TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пандов: Целиот циркус изминативе денови е договор на Зоран Заев и Сашо Мијалков

Република - 24.02.2021

Се ова што се случуваше изминатите денови е класичен договор на Зоран Заев и Сашо Мијалков, вели претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов во „Што не е јасно“ на Алфа и додава дека доколку Заев не се испазареше со ...

Петковски: Мијалков како најмоќна фигура во државата не успеа да направи за себе добра шема за бегство

Локално

24 Анализа - Како се случи пресврт во случајот со бегството на Мијалков?

24 Вести

Петковски: „Бегството“ на Мијалков за мене беше шоу

Локално

Мијалков и даде нова енергија на опoзицијата, за едни случајот е циркус за други боливудско сценарио

Сител

Бегството и враќањето на Сашо Мијалков заврши со хепиенд, но остави многу дилеми

Телма

Опозициските партии од албанскиот блок бараат одговорност од целата влада за случајот со Мијалков

Телма

Канал5 Канал5 +инфо Слободен Печат Денешен Република Република МКД

СВР Скопје нема технички можности за аудио и видео надзор – Мијалков во куќен притвор со полициско присуство

Press24 - 24.02.2021

Поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков во куќен притвор се обезбедува со физичко присуство. „А1он“ јавува дека тој не носи ГПС алка и нема аудио и видео надзор како што определи Кривичниот суд.

МВР нема технички можности за видео и аудио надзор на Мијалков во куќен притвор?

365

Мијалков се обезбедува во куќен притвор со полициско присуство, СВР Скопје немало технички можности за аудио и видео надзор

Слободен Печат

Мијалков во куќен притвор - 24 истражува - кои се опциите пред бегалецот?

24 Вести

Гаф на Спасовски: Да се бориме заедно против правдата

Антропол

Мијалков е на издржување на мерката куќен притвор, откако сам се пријави во обвинителството

Канал5

Денеска е поспокојно, Мијалков е на безбедно на Водно, политичарите не чукаат на маса…

Скопско Ехо

Канал5 ТВ21 Сакам да кажам ТВ21 Вечер Прес MakPress МКД Слободен Печат

Дали власта ја знае пресудата за Мијалков? Опозицијата обвинува за политички пазар, Села со интерпелација за Спасовски

Алфа - 24.02.2021

Речиси никој во државата не верува дека немало договор меѓу Мијалков и власта. Но, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски убедува дека такво нешто навистина немало, а за тоа доказ ќе била пресудата во петок.

Села и Гаши поднеле интерпелација за Спасовски, ќе поддржат и гласање за доверба на Владата

360 степени

Села и Гаши со интерпелација за Спасовски: „Добро е владата да ги поддржува театрите и глумците, но не и кога владата глуми и прави лоши претстави“

365

Села за случајот „Мијалков“: Сценарио и театар, граѓаните не веруваат повеќе

ТВ21

Села: Поднесовме интерпелација за Спасовски за боливудската режија за Мијалков

+инфо

Села и Гаши поднеле интерпелација за Спасовски за „театарот“ со Мијалков

Скопско Ехо

Села и Гаши поднеле интерпелација за Спасовски: Ова е театар, Мијалков е повторно дома

Точка

Либертас Локално Н.Македонија PressingTV 24Инфо PressingTV Нетпрес Press24

Филипче нема информации дали Мијалков бил контактиран од епидемиолози

360 степени - 24.02.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, одговарајќи на новинарски прашања , по преземањето на втората пратка вакцини на Фајзер, донација од Србија, зборуваше и за оправдувањето на Сашо Мијалков кој тврдеше дека не бегал од правдата туку се изолирал ...

Филипче нема информации дали Мијалков бил контактиран од епидемиолози

Телма

Филипче: Немаме информација дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози

Фокус

Филипче: Немам информации дали Мијалков контактирал со епидемиолози за неговата здравствена состојба

Press24

Филипче: Немаме информации дали Сашо Мијалков контактирал со епидемиолози за неговата здравствена состојба

Фактор

Филипче нема информации дали Мијалков се тестирал за Ковид-19

Скопје1

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Н.Македонија

Локално Мак. Весник 24Инфо Опсервер Сител Frontline Кајгана Република

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

Канал5 - 24.02.2021

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска уште еднаш го повтори ставот на Владата во врска со случајот со Сашо Мијалков, дека институциите ги превзеле сите редовни и вонредни мерски за неговото бегство и оти тој веќе е во домашен притвор.

