TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФИФА итно испраќа делегација во Грција

Sport 1 - 13.03.2018

Светската фудбалска федерација ќе испрати делегација во Грција која ќе треба со надлежните лица кај нашиот јужен сосед да разговара за фудбалската криза, по само еден ден откако беше суспендирана Суперлигата.

ФИФА итно испрати своја делегација во Грција

Спортски - 13.03.2018

Светската фудбалска федерација ќе испрати своја делегација во Грција, само еден ден откако беше суспендира грчката Суперлига. „ФИФА бара бескромпромисен пристап и исфрлување на сите видови на насилство од фудбалот“, наведе директорот на ФИФА за ...

„Пиштолџијата“ Савидис објасни која му била намерата при влетувањето на теренот

Дерби - 13.03.2018

Првиот човек на ПАОК, Иван Савидис ја шокираше комплетната светска јавност откако го прекина големото дерби со АЕК во неделата и кога влета на теренот со пиштол на својот ремен, а бидејќи сето ова резултираше со исклучително негативни реакции и ...

Савидис: Не требаше да влезам со пиштол, но сакав да спречам човечки жртви

МКД - 13.03.2018

Сопственикот на ПАОК, Иван Газидис се извини поради тоа што влезе со пиштол во теренот на мечот со АЕК но вели дека тој и неговото семејство се жртви во целата ситуација. Човекот кој го прекина фудбалот во Грција денеска излезе со извинување за ...

На грчкото фудбалско првенство му се заканува исклучување од ФИФА

Алсат-М - 13.03.2018

По инцидентот на натпреварот ПАОК-АЕК, на грчкото фудбалско првенство му се заканува исклучување од ФИФА или таканаречен спортски Грекзит. Веста ја соопшти лично грчкиот заменик министер за култура и спорт, Јоргос Василијадис.

Влегол на терен со пиштол за да спаси животи!?

SportMedia - 13.03.2018

Газдата на грчкиот прволигаш ПАОК, Иван Савидис веќе неколку дена е во центарот на светското внимание, поради инцидентот кој го направи на дербито против АЕК. Незадоволен од судиската одлука да го поништи голот на ПАОК постигнат во 90 минутиа, ...

Василијадис: Нека има и фудбалски Грегзит ако продолжат нередите

Нова ТВ - 13.03.2018

Јоргос Василијадис, заменик министер за спорт во грчката Влада, порача дека е подготвен и за „Грегзит“ за смирување на ситуацијата на фудбалската сцена во земјата. А, такво сценарио би значело суспендирање на националниот тим и клубовите од сите ...

Се огласи газдата пиштолџија: Јас сум заложник на болниот систем во Грција

Спортклуб - 13.03.2018

Сопственикот на ПАОК Иван Савидис се најде во центарот на вниманието откако во неделата вечер вечер влета на теренот со пиштол, видно изреволтиран од судењето на мечот со АЕК. Се започна кога во 90.

„Пиштолџијата“ Савидис се извини, спречувал да нема човечки жртви

Екипа - 13.03.2018

По огромниот скандал што резултираше со прекин на натпреварот меѓу ПАОК и АЕК, денеска се јави и првиот човек на домашниот тим, Иван Савидис. Тој влета со пиштол на појасот со членови на своето обебедување на теренот, за што денеска и јавно се ...

Савидис се извини за случувањата на натпреварот ПАОК - АЕК

Канал5 - 13.03.2018

Два пати се извинува претседателот и сопственик на грчкиот фудбалски клуб ПАОК од Солун, за инцидентите во неделата вечерта. Во писмена изјава објавена на официјалниот сајт на клубот, Иван Савидис, и на почетокот и на крајот им се извинува на ...

Претседателот на ПАОК се извини, сакал да ги заштити навивачите

Стандард - 13.03.2018

Сопственикот на грчкиот фудбалски клуб ПАОК, Иван Савидис се извини за своите постапки за време на неделното дерби на неговиот тим со АЕК. Дуелот одеше при резултат 0:0, кога во самиот крај Фернандо Варела постигна гол за домаќините, кој сепак беше ...

Дали законот ќе важи за Савидис: казна и до милион евра!

SportMedia - 13.03.2018

Грција сеуште се опоравува од невидениот скандал и потезите на контроверзниот сопственик на ПАО, Иван Савидис, односно лудачкото влетување на теренот со пиштол на појасот во нарема да се пресмета со судијата Јоргос Коминис.

Претседателот на ПАОК се извини: Заложник сум на „болниот систем“ во Грција

Sport 1 - 13.03.2018

Првиот човек на ПАОК, Иван Савидис, преку соопштение се извини зашто влегол на теренот со пиштол, откако на неговиот клуб му беше поништен гол во мечот со екипата на АЕК. До фудбалската јавност беше испратено кратко соопштение, во кое се објаснува ...

