TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Добрососедството“ од Софија како услов за преговорите со ЕУ!

Канал5 - 16.09.2020

Бугарија смета дека македонските историчари се винови што мешовитата комисија нема напредок во работата. Преку документ наречен објаснувачки меморандум кој Бугарија го испратила до земјите членки на Европската Унија бара нивните ставови за ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Опсервер - 16.09.2020

Брисел, 16 септември 2020 () – Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска ...

Бугарија продолжува со укинување на македонските организации

Алфа - 16.09.2020

Членови на македонските здруженија во Бугарија, повикани на распит во полиција во Софија, потврдуваат за Алфа дел од луѓето до кои стигнала покана за разговор. Велат причина зошто се повикани било тоа што наводно немале доволно потписи за да ...

Софија до ЕУ- Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Р.С.Европа - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој РСЕ има увид. Во него Бугарија бара поддршка од земјите членки за својата позиција ...

Бугарија со меморандум до ЕУ: Македонскиот јазик и идентитет постојат од 1944-та и се проект на Тито

365 - 16.09.2020

Официјална Софија го подржува процесот на напредокот на Скопје кон ЕУ, но „не не може да дозволи влезот на Северна Македонија во ЕУ да биде користен како платформа за македонизам базиран на антибугарска идеологија“ – се вели во „Објаснувачкиот ...

Дали Бугарија ќе ја запре Северна Македонија на патот кон ЕУ?

24Инфо - 16.09.2020

Труд-Софија Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

Бугарските власти ги проверуваат членовите на Здружението на Античките Македонци

МКД - 16.09.2020

Добиваме телефонски покани во локалните полициски станици и таму, како основачи на Здружението на Античките Македонци нѐ распрашуваат за тоа кои се членови, кои се нашите дејности, нѐ тераат на ливчиња да ги пишуваме бројките од 1 до 10...

ЕУ знае дека си има работа со Заев, Македонија добива нова блокада на патот кон ЕУ

Курир - 16.09.2020

Датумот за преговори со Европската унија се уште останува неостварен сон за македонските граѓани, откако Македонија се соочува со нов услов и нова блокада од страна на Бугарија. Владата на Зоран Заев доживува уште еден неуспех во добивањето на ...

Крастев: Ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија во Европската Унија

Фактор - 15.09.2020

Ликот и делото на револуционерот Гоце Делчев ги комплицира македонско - бугарските односи. Од Бугарија имаше најави дека е можно да ги блокираат преговорите на Македонија, доколку овој спор не се реши.

Балканот- буре барут со запален фитил

Либертас - 15.09.2020

Дали некој од борците за спасување на Македонија ги разбра зборовите на Жозеп Борел, првиот дипломат на ЕУ, упатени со критичка интонација и до Брисел и до сите земји членки на ЕУ? Пишува Ерол Ризаов,за Дојче веле Балканот повторно е буре барут со ...

Европска меморија versus бугарска амнезија

Окно - 15.09.2020

Извор: Дојче веле „Само општеството што памети, е способно да се промени", верува Јан Асман, германскиот историчар, еден од втемелувачите на теоријата на културалното паметење. Темелот на Европа како мировен проект во ЕУ е културалното паметење на ...

Балканот – буре барут со запален фитил

Независен - 15.09.2020

ЕРОЛ РИЗАОВ (Колумна за Дојче веле) Дали некој од борците за спасување на Македонија ги разбра зборовите на Жозеп Борел, првиот дипломат на ЕУ, упатени со критичка интонација и до Брисел и до сите земји членки на ЕУ? Балканот повторно е буре барут ...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Поглед - 15.09.2020

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија во Европската Унија и започнувањето на преговори за членство.

ЕУ знае дека си има работа со Заев, Македонија добива нова блокада на патот кон ЕУ

Нетпрес - 16.09.2020

Датумот за преговори со Европската унија се уште останува неостварен сон за македонските граѓани, откако Македонија се соочува со нов услов и нова блокада од страна на Бугарија. Владата на Зоран Заев доживува уште еден неуспех во добивањето на ...

ЕУ знае дека си има работа со Заев - МАКЕДОНИЈА ПРЕД НОВА БЛОКАДА НА ПАТОТ КОН ЕУ

Вечер - 16.09.2020

Датумот за преговори со Европската унија се уште останува неостварен сон за македонските граѓани, откако Македонија се соочува со нов услов и нова блокада од страна на Бугарија. Владата на Зоран Заев доживува уште еден неуспех во добивањето на ...

