TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како Стивен Хокинг се вгради во популарната култура

Оff.net - 14.03.2018

Еден од најславните физичари на светот, Хокинг почина на ден кој му доликува - на 14 март, односно според американската нотација на календарот 3/14, денот на Пи. Имаше 76 години, и и покрај хендикепот, богата кариера, која не беше само ...

Почина Стивен Хокинг

Нетпрес - 14.03.2018

Еден од најголемите светски научници, британскиот физичар и теоретичар, Стивен Хокин6 почина вчера на 76 годишна возраст, соопшти неговото семејство. На Хокинг лекарите му дијагностицирале амиотрофична латерална склероза на возраст од 21 година, а ...

Почина Стивен Хокинг – еден од најголемите научници на нашето време

Таратур - 14.03.2018

На 76-годишна возраст почина веројатно најпознатиот и најголем научник на модерното време, славниот Стивен Хокинг. Хокинг починал мирно во неговиот дом во Кембриџ, денес, во раните утрински часови, пренесуваат од неговото семејство изразувајќи ...

Почина еден од најголемите умови на нашето време, Стивен Хокинг

Локално - 14.03.2018

Астрофизичарот Стивен Хокинг, познат како еден од најмоќните умови за своето време, почина на 76-годишна возраст. Тој страдаше од амиотрофична латерална склероза и речиси единственото нешто во неговото тело кое работеше беше мозокот.

Почина Стивен Хокинг

AKO - 14.03.2018

Светски познатиот физичар, Стивен Хокинг, почина во 76 година од животот, во својот дом во Кембриџ, пренесе ББС. Хокинг дипломирал физика на Оксфорд, потоа со темата за релативност докторирал на Кембриџ кадешто ја продолжил својата професионална ...

Почина Стивен Хокинг

А1 On - 14.03.2018

Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство. „Длабоко сме тажни дека нашиот сакан татко почина денес“, се вели во семејната изјава. Неговото семејство изјави дека починал мирно во својот дом во близина на Универзитетот во ...

Почина Стивен Хокинг

Факултети - 14.03.2018

Светот денес го изгуби еден од најгенијалните умови, Стивен Хокинг. Почина мирно во својот дом на 76 годишна возраст. Стивен Вилијам Хокинг (англиски: Stephen William Hawking; 8 јануари 1942[1] - 14 март 2018) — англиски теориски физичар и космолог ...