TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Успешно е завршена првата трансплантација на срце во земјава

Канал5 - 23.05.2020

Успешно е завршена првата трансплантација на срце во земјава, која ноќеска беше извршена на државната Kардиохирургија...Прераната смрт на Eмилија Динева им донесе огромна надеж на три семејства.. Трагедија која подари живот.

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија ...

Сител - 23.05.2020

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат 3 други животи.

Тетка Емилија е горда што нејзиното срце сѐ уште чука, вели градоначалникот на Дојран Ангов, сосед на Семејството на ...

Сакам да кажам - 23.05.2020

Телото на 43-годишната Емилија Динева од Стар Дојран, која ќе биде запишана во историјата на македонското здравство како прв донор на срце, попладнево беше предадено на нејзините најблиски во родното место.

Поклон до земја: Нејзинот згасна, но спаси три животи

Женски магазин - 23.05.2020

Вестта дека за прв пат во историјата на нашата земја се изврши трансплантација на срце од починат донор ја сплоти земјава. Синоќа, доцна во ноќта околу 02:00 часот се слушна силно ракоплескање по успешниот операционен зафат на тимот кардиолози од ...

18: Историски ден за македонското здравство, „Срцето на Емилија Динева и понатаму чука“, ако нема нова вонредна – од 31 ...

Frontline - 23.05.2020

Преглед на настаните во 18,00 часот. ШАХПАСКА од СДСМ: Навремените реакции и соодветниот системски пристап направи епидемијата да биде ставена под контрола. Денес сите ние сме благодарни на сиот труд и пожртвуваност на нашите здравствени работници ...

Синот на пациентот кој доби срце: Штом закрепне татко ми ќе се запознаеме со фамилијата Диневи

360 степени - 23.05.2020

Синот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева. „Сакам да изразам големо сочуство до фамилијата и едно големо благодарам ...

Семејствата се тие што се херои во трансплантацијата

ММС - 23.05.2020

По ноќешната прва трансплантација на срце од донор, сите видовме, по реакциите, колку јавноста го прифати тоа тоа органодарителство. Докторката Маја Мојсова вака почна да го образложува приемот на веста што што ја обиколу државата.

Прераната смрт на Емилија Динева донесе нова надеж за живот во три семејства

Frontline - 23.05.2020

Откако било констатирано дека кај настраданата нема мозочна активност по здобиените повреди, сопругот на починатата и двете деца, се одлучиле на хуман чекор за донирање на срцето на нивната сопруга и мајка.

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Магазин - 23.05.2020

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата сакана мајка и сопруга, Емилија Динева, за семејството Огненовски чиј татко и сопруг доби втора шанса за живот! Откако на Емилија Динева и беше ...

(Фото) Емилија Динева е жената која почина во сообраќајка, а семејството ги донираше нејзиното срце и бубрези

еМагазин - 23.05.2020

Емилија Динева од Стар Дојран е жената која загина во сообраќајна несреќа, а чии што органи беа донирани за да се спасат тројца луѓе. Нејзиното срце беше донирано на 54-годишен пациент, кој долго чекал на ова.

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти

360 степени - 23.05.2020

Емилија Динева е жената донор, чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, откако го изгубила животот во сообраќајна несреќа. Голем број граѓани на социјалните мрежи изразуваат сочуство до семејството, посочувајќи ја Динева како херој.

Синот на човекот што доби срце: Семејството на Емилија да знае дека нејзиното срце уште чука

Фокус - 23.05.2020

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

Синот на пациентот кому му беше трансплантирано срце: Еднаш докторите го вратија меѓу живите, сега тоа го прават уште ...

Локално - 23.05.2020

Васил Огњановски, синот на пациентот кому ноќеска му беше трансплантирано срце изрази големо сочуство до семејството на починатата жена од кое неговиот татко го доби срцето. -Пред се едно големо сочуство и големо благодарам до фамилијата што со ...

Почит до семејството на донорот, но оваа фотографија е од Кина

Фактор - 23.05.2020

Слика која оригинална е направена во Кина и на која се гледа како медицински персонал сссе поклонува кон болнички кревет на кој очигледно има мртов пациент кружи денеска на социјалните мрежи.

