TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илија Димовски ќе го оспорува законот за јазици пред Уставниот суд

24 Вести - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Илија Димовски најави иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците повторно го изгласаат законот.

Димовски бара Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Телма - 16.01.2018

Пратеникот Илија Димовски го повика претседателот Иванов да не го потпише указот за Законот за јазиците. Апелира и до колегите од СДСМ да не го изгласаат повторно, доколку, согласно процедурите, во рок од 30 дена повторно се најде пред нив.

Илија Димовски најавува иницијатива пред уставен за Законот за јазиците

Канал5 - 16.01.2018

Законот за јазиците ќе се најде пред Уставен суд, доколку пратениците повторно го гласаат на собраниска седница. Ваква иницијатива најави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, Законот е штетен, дезинтегрирачки, дискриминирачки и целосно неуставен ...

Димовски најави дека ќе го оспори законот за јазици пред Уставниот суд

Фокус - 16.01.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од претседателот Ѓорге Иванов да стави вето на, според него, штетниот дезинтегрирачки, дискриминирачки и неуставен законот за јазици. Доколку во таква ситуација парламентарното мнозинство повторно го ...

Димовски најавува иницијатива пред Уставен за Законот за јазиците

24 Вести - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој Закон кога повторно би се вратил на ...

Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд за поништување на Законот за јазиците

Стандард - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска преку својот Фејсбук профил најави дека доколку пратениците на СДСМ и ДУИ повторно одлучат да гласаат за Законот за јазиците, откако пред тоа го советуваше претседателот на државава, Ѓорѓе Иванов да ...

Двојазичноста ќе јаде неколку милиони евра годишно

Слободен Печат - 16.01.2018

Премногу е рано да се каже колку точно вработени ќе има во Агенцијата за примена на јазикот и во Инспекторатот за употреба на јазиците, но освен трансфери од едно работно место на друго, нови вработувања сигурно нема да има, тврдат извори од Владата.

Kолку пари ќе ја чини Mакедонија двојазичноста?

Курир - 15.01.2018

Покрај големите укажувања од правните и уставните експерти дека Законот за употреба на јазиците е неуставен и ја прави Македонија двојазична држава со што се надминува и Рамковниот договор, Владата на СДСМ и албанските партии минатата недела во ...

Албански за севкупна употреба

Слободен Печат - 15.01.2018

Се чека мислење од Венецијанската комисија за планираната двојазичност на униформите во Армијата и за заедничките симболи на книжните и кованите пари. Законот за употреба на јазиците, откако ќе стапи на сила, ќе донесе важни промени во ...

За законот за употреба на јазиците

Окно - 15.01.2018

Морам да признаам јас лично бев против донесување на еден ваков закон. Мислев (и сѐ уште мислам) дека материјата на употребата на јазиците најдобро може да се уреди со ратификација на Повелбата за регионалните и малцински јазици на Советот на Европа.

Димовски: Законот за јазиците е плод на партиски пазарења

Фактор - 16.01.2018

Илија Димовски најави дека ако биде целосно усвоен новиот Закон за употреба на јазиците ќе поведе постапка за оценување на неговата уставност и побара од претседателот на државата Иванов да стави вето.

Димовски најавува иницијатива пред Уставен суд за Законот за јазиците

Макфакс - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој закон кога повторно би се вратил на ...

Димовски најави иницијатива пред Уставен за Законот за јазици

ТВ21 - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Илија Димовски на својот Фејсбук профил најави иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој Закон кога ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведување на Законот за јазици

Локално - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Kолку пари ќе ја чини Mакедонија двојазичноста?

Република - 15.01.2018

Покрај големите укажувања од правните и уставните експерти дека Законот за употреба на јазиците е неуставен и ја прави Македонија двојазична држава со што се надминува и Рамковниот договор, Владата на СДСМ и албанските партии минатата недела во ...

Во очекување вето за Законот за употреба на јазиците...

Н.Македонија - 16.01.2018

Иако Законот за употреба на јазиците беше максимално поддржан со гласовите на пратениците од владејачката СДСМ, во текот на викендот, на социјалните мрежи се огласија пратенички и поранешни високи функционерки на оваа партија, кои ги оспорија ...

Димовски најавува иницијатива пред Уставен суд за Законот за јазиците

Вечер - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој закон кога повторно би се вратил на ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведување на Законот за јазици

10без10 - 15.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Спроведувањето на Законот за јазиците ќе чини приближно 2 милиона евра

Макфакс - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година, 106 милиони денари или приближно 1,7 милиони евра. За да функционираат Агенцијата за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Димовски: Ќе поднесам иницијатива до Уставниот суд за Законот за употреба на јазиците

Пулс24 - 16.01.2018

Пратеникот Илија Димовски преку својот фејсбук профил најави дека ќе поведе иницијатива пред Уставниот суд на Република Македонија за поништување на Законот за употреба на јазиците кој претходната недела беше усвоен од Собранието.

Спроведувањето на законот за јазици ќе чини приближно 2 милиони евра

Вечер - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година, 106 милиони денари или приближно 1,7 милиони евра. За да функционираат Агенцијата за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Димовски со апел до Иванов: Не го потпишувајте законот за јазици

Телевизија Нова - 16.01.2018

Претседателот на државата да не го потпише Указот за прогласување на Законот за јазици усвоен деновиве во Собранието, а пратениците да не гласаат за овој закон штетен за Република Македонија, доколку тој биде вратен во Собранието, апелира пратеникот ...

Законот за јазици ќе го чини буџетот приближно 1,7 милиони евра

А1 On - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година, 106 милиони денари или приближно 1,7 милиони евра. За да функционираат Агенцијата за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Димовски најавува иницијатива пред Уставен суд за Законот за јазиците

Точка - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој закон кога повторно би се вратил на ...

