TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Леклер и Фетел не го криеја разочарувањето: За жал ова е реалноста….

Дерби - 04.07.2020

Тоа што можеше да се претпостави за време на вчерашните тренинзи, денеска само се оствари на официјални квалификации за утрешната трка во Австрија, бидејќи возачите на Мерцедес доминираа во секој поглед, а оние од Ферари разочараа голем број ...

ВИДЕО: Пораката на Леклер преку тимското радио го отсликува очајот на „шпагетите“

Спортклуб - 04.07.2020

Ферари денеска на квалификациите за првата трка сезонава, беше очаен и со разочарувачки резултати. Шарл Леклер едвај и да остана во последниот квалификациски циклус, во кој се избори со скоро 1 секунда заостанување зад Ботас, на седмата позиција, ...

Хамилтон не прекршувал правила, нема да биде казнет

Gol.mk - 04.07.2020

Британскиот Ф1-возач Луис Хамилтон нема да добие санкција на првата трка оваа сезона за ГН на Австрија. За време на квалификациите, актуелниот првак беше под истрага затоа што наводно не почитувал правила.

Потврда од ФИА за случајот и пропуста на Хамилтон во квалификациите

Спортклуб - 04.07.2020

Четири часа по завршувањето на квалификациите, по состанокот на Луис Хамилтон со ФИА, утврдено е дека нема потреба британскиот возач и актуелен шампион да биде казнет. За Хамилтон постоеше опасност од губење на втората позиција пред утрешното ГП во ...

Хамилтон избегна казна од три позиции за трката во Австрија

Sport 1 - 04.07.2020

Британскиот возач Луис Хамилтон избегна казна по завршената истрага, поради непочитување на правилата во третите квалификации. Хамилтон не почитуваше жолто знаменце за време на возењето на квалификациите, па му се закануваше казна од три позиции, но ...

Хамилтон е под истрага, може да добие „пенал“ од три места

Gol.mk - 04.07.2020

Британскиот Ф1-возач Луис Хамилтон би можел да добие санкција на првата трка оваа сезона за ГН на Австрија. За време на квалификациите, актуелниот првак не почитувал правила и може да биде казнет.

Фетел е незадоволен од однесувањето на болидот за време на квалификациите на австриското Гран-при

Опсервер - 04.07.2020

Шпилберг, 4 јули 2020 () – Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел го коментираше резултатот од квалификациите на Големата награда на Австрија. Тој го зазеде 11. место. – Секако, сметавме на повеќе.

Почна Ф1 сезоната, почнаа возбудувањата: ФИА разгледува можна казна за Хамилтон

Спортклуб - 04.07.2020

Пол-позицијата денеска ја освои Валтери Ботас, кој беше за само 0.012 илјадитинки побрз од неговиот тимски колега и актуелен шампион Луис Хамилтон. Но иако пол-позицијата е кристално чиста за Ботас, второто место е сосема неизвесно за Луис Хамилтон, ...

ГН Австрија: Ботас со подобро време од Хамилтон

Сител - 04.07.2020

Конечно стартуваше сезоната во Формула-1 и тоа со големата награда на Австрија. Најдобро време на еден круг постигна пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас со што обезбеди пол позиција за утрешната трка.

Ниту еден позитивен од 4032 тестови, Формула 1 може да започне, првата трка утре во Австрија

Алфа - 04.07.2020

По 4 месечна пролонгирање викедов конечно стартува и новата Формула 1 сеозна. Ученсниците се во Австрија, вчера на програмата беа и првите слободни тренизи а денеска на патеката “Ред Бул ринг“ ќе бидеат одржани и квалификациите.

Се врати Формула 1: Мерцедес доминантен во квалификациите, Ферари катастрофален

Екипа - 04.07.2020

На патеката „Ред бул ринг“ се одржаа првите квалификациите во новата сезона од Формула 1 за утрешната Голема награда на Австрија. И, како и претходната сезона, Мерцедес по навика ги зазеде првите две позиции.

Ботас и Хамилтон покажаа кој ќе доминира и сезонава во Ф1

Спортманија - 04.07.2020

Возачите на Мерцедес на првите две позиции за стартот на утрешната трка во Австрија Валтери Ботас ќе стартува од пол позицијата на првата трка од скратената сезона во Формула 1 шампионатот.

