TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колку сме далеку од заминување на Марс ?

Либертас - 02.08.2020

На Марс летаат роботски ровери и сонди веќе педесет години, но кога човекот конечно ќе зачекори на Црвената планета? Експертите веруваат дека техничките предизвици се речиси решени, но конечната одлука ја носи политиката и поради тоа иднината на ...

НАСА со објаснување зошто го одбрале кратерот на Марс за слетување

Канал5 - 01.08.2020

Кејти Стак Морган, заменик-директор на проектот „Марс 2020“ на НАСА и главен геолог на овој проект, која одигра клучна улога во изборот на локацијата на слетувањето на роверот Персиверенс на Марс, рече дека е многу задоволна од лансирањето.

Роверот „Упорност“ што ќе истражува дали порано имало живот на Марс, ќе пристигне на „Црвената планета“ во февруари ...

Frontline - 01.08.2020

По долго најавување, новата генерација ровер кој го носи името „ Упорност “ (Perseverance), ќе му прави друштво на „Љубопитност“ (Curiosity) кој беше лансиран од САД во ноември 2011 година.

Колку сме далеку од заминување на Марс ?

Независен - 02.08.2020

На Марс летаат роботски ровери и сонди веќе педесет години, но кога човекот конечно ќе зачекори на Црвената планета? Експертите веруваат дека техничките предизвици се речиси решени, но конечната одлука ја носи политиката и поради тоа иднината на ...

Колку сме далеку од заминување на Марс?

Вечер Прес - 02.08.2020

На Марс летаат роботски ровери и сонди веќе педесет години, но кога човекот конечно ќе зачекори на Црвената планета? Експертите веруваат дека техничките предизвици се речиси решени, но конечната одлука ја носи политиката и поради тоа иднината на ...

ПАТ КОН МАРС: Техничките предизвици се решени, конечната одлука ја носи политиката

Денешен - 02.08.2020

На Марс летаат роботски ровери и сонди веќе педесет години, но кога човекот конечно ќе зачекори на Црвената планета? Експертите, како што објави хрватската агенција Хина, веруваат дека техничките предизвици се речиси решени, но конечната одлука ја ...

Колку сме далеку од заминување на Марс?

Сител - 02.08.2020

На Марс летаат роботски ровери и сонди веќе педесет години, но кога човекот конечно ќе зачекори на Црвената планета? Експертите веруваат дека техничките предизвици се речиси решени, но конечната одлука ја носи политиката и поради тоа иднината на ...

Колку сме далеку од заминување на Марс ?

Опсервер - 02.08.2020

2 Август 2020 Хина, Загреб На Марс летаат роботски ровери и сонди веќе педесет години, но кога човекот конечно ќе зачекори на Црвената планета? Експертите веруваат дека техничките предизвици се речиси решени, но конечната одлука ја носи политиката и ...

Колку сме далеку од заминување на Марс ?

iPortal - 02.08.2020

На Марс летаат роботски ровери и сонди веќе педесет години, но кога човекот конечно ќе зачекори на Црвената планета? Експертите веруваат дека техничките предизвици се речиси решени, но конечната одлука ја носи политиката и поради тоа иднината на ...

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП ЗА АВГУСТ: Многу љубов за водните знаци, незаборавен за Лавовите

МакМода - 01.08.2020

Во август планетата Венера ќе го напушти знакот на Близнаци и ќе влезе во Рак, носејќи многу среќа во љубовта на сите водни знаци. А вие во кој знак сте родени? Откријте сега со нас што ви резервираа ѕвездите за месец август! Овен: мачен месец ...

Човештвото со нов обид да пронајде живот на Марс (фото+видео)

Скопје24 - 01.08.2020

НАСА ја лансираше сондата “Perseverance” која треба да слета на Марс во кратерот „Езеро“. Мисијата на НАСА – роверот од најновата генерација е потрага по знаци на живот и карактеризација на геологијата и климата на планетата за која редовно се ...

Истражувајте површината на Марс со помош на снимки со висока резолуција направени од роверите на НАСА

Факултети - 01.08.2020

НАСА објави неколку неверојатни фотографии направени на површината на Марс, нема многу видео снимки што ја прикажуваат Црвената планета. Досега. Тимот на „Елдерфокс Докјументарис“ неодамна уреди неколку неверојатни слики за да направи 4К видео, ...