TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Која вакцина за колку време создава штит од антитела против ковид?

360 степени - 26.02.2021

Секоја од вакцините против коронавирусот е различна и произведува имунолошки одговор во различно време. Во светот во моментов има неколку вакцини кои најмногу се користат: “Фајзер“, руската „Спутник В“, кинеската „Синофарм“ и „Астра Зенека“ По ...

Шпанија на помладите од 55 години, ќе им дава една доза вакцина ако прележале корона

Канал5

Мексико: Сиромашните граѓани се приоритетни за вакцинација

Опсервер

Нова студија: Вакцината „Фајзер“ значително го намалува преносот на вирусот

Локално

ОМД: Ситуацијата со коронавирусот во Македонија е длабоко разочарувачка

Курир

Шпанија ќе им дава една доза вакцина на помладите од 55 години кои прележаа корона

Независен

Меркел: Вакцината на Астра зенека е безбедна, но јас не би се вакцинирала со неа

МКД

Точка 24Инфо ТВ21 Мета Р.С.Европа Фактор Нетпрес Телефони.мк

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Frontline - 26.02.2021

Земјите кои се обидуваат да набават свои дози на вакцина потпишуваат договори со компании за лекови кои го загрозуваат снабдувањето на глобалната програма Ковакс за сиромашните и земјите со среден приход, соопшти денеска Светската здравствена ...

Доставени првите вакцини од програмата Ковакс

Deutsche Welle

Додик: Ќе го тужиме Ковакс, се мајтапат со нашите платени вакцини

Локално

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

Вечер Прес

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

24Инфо

БиХ нема да ги добие првите вакцини од Ковакс во март зашто не обезбедила услови за чување

360 степени

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

Независен

Фокус MakPress Курир 24Инфо Опсервер Либертас Република Нетпрес

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Независен - 26.02.2021

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои резолуција изготвена од Велика Британија, со која се повикува на фер дистрибуција на вакцините против Ковид-19, соопштија дипломатски извори.

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

24Инфо

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Опсервер

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Frontline

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Република

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Либертас

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Слободен Печат

Вечер Прес

Една година виртуелен живот – што сѐ се промени откако ковид-19 влезе во земјава

360 степени - 26.02.2021

Дезинфекциските средства, задолжителното физичко растојание и заштитните маски станаа наше секојдневие Вкупната бројка на лица дијагностицирани со ковид-19 во земјава изнесува 101 214 Коронавирусот или невидливиот непријател на 26 февруари 2020 ...

Една година од почетокот на пандемијата со КОВИД-19 во нашата земја

CivilMedia

Една година по првиот случај, пандемијата со Ковид-19 не стивнува

Бизнис Вести

ЕДНА ГОДИНА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: „Состојбата е под контрола“ на Филипче резултираше со над 100.00 заболени и 3.111 смртни случаи

Курир

Една година по првиот случај на Ковид-19 кај нас – починаа 3.111 лица, над 100 илјади заразени

Независен

Една година по првиот случај на Ковид-19 во Македонија: 101.214 заразени, 3.111 починати

ММС

Една година по првиот случај на Ковид-19 кај нас – починаа 3.111 лица, над 100 илјади заразени

Нова ТВ

Опсервер Press24 Кајгана МКД еМагазин +инфо Скопје инфо iPortal

В понеделник во Албанија пристигнуваат 15.000 вакцини на „Фајзер“

Опсервер - 26.02.2021

– В понеделник во Албанија приситигнува пратка со 15.000 вакцини од компанијата „Фајзер“, информираше Мира Ракацоли, претседателка на Комитетот на експерти за справување со пандемијата. Гостувајќи во емисија на телевизијата „Ора њуз“ таа додаде дека ...

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

24Инфо

До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Независен

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Сител

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Опсервер

Бугарија очекува до јуни да има два милиони ревакцинирани граѓани

+инфо

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Либертас

Вечер Прес Денешен MakPress Република Денешен Независен Сител 24Инфо

Opбaн дeцидeн: He вepyвaме вo „пocтxpистиjaнска и пocтaнциoнaлнa“ Евpoпа

Република - 26.02.2021

Европската унија, како што разбира Унгарија, е составена од суверени нации, но некои земји-членки се обидуваат да пренесат повеќе овластувања на Брисел и да ги зајакнат институциите на ЕУ, рече премиерот Виктор Орбан во интервју објавено во ...