Координацијата на институциите била клучна во случајот со Мијалков

ММС

Арсовски: Правдата е обезбедена, Мијалков е во притвор

Независен

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

24Инфо

Арсовски: Владата нема да толерира ситуации што ја уриваат довербата на системот

Слободен Печат

Арсовски за случајот со Мијалков: Владата потврди дека нема да толерира ситуации кои ја уриваат довербата во системот

Фокус

Арсовски: Владата нема да толерира ситауции што ја уриваат довербата на системот

PressingTV

Бриф Сител Frontline CivilMedia iPortal Нова ТВ Нетпрес MakPress

РУСКОВСКА: Се радувам што Мијалков се врати, а за затворски притвор ќе се размислува натаму

Денешен - 24.02.2021

Се радувам на тоа што обвинетиот Сашо Мијалков самиот се пријави, истакна вчера на прес-конференција обвинителката Вилма Рускоска. Таа појасни дека Мијалков „преку посредници побарал да се пријавил токму во Обвинителството за организиран криминал и ...

Обвинителите ја повлекле жалбата со која бараа затворски притвор за Мијалков

Точка

Обвинителите ја повлекле жалбата со која бараа затворски притвор за Мијалков

Н.Македонија

Обвинителството ја повлече жалбата за Мијалков со која бараше затворски притвор

Вечер Прес

Обвинителство ја повлече жалбата: Мијалков во домашен притвор, наместо во затворски

Република

Обвинителите ја повлекле жалбата со која бараа затворски притвор за Мијалков

MTM

Рускоска: Мијалков е обезбедуван од истражителите, не оди во затворски притвор

Канал5

Денешен Независен Сител Frontline Република 24 Вести Press24 Либертас

Мијалков се појави пред ЈО, тврди дека не избегал туку бил во изолација

Бизнис Вести - 23.02.2021

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков кој од неделата беше недостапен за органите на прогонот, попладнево се појави пред Јавното обвинителство за, како што изјави, да го подигне решението за куќен притвор што му го одреди Кривилниот суд.

Поранешниот директор на УБК се појави пред ЈО: Мијалков тврди дека не избегал туку бил во изолација

ММС

ПРЕСВРТ: Мијалков се пријави во ЈО, два дена го немало зашто имал 40 степени температура

Денешен

Мијалков се појави пред ЈО, тврди дека не избегал туку бил во изолација

Frontline

Мијалков: Јас кога ќе дадам збор не го погазувам, нема да побегнам

ТВ21

Мијалков се појави пред Обвинителството, тврди дека не избегал, туку бил во изолација

еМагазин

Јовески: Мијалков го прими решението за домашен притвор

MakPress

Опсервер +инфо Press24 360 степени Frontline Фокус Вечер Прес Курир

Русковска: Олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Deutsche Welle - 23.02.2021

Обвинителката на прес-конференција рече дека ќе размислат дали да побараат затворски притвор за Сашо Мијалков. Обвинителката Вилма Русковска на прес-конференција вечерва рече дека ќе размислат дали да побараат затворски притвор за Сашо Мијалков.

Рускоска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор, олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Нова ТВ

Русковска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор – олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Вечер Прес

Русковска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор, но олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Акцент

Видео: Рускоска не верува во приказната на Мијалков дека бил болен

Точка

Русковска: Се израдував што се појави Мијалков, ни прати порака преку други луѓе

Република

Русковска: Се радувам што Мијалков сам се пријави, ќе размислиме дали ќе бараме затворски притвор

еМагазин

Н.Македонија Нетпрес Нетпрес MTM Centar PressingTV ТВ21 МКД

Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Опсервер - 23.02.2021

– Премиерот Зоран Заев изутринава имал работен состанок со првите одговорни лица на институциите, кои имаат надлежност во врска со бегството на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. Заев, како што посочуваат од Владата, состанокот го свикал со цел ...

Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Алсат-М

Ќе има ли оставки: Заев на состанок со одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

еМагазин

Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Канал5

Заев бесен, бара одговорност: Ги повикал одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Република

Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Сител

Заев ги повикал на состанок одговорните лица надлежни за бегството на Мијалков

Кајгана

iPortal Р.С.Европа ММС Телма Кумановски м. Frontline Фокус MakPress

Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен

Вечер Прес - 23.02.2021

Јавната обвинителка Вилма Русковска во гостувањето во Утрински брифинг на Слободна ТВ денеска кажа дека поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков не може да премине граница, бидејќи му е одземена патната исправа.

Русковска: Мијалков не може да помине граница затоа што му е одземен пасошот

Фокус

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Алсат-М

Рускоска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Кајгана

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Бизнис Вести

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

24Инфо

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Опсервер

Frontline ММС Нова ТВ +инфо CivilMedia еМагазин Денешен Нетпрес

Шеќеринска: Политичка и кривична одговорност за оние кои на Мијалков му помогнале да избега

Телма - 23.02.2021

Ова не е превид туку очигледно дека некој од малкумината кои знаеле ја споделиле таа информација со човекот кој требаше да се соочи со правдата Ќе бараме одговорност, бидејќи веќе прашањето не е како да се обезбедат луѓето кои бегаат од правдата да ...

Шекеринска: Ќе бараме политичка, но кај некои и кривична одговорност за бегството на Мијалков

Либертас

Шекеринска: Ќе бараме политичка, но кај некои и кривична одговорност за бегството на Мијалков

24Инфо

Шекеринска: Ќе бараме политичка, но и кривична одговорност за бегството на Мијалков

24 Вести

Некој од макумината што знаеле го информирал Мијалков и му обезбедил бегство, вели Шекеринска

Фокус

И Шекеринска бара одговорност за бегството на Мијалков

Курир

Шекеринска: Некој го информирал Мијалков и го обезбедил неговото бегство, одговорност мора да има

+инфо

Опсервер PressingTV МКД CivilMedia Frontline Нетпрес Нова ТВ ТВ21

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков загрозена e Владата

Нетпрес - 23.02.2021

„Со овие случувања загрозена е Владата. Владата е во исклучителна сложена состојба, во криза условно кажано. И како ќе се менаџира овој процес времето ќе покаже. Тоа е една димензија, јас анализирајќи ги барем досега присутните информации објавени, ...

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков е загрозена Владата

Press24

Трајанов за бегството на Мијалков: Не функционира системот, а за тоа виновен е Заев

+инфо

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков е загрозена Владата, главен виновник е Заев

PressingTV

Трајанов: За нефонкционирањето на системот е виновен Заев, затоа и бегаат криминалци

Република

Трајанов: Да бев јас на чело на МВР, Мијалков 100 посто немаше да исчезне

24Инфо

Трајанов: Владејачкото мнозинство е стабилно

Либертас

Република Либертас Опсервер Курир Локално

СДСМ: Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

Кумановски м. - 23.02.2021

Институциите на Владата во координација со правосудните органи, во изминатите 40 часа спроведоа ефикасна акција координирана лично од претседателот Зоран Заев каде се обезбеди присуство на обвинетиот Сашо Мијалков, велат од Социјалдемократскиот ...

Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

24Инфо

СДСМ за враќањето на Мијалков: Државата, институциите, покажаа капацитет

Press24

СДСМ: Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

Сител

СДСМ: Со Мијалков покажавме капацитет и бескомпромисност во обезбедувањето правда за сите

Денешен

СДСМ: Со Мијалков покажавме капацитет и бескомпромисност во обезбедувањето правда за сите

Република

СДСМ: Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

Канал5

Села и Гаши поднеле интерпелација за Спасовски, ќе поддржат и гласање за доверба на Владата

24Инфо - 24.02.2021

Интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за вчерашниот скандал со бегството и појавувањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков поднела коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, информираа лидерите, Зијадин ...

Цаца-Николовска:Има пропусти во работата на институциите

Канал5 - 23.02.2021

Не постојат прецизни и јасни информации кој ја има главната вина за бегството на екс- директорот на УБК Сашо Мијалков, но пропусти има во институциите, вели поранешнета уставна судијка Маргарита Цаца Николовска.

Павле Трајанов: Системот не функционира, Владата е загрозена, вината е кај Заев

Скопско Ехо - 23.02.2021

Имаме системска грешка во целиот систем кој не функционира, а вината за тоа е кај претседателот на Владата, посочи утринава Павле Трајанов, кој како лидер на Демократски сојуз е дел од владината коалиција.