TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција не се откажува од барањето за воени репарации од Германија

Канал5 - 11.01.2019

,,Германија во целост ја презема одговорноста за злосторствата што ги извршиле нацистите во Втората светска војна “ , рече канцеларката Меркел на својата прва службена посета во Атина по 2014.

Грчката опозиција против преспанскиот договор и по средбата со Меркел

Макфакс - 11.01.2019

„Нова демократија“ останува на цврстата позиција против преспанскиот договор, по средбата на нејзиниот лидер, Кириакос Мицотакис со германската канцеларка, Ангела Меркел, пишува „Катимерини“.

Бурен дочек за Меркел во Атина: Група демонстранти го пробија кордонот, полицијата употреби солзавец

Сител - 11.01.2019

Грчката полиција вчера фрлила солзавци на мала група активисти од левицата кои протестираа поради посетата на германската канцеларка Ангела Меркел во Атина. Се уште нема информации за уапсени или повредени.

Средба Павлопулос-Меркел

24Инфо - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејизна силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Солзавец врз демонстранти против посетата на Меркел на Грција

Р.С.Европа - 11.01.2019

Грчката полиција употребила солзавец врз левичарски демонстранти кои протестираа против посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина. И покрај забраната за демонстрации во центарот на градот во текот на дводневната посета на Меркел, ...

Договорот од Преспа е од корист за цела Европа, рече Меркел

Пулс24 - 11.01.2019

По средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас германската канцеларка Ангела Меркел рече дека Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и на Грција и на цела Европа и ...

„Шпигел“ за посетата во Атина: Ципрас дојде на власт, критикувајќи ја Меркел, а сега таа го поддржува

Фактор - 11.01.2019

Германски „Шпигел“ ја искритикува посетата на канцеларката Ангела Меркел во Атина и средбата со грчкиот премиер Алескси Ципрас. На состанокот Меркел го нарече Преспанскиот договр „историски“ и му даде поддршка на грчкиот колега пред ратификувањето ...

Ципрас- Меркел: Договорот од Преспа е во корист на цела Европа

Р.С.Европа - 10.01.2019

Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и на Грција и на цела Европа, рече германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и ...

Меркел во дводневна посета на Атина

24 Вести - 10.01.2019

„Грција веќе не е земја во криза, туку дел од решението, треба да стане столб на стабилноста во регионот кој страда од дестабилизација и сила која ја промовира потребата за соработка во Југоисточна Европа". изјави Ципрас.

Ципрас-Меркел: Се отвора нив циклус во грчко-германските односи

24Инфо - 10.01.2019

За нов циклус и нова ера во билатералните односи, говореа вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата по нивната средба во Атина.

Меркел по пет години во посета на Грција

Нетпрес - 10.01.2019

Четири месеци откако Грција излезе официјално од последниот пакет странска финансиска помош со којашто се спаси од банкрот, германската канцеларка Ангела Маркел пристигна во Атина во четвртокот, што е првата нејзина посета на оваа јужна членка на ...

Меркел од Атина: Да се забрза ратификацијата на договорот од Преспа

ТВ21 - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел е во дводневна посета на грчката престолнина. Освен да ја убеди Атина да го забрза усвојувањето на Преспанскиот договор за името на Македонија и да ги поттикне грчко – германските односи, во време кога земјата ...

Меркел пристигна во посета на Грција

Алсат-М - 10.01.2019

Под зголемени безбедносни мерки, со најавени протести, како и забрани за митинзи, германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во посета на Атина. Во попладневните часови, ќе се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, по што ќе следува ...

Грчката опозиција против преспанскиот договор и по средбата со Меркел

24Инфо - 11.01.2019

„Нова демократија“ останува на цврстата позиција против преспанскиот договор, по средбата на нејзиниот лидер, Кириакос Мицотакис со германската канцеларка, Ангела Меркел, пишува „Катимерини“.

Грците забранија протести за време на посетата на Меркел

Макфакс - 10.01.2019

Во очи посетата на германската канцеларка, Ангела Меркел во Атина, грчките власти забранија протестни собири во центарот на градот и најавија затворање на улиците и неколку метро станици. Меркел доаѓа во официјална посета на Атина по пет години, а ...

