TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димевски: Во спортот не смее да ја има политиката

Република - 30.10.2020

Новиот претседател на Македонскиот олмписки комитет (МОК), Даниел Димевски, во „ Утрински брифин г“ на „Слободна ТВ“ изјави дека смета оти во спортот не смее да има политика, што сега е присутна како и во секоја општествена сфера во Македонија е ...

Димевски го наследува Тупурковски на функцијата претседател на МОК

Н.Македонија - 30.10.2020

Даниел Димевски е новиот претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК) во следниот четиригодишен мандат. За Димевски гласаа 30 од 51 делегат на Собранието, двајца беа за Александра Војнеска Зикова, а еден глас беше неважечки, информираат од ...

ВИДЕО | Димевски: Политиката во спортот не смее да ја има

Слободен Печат - 30.10.2020

Како и во секоја општествена сфера во нашава земја е присутна политиката. Јас сметам дека за неа место во спортот не смее да има, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Даниел Димевски, претседател на МОК.

Критики за наследникот на Тупурковски, Ристовски смета дека Димевски нема легитимитет

Фокус - 29.10.2020

Изборот на поранешниот претседател на Кошаркарската федерација Даниел Димевски за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет, откако Васил Тупурковски се повлече после цели 28 години, предизвика реакции кај дел од спортската јавност.

Заврши ерата на Васил Тупурковски во МОК – Даниел Димевски „на мускули“ стана нов претседател

Алфа - 29.10.2020

Поранешниот прв човек на МКФ, Даниел Димевски е избран за нов претседател на Македонскиот Олимписки Комитет (МОК). Во игра за истата функција беше и актуелната претседателка на македонската атлетска федерација, Александра Војнеска-Зикова, но таа ...

„Министерот за одбрана“ за изборот на шеф на МОК: Брука

Expres - 29.10.2020

Популарниот “Министер за одбрана” и долгогодишниот ракометен репрезентативец на Македонија, Борко Ристовски, остро ги критикуваше случувањата на вчерашното Изборно Собрание на МОК каде за претседател беше избран советникот за спорт на премиерот Заев ...

Борко: Ова е брука, жал ми е што легенди како Перо, Тоше и Наумче се дел од сценариото

Република - 28.10.2020

Долгогодишниот ракометен репрезентативец на Македонија, Борко Ристовски, отворено ги критикуваше случувањата на денешното Изборно Собрание на МОК. Даниел Димевски се наоѓа пред промоција, но Ристовски потенцираше дека неговиот избор нема да биде ...

Тупурковски доби наследник: Димевски e нов претседател Македонскиот олимписки комитет

Република - 28.10.2020

Познатиот кошаркарски работник Даниел Димевски на вечерашнoто изборно собрание во Скопје беше избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет. Васил Тупурковски беше на чело на МОК од неговото основање и се до денес, кога објави дека се ...

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

Денешен - 28.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

MakPress - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Тупурковски по 28 години се повлече од чело на МОК, на негово место доаѓа Димевски

24Инфо - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски, кој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски, кој беше 28 години на оваа позиција. Ваков е епилогот од вечерашното Изборно собрание во хотелот „Александар ...

Тензично изборно собрание на МОК – Даниел Димевски доаѓа на местото на Тупурковски, кој си оди по 28 години

А1 On - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

Курир - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

ФОТО: Даниел Димевски нов претседател на МОК

Вечер Прес - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

Денар - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

OhridNews - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

24 Вести - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски

PressingTV - 29.10.2020

Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

Фактор - 29.10.2020

Долгогодишниот ракометен репрезентативец на Македонија, Борко Ристовски, отворено ги критикуваше случувањата на Изборното Собрание на МОК вчера. Даниел Димевски беше избран за нов претседател, а Ристовски изјави дека тој нема да биде легитимен ...

Димевски дојде до тронот во МОК исклучиво на кондиција и на – искуство!

Sport 1 - 29.10.2020

По 28-годишно владеење на Васил Тупурковски, македонското олимписко движење има нов предводник, Даниел Димевски, кој победи на синоќешното Изборно Собрание, кое ќе биде запамтено по хаосот, поделеноста, чудниот начин на водење и гласање, а пред сѐ ...

Заврши долгата ера на Тупурковски – Во тензична атмосфера Даниел Димески стана нов претседател на МОК

Спортманија - 29.10.2020

Во типична атмосфера за македонскиот спорт и Изборно Собрание со многу кавги, малку фер-плеј и долг маратон избран нов прв човек на олимпиското движење кај нас Даниел Димески е избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет со што ...