Дали Бугарија ќе ја запре Северна Македонија на патот кон ЕУ?

Либертас - 16.09.2020

Труд – Софија 16 септември 2020 Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

ТРУД: Наместо да спориме чиј е Гоце Делчев да изградиме автопат што ќе ја поврзе Македонија со Бугарија, која сака да ...

Денешен - 16.09.2020

Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

Колку може Бугарија да ја сопре Македонија на патот кон ЕУ?

Независен - 16.09.2020

Наместо да се расправаме чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – прашува весникот „Труд“ во тескстот објавен за македонско- бугарскиот спор.

Софија до ЕУ- Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Либертас - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој Радио Слободна Европа има увид.

РСЕ: Софија тврди - Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Фактор - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој Радио слободна Европа има увид.

Дали Бугарија ќе ја запре Македонија на патот кон ЕУ?

MakPress - 16.09.2020

Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

Дали Бугарија ќе ја запре Северна Македонија на патот кон ЕУ?

А1 On - 16.09.2020

Труд – Софија Наместо да се расправаме за тоа чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – Локалните Албанци направија се што е можно за Скопје да влезе во НАТО.

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија

Курир - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија, ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Локално - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна ...

Бугарија пред ЕУ обвинува за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија

+инфо - 16.09.2020

Бугарија смета дека работата на заедничката експертска комисија за историја е блокирана поради тоа што македонската страна одбивала да се договори за концептот на „заедничка историја“, наместо тоа се користела со термини како „споделена“.

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Кајгана - 16.09.2020

Брисел, 16 септември 2020 (МИА) – Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија" во Македонија

Канал5 - 16.09.2020

Софија нагласува дека земјите кандидати не треба да внесуваат отворени спорови во ЕУ, и смета дека несогласувањата со Скопје претставуваат нерешен конфликт. Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на ...

Од времето на Тито до денес: Бугарија во ЕУ се буни за „државна антибугарска идеологија” во Северна Македонија

Слободен Печат - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија” во Северна ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија” во Северна Македонија

24Инфо - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија” во Северна ...

Бугарија пред ЕУ ги стави на маса македонскиот јазик и историјата

Нетпрес - 16.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија, ...

Бугарија се буни за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија

Либертас - 16.09.2020

– Објаснувачкиот меморандум на Бугарија испратен до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ЕУ се состои од шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна ...

Со што Софија ја условува Македонија за ЕУ!

Expres - 16.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој имаше увид Радио слободна Европа.

Бугарија почна со блокада за Македонија

Антропол - 15.09.2020

Информациите од Софија според кои Македонија нема да почне преговори за ЕУ доколку не ги прифати сите барања ги потврдува и дописникот на Euronews од Албанија – Ернест Бунгури. Тој открива дека Бугарија бара специјално поглавје во кое ќе се ...

Европска меморија versus бугарска амнезија

+инфо - 15.09.2020

По углед на ноќните маршови со факли во Нирнберг во Хитлерова Германија, во Софија секоја година се одржува „Луков марш“. Со него се слави смртта на бугарскиот генерал Христо Луков. „Само општеството што памети, е способно да се промени”, верува Јан ...

Балканот- буре барут со запален фитил

Deutsche Welle - 15.09.2020

Дали некој од борците за спасување на Македонија ги разбра зборовите на Жозеп Борел, првиот дипломат на ЕУ, упатени со критичка интонација и до Брисел и до сите земји членки на ЕУ? Пишува Ерол Ризаов Балканот повторно е буре барут со запален фитил.

Крастев: Наместо да се расправаме за Гоце Делчев да изградиме автопат кој ќе не поврзува

Фактор - 15.09.2020

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија во Европската Унија и започнувањето на преговори за членство.

Сега и македонизмот ли стана антидемократска идеологија?!

Н.Македонија - 15.09.2020

Спиралата создавана со децении од старите големодржавни синдроми на соседите во односите со Македонија добива нови „сѐ побрзи, поопасни и подлабоки завои“ во актуелниот политички контекст.

Потврдено: Бугарија ја блокира Македонија во ЕУ

Expres - 15.09.2020

Информациите од Софија според кои Македонија нема да може да почне преговори со ЕУ пред да ги прифати сите бугарски барања (види линк подолу) ги потврдува и дописникот на Euronews од Албанија Ернест Бунгури кој открива дека Бугарија бара специјално ...