Засилени мерки за безбедност, пред посетата на Ангела Меркел во Атина

CivilMedia - 10.01.2019

Пред посетата на германската канцеларка Ангела Меркел во Атина, грчките власти најавија затворање на улиците и неколку метро станици и исто така забранија протестни собири во центарот на градот.

Меркел во Атина пред ратификацијата на преспанскиот договор

Макфакс - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел е во дводневна посета на Атина каде е планирано да оствари средби со грчкиот државен врв, како и со претставници на опозицијата. Состанокот со грчкиот опозициски лидер Киријакос Мицотакис ќе се одржи во ...

Меркел во Атина

Р.С.Европа - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја почнува дводневната посета на Атина. Портпаролката на германската влада Мартина Фиц во петокот изјави дека не знае дали Меркел во Атина ќе разговара за Договорот од Преспа за името, но наведе дека ...

Меркел во дводневна посета на Атина, се очекува да даде поддршка на Договорот од Преспа

ТВ21 - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел е во дводневна посета на Грција. Состанокот со Грчкиот опозициски лидер Киријакос Мицотакис ќе се одржи во резиденцијата на германскиот амбасадор во Атина, по што ќе следи прес конференција, додека пак утре, ...

Меркел во дводневна посета на Атина

Локално - 10.01.2019

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и веројатно со Договорот од Преспа меѓу темите на агендата, германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигнува во посета на Атина.

Средба Павлопулос-Меркел

А1 On - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејизна силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Полицијата употреби солзавец во Атина против протестанти

Канал5 - 11.01.2019

Грчката полиција употребила солзавец врз левичарски демонстранти кои протестираа против посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина. И покрај забраната за демонстрации во центарот на градот во текот на дводневната посета на Меркел, ...

Договорот од Преспа е во корист на цела Европа

Тера - 11.01.2019

Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и на Грција и на цела Европа, рече германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и ...

Ципрас-Меркел: Се отвора нова ера во германско-грчките односи

Н.Македонија - 10.01.2019

За нов циклус и нова ера во билатералните односи, говореа вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата по нивната средба во Атина.

Меркел од Атина: Да се забрза ратификацијата на договорот од Преспа

4NEWS - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел е во дводневна посета на грчката престолнина. Освен да ја убеди Атина да го забрза усвојувањето на Преспанскиот договор за името на Македонија и да ги поттикне грчко – германските односи, во време кога земјата ...

Грчката опозиција против преспанскиот договор и по средбата со Меркел

Точка - 11.01.2019

„Нова демократија“ останува на цврстата позиција против преспанскиот договор, по средбата на нејзиниот лидер, Кириакос Мицотакис со германската канцеларка, Ангела Меркел, пишува „Катимерини“.

Грците забранија протести за време на посетата на Меркел

24Инфо - 10.01.2019

Во очи посетата на германската канцеларка, Ангела Меркел во Атина, грчките власти забранија протестни собири во центарот на градот и најавија затворање на улиците и неколку метро станици. Меркел доаѓа во официјална посета на Атина по пет години, а ...

Меркел во Атина пред ратификацијата на преспанскиот договор

Точка - 10.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, е во дводневна посета на Атина каде што е планирано да оствари средби со грчкиот државен врв, како и со претставници на опозицијата. Состанокот со грчкиот опозициски лидер, Киријакос Мицотакис, ќе се одржи во ...

Меркел во Атина

Тера - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја почнува дводневната посета на Атина. Портпаролката на германската влада Мартина Фиц во петокот изјави дека не знае дали Меркел во Атина ќе разговара за Договорот од Преспа за името, но наведе дека ...

Меркел во дводневна посета на Атина, се очекува да даде поддршка на Договорот од Преспа

4NEWS - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел е во дводневна посета на Грција. Состанокот со Грчкиот опозициски лидер Киријакос Мицотакис ќе се одржи во резиденцијата на германскиот амбасадор во Атина, по што ќе следи прес конференција, додека пак утре, ...