Претседателот на боксерката федерација и уште десетина членови го напуштија Собранието на МОК

Република - 29.10.2020

Намерата да се изгласа Даниел Димевски за преседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК) по секоја цена на синоќешното Изборно собрание на македонското олимписко движење беше повеќе од доволно првиот човек на Боксерската федерација и воедно ...

МОК доби нов претседател, Даниел Димевски на местото на Васил Тупурковски по 28 години

Фактор - 29.10.2020

Даниел Димевски е новиот претседател Олимписки комитет на Северна Македонија по вчерашните избори. Од 1992 година до сега единствен досега беше Васил Тупурковски, кој по 28 години заминува од функцијата.

Борко пред МОК: Ми нудеа функции, ми се закануваа, но ја утнале адресата…

Екипа - 28.10.2020

Се е подготвено за почеток на Собранието на МОК на кое треба да се избере наследникот на Васил Тупурковски како претседател на оваа спортска институција. Пред почетокот на собранието своја изјава пред медиумите даде голманот на Вардар и на ...

18 федерации најавија тужби: Тупурковски и Поповски го сфаќаат олимпиското движење како приватна забава и фамилијарен ...

МКД - 28.10.2020

Во пресрет на Изборното собрание на Македонскиот олимписки комитет се случува вистинска бура откако кандидатката за претседателка Александра Војеска Зикова беше елиминирана од трката на 24 часа пред почетокот на настанот.

По 28 години на чело на МОК: Тупурковски се повлече, Димевски избран за нов претседател

Дерби - 28.10.2020

Познатиот кошаркарски работник Даниел Димевски на вечерашнoто изборно собрание во Скопје беше избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет. Д-р Васил Тупурковски беше на чело на МОК од неговото основање и се до денес, кога објави дека ...

Даниел Димевски избран за претседател на МОК

IPON - 28.10.2020

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Даниел Димевски, денеска официјално е избран за нов предводник на Македонскиот олимписки комитет (МОК) на Собранието кое заврши со мала дамка, откако предвреме салата ја ...

Со многу контроверзии Даниел Димевски избран за прв човек на МОК

Спортски - 28.10.2020

Вечерва Даниел Димевски беше избран за нов претседател на МОК. Димевски ќе го наследи Васил Тупурковски на местото прв човек на МОК. Самото изборно Собрание беше проследено со многу контроверзии.

МОК: Чии закони важат, на ИОК или на Македонија?

Екипа - 28.10.2020

Во крајно тензична атмосфера минува почетокот на Изборното Собрание на МОК, на кое треба да биде избран наследникот на Васил Тупурковски на чело на Македонскиот Олимписки Комитет, функција за која кандидати се Александра Војнеска – Зикова и Даниел ...

Изборното Собрание на МОК пред скандал, тоа е фамилијарен бизнис и приватна забава

Дриблинг - 28.10.2020

Денеска во хотелот „Александар Палас“ во Скопје со почеток од 18 часот ќе се одржи Изборно Собрание на Македонскиот олимписки комитет, уште не започнато го следат скандали, еден од кандидатите, Александра Војнеска Зикова е „избришана“ со мислење на ...

Даниел Димевски е нов претседател на МОК

Екипа - 28.10.2020

Поранешниот претседател на Кошаркарската Федерација на Македонија, Даниел Димевски, е новиот предводник на Македонскиот Олимписки Комитет, откако вечерва беше изгласан за претседател на Изборното Собрание што се одржа во хотелот „Александар Палас“ ...

Борко: Ова е брука, жал ми е што легенди како Перо, Тоше и Наумче се дел од сценариото

Екипа - 28.10.2020

Долгогодишниот ракометен репрезентативец на Македонија, Борко Ристовски, отворено ги критикуваше случувањата на денешното Изборно Собрание на МОК. Даниел Димевски се наоѓа пред промоција, но Ристовски потенцираше дека неговиот избор нема да биде ...

Федерациите кои ја подржуваат Војнеска најавуваат кривични пријави за Тупурковски и за Поповски

Екипа - 28.10.2020

Изборното собрание на Македопнскиот олимписки комитет кое е закажано за денеска, а на кое треба да биде избран наследникот на Васил Тупурковски кој претседателската функција ја извршува повеќе од две и пол децении предизвикува контроверзи во ...