Ботас го изненади Хамилтон за пол во Австрија, ретко кој очекуваше толку очајно издание на Ферари

МКД - 04.07.2020

Валтери Ботас стигна до пол позиција во Австрија, Финецот за само 12 илјадитинки беше побрз од својот тимски колега Луис Хамилтон, Макс Верстапен ќе стартува како трет а очаен настап имаше двоецот на Ферари.

Ботас ќе тргне од пол-позицијата во Австрија, Ферари далеку од врвот

Дерби - 04.07.2020

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас ја освои пол-позицијата на првата трка за оваа сезона во Ф1 шампионатот што се вози за Големата награда на Австрија. Финецот го имаше најдоброто време на денешните квалификации, поточно најбрзиот круг пред ...

Ботас ќе стартува од пол-позицијата во Австрија

SportMedia - 04.07.2020

Валтери Ботас ќе стартува од првата позиција на утрешната трка на Ред Бул ринг патеката во Австрија. Тоа е првата трка во новата сезона во Формула 1 шампионатот, а денеска возачот на Мерцедес беше незапирлив.

Ботас за нијанса пред Хамилтон во Австрија, разочараа возачите на Ферари

Gol.mk - 04.07.2020

Валтери Ботас стигна до пол-позицијата на патеката во Австрија, каде утре ќе се вози првата трка од тековната Формула 1 сезона. Финецот го доби директниот дуел со клупскиот колега Луис Хамилтон и заврши на челната позиција со само две десетинки ...

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен Печат - 04.07.2020

Денеска на патеката „Ред Бул ринг“ беа одржани квалификациите за првата трка оваа сезона во Формула 1 шампионатот. Во Австрија најдоброто време го имаше возачот на Мерцедес, Валтери Ботас и ќе стартува од пол позицијата.

Мерцедес по старо: Ботас и Хамилтон од првиот ред, фијаско на Ферари

Sport 1 - 04.07.2020

Валтери Ботас ќе стартува од пол-позицијата за утрешната прва сезонска трка во Формула 1 што ќе се вози за Големата награда на Австрија. Финецот во болидот на Мерцедес имаше најбрзо време со 1:02,939 минути и за 12 илјадитинки беше побрз од својот ...

Еден-два за Мерцедес: Ботас до пол позиција на првата трка од Формула 1 сезонава

Дриблинг - 04.07.2020

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на Австрија со која стартува овогодинешниот Ф1 циркус. Финецот на стазата „Ред Бул ринг“ за 12.илјадитинки го надмина времето на својот тимски колега Луис ...

Почна Ф1 сезоната – првата пол-позиција за Ботас!

Спортклуб - 04.07.2020

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас е победник на првите квалификации во Формула 1 оваа сезона, за Големата награда на Австрија. Финецот беше за 12 илјадити делови од секундата побрз од својот тимски колега Луис Хамилтон, а со победата најави уште ...

Ботaс побрз од Хамилтон во квалификациите за ГН на Австрија

Локално - 04.07.2020

Валтери Ботас со Мерцедес беше најбрз во квалификациите за ГН на Австрија, прва трка од новата сезона. На патеката „Ред Бул Ринг“, Финецот постави време од 1: 02.939 и со тоа ја запиша 12. пол позиција во неговата кариера.

Ботас ја освои пол-позицијата на австриското Гран-при

Опсервер - 04.07.2020

Шпилберг, 4 јули 2020 () – Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка во Формула 1 за Големата награда на Австрија. Тој беше најбрз во денешните квалификации на патеката „Ред Бул“.

Хамилтон најбрз и на третиот тренинг во Австрија

Нетпрес - 04.07.2020

Британецот Луис Хамилтон од тимот на Мерцедес имаше во саботата најдобро време на третиот тренигн во пресрет на трката за Големата награда на Австрија со којашто започнива новата сезона од Светското првенство во класата Формула 1.

Пол-позицијата за Валтери Ботас, пилотите на Ферари ги разочараа „Тифозите“

Вечер Прес - 04.07.2020

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас, ќе стартува од пол – позицијата на утрешната прва трка во Формула 1 оваа сезона која ќе се вози во Австрија. Финецот беше 12 стотинки побрз од клупскиот колега и актуелен шампион, Луис Хамилтон, кој со времето од ...