Синот на пациентот на кого му беше трансплантирано срце изрази сочувство и голема благодарност на семејството на ...

AKO - 23.05.2020

Синот на Иван Огњановски, пациентот кај кого е донирано срцето при првата трансплантација во Македонија, Васил Огњановски, денеска во изјава за медиумите упати големо сочувство до фамилијата и голема благодарност затоа што со донирањето спасиле три ...

Емилија живееше среќен живот, ќе се гордееше што нејзините органи се донираа

Фокус - 23.05.2020

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

ВИДЕО: Огненовски: Срцето на нивната мајка, ќерка, сестра се уште чука!

ТВ21 - 23.05.2020

Синот на Иван Огненовски, пациентот кај кој е донирано срцето при првата трансплантација во Македонија, Васил Огненовски денеска во изјава за медиумите истакна големо сочувство до фамилијата и голема благодарност што со донирањето спасиле три животи.

Емилија Динева е жената донор која ја сплоти цела Македонија

Фокус - 23.05.2020

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

ЖЕНА ХЕРОЈ: Емилија Динева го загуби својот, но нејзиното срце и бубрези спасија три животи

ММС - 23.05.2020

Она што денес јавноста го живее и се поклонува на лекарите е заслуга на Емилија Динева. За жал, тоа е жената која животот го загуби во сообраќајна незгода, но нејзиното срце и двата бубрега, кои се донираа ќе продолжат во животот на други луѓе.

ВИДЕНОВИЌ, ПОСВЕТЕНО НА ЕМИЛИЈА ДОНЕВА: Од луѓето како неа, животот тука, среде пеколот, добива смисла!

Денешен - 23.05.2020

Марко ВИДЕНОВИЌ, Македонска филхармонија Посветено на Емилија Донева, која го подари своето срце, за друг да живее, а таа премина во вечноста. Ваквите ЛУЃЕ се: желбата, надежта, светлината… од таквите, како Емилија, кои се реткост, животов тука, ...

ФОТО: Ова е Македонката која загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи спасија ТРИ животи

Курир - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези спасија три животи

Локално - 23.05.2020

Емилија Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во трагична несреќа. Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата ...

Општина Дојран планира признание за Емилија Динева – жената чиј живот згасна, но чие срце продолжи да дарува живот

365 - 23.05.2020

Емилија Динева од Стар Дојран е пoчинатата пациeнтка чиј живот прерано и тpaгично згacна, но им го продолжи животот на тројца наши сограѓани . Емилија замина, но нејзиното срце продолжи да чука, а денеска забрзано чука и срцето на целата македонска ...

Семејството на трагично починатата Емилија Динева од Стар Дојран порача дека и други треба да го следат нивниот пример

AKO - 23.05.2020

45 годишната Емилија Динева вчера настрада во тешка сообраќајна несреќа по пад од мотор. Таа настрада по кобниот удар со главата во чешмата во дворот од семејната куќа, раскажуваат за ако.мк соседи на ова семејство од Стар Дојран.

Емилија, жената која за неполни 24 часа спаси три животи

Република - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголем херој е Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца ...

Емилија Динева загина во трагична несреќа, нејзиното срце и бубрези спасија три животи

Нетпрес - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Емилија Динева загина во трагична несреќа, нејзиното срце и бубрези спасија три животи!

Магазин - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

МАКЕДОНКАТА КОЈА СПАСИ ТРИ ЖИВОТИ: Емилија Динева трагично загина, но им подари живот на тројца други во Македонија

Денешен - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Како што објави Курир, Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе ...

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

Сител - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи,едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи,едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Која е жената донор која ја сплоти цела Македонија?

Вечер - 23.05.2020

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, пишува Фокус . Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Жената донор која ја сплоти цела Македонија: Емилија Динева загина во трагична несреќа, нејзиното срце и бубрези ...

Точка - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

ФОТО: Ова е Македонката која загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи спасија три животи

Press24 - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

ЗБОГУМ ЗАСЕКОГАШ АНГЕЛУ: Загина возејќи мопед удирајќи во бетонска ограда!

