“ во која ќе можат да се потпишат навивачите

МКД - 15.05.2018

Вардар реши да направи „Книга на славните“ за своите ракометарки каде навивачите ќе можат да ги запишат своите пораки, желби, поддршка и благодарност за девојките. Иако не успеја да се искачи на највисокото место во Европа, женскиот тим на Вардар ...

Самсоненко : Ги отфрлам шпекулациите дека заминувам од Вардар !

Спортски - 15.05.2018

Околу Вардар се шират серија шпекулации за неговата иднина, се очекуваше официјално произнесување на газдата на трите клуба г-н Сергеј Самсоненко. Па така денеска Самсоненко даде интервју за gol.mk.

Самсоненко: Буџетот на Вардар веројатно ќе биде 7-8 милиони евра

Оff.net - 15.05.2018

Парите од ЖРК Вардар нема да се одлеваат во другите два клуба, изјави газда Сергеј Самсоненко во интервју за гол.мк. Точно е дека им касни со плата, ама тврди дека не му останал должен на ниту еден ...

Самсоненко: Македонија ми е како моја земја и немам притисок, продолжувам со инвестиции во Вардар!

Скопје24 - 15.05.2018

Вардар постигна огромни успеси, за коишто спортските ентузијасти во Македонија можеа само да фантазираат и ретко кој можеше да предвиди дека ќе станат дел од нашата спортска историја. Ако пред една деценија некој ви кажеше дека во иста година РК ...

Дадете ја својата благодарност кон ЖРК Вардар преку потпис во “Книгата на славните”

24 Ракомет - 15.05.2018

Раководството на ЖРК Вардар како резултат на сите пораки на поддршка и благодарност до клубот за сите радости во изминативе пет сезони, ќе им овозможи на сите фанови во специјално направена “Книга на славните” да го искажат својата љувов и ...

ВИДЕО: Вардар со триумф над Академија Пандев во последното коло

Sport M - 16.05.2018

Интересен и возбудлив натпревар одиграа Вардар и Академија Пандев, во кој што и двата тима се сменија со водствата, за на крајот „црвено-црните“ да дојдат до погодок, и до трите бода на овој меч.

Уште една титула без пораз за Вардар

МКД - 16.05.2018

Ракометарките на Вардар ја освоија титулата во домашното првенство откако во последното коло го совладаа Металург со 49:24. Вардар ја потврди доминацијата во женскиот ракомет на домашно тло откако и оваа сезона без пораз се прошета во шампионатот.

Пелистер и Вардар ќе ја отворат завршницата од Купот во „Младост“

Gol.mk - 15.05.2018

Пред една недела беше направена ждрепката за Купот на Македонија кој втора година по ред ќе се одржи во салата „Младост“ во Битола. Истата одлучи Пелистер да се сретне со бранителот на титулата Вардар, а вториот битолски претставник, Еурофарм ...

Ѓер на нозе: Цели семејства на плоштад, пензионери пијат шампањско (ФОТО+ВИДЕО)

24 Ракомет - 15.05.2018

Ракометарките на Ѓер вторпат по ред стигнаа до титулата европски шампион. Жртва на ракометарките на Амброш Мартин на идентичен начин како и минатата години беа вардарки кои за жал го имаа својот последен обид да стигнат до европската титула.

„Два во еден“ – Пелистер Еурофарм: Битола создава ракометен „џин“

Екипа - 15.05.2018

Скопските клубови Металург и Вардар повеќе од десет години доминираат на македонската ракометна сцена, но тоа наскоро би можело да се промени, по се погласните најави дека во Битола ќе се создава дрим-тим, и тоа со фузија на двата актуелни ...

Веќе видено во Будимпешта, вардарки европски вицешампионки

Н.Македонија - 15.05.2018

Повторно исти финалисти во женската Лига на шампионите (ЛШ) и повторно ист епилог. Повторно неискористен последен напад за победа, повторно продолженија и повторно минимален пораз од ист противник.

Дибирова: Немавме среќа во решавачките моменти

ЗаЗабава - 15.05.2018

Ракометарките на Вардар не успеаја да го победат унгарски Ѓер во преполната сала Ласло Пап, иако имаа шанси во последните секунди од продолжението да дојдат до пенал ситуација. Тагата е огромна кај сите од клупата, дотолку повеќе што за тимот на ...