Обвинителството поднесе тужба против Иван Савидис

Локално - 13.03.2018

Обвинителството во Солун започна истрага против сопственикот на ПАОК, Иван Савидис, откако влезе во вооружен на терен и го извади својот тим во дербите со АЕК Атина. Инцидентот ја принуди ФИФА да ја запре грчката лига на неодреден период.

СЕ ОГЛАСИ И СОПСТВЕНИКОТ – РЕВОЛВЕРАШ! Јас сум жртва на болен систем!

Поглед - 13.03.2018

Сопственикот на ПАОК Иван Саввидис успеа да се најде во центарот на вниманието на светската јавност откако во неделата вечерта влета на теренот со пиштол, видно изреволтиран на судиите од натпреварот со АЕК. Се започна кога во 90.

Савидис: Јас сум заложник на болниот фудбалски систем во Грција

TopSport - 13.03.2018

Претседателот на ПАОК, Иван Савидс, за кого во неделата дознаа сите оние што го следат фудбалот, откако со пиштол влета на теренот за време на дербито ПАОК-АЕК, со соопштение се огласи во јавноста. „Немав право да влетам на теренот.

Грција: Фудбалот како мегдан за пресметка на тајкуните

Deutsche Welle - 13.03.2018

Во неделата, сопственикот на ПАОК Иван Савидис влезе вооружен на фудбалскиот терен. Моќникот мина без казна. Тој е само еден од бројните примери за наталожените проблеми во грчкиот фудбал.

Василијадис: Ако продолжат нередите ќе има фудбалски Грегзит

А1 On - 13.03.2018

Заменик министерот за спорт во грчката Влада, Јоргос Василијадис изјави дека е подготвен за сценарио Грегзит, односно дека Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ќе ја исфрли Грција и грчките клубови од сите меѓународни натпреварувања за да се ...

Нешто повеќе за газдата на ПАОК кој со пиштол влезе на теренот на дербито против АЕК

24Фудбал - 13.03.2018

Грчката влада одлучи да го суспендира привремено тамошниот фудбал по инцидентот на дербито помеѓу ПАОК и АЕК каде газдата на домашниот тим вооружен влезе на теренот. Иван Савидис, првиот човек на ПАОК гневен поради поништениот гол на Варела против ...

ПОРАДИ СОЛУНСКИОТ СКАНДАЛ: ФИФА ја исфрла Грција?

SportMedia - 13.03.2018

Светската фудбалска федерација би можела да ја суспендира грчката федерација и да забрани настап во меѓународните натпреварувања по ради неверојатниот инцидент на средбата ПАОК-АЕК... Сопственикот на ПАОК Иван Савидис, незадоволен од одлуката на ...

Драма на синоќешното дерби во грчкото првенство помеѓу ПАОК и АЕК

ЗаЗабава - 12.03.2018

Иван Савидис, претседателот на ПАОК влезе во теренот со пиштол и им се закануваше на судиите поради поништен гол во финишот од натпреварот. На главниот судија не му остана ништо друго освен да го прекине дуелот, а по два часа во соблекувалните ја ...

Владата го суспендираше фудбалското првенство во Грција

Алфа - 12.03.2018

По серијата инциденти во фудбалскиот шампионат владата на Грција реши да го прекине натпреварувањето. Грчката влада го суспендираше фудбалското првенство на неопределено време по инцидентот во Солун кога сопственикот на ПАОК, Иван Савидис, се одлучи ...

Прекинато првенството во Грција по инцидентот со сопственикот на Паок

Р.С.Европа - 12.03.2018

Грчката Влада донесе одлука да го прекине фудбалското првенство на неодредено време по инцидентот во Солун кога сопственикот на ПАОК Иван Савидис влезе на терен за време на натпреварот на неговиот клуб со АЕК.

Со одлука на Владата: Грчката фудбалска лига во прекин на неодредено

Нова ТВ - 12.03.2018

Грчкото фудбалско првенство е ставено под мраз на неодредено време. Одлуката за мирување на „бубамарата“ ја донесе Владата на јужниот сосед по консултациите на премиерот Алексис Ципрас со заменик министерот за спорт, Јоргос Василијадис и доаѓа како ...

Фудбалското првенство во Грција прекинато на неопределено време

Локално - 12.03.2018

По вчерашниот скандал во Солун, кога Иван Савидис, сопственикот на ПАОК, по поништен гол против АЕК влета вооружен на теренот за да се соочи со судијата, владата на Грција го суспендираше грчкото фудбалско првенство.

КОЈ Е ГАЗДАТА СО ПИШТОЛОТ? Милјардер, пријател на Путин и сопственик на пола Грција

Таратур - 12.03.2018

Иван Савидис, сопственик и претседател на ПАОК денес е на насловните страни на сите европски медиуми, откако за време на натпреварот против АЕК со пиштол влезе на терен за да се објаснува со главниот судија.