Магазин - 23.05.2020

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

Емилија Динева е жената чии срце и бубрези спасија три животи

+инфо - 23.05.2020

Емилија Динева е жената за која денеска зборува цела Македонија и и оддава почит. Таа е жената чии органи, срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во сообраќајна несреќа.

Синот на пациентот што доби срце: Срцето на нивната ќерка, мајка, сестра, сѐ уште чука, тоа нѐ поврзува

+инфо - 23.05.2020

Васил Огњановски, син на пациентот Васил, на кој синоќа за првпат во Македонија му беше трансплантирано срце од починат доно, денеска во изјава за медиумите изрази големо сочувство до фамилијата, но и голема благодарност бидејќи со донирањето на ...

Емилија Динева е жената донор која ја сплоти цела Македонија

Либертас - 23.05.2020

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Емилија Динева е жената која спаси три животи

Expres - 23.05.2020

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, откако го изгуби животот во сообраќајна несреќа. На социјалните мрежи, голем број граѓани изразуваат сочувство до семејството, а Динева го доби епитетот „херој“.

Емилија Динева од Дојран е донорот на органите, Голем човек, велат сите

МКД - 23.05.2020

43 – годишната Емилија Динева од Стар Дојран минатата недела направила сообраќајка со својот нов мопед. Трајно го повредила мозокот и од понеделникот се борела за живот. Но, таа не издржа и синоќа почина. Не почина, велат сите. Таа продолжи да живее.

Синот на пациентот што доби срце: Срцето на нивната ќерка, мајка, сестра, сѐ уште чука, тоа нѐ поврзува!

Вечер - 23.05.2020

Синот на Иван Огњановски, пациентот кај кој е донирано срцето при првата трансплантација во Македонија, Васил Огњановски денеска во изјава за медиумите истакна големо сочувство до фамилијата и голема благодарност што со донирањето спасиле три животи.

Синот на човекот што доби срце: Семејството на Емилија да знае дека нејзиното срце уште чука

Мак. Весник - 23.05.2020

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

Огњановски: Срцето на нивната мајка, ќерка, сестра се уште чука!

Република - 23.05.2020

Синот на Иван Огњановски, пациентот кај кој е донирано срцето при првата трансплантација во Македонија, Васил Огњановски денеска во изјава за медиумите истакна големо сочувство до фамилијата и голема благодарност што со донирањето спасиле три животи.

Синот на човекот што доби срце: Семејството на Емилија да знае дека нејзиното срце уште чука

Press24 - 23.05.2020

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран, ...

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти

24Инфо - 23.05.2020

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, објави „ Фокус “ Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, ...

Семејствата се тие што се херои во трансплантацијата

Скопје24 - 23.05.2020

По ноќешната прва трансплантација на срце од донор, сите видовме, по реакциите, колку јавноста го прифати тоа органодарителство. Докторката Маја Мојсова вака почна да го образложува приемот на веста што што ја обиколи државата.

Синот на човекот што доби срце: Семејството на Емилија да знае дека нејзиното срце уште чука

Слободен Печат - 23.05.2020

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

ПОЧИТ: Динева почина, а му даде смисла на животот

Фактор - 23.05.2020

Емилија Динева од Дојран е донорот на органите, со кои денес се изврши трансплантација на срце. 43 – годишната Емилија Динева од Стар Дојран минатата недела направила сообраќајна несреќа со својот нов мопед.

Синот на пациентот кој доби срце: Штом закрепне татко ми ќе се запознаеме со фамилијата Диневи

Курир - 23.05.2020

инот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева. „Сакам да изразам големо сочуство до фамилијата и едно големо благодарам ...

Фамилиите ќе останат сплотени, а срцето е нашето единство, рече синот на пациентот кому му беше трансплантирано срце

еМагазин - 23.05.2020

Васил Огњановски, синот на Иван Огњановски кому ноќеска му беше трансплантирано срце изрази големо сочуство до семејството на Емилија Динева жената од која неговиот татко го доби срцето. „Пред се едно големо сочуство и големо благодарам до ...

Синот на пациентот кој доби срце: Штом закрепне татко ми ќе се запознаеме со фамилијата Диневи

24Инфо - 23.05.2020

Синот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева, објави „ 360степени “.