TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Европските лидери се обземени со срамот од холокаустот

24Инфо - 20.11.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Израел ги користи сите модерни средства за војување, вклучително и закани за фрлање бомби врз жени, деца и постари лица, додека западните земји се двоумат дури и да го користат терминот ...

Во Појасот Газа досега се загинати 13 илјади и 300 луѓе

Слободен Печат

Санчез во посета на Израел и палестинските територии

Курир

ИЗРАЕЛСКИТЕ СИЛИ ЈА БОМБАРДИРАЛЕ НИВНАТА КУЌА: Загинаа 41 член на палестинско семејство

Фактор

Војна меѓу Израел и Хамас - децата ги сносат последиците

Deutsche Welle

Санчез: Мојата прва заложба ќе биде признавањето на палестинската држава

Локално

Огромните финансиски трошоци би можеле да ја запрат израелската војна во Газа

Вечер Прес

Алфа Во Центар Нетпрес Слободен Печат Deutsche Welle Вечер Прес МКД Глас на Америка

Арапска делегација во дипломатска турнеја од Пекинг повика на итен прекин на огнот во Газа

Глас на Америка - 20.11.2023

Арапските и муслиманските претставници кои во понеделникот одржаа состаноци со највисокиот кинески дипломат Ванг Ји во Пекинг повикаа на итен прекин на огнот во Газа и да се дозволи хуманитарна помош во уништената од војната палестинска енклава.

Кина се противи на принудното раселување на Палестинците од Газа, повикува на прекин на огнот

Во Центар

ИД: Заробени оперативци на Хамас ги открија локациите на подземните тунели

Н.Македонија

Арапските и муслиманските министри во Пекинг бараат итен прекин на огнот во Газа

Нетпрес

Министрите на арапските и исламските земји од Пекинг повикаа на примирје во Газа

Бизнис Вести

Фидан: Ако не ја тргнеме блокадата на Газа по дипломатски пат, ќе преминеме на други мерки

Во Центар

Фидан: Ако не ја тргнеме блокадата на Газа по дипломатски пат, ќе преминеме на други мерки

MakPress

Слободен Печат Фокус CivilMedia Канал5

Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Макфакс - 20.11.2023

Израелските одбранбени сили соопштија дека се вклучени во борба со борците на Хамас во центарот на градот Газа. „Војниците наидоа на непријател вкоренет во срцето на станбените населби, болници, училишта и градинки и напади во цивилната ...

ИДФ: Се бориме во срцето на Газа

Опсервер

Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Скопје1

Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Точка

ИЗРАЕЛСКАТА АРМИЈА: Се бориме во срцето на Газа

Денешен

Бројот на загинати во војната во Газа надмина 13.300 потврди палестинското министерство за здравство

Слободен Печат - 20.11.2023

Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека бројот на загинатите Палестинци се искачи на 13.300, додека бројот на ранетите достигна околу 32.850, од ​​почетокот на израелскиот напад врз Појасот Газа на 7 октомври.

(Вознемирувачки видеа) Во Газа досега убиени над 5.000 деца

еМагазин

Франција понуди да лекува болни и ранети палестински деца од Газа

Либертас

Над 80 луѓе убиени во израелски напади на бегалски камп, соопшти Министерството за здравство на Газа

360 степени

Хуман гест: „Кенгурите“ доделуваат финансиска помош за настраданите во појасот Газа

Gol.mk

Фон дер Лајен против „присилното раселување“ на Палестинците

MakPress

Над 80 луѓе убиени во израелски напади на бегалски камп, соопшти Министерството за здравство на Газа

Либертас

Независен Сител Рацин Нетпрес Слободен Печат Курир ТВ21 MakPress

Иран ги повика лидерите на исламските земји да ги прекинат економските односи со Израел поради нападот врз Газа

24Инфо - 20.11.2023

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси испрати писмо до лидерите на 50 земји, барајќи од нив да влијаат на Израел да ги запре нападите врз Појасот Газа. Пораката на Раиси за повикот за прекин на огнот во Газа беше испратена до рускиот и кинескиот ...

Хамнеи: Израелските сили не можат да го уништат Хамас

Рацин

Израелските сили не можат да го уништат Хамас, истакна Хамнеи

Н.Македонија

Хамнеи: Израелските сили не можат да го уништат Хамас

Независен

Хамнеи: Израелските сили не можат да го уништат Хамас

MakPress

НАШАТА УЛОГА Е СУШТИНСКА, НЕМА ДА ОТСТАПИМЕ! Бајден го објаснува решението за две држави во Израел

+инфо - 20.11.2023

Двата народи да живеат рамо до рамо со еднакви мерки на слобода, можности и достоинство, а Газа никогаш повеќе да не смее да се користи како платформа за тероризам. Ова, според Џо Бајден, се дел од принципите кои САД ги предложиле за решение на ...

Што навистина изјави, а како манипулативно се пренесува американскиот претседател Бајден

CivilMedia

“САКАМ ДВЕ ДРЖАВИ!“ – Моќна порака од Џо Бајден до израелската елита: “Нема простор за нова окупација, тоа е јасно“

Во Центар

Џо Бајден е јасен: “Палестинската самоуправа треба да владее со Појасот Газа и Западниот Брег“

Во Центар

Бајден: Не сум за прекин на огнот во Газа

МКД

Бајден: Газа и Западниот брег треба да се обединат под палестинска управа

360 степени

Бајден: Прекинот на огнот во Газа не е мир, војната треба да заврши засекогаш!