Кој е Иван Савидис - газдата на ПАОК кој со пиштол влезе на терен?

Оff.net - 12.03.2018

Политичар и бизнисмен кој во минатото служел војска во Советската армија. Важи за 30-ти најбогат човек на светот кој го спаси ПАОК од гаснење во 2012 . Необично, секоја година мирно ги проследуваше дуелите на својот клуб до сезонава кога започна ...

Ципрас го прекина фудбалското првенство на Грција

Нетпрес - 12.03.2018

Грчката Влада донесе одлука да се прекине фудбалското првенство на Грција по синоќешниот инцидент на дербито меѓу „ПАОК“ и „АЕК“ кога сопственикот на ПАОК со пиштол го нападна судијата. Премиерот Алексис Ципрас, заедно со заменик министерот на ...

Грчката влада го прекина фудбалското првенство по хаосот во Солун

+инфо - 12.03.2018

По денешната средба на грчкиот премиерот Алексис Ципрас и заменик министерот за спорт, Јоргос Василијадис е донесена одлука да се прекине шампионатот. Владата на Грција одлучи да го прекине фудбалскиот шампионат на неодредено време по скандалот во ...

Грчката влада го прекина фудбалското првенство

Макфакс - 12.03.2018

Грчката влада реши на неодредено време да го прекине фудбалскиот шампионат по скандалот што се случи синоќа на натпреварот ПАОК-АЕК во Солун. Грчката Супер лига е прекината бидеќи синоќа претседателот на ПАОК, Иван Сатидис, со пиштол влета на ...

Налог за апсење на сопственикот на ПАОК откако влета на терен на вчерашниот натпревар со АЕК

Алсат-М - 12.03.2018

Налог за апсење, во рамките на 24 часовната постапка согласно грчките закони, е издаден, според грчките медиуми, за сопственикот на фудбалскиот клуб ПАОК од Солун. Грчката полиција трага по Иван Савидис и четири лица од неговото обезбедување, откако ...

Налог за апсење на сопственикот на ПАОК откако влета на терен со пиштол

+инфо - 12.03.2018

Грчката полиција трага по Иван Савидис и четири лица од неговото обезбедување, откако вчера влетаа на терен за време на натпреварот ПАОК – АЕК, откако судијата поништи гол за домаќинот во 90та минута.

Обвинителот побарал апсење на Иван Савидис

Макфакс - 12.03.2018

По скандалот што синоќа се случи на стадионот „Тумба“ во Солун, грчкото обвинителство дало налог за апсење на претседателот на ПАОК, Иван Савидис. Сликите од стадионот на ПАОК молскавично ја обиколија Европа и светот, а во центарот на вниманието е ...

(ФОТО) Газдата на ПАОК ќе го гони полицијата

Спортклуб - 12.03.2018

Грчката полиција трага по сопственикот и претседател на ПАОК, Иван Савидис откако контроверзниот бизнисмен вчера со пиштол влезе на теренот незадоволен од одлуките на судијата Најсилното првенство на Грција одново е на прагот на суспензија откако ...

Хаос во фудбалското дерби во Грција: Газдата на ПАОК влетал со пиштол на теренот (видео)

Канал5 - 12.03.2018

На вчерашниот натпреварот меѓу ПАОК и АЕК е виден вистински хаос во завршницата натпреварот, кој на крајот беше и прекинат. Натпреварот вреден титула (АЕК 54, ПАОК 52 бода) во дополнителното време беше прекинат откако судијата, призна, па поништи ...

АЕК: Помисливме што ако полуди и почне да пука

+инфо - 12.03.2018

Сопственикот на клубот од Солун со пиштол на појасот тргна кон судијата да бара правда за поништениот гол во последната минута. Раководството на АЕК од Атина се огласи со соопштение по немилите сцени на дербито со ПАОК кога во теренот влезе ...

Газдата на ПАОК со пиштол влета на терен и го прекина дербито со АЕК

Сакам да кажам - 12.03.2018

Големото дерби на грчкиот фудбал помеѓу ПАОК и АЕК беше прекинато во самиот финиш на средбата, откако претседателот на солунскиот клуб влета на терен со пиштол. Носејќи оружје за појасот, Иван Савидис се обиде да се соочи со главниот судија, откако ...

Грчките медиуми открија каква порака добил судијата од претседателот на ПАОК кој посегна по пиштолот (Видео)

Поглед - 12.03.2018

Грчките медиуми и натаму со голема неверица ги пренесуваат драматичните случувања од теренот на мечот меѓу ПАОК и АЕК, на кој во главна улога се најде претседателот на домаќините кој одлучи да ги решава работите на свој начин, влетувајќи вооружен на ...

