TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лажен идентитет за 20 илјади евра – како функционирала групата која „штанцала“ пасоши

Deutsche Welle - 07.04.2021

Поднесени се кривични пријави за 11 лица за издавање пасоши со украден идентитет. Имало и случаи кога едно лице добило четири лажни пасоши. Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе две кривични ...

Спасовски: Истрагата за лажните пасоши ќе се проширува со секој нов доказ

Канал5

ОЈО: 11 лица биле во мрежата за пасоши со туѓ идентитет, ќе се истражува и како документите стигнале во ВМРО-ДПМНЕ

360 степени

Партиски пресметки за криминалци со македонски пасоши

Р.С.Европа

Пасоши со туѓ идентитет – Полициски службеници изведени на распит

Алсат-М

Спасовски за аферата со пасошите: Еден од уапсените имал секојдневни контакти со Мицкоски

360 степени

Мицкоски бил во контакт со еден од уапсените во „Двојник“, тврди Спасовски

МКД

Независен ТВ21 Фокус Press24 Р.С.Европа Република 365 Фактор

Шестмина уапсени во акцијата “Двојник” завршија во притвор во Шутка

Фокус - 07.04.2021

Судија на претходна постапка по распитот им одредил притвор на седуммина осомничени за издавање на лажни пасоши во акцијата “Двојник”. Според информациите на Фокус од Кривичниот суд, денеска таму на распит биле деветмина приведени во оваа акција, во ...

Преглед на настани: Спасовски во Утрински брифинг активираше „бомба“ – еден од уапсените во аферата со фалсификувани пасоши одржувал редовни врски со лидерот на опозицијата, ОЈО поведе постапки за 11 лица…

CivilMedia

Во фалц пасошите кои се издавале од МВР на криминалци се користеле имиња на живи луѓе од дијаспората

MakPress

Обвинителството бара притвор за фалсификаторите од МВР на над 200 македонски пасоши со украден идентитет од нашинци од дијаспората

Сакам да кажам

За 11 лица поведена постапка за злоупотреби при издавањето пасоши

Независен

JO: Кривични пријави за 10 лица од МВР за злоупотреби при издавањето пасоши

МКД

За 11 лица поведена постапка за злоупотреби при издавањето пасоши

ТВ21

Фокус Либертас еМагазин Скопје инфо Фактор Бриф +инфо Press24

ВМРО-ДПМНЕ објави имиња на мафијаши кои добиле македонски пасош

24 Вести - 07.04.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска објави идентитет на, како што тврдат од партијата членови на меѓународни криминални групи кои добиле фалс македонски пасошои а министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со ново тврдење дека еден од уапсените бил ...

Чулев со одговор до Спасовски: Tи оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

МКД

Чулев до Спасовски: Треба да поднесеш оставка затоа што ти оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

Слободен Печат

Чулев до Спасовски: Треба да поднесеш оставка затоа што ти оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

Сител

Чулев со одговор до Спасовски: Треба да поднесеш оставка зашто ти оставив комплетирана истрага

Канал5

Чулев со одговор до Спасовски: Треба да поднесеш оставка затоа што ти оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

Либертас

Чулев до Спасовски: Треба да поднесеш оставка затоа што ти оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

Вечер Прес

Сител MakPress Фактор 24Инфо Курир Опсервер Денешен Курир

Спасовски: Истрагата се води неселективно и транспарентно, иако ВМРО-ДПМНЕ се обиде да ја саботира

Нова ТВ - 07.04.2021

– Истрагата има свој почеток, свој тек и крај кога ќе се обезбедат сите неопходни докази. Со самиот факт дека во оваа истрага се вклучени стратешките партнери укажува на комплексноста на обезбедувањето на доказите, вели министерот за внатрешни ...

Спасовски: Еден од приведените во пасошко имал контакт во ВМРО ДПМНЕ, очекувам ЈО да отвори случај

Centar

Спасовски: ВМРО ДПМНЕ не алармираше туку саботираше, ваква акција не се организира преку ноќ

Centar

Спасовски: Еден од приведените во пасошко имал контакт во ВМРО ДПМНЕ, очекувам ЈО да отвори случај

24Инфо

Спасовски: ВМРО ДПМНЕ не алармираше туку саботираше, ваква акција не се организира преку ноќ

24Инфо

Во полициска акција уапсени деветмина полициски службеници за фалсификување патни исправи

Канал5

Спасовски: Десет кривични пријави и 9 уапсени во акцијата „Двојник“

Expres

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши

Канал5 - 07.04.2021

Еден од уапсените, според Спасовски, имал контакт со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека најверојатно ќе се прошири истрагата по вчерашното приведување полициски службеници ...

