TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечерва на РУТА „Декамерон“ со прашања за личната слобода на поединецот

Телма - 04.10.2023

Во рамките на фестивалот на регионалната унија на театри- РУТА, што се одржува во Драмскиот театар, вечерва се игра претставата „ Декамерон“. Работена е како копродукција меѓу Градскиот театар од Подгорица, Народниот театар од Ниш и фестивалот ...

„Декамерон“ вечер во Драмскиот театар, во рамките на фестивалот „РУТА“

Канал5

Црногорската претстава „Декамерон“ на Дејан Пројковски вечерва во Драмски театар во Скопје

Сакам да кажам

Со „Декамерон“ ги побаравме заедничките именители на нашето време и средновековна Фиренца

Република

Над 3.000 посетители на половина од фестивалот „Денови на комедија“

Вечер Прес - 04.10.2023

„На половина од Меѓународниот фестивал ‘Денови на комедија’ Куманово можеме да кажеме дека сме презадоволни од посетата, од нашата публика, од изведбата на театарските претстави и од текот на самиот Фестивал.

На половина од фестивалот „Денови на комедијата“ претставите ги гледале над 3.000 гледачи

МКД

Над 3.000 посетители досега на „Денови на комедија“ (ФОТО)

Кумановски м.

Во Велес почнува јубилејното издание на ИФАД „Стоби“

Слободен Печат

Подигнат мостот РУТА по втор пат во Драмски театар

Телма - 04.10.2023

Синоќа во Драмски театар започна 16 издание на Фестивалот на регионалната унија на театри- РУТА. А, почетокот беше со премиера на претставата „ Фирма“, од страна на домаќините. Фестивалот го отвори министерката за култура, заблагодарувајќи му се на ...

Шест балкански претстави на фестивалот РУТА во скопски Драмски театар

Сакам да кажам

Драмски со премиера ја отвора РУТА, „Фирма“ – претстава за тоа како капитализмот ги отуѓува луѓето

Вечер Прес

Вечерва, со премиерата на претставата „Фирма“, се отвора фестивалот РУТА

Макфакс

Со премиера на „Фирма“, претстава која говори за претворањето на луѓето во машини се отвора Фестивалот РУТА во Драмски театар

Република

Со премиера на претставата „Фирма“ почнува фестивалот РУТА

Независен

Премиерата на претставата „Фирма“ ќе го отвори фестивалот РУТА во Драмски театар Скопје

Слободен Печат

Frontline Канал5 Окно Опсервер МКД 24 Вести MakPress МКД

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со РУТА е уште еден мост за поврзување на регионот

Макфакс - 04.10.2023

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела Витошевиќ, со одбрана ...

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Опсервер

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Скопје инфо

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Frontline

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со фестивалот „Рута“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Бизнис Вести

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со фестивалот „Рута“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Независен

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со фестивалот „Рута“ е уште еден мост за поврзување на регионот

CivilMedia

Канал5 24Инфо Press24 Република Рацин Centar Вести плус Скопје1