Формула 1 може да почне: Ниту еден позитивен од 4.000 тестирани

Екипа - 04.07.2020

Формула 1 може да почне. Ниту еден позитивен резултат од тестирањата на Ковид-19 во австрискиот Спилберг каде утре ќе се вози првата трка од Ф1 сезонава. Вкупно 4032 возачи, членови на тимови и вработени во Ф1 беа тестирани на коронавирусот ...

Фетел како да најавува драма оваа сезона: Нема да му дозволам на Леклер да ме претекнува

Дриблинг - 04.07.2020

Себастијан Фетел најави дека во последната сезона возејки за Ферари, нема да му го прави животот полесен на неговиот тимски колега, Шарл Леклер. Фетел и Ферари потврди пред неколку недели дека нивната соработка завршува по крајот на сезоната, за на ...

Сребрените (црните) стрели фаворити, Австрија подготвена за најбрзиот циркус

Спортманија - 04.07.2020

Денеска стартуваат квалификациите, а првата трка од новата сезона во Формула 1 е закажана за утре во 15:10 часот Со трката за Големата награда на Австрија ќе се назначи стартот на новата сезона во Формула 1.

Ред Бул со жалба до Мерцедес, експресна одлука на Светската автомобилистичка федерација

Дерби - 04.07.2020

Тимот на Мерцедес доминираше на првите тренинзи пред почетокот на новата сезона во Формула 1 која е закажана за овој викенд. Тимот кој владее со овој спорт во последните години за прв пат користеше нов систем за управување со двојни оски (DAS- ...

Формула 1: Ред Бул се жали на ДАС системот на Мерцедес!

SportMedia - 04.07.2020

Во пресрет на утрешната прва трка сезонава во Формула 1, и тоа за големата награда на Австрија, домашниот тим на Ред Бул реши да се жали на ДАС системот на Мерцедес. Тимот за кој возат Хамилтон и Ботас, вчера на тренинзите, но и претходно во ...

Подтответе се: Стартува новата Ф1 сезона, многу поинаква од останатите!

Вечер Прес - 04.07.2020

После четири месеци чекање, љубителите на Формула 1 конечно доаѓаат на свое – возачите се враќаат на патеката. На почетокот на март, како што се навикнавме, требаше да започне 2020 сезона.

Тројцата најдобри од лани беа најбрзи на првиот тренинг

Н.Македонија - 04.07.2020

Минатата година првите три места во првенството на Формула 1 ги освоија Луис Хамилтон, Валтери Ботас и Макс Ферстапен, а истиот редослед беше и по првиот тренинг, пред првата трка сезонава утре, во Австрија.

Фетел откри зошто го напушта Ферари

Вечер Прес - 03.07.2020

Четирикратниот шампион во Формула 1, Себастијан Фетел, кој ќе ја започне својата последна сезона зад воланот на Ферари, изјави дека не му бил понуден нов договор, што фрла ново светло на разделбата со славниот италијански тим.

Хамилтон повторно на врвот по враќањетона Формула 1

Опсервер - 03.07.2020

Шпилберг, 3 јули 2020 () – Формула 1 се врати и резултатот е ист. Луис Хамилтон беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Австриското Гран При во недела. 215 дена откако Британецот ја премина финалната права во Абу Даби и ја крена титулата, ...

Хамилтон повторно на врвот по враќањето на Формула 1

24 Вести - 03.07.2020

Формула 1 се врати и резултатот е ист. Луис Хамилтон беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Австриското Гран При во недела. 215 дена откако Британецот ја премина финалната права во Абу Даби и ја крена титулата, новата сезона започна пред ...

Фетел ќе исполнува тимски наредби и покрај разделбата со Ферари

Опсервер - 03.07.2020

Шпилберг, 3 јули 2020 () – Себастијан Фетел изјави пред австриското Гран-при дека неговиот став кон тимските наредби нема да се промени, и покрај претстојната разделба помеѓу него и Ферари на крајот на 2020 година.

Фетел ќе исполнува тимски наредби и покрај разделбата со Ферари

Курир - 03.07.2020

Себастијан Фетел изјави пред австриското Гран-при дека неговиот став кон тимските наредби нема да се промени, и покрај претстојната разделба помеѓу него и Ферари на крајот на 2020 година. Тој и неговиот млад колега, ШарлЛеклер, имаа неколку блиски ...

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Курир - 03.07.2020

Се вратија возбудувањата во „најбрзиот циркус на светот“, на првиот слободен тренинг пред Големата награда на Австрија најбрзо време имаше Луис Хамилтон, додека втор беше Валтери Ботас. Првите болиди кои се појавија на патеката во новата сезона беа ...