Димовски ќе го оспори Законот за јазици пред Уставниот суд

+инфо - 16.01.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот Иванов да стави вето на „штетниот дезинтегрирачки, дискриминирачки и неуставен закон за јазици“. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од претседателот Ѓорге Иванов да стави вето на ...

Спроведувањето на законот за јазици ќе чини приближно 2 милиони евра

Кајгана - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година, 106 милиони денари или приближно 1,7 милиони евра. За да функционираат Агенцијата за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Димовски најавува иницијатива пред Уставен за Законот за јазиците

Локално - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој Закон кога повторно би се вратил на ...

Димовски ќе бара од Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Мета - 16.01.2018

Пратеникот Илија Димовски денеска најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците. Тој преку својот фејсбук-профил апелераше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот ...

Димовски ќе го оспори Законот за јазиците пред Уставен

Нова ТВ - 16.01.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од претседателот Ѓорге Иванов да стави вето на, според него, „штетниот дезинтегрирачки, дискриминирачки и неуставен“ законот за јазици. Доколку во таква ситуација парламентарното мнозинство повторно ...

Спроведувањето на законот за јазици ќе чини приближно 2 милиони евра

Точка - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година, 106 милиони денари или приближно 1,7 милиони евра. За да функционираат Агенцијата за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Илија Димовски: Законот за употреба на јазиците е штетен, ќе поднесам и иницијатива пред Уставниот суд

МКД - 16.01.2018

За пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ овој закон е штетен, дезинтегрирачки дискриминирачки и целосно неуставен документ. „Процедурата за донесување на овој закон во Собранието на Република Македонија беше целосно неделовничка и спротивна на основните ...

Димовски: Ќе поведам иницијатива пред Уставен за поништување на Законот за јазиците

А1 On - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој закон кога повторно би се вратил на ...

Законот за јазици ќе го чини буџетот приближно 1,7 милиони евра

Локално - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година, 106 милиони денари или приближно 1,7 милиони евра. За да функционираат Агенцијата за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Димовски најавува иницијатива пред Уставен суд за Законот за јазиците

Sky - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, најавува иницијатива пред Уставен суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој закон кога повторно би се вратил на ...

2 милиони евра ќе чини спроведувањето на Законот за јазиците

Денар - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година 106 милиони денари или приближно 1,7 милион евра. За да функционираат агенцијата за примена на јазикот и инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Димовски ќе го оспори законот за јазиците пред Уставен

iPortal - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Илија Димовски најавува иницијатива пред Уставниот суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој Закон кога повторно би се вратил на ...

Димовски ќе бара од Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Либертас - 16.01.2018

Пратеникот и доскорешен координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, преку својот Фејсбук профил побара претседателот Иванов да не го потпише указот за Законот за јазиците, а кога ќе се врати во Собранието пратениците од СДСМ да ...

Неверојатни 1,7 милиони евра народни пари ќе не чини законот за јазици

Поглед - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година, 106 милиони денари или приближно 1,7 милиони евра. За да функционираат Агенцијата за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Димовски ќе го оспори Законот за јазици пред Уставен

Нетпрес - 16.01.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од претседателот Ѓорге Иванов да стави вето на „штетниот дезинтегрирачки, дискриминирачки и неуставен закон за јазици“. Димовски најавува дека ќе го оспори пред Уставниот суд, ако парламентарното ...

Неверојатни 1,7 милиони евра народни пари ќе не чини законот за јазици

Република - 16.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците ќе го чини буџетот за 2018 година, 106 милиони денари или приближно 1,7 милиони евра. За да функционираат Агенцијата за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, кои допрва треба да се формираат, ...

Димовски ќе го оспори Законот за јазици пред Уставниот суд

МК News - 16.01.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од претседателот Ѓорге Иванов да стави вето на „штетниот дезинтегрирачки, дискриминирачки и неуставен закон за јазици“. Димовски најавува дека ќе го оспори пред Уставниот суд, ако парламентарното ...

Димовски ќе бара од Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Слободен Печат - 16.01.2018

Пратеникот Илија Димовски денеска најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците. Тој преку својот фејсбук-профил апелираше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот ...

Жестоки полемики по усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Глас на Америка - 16.01.2018

„’Законот за двојазичност’ е спротивен на Уставот и за него треба да се произнесе Уставниот суд“, изјави денеска на прес-конференција Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ Откако неодамна македонскиот парламент со 69 гласови „за“ го усвои Законот за употреба ...

Илија Димовски ќе бара од Уставниот суд поништување на Законот за јазиците

Шеталиште - 16.01.2018

Пратеникот Илија Димовски на својот фејсбук профил најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците. Апелераше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот за прогласување ...

Димовски ќе поведe иницијатива пред Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Локално - 16.01.2018

Пратеникот Илија Димовски денеска најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците. Тој преку својот фејсбук-профил апелераше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот ...

Димовски: Законот за двојазичност кој е донесен на сила е штетен, апелирам до Иванов да не го потпише Указот

Курир - 16.01.2018

Многу пати низ дискусиите во Собрание кажав, но еве и да повторам: Законот за употреба на јазиците (Закон за двојазичност) е штетен, дезинтегрирачки, дискриминирачки и целосно неуставен документ, напиша пратеникот Илија Димовски на својот Фејсбук ...

Димовски најавува иницијатива пред Уставен суд за Законот за јазиците

Правдико - 16.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, најавува иницијатива пред Уставен суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за јазиците и ако пратениците го изгласаат овој закон кога повторно би се вратил на ...