TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Златната мечка“ за животно дело во рацете на Мартин Скорсезе

Вечер Прес - 22.02.2024

Американскиот режисер Мартин Скорсезе деновиве (20 февруари) ја прими почесната награда „Златна мечка“ за животно дело, која му беше врачена во рамките на 74. издание на Берлинскиот филмски фестивал (Берлинале).

Прес Берлинале: Почесна „Златна мечка“ за Мартин Скорсезе, пофален говор на Вим Вендерс

Нова ТВ - 21.02.2024

По трогателната гала на отворањето, бројни филмаџии ги претставија своите дела на фестивалот во последните неколку дена. Првата половина на фестивалот ја одбележаа гламурозни, но и политички појавувања на црвениот тепих и преполните кина.

Берлинале 2024: Пет контроверзи околу Мартин Скорсезе

Deutsche Welle - 21.02.2024

Скорсезе е добитник на почесната Златна мечка на овогодинешниот Берлински филмски фестивал. Во текот на својата кариера создаде бројни ремек-дела. Но, неговата креативност е проследена и со контроверзи.

„Берлинале“: Мартин Скорсезе ја прими почесната „Златна мечка за животно достигнување“

Слободен Печат - 21.02.2024

Американскиот режисер Мартин Скорсезе ја прими почесната награда „Златна мечка за животно достигнување“, која му беше врачена синоќа во рамки на 74. издание на Берлинскиот меѓународен филмски фестивал („Берлинале“) .

Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на Берлиналето

Нетпрес - 21.02.2024

Американскиот режисер Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на овогодинешното Берлинале во вторникот вечерта. „Филмовите на Мартин Скорсезе живеат со публиката, неговите филмски ликови живееја и сраснаа со нас.

Почесна Златна мечка на Берлинале за Мартин Скорсезе

Независен - 21.02.2024

Мартин Скорсезе беше пречекан со громогласни овации додека слегуваше од својот автомобил во Берлинале Палас во вторникот вечерта и почна да дава автограми за толпата собрана оваа студена берлинска ноќ.

Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на Берлиналето

365 - 21.02.2024

Американскиот режисер Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на овогодинешното Берлинале во вторникот вечерта. „Филмовите на Мартин Скорсезе живеат со публиката, неговите филмски ликови живееја и сраснаа со нас.

Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка на Берлинале за животно дело

Локално - 21.02.2024

Американскиот режисер Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на овогодишното Берлинале во вторникот вечерта. „Филмовите на Мартин Скорсезе живеат со публиката, неговите филмски ликови живееја и растеа со нас.

Почесна Златна мечка на Берлинале 2024: Пет контроверзи околу Мартин Скорсезе

Рацин - 21.02.2024

Скорсезе е добитник на почесната Златна мечка на овогодинешниот Берлински филмски фестивал. Во текот на својата кариера создаде бројни ремек-дела. Но, неговата креативност е проследена и со контроверзи Мартин Скорсезе е еден од најпознатите и ...

Скорсезе е добитник на почесната Златна мечка за животно дело на овогодинешниот Берлински филмски фестивал

Република - 21.02.2024

Скорсезе е добитник на почесната Златна мечка за животно дело на овогодинешниот Берлински филмски фестивал. Во текот на својата кариера создаде бројни ремек-дела. Од 1967 година во раце ја држел режисерската палка во 26 играни филмови, а има ...

(Фото) „Филмот не умира, тој само се менува“: Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка на Берлинале за животно ...

Еспресо - 21.02.2024

Познатиот американски режисер Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на овогодинешното Берлинале во вторникот вечерта. – Филмовите на Мартин Скорсезе живеат со гледачите, неговите филмски ликови живееја и растеа со нас.

Неговите филмови живеат со гледачите, Златната мечка заслужено во рацете на Мартин Скорсезе

ММС - 22.02.2024

Познатиот американски режисер Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на овогодинешното Берлинале во вторникот вечерта. – Филмовите на Мартин Скорсезе живеат со гледачите, неговите филмски ликови живееја и растеа со нас.