Хамилтон повторно на врвот на Формула 1

А1 On - 03.07.2020

Формула 1 се врати и резултатот е ист, Луис Хамилтон беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Австриското Гран При во недела. 215 дена откако Британецот го помина финалето во Абу Даби и ја крена титулата, новата сезона започна пред празни ...

Хамилтон повторно на врвот по враќањетона Формула 1

Либертас - 03.07.2020

Формула 1 се врати и резултатот е ист. Луис Хамилтон беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Австриското Гран При во недела. 215 дена откако Британецот ја премина финалната права во Абу Даби и ја крена титулата, новата сезона започна пред ...

Хамилтон повторно на врвот по враќањетона Формула 1

MakPress - 03.07.2020

Формула 1 се врати и резултатот е ист. Луис Хамилтон беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Австриското Гран При во недела. 215 дена откако Британецот ја премина финалната права во Абу Даби и ја крена титулата, новата сезона започна пред ...

Фетел ќе исполнува тимски наредби и покрај разделбата со Ферари

MakPress - 03.07.2020

Себастијан Фетел изјави пред австриското Гран-при дека неговиот став кон тимските наредби нема да се промени, и покрај претстојната разделба помеѓу него и Ферари на крајот на 2020 година. Тој и неговиот млад колега, ШарлЛеклер, имаа неколку блиски ...

Ферари го шутна Фетел поради коронавирусот?

Макфакс - 03.07.2020

Шефот на Ферари, Матија Биното, вели дека пандемијата на Ковид-19 влијаела на одлуката на тимот да не му понудат нов договор на Себастијан Фетел. Пред рестартот на сезоната овој викенд во Австрија, Фетел, кој ќе биде заменет со Карлос Саинс Јуниор ...

Контроверзи пред стартот – Ред бул вложија протест за ДАС-системот на Мерцедес

Макфакс - 03.07.2020

Ред бул рејсинг останаа на зборот и вложија протест против „ДАС“ (Dual-Axis Steering) системот на шампионскиот тим на Мерцедес пред стартот на сезоната со Австриското ГП овој викенд. ДАС системот предизвика многу контроверзи на зимското тестирање, ...

Формула 1 се враќа викендов со трка во Австрија, Хамилтон најбрз на тренингот

Република - 03.07.2020

Формула 1 се врати и резултатот е ист. Луис Хамилтон беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Австриското Гран При во недела. 215 дена откако Британецот ја премина финалната права во Абу Даби и ја крена титулата, новата сезона започна пред ...

Ботас ја освои пол-позицијата на австриското Гран-при

Frontline - 04.07.2020

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка во Формула 1 за Големата награда на Австрија. Тој беше најбрз во денешните квалификации на патеката „Ред Бул“.

Ботас ја освои пол-позицијата на австриското Гран-при

24 Вести - 04.07.2020

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка во Формула 1 за Големата награда на Австрија. Тој беше најбрз во денешните квалификации на патеката „Ред Бул“.

Ботас ја освои пол-позицијата на австриското Гран-при

MakPress - 04.07.2020

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка во Формула 1 за Големата награда на Австрија. Тој беше најбрз во денешните квалификации на патеката „Ред Бул“.

Фетел е незадоволен од однесувањето на болидот за време на квалификациите на австриското Гран-при

Курир - 04.07.2020

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел го коментираше резултатот од квалификациите на Големата награда на Австрија. Тој го зазеде 11. место. – Секако, сметавме на повеќе. Се чини дека останатите отидоа на тренинзи со многу гориво, или ние самите ...

Фетел е незадоволен од однесувањето на болидот за време на квалификациите на австриското Гран-при

MakPress - 04.07.2020

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел го коментираше резултатот од квалификациите на Големата награда на Австрија. Тој го зазеде 11. место. – Секако, сметавме на повеќе. Се чини дека останатите отидоа на тренинзи со многу гориво, или ние самите ...

Биното за одлуката да се разделат со Фетел: Тој беше целосно изненаден

Спортклуб - 03.07.2020

Директорот на Ферари, Матија Биното, истакна дека Себастијан Фетел и понатаму не ја разбира одлуката во потполност зошто Ферари одбил да ја продолжат соработката. Фетел на крајот од годината е слободен возач и веројатно ќе го менува тимот, или му ...