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши

Алсат-М

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши за да се видат сите аспекти

Скопје инфо

Спасовски: Лажните пасоши чинеле до 20.000 евра, еден од уапсените имал контакт со Мицкоски

+инфо

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши за да се видат сите аспекти

Либертас

Спасовски: Најверојатно ќе се прошири истрагата за фалсификувањето пасоши за да се видат сите аспекти

Опсервер

Спасовски сакал акцијата да ја води заедно со Обвнителството, Рускоска пак побара да каже се што знае за пасошите на криминалците

Република

Кајгана MakPress PressingTV CivilMedia Frontline Нова ТВ Нова ТВ Press24

Спасовски: Акцијата „Двојник“ требаше заеднички да се реализира и со другите земји

Фокус - 07.04.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека истрагата за случајот „Двојник“ најверојатно ќе се прошири, а по вчерашното приведување полициски службеници вклучени во фалсификување патни исправи за да се видат, како што вели, сите други ...

Спасовски: Еден од уапсените фалсификатори бил во секојдневна комуникација со Мицкоски

Нова ТВ

ВИДЕО | Спасовски: Еден од уапсените фалсификатори бил во секојдневна комуникација со Мицкоски

Слободен Печат

Спасовски: Кривична пријава за десет вработени во МВР кои овозможиле 214 лица од странство да добијат македонски пасош со лажен идентитет

Мета

Каракамишева: Министерот Спасовски се “дозакопа”

Expres

Уапсени вработени во МВР: Над 200 криминалци добиле македонски пасоши

Локално

Спасовски го повика Обвинителство да реагира за обид на опозицијата за саботажа на истрагата за фалсификување патни исправи

360 степени

Сакам да кажам Р.С.Европа Нова ТВ Независен МКД 24 Вести Сител ММС

Чулев: Оливер Спасовски имаше речиси цели 4 години за да ја заврши истрагата

Канал5 - 07.04.2021

Обеледувањето на аферата мафија предизвика низа обвинувања на релација власт-опозиција. Откако министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја обвини ВМРО- ДПМНЕ за саботажа на случајот, поранешниот технички министер Наќе Чулев преку објава на ...

СЕ ЈАВИ НАЌЕ ЧУЛЕВ: Кога бев министер истрагата за пасошите беше речиси готова, но не сакавме да ја објавиме пред изборите

Фактор

Тандемот Мицкоски – Чулев повторно „слизгаат“ меѓународни истраги

Frontline

Чулев: Истрагата за пасошите беше комплетирана кога бев министер, зошто Спасовски чекаше недозволиво долго?

Скопско Ехо

Чулев тврди дека му оставил на Спасовски комплетирана истрага за фалсификуваните пасоши

360 степени

Чулев: Спасовски е министерот кому редовно му се случуваат сериозни пропусти, со последици по меѓународната репутација на државата

365

Чулев: Треба да поднесеш оставка затоа што ти оставив комплетирана истрага, а ти една година не презема ништо

ТВ21

+инфо Lider Press24 Н.Македонија Република Нетпрес Expres Локално

Спасовски: За политички поен ВМРО ДПМНЕ застана против државата и граѓаните и ја издаде акцијата на МВР

Centar - 07.04.2021

„Кој сакаше да направи саботажа? Ова е истрага започната одамна, во неа се вклучиле странски организации, се вклучил Интерпол. Во еден момент некој излегува во јавноста со брифинг и ја открива акцијата и јас не можам да заклучам друго освен дека тоа ...

Спасовски: За политички поен ВМРО ДПМНЕ застана против државата и граѓаните и ја издаде акцијата на МВР

24Инфо

Спасовски: Еден од приведените имал постојани контакти со Мицкоски

Локално

Тргнува ли МВР во лов на Мицкоски, Спасовски блефира или не постапува по кривични дела

Expres

Спасовски бара кривична одговорност и од ВМРО-ДПМНЕ за саботажа на полициската акција

Нова ТВ

Спасовски: Поради Мицкоски, можеше да се загрози се што беше сработено во период повеќе од една година

Слободен Печат

Спасовски бара Обвинителството да се позанимава со „обидот за саботажа“ од страна на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

365

Република Република Expres

Спасовски: Биле издадени 215 пасоши со туѓ идентитет, приведени се девет лица, по едно се трага

Вечер Прес - 06.04.2021

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вечерва одржа прес конференција на која информираше дека МВР уапсило криминална група од девет лица кои биле вработени во управната служба на МВР и кои издавале македонски пасоши на странци со туѓ ...

Спасовски: 215 лица успеале да се стекнат со туѓ идентитет

Фактор

Спасовски: Биле издадени 215 пасоши со туѓ идентитет, приведени се девет лица

iPortal

(ВИДЕО) Спасовски: Биле издадени 215 пасоши со туѓ идентитет, 9 лица се приведени

Lider

(видео) Спасовски објави детали за големата акција – повика јавното обвинителство да се произнесе за саботажата која ја направила опозициска партија

Centar

Спасовски: Биле издадени 215 пасоши со туѓ идентитет, приведени се девет лица

24Инфо

Спасовски: 215 лица успеале да се стекнат со туѓ идентитет

Република