Словачка разговара за воспоставување механизам за позајмување вакцини

24Инфо - 25.02.2021

Словачка води разговори со другите земји-членки на ЕУ за механизам за позајмување вакцини против Ковид-19, изјави денеска словачкиот премиер Игор Матович. – Минатата недела ја минав делумно во комуникација со претседателката на Европската комисија ...

Словачка разговара за воспоставување механизам за позајмување вакцини

Опсервер

Полска го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

24Инфо

Полска го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Опсервер

Словачка разговара за воспоставување механизам за позајмување вакцини

Либертас

Полска го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Либертас

Полска воведува нови ковид правила: Го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Слободен Печат

Вечер Прес Вечер Прес MakPress MakPress ТВ21 Република Курир Слободен Печат

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации на коронавирусот

Курир - 25.02.2021

Директорот на фармацевтската компанија КјурВак, Франц-Вернер Хас, денеска изјави дека прелиминарните тестови врз животни покажале дека кандидатот на компанијата за вакцина против Ковид-19 е ефикасен против британските и јужноафриканските мутации.

ВИДЕО: Гермаската КјурВак вакцина е ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Слободен Печат

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

24Инфо

Германската вакцина КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Сител

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Денешен

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Вечер Прес

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

MakPress

Канал5 Press24 Република Опсервер

Самит на ЕУ: Курц бара да се воведе ковид-пасош

Денешен - 25.02.2021

Австрискиот канцелар Себастијан Курц пред денешниот Самит на Европска Унија побара воведување европски пасош за вакцинираните лица против Ковид-19. – Сакаме што е можно побрзо да се вратиме на нормалноста и на максималната слобода.

Курц бара од ЕУ да воведе ковид-пасош

Сител

Курц бара од ЕУ да воведе ковид-пасош

Либертас

Курц бара од ЕУ да воведе ковид-пасош

Независен

Курц бара од ЕУ да воведе ковид-пасош

MakPress

Курц бара од ЕУ да воведе ковид-пасош

Вечер Прес

Курц бара пасош на ЕУ за вакцинација

МКД

24 Вести Нова ТВ Centar

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Република - 25.02.2021

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов денеска соопшти дека земјата регистрирала скок од речиси 40 отсто на нови случаи на коронавирус во текот на изминатите 24 часа, токму на денот кога владата ја почнува кампања за имунизација против ...

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

24Инфо

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Опсервер

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Либертас

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

MakPress

Бројот на новозаразени со корона вирус во оваа европска земја вртоглаво расте, до сега починале над 25 илјади лица

Курир

Мишел: Неважните патувања остануваат ограничени

Press24 - 25.02.2021

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел ги повика земјите-членки да ги почитуваат заедничките принципи за ограничување на патувањата, особено поради новите мутации на кови-19. Токму поради трите нови соеви неважните патувања и натаму мможе да ...

Претседателот на Европскиот совет порача дека неважните патувања остануваат ограничени

Република

БОЛНИЦИТЕ ЌЕ БИДАТ ПРЕПЛАВЕНИ: Орбан најави дека следат две најтешки недели

Денешен - 25.02.2021

Унгарскиот премиер Виктор Орбан предупреди денес дека во следните две недели, унгарскиот здравствен систем ќе биде под притисок, каков што немало од почетокот на пандемијата. „Имам само лоши вести.

Орбан: Имам само лоши вести, доаѓа огромен притисок врз здравствениот систем

Точка

Орбан: Имам само лоши вести, следуваат двете најтешки недели

Локално

Макрон: Европа да биде солидарна со Балканот и Африка против ковид-19

Алсат-М - 26.02.2021

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на прес конференцијата во Елисејската палата по самитот на Европската унија (ЕУ), синоќа истакна дека Европа треба да го преземе својот дел во меѓународната солидарност во борбата против светската пандемија, ...

Чолакова Дервишова за тв 24: Примарното здравство го понесе најголемиот товар

24 Вести - 25.02.2021

Доктор Лидија Чолакова Дервишова претседател на здружението на приватните лекари во емисијата 24 анализа рече дека не сака да се шири паника меѓу луѓето и дека луѓето различно реагираат кога им се кажува дека се позитивни.

Дервишова: Пациентка ослепе на едното око откако ѝ соопштивме дека е позитивна на Ковид-19

Локално - 25.02.2021

Д-р. Лилија Чолакова Дервишова, претседателка на Здружението на приватни лекари изјави дека моментално немаат гужви во чекалните. „Сепак мораме да внимаваме. Стравот многу полошо влијае кај нашите пациенти. Мораме да делуваме смирувачки.