Фокус

+инфо Слободен Печат Вечер Прес 24Инфо Бизнис Вести Република Макфакс Опсервер

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Газа – пораз на човечноста, срам за човештвото!

Денешен - 20.11.2023

Страшо АНГЕЛОВСКИ Во моментов, во Газа се случуваат воени злосторства, злосторства против човештвото, злосторства спротивни на меѓународното хуманитарно право. Владата на Нетанјаху, како одговор на терористичкиот напад на палестински Хамас врз ...

Палестинските власти ја повлекоа изјавата во која негираа одговорност на Хамас за масакрот

Нетпрес

Нетанјаху ги критикуваше палестинските власти за извртување на вистината

Бизнис Вести

„ОВА Е ЦЕЛОСНО ИЗВРТУВАЊЕ НА ВИСТИНАТА“: Нетанјаху го критикуваше Абас што го обвини Израел за масакрот на 7 октомври

Денар

Нетанјаху ги критикуваше палестинските власти за извртување на вистината

Независен

Нетанјаху со критики кон палестинските власти поради „извртување на вистината“

Слободен Печат

Нетанјаху ги критикуваше палестинските власти за извртување на вистината

Frontline

Н.Македонија Република Канал5

Смртната казна за терористите им штети на заложниците во Газа, велат семејствата

Нетпрес - 20.11.2023

Претставниците на семејствата на заложниците побараа од министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир да не го предлага законот за смртна казна за терористите за кои се залагаше неговата партија на состанокот на Комитетот за национална ...

„ПОДОБРО ДА МОЛЧЕВТЕ“ Синот на Нетанјаху ја критикуваше војската, набргу доби одговор

+инфо - 20.11.2023

Ги разбираме фрустрациите и желбите на вашиот татко - цел народ разбира. Меѓутоа, вечерта кога тагувавме за загубата на осум војници, ќе беше подобро да молчевте, му одговорија резервистите од ИДФ на 32-годишниот Јаир кој напиша дека судска одлука ...

Синот на Нетанјаху ја критикуваше војската, доби жесток одговор: Избега, аргонтен си и подобро да молчиш

А1 On

Синот на израелскиот премиер остана во САД и покрај војната, а денеска зборуваше за нападот на Хамас

Слободен Печат

Синот на Нетанјаху ги нападна ИДФ, a доби и одговор: „Подобро да молчите, ја штитиме земјата од која избегавте“

Фокус

Синот на Нетанјаху ги нападна ИДФ, a доби и одговор: „Подобро да молчите, ја штитиме земјата од која избегавте

Либертас

Синот на Нетанјаху жестоко ги нападна ИДФ, набргу доби одговор: „Подобро да молчиш“

Макфакс

Синот на Нетанјаху жестоко ги нападна ИДФ, набрзо доби одговор: „Подобро да молчиш“

Опсервер

Скопје1 Денар Локално MTM Точка

„МОЖНО, НО НЕСОВРШЕНО РЕШЕНИЕ ЗА ПАЛЕСТИНЦИТЕ“ Израелска министерка шокираше со предлогот, го цитираше Ајнштајн

+инфо - 20.11.2023

Таа заклучува дека ова решение (со преселба) може да биде добро за сите страни: победа за оние цивили во Газа кои бараат подобар живот и победа за Израел по катастрофалната трагедија. Министерката смета и дека решението би можеле да го поддржат ...

Израелска министерка го цитира Ајнштајн и предложи контроверзно решение за Газа

Макфакс

Гамлиел: Меѓународната заедница треба да го промовира доброволното преселување на Палестинците од Газа

Бизнис Вести

Израелска министерка ја повикува меѓународната заедница „да го промовира доброволното преселување на Палестинците од Газа“

Независен

Израелска министерка ја повика меѓународната заедница да го промовира доброволното преселување на Палестинците од Газа

Слободен Печат

Израелска министерка го цитираше Ајнштајн и предложи контроверзно решение за Газа

Опсервер

Израелска министерка го цитираше Ајнштајн и предложи контроверзно решение за Газа

MTM

Скопје1 Точка Канал5 Centar 24Инфо Локално Вечер Прес Република

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

Независен - 20.11.2023

Францускиот претседател Емануел Макрон во синоќешните телефонски разговори со палестинскиот претседател Махмуд Абас и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, го осуди насилството врз палестинските цивили на Западниот Брег, соопшти француското ...

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

Бизнис Вести

Макрон го осуди насилството врз Палестинците

Слободен Печат

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

24Инфо

Макрон го осуди насилството врз палестинските цивили

Локално

МАКРОН СО АБАС И НЕТАЈАХУ: Осуда за насилството врз Палестинците на Западниот Брег и за Хамас за нападот во Израел

Денешен

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

Канал5

Макфакс Опсервер Скопје1 MTM Рацин Точка Centar Во Центар