Сопственикот на ПАОК се извини: Сакав да ги заштитам навивачите, ќе се борам за фер фудбал

Република - 13.03.2018

Во писмена изјава објавена на официјалниот сајт на клубот, Иван Савидис на почетокот и на крајот им се извинува на „навивачите на ПАОК, на сите грчки навивачи на светската фудбалска заедница“, вели дека жали за она што се случило и дека е свесен ...

ХАОС НА “ТУМБА“: Газдата „мафташе" со пиштол, сакаше да се пресмета со судијата (ВИДЕО)

SportMedia - 12.03.2018

Уште еден хаотичен меч на „Тумба" во Солун, и уште еден недоигран меч вo грчката лига. Играа ПАОК и АЕК, првиот против вторито на табелата во шампионатот на нашиот јужен сосед, но не одлучија кој е подобар.

Се огласи газдата со пиштолот: Заложник сум на болниот систем!

Спортски - 13.03.2018

Сопственикот на грчкиот фудбалски клуб ПАОК, Иван Савидис го привлече вниманието на светската јавност, откако со пиштол втрча на терен за време на натпреварот против АЕК. „Немав право да влезам на теренот.

Претседателот на ПАОК шета со пиштол по теренот (Видео)

Макфакс - 11.03.2018

Дербито во грчката Суперлига помеѓу ПАОК и АЕК не го дочека крајот, откако во финишот на домашниот тим му беше поништен гол за водство 1:0. Потоа на стадионот Тумба во Солун настана вистински хаос.

Савидис: Јас сум заложник на болниот фудбалски систем во Грција

Макфакс - 13.03.2018

Претседателот на ПАОК, Иван Савидс, за кого во неделата дознаа сите оние што го следат фудбалот, откако со пиштол влета на теренот за време на дербито ПАОК-АЕК, со соопштение се огласи во јавноста. „Немав право да влетам на теренот.

Василијадис: Ако продолжат нередите ќе има фудбалски Грегзит

Канал5 - 13.03.2018

Заменик министерот за спорт во грчката Влада, Јоргос Василијадис изјави дека е подготвен за сценарио Грегзит, односно дека Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ќе ја исфрли Грција и грчките клубови од сите меѓународни натпреварувања за да се ...

(ВИДЕО) Сопственикот на солунски „Паок“ со пиштол влезе на терен на фудбалскиот натпревар со „Аек“

еМагазин - 12.03.2018

Големиот дерби-натпревар во грчката фудбалска лига меѓу „Паок“ и „Аек“, кој требаше да биде решавачки за титулата беше прекинат откако по поништувањето на голот за победа на солунски „Паок“, претседателот на клубот, Иван Савидис влета на теренот ...

ФУДБАЛСКА ВОЈНА НА ТЕРЕНОТ! Им поништија гол за титула, по што сопственикот реши да ги тепа судиите

Поглед - 11.03.2018

Нема да биде чудо ако во Грција се случи фудбалска војна во следните недели до крајот на сезоната. Тукушто се смирија страстите од одземените бодови на ПАОК, денеска се случи нов скандал. Во дербито на колото против АЕК, стадионот Тумба беше ...

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ ГО МОМЕНТОТ КОГА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ПАОК СО ПИШТОЛ ВЛЕТА ВО ТЕРЕНОТ: Хаос во Грција по поништениот гол ...

Маркукуле - 12.03.2018

Сопственикот на фудбалскиот клуб Паок, Иван Савидис, на утакмицата против АЕК, влета во теренот со пиштол и ја прекина утакмицата. Ставидис утакмицата ја следеше покрај аут линијата, а по одлуката на судијата да го поништи голот влета во теренот и ...

Грчката влада го прекина фудбалското првенство по хаосот во Солун

Слободен Печат - 12.03.2018

Владата на Грција одлучи да го прекине фудбалскиот шампионат на неодредено време по скандалот во Солун кога сопственикот на ПАОК Иван Савидис на дуелот против АЕК влезе во теренот со пиштол во обид да се пресмета со судијата.

Налог за апсење на сопственикот на ПАОК откако влета на терен на вчерашниот натпревар со АЕК

еМагазин - 12.03.2018

Налог за апсење, во рамките на 24 часовната постапка согласно грчките закони, е издаден, според грчките медиуми, за сопственикот на фудбалскиот клуб ПАОК од Солун. Грчката полиција трага по Иван Савидис и четири лица од неговото обезбедување, откако ...

Савидис се извини за инцидентот на натпреварот во Солун

+инфо - 13.03.2018

Савидис вели дека жали за она што се случило и дека е свесен дека немал право да влезе на терен на начинот на кој го сторил тоа. Два пати се извинува претседателот и сопственик на грчкиот фудбалски клуб ПАОК од Солун, за инцидентите во неделата ...