Китевски: Знаете ли дека е корона, седиме 70 луѓе, не знаеме дали се сите здрави

Екипа - 28.10.2020

Се уште трае изборното собрание на Македонскиот олимписки комитет на кое треба да се избере новиот претседател меѓу двајцата кандидати Даниел Димевски и Александра Војнеска Зикова. По се изгледа собранието за избор ќе биде маратонско, а свое мислење ...

Даниел Димевски е нов претседател на МОК

МКД - 28.10.2020

По речиси 30 години Васил Тупурковски доби наследник, Даниел Димевски е нов претседател на Македонскиот олимписки комитет, неговата противкандидатка Александра Војеска-Зикова и дел од нејзините подржувачи пред гласањето го напуштија Собранието.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Заврши ерата на „Циле“, Димевски дојде на чело на МОК

Екипа - 28.10.2020

Ерата на Васил Тупурковски како претседател на Македонскиот Олимписки Комитет и официјално заврши вечерва, со изборот на Даниел Димевски за нов предводник на „домот на олимпизмот“ во нашата земја.

Војнеска-Зикова и нејзините подржувачи го напуштија Собранието на МОК

МКД - 28.10.2020

Изборното собрание на МОК изобилува со тензија која кулиминираше кога кандидатката за претседател Александра Војнеска-Зикова и нејзините подржувачи излегоа од салата. Голема поделеност, расправии и тензија на Изборното собрание на МОК.

Војнеска – Зикова си замина… Димевски: Неспортски, како мали деца…

Екипа - 28.10.2020

Кандидатката за претседател на МОК, Александра Војнеска – Зикова, го напушти Собранието што вечерва се одржува во хотелот „Александар Палас“, откако стана јасно дека нема мнозинство за да ја добие трката со Даниел Димевски.

Војнеска-Зикова и нејзините поддржувачи ја напуштија салата, Димевски нов претседател на ОКСМ!

Спортклуб - 28.10.2020

Поранешниот прв човек на Кошаркарската федерација на Македонија, Даниел Димевски од вечерва е нов претседател на Олимпискиот комитет. Во напната атмосфера тој беше избран на одговорната функција на Собранието кое траеше речиси четири часа.

Даниел Димевски нов претседател на МОК – ќе води една година па ќе има ново изборно собрание

Дриблинг - 28.10.2020

Поранешниот претседател на КФСМ, Даниел Димевски е новиот претседател на МОК, ова доаѓа по денешното изборно собрание на кое гласањето мина со само еден кандидат за наследник на Васил Тупурковски кој 28 години го предводеше рабоењето во најголемата ...

MOK: Димевски пред победа за претседател

Екипа - 28.10.2020

Даниел Димевски се наоѓа пред промоција за нов претседател на МОК, откако доби неколку клучни битки во пресрет на гласањето за наследник на Васил Тупурковски. Димевски за противник во трката ја има Александра Војнеска – Зикова, но поранешниот ...

Скандалозни одлуки на собранието на МОК, Војнеска си замина – Димевски реагираше

Дриблинг - 28.10.2020

Против кандидатката на Даниел Димевски за претседателската функција во МОК, Александра Војнеска Зикова го напушти изборното Собрание кое вечерва се одржува во „Александар Палас.“ Претседателот на БФМ, Примислав Димовски обвини на нерегуларности во ...

Не може три федерации да го водат олимпизмот во Македонија

Спортклуб - 28.10.2020

Голема драма се случува последните денови откако беа објавени имињата на кандидатите за нов претседател на Олимпискиот комитет на Македонија. Битката треба да се бие меѓу Даниел Димевски и Александра Војнеска Зикова.

Јасни се условите за кандидатура за претседател на ОКСМ

Спортклуб - 28.10.2020

Откако вчера во јавноста излезе (дез)информацијата дека е поништена кандидатурата за претседател на Олимпискиот комитет на Александра Војнеска Зикова, зовре атмосферата кај оние кои ја поддржуваат предводничката на Атлетската федерација.

Борко Ристовски: Имав непристојни понуди за идниот МОК, закани, но ја утнале адреата

Дриблинг - 28.10.2020

Изборното собрание на МОК вечерва треба да одоговори на прашањето кој ќе го наследи Васил Тупурковски на претседателоското столче. Во игра се Даниел Димовски и Александра Војнеска – Зикова но според Борко Ристовски овие двајца не се вистинскиот ...

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

Опсервер - 28.10.2020

Скопје, 28 октомври 2020 () – Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.