TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вклучен алармот во Тел Авив: „Иран денес би можел да не нападне“

Макфакс - 12.04.2024

Израел се подготвува за директен напад од Иран во рок од два дена, но Иран сè уште нема донесено конечна одлука за нападот, се вели во најновиот извештај на светските агенции. Како што пренесува агенцијата „Anadolu“, повикувајќи се на извор, ...

САД: Иран ќе го нападне Израел во следните два дена

24Инфо

Америка во наредните неколку часови очекува Иран да го нападне Израел: Техеран е подготвен да лансира ракети и повеќе од 100 дронови?

Во Центар

Постојана мисија на Иран во ОН: Доколку СБ на ОН го осудеше израелскиот напад врз конзулатот, одговорот ќе беше избегнат

Рацин

Иран може да го нападне Израел денес или утре – „Тие мора да бидат казнети, ќе платат…“

ТВ21

Растат тензиите меѓу Иран и Израел, ескалира војната во сенка

Телма

Иран најавил дека ќе му се одмазди на Израел за нападот во Дамаск на начин со кој ќе се избегне поголема ескалација

Сакам да кажам

360 степени Локално Макфакс Deutsche Welle Во Центар Телма 360 степени Р.С.Европа

Иран би можел да го нападне Израел во следните 24 до 48 часа

Курир - 12.04.2024

Блумберг објави претходно оваа недела, повикувајќи се на неименувани извори, дека САД и нивните сојузници веруваат дека иранскиот напад врз Израел е неизбежен. Иран би можел да изврши напад врз Израел во следните 24 до 48 часа, пишува „Волстрит ...

ИЗРАЕЛ ОЧЕКУВА НАПАД ВО СЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА? Иран ќе се одмаздува

Денар

САД тврдат дека наскоро ќе има голем ракетен напад од Иран кон Израел

Канал5

Блумберг: САД веруваат дека иранскиот напад врз Израел е неизбежен

А1 On

„Волстрит Журнал“: Иран би можел да го нападне Израел во следните 24 до 48 часа

Frontline

„Волстрит Журнал“: Иран би можел да го нападне Израел во следните два дена

CivilMedia

“Волстрит Журнал“: Иран би можел да го нападне Израел во следните 24 до 48 часа

Либертас

365 Рацин Нова ТВ Н.Македонија Канал5 Вечер Прес

Блинкен побарал од Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран да го нападне Израел

Скопје1 - 12.04.2024

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговарал со министрите за надворешни работи на Кина, Турција и Саудиска Арабија и побарал од нив да го искористат своето влијание врз Иран за да го одвратат официјален Техеран од ...

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

MakPress

Блинкен бара од Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Слободен Печат

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Курир

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

24 Вести

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

24Инфо

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Нетпрес

Канал5 Макфакс Опсервер Нова ТВ Точка

Германија го повика Иран да покаже воздржаност, Русија повика да не се патува на Блискиот Исток

Фокус - 12.04.2024

Германија, Велика Британија и Русија ги повикаа земјите на Блискиот Исток да покажат воздржаност, додека Израел соопшти дека се подготвува да ги „задоволи сите свои безбедносни потреби“ во регионот што се движи на работ на поширок конфликт поради ...

Русија ги предупреди граѓаните да не патуваат на Блискиот Исток поради заканата на Иран да му се одмазди на Израел

Денар

Конфликт на Блискиот Исток: Луфтханза ги укина летовите за Иран

Deutsche Welle

Русија ги советува граѓаните да не патуваат на Блискиот Исток

Слободен Печат

Германија, Велика Британија и Русија повикуваат на воздржаност на Блискиот исток

Нетпрес

Германија го повика Иран да покаже воздржаност, Русија повика да не се патува на Блискиот Исток

Либертас

Германија, Британија и Русија загрижени за Иран и Израел, повикаа на воздржаност

МКД

САД им забрани да патуваат на вработените во амбасадата во Ерусалим

Фокус - 12.04.2024

Поради тензиите меѓу Израел и Иран, САД воведоа превентивни ограничувања за вработените во амбасадата во Ерусалим: „Забрането патување“. Би-Би-Си објави дека САД го ограничиле движењето на вработените во амбасадата во Израел поради страв од напад од ...

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

MakPress

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Слободен Печат

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Независен

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Курир

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Во Центар

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Пулс24

24 Вести Либертас 24Инфо Канал5 Р.С.Европа Алсат-М

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Макфакс - 11.04.2024

Иран му сигнализираше на Вашингтон дека ќе одговори на израелскиот напад врз неговата сириска амбасада на начин што ќе избегне ескалација и нема да дејствува избрзано. Пораката на Иран на САД им ја пренесе министерот за надворешни работи Хосеин ...

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Опсервер

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да предизвика ескалација

24Инфо

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Точка

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

MakPress

Иран немало да брза да одговори на израелскиот напад во Дамаск

Независен

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

24 Вести

Фокус МКД Либертас

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Курир - 11.04.2024

Минатиот месец во воздушен напад врз Конзулатот на Иран во Сирија загинаа двајца ирански генерали. Според американската армија нападот го извршил Израел. Иранските закани дека ќе изврши ракетен напад врз Израел се неприфатливи, изјави денеска ...

Сунак смета дека иранските закани против Израел се неприфатливи

Нетпрес

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Рацин

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Слободен Печат

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

MakPress

Луфтханза ја продолжи суспензијата на летовите до Техеран

Курир - 12.04.2024

Безбедноста на патниците и екипажот е секогаш врвен приоритет, се вели во соопштението. „Луфтханза“ не се потпира само на владините проценки, туку самата ја проценува моменталната безбедносна ситуација и потоа донесува свои одлуки, се додава во ...