Меркел во дводневна посета на Атина

Опсервер - 10.01.2019

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и веројатно со Договорот од Преспа меѓу темите на агендата, германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигнува во посета на Атина.

Средба Павлопулос-Меркел

1tv - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејизна силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Во Атина полицијата со солзавец против демонстрантите

Пулс24 - 11.01.2019

Грчката полиција употребила солзавец врз левичарски демонстранти кои протестираа против посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина. Грците ја обвинуваат Меркел за мерките за штедење воведени поради големиот финансиски долг на земјата.

Ципрас-Меркел: Се отвора нив циклус во грчко-германските односи

Вечер - 10.01.2019

За нов циклус и нова ера во билатералните односи, говореа вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата по нивната средба во Атина.

Грците забранија протести за време на посетата на Меркел

Точка - 10.01.2019

Спроти посетата на германската канцеларка, Ангела Меркел, во Атина, грчките власти забранија протестни собири во центарот на градот и најавија затворање на улиците и неколку метро-станици.

Меркел во Атина пред ратификацијата на преспанскиот договор

Вечер - 10.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, е во дводневна посета на Атина каде што е планирано да оствари средби со грчкиот државен врв, како и со претставници на опозицијата. Состанокот со грчкиот опозициски лидер, Киријакос Мицотакис, ќе се одржи во ...

Меркел во дводневна посета на Атина

Независен - 10.01.2019

Грција- Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и веројатно со Договорот од Преспа меѓу темите на агендата, германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигнува во посета на ...

Меркел: Од голем интерес за Германија е Грција да биде силна членка на ЕУ

+инфо - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејзина силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Солзавец врз демонстранти против посетата на Меркел на Грција

Тера - 11.01.2019

Грчката полиција употребила солзавец врз левичарски демонстранти кои протестираа против посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина. И покрај забраната за демонстрации во центарот на градот во текот на дводневната посета на Меркел, ...

Ципрас-Меркел: Се отвора нив циклус во грчко-германските односи

А1 On - 10.01.2019

За нов циклус и нова ера во билатералните односи, говореа вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата по нивната средба во Атина.

Меркел во Атина пред ратификацијата на преспанскиот договор

Centar - 10.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, е во дводневна посета на Атина каде што е планирано да оствари средби со грчкиот државен врв, како и со претставници на опозицијата. Состанокот со грчкиот опозициски лидер, Киријакос Мицотакис, ќе се одржи во ...

Меркел во дводневна посета на Атина

А1 On - 10.01.2019

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и веројатно со Договорот од Преспа меѓу темите на агендата, германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигнува во посета на Атина.

Средба Павлопулос-Меркел

Локално - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејизна силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Ципрас-Меркел: Се отвора нив циклус во грчко-германските односи

+инфо - 10.01.2019

За нов циклус и нова ера во билатералните односи, говореа вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата по нивната средба во Атина.

Меркел во дводневна посета на Атина

CivilMedia - 10.01.2019

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и веројатно со Договорот од Преспа меѓу темите на агендата, германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигнува во посета на Атина.

Средба Павлопулос-Меркел

Независен - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејизна силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Ципрас-Меркел: Се отвора нив циклус во грчко-германските односи

Опсервер - 11.01.2019

За нов циклус и нова ера во билатералните односи, говореа вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата по нивната средба во Атина.

2.000 полицајци ќе ја чуваат Меркел - доаѓа во Атина, тема и Договорот од Преспа

Press24 - 10.01.2019

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забрана за собири, со средби со грчкиот државен врв и веројатно со Договорот од Преспа меѓу темите на агендата, германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигнува во посета на Атина.

Средба Павлопулос-Меркел

Опсервер - 11.01.2019

Од голем интерес за Германија е Грција, не само да остане член на Европската Унија, туку и да биде нејизна силна членка, изјави денеска во Атина германската канцеларка Ангела Меркел на средба со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Меркел во дводневна посета на Атина

Курир - 10.01.2019

Под силни безбедносни мерки, со закажани протести, но и забра на за собири, со средби со грчкиот државен врв и веројатно со Дого во рот од Преспа меѓу темите на агендата, германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигнува во посета на Атина .