TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија нема намера да отстапи од предлогот „Република Илинденска Македонија“ - утре и задутре средба Нимиц со ...

Сител - 23.05.2018

Владата нема намера да се откаже од предлогот Република Илинденска Македонија. Во пресрет на утрешната нова рунда преговори во Њујорк со посредство на медијаторот Нимиц, владиниот портпарол вели дека на Илинденска нема промена во ставовите Предлогот ...

Ципрас: Заев е првиот премиер што прифати ерга омнес со уставна ревизија.

+инфо - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, ...

Македонија во Њујорк ќе го брани предлогот “Илинденска”

Алсат-М - 23.05.2018

Во пресрет на следниот круг преговори меѓу дипломатите Никола Димитров и Никос Коѕијас и посредникот на ОН за името, Метју Нимиц, владата останува на предлогот “Република Илинденска Македонија”.

Што ќе донесе новата рунда разговори во Њујорк?

Канал5 - 23.05.2018

Ќе го преживее ли Илинденска Македонија Њујорк или преговорите за името ќе се вратат на стариот пакет имиња на Метју Нимиц? Во пресрет на утрешната нова рунда преговори во Њујорк, од македонската влада велат дека остануваат посветени на последниот ...

Кој го задуши Илинденското востание

Независен - 23.05.2018

Ерол Ризаов Предлогот „Илинденска Македонија“ не потраја ни 10 дена колку Крушевската Република. Востанието овој пат беше задушено само за еден ден. Овој пат тоа не го направија Османлиите.

Коѕијас: Никој не врши притисок врз Грција за името

Глас на Америка - 22.05.2018

Изјави грчкиот министер за надворешни работи, за Атинско-македонската новинска агенција во Вашингтон, по средбата со државниот секретар на САД Мајк Помпео ВАШИНГТОН — Поддржуваме име кое се наоѓа на листата предлози на посредникот на Обединетите ...

Името, Грција: Прифатливо решение од предлозите на Нимиц

Алсат-М - 22.05.2018

И покрај инсистирањето на Владата во Скопје, официјална Атина остро се противи на предлогот Република Илинденска Македонија како можно решение. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас нагласи денеска дека прифатливо решение може да се постигне ...

Коѕијас: Името треба да се избере од предлозите на Нимиц

Канал5 - 22.05.2018

Ниту средбите на Коѕијас во Вашингтон не го „омекнаа“ ставот на Атина за предлогот „Република Илинденска Македонија“ да биде основата на пакет решението за спорот со името. Шефот на грчката дипломатија уверува дека немал никаков притисок, бидејќи, ...

Мноштво реакции по обелоденување на одредницата „Илинденска“

Н.Македонија - 22.05.2018

И по неколку дена од објавата на новиот предлог околу наметнатиот спор со името и во Скопје и во Атина се бара излез од оваа новонастанатата ситуација, која предизвика силен одек кај јавноста и во двете земји.

Коѕијас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц и да соработуваме со земјата со ново име

МКД - 22.05.2018

Грција поддржува прифаќање на еден од предлозите на посредникот Метју Нимиц, по што би следело спроведување на стратешки план за пријателска соработката со соседната земја, со ново име, изјавил министерот за надворешни работи Никос Коѕијас по ...

Во четврток средба Коѕијас – Нимиц – Димтров

Канал5 - 22.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во четврток и петок во Њујорк, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во присуство на Метју Нимиц, соопшти министерството за надворешни работи.

Коѕијас бара прифаќање на еден од предлозите на Нимиц

Макфакс - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати едно од имињата што ги предложи медијаторот Метју Нимиц. Ова го изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас за грчките медиуми, за време на средбите во Вашингтон.

Македонија нема намера да отстапи од „Република Илинденска Македонија“ - утре средби во Њујорк

Press24 - 23.05.2018

Владата нема намера да се откаже од предлогот Република Илинденска Македонија. Во пресрет на утрешната нова рунда преговори во Њујорк со посредство на медијаторот Нимиц, владиниот портпарол вели дека на Илинденска нема промена во ставовите, јавува ...

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со професорот Армаколас: По отпорот во Грција, многу би било тешко сега да има договор за ...

Либертас - 22.05.2018

Каква е атмосферата во грчката јавност, какви се проценките – зошто Ципрас и Коѕиас првично се согласиле со пакетот базиран на „Република Илинденска Македонија“, но потоа не го бранеа дома и има ли се уште, макар минимални шанси, ова да биде ...

Ципрас го пофали Заев: Тоа е првиот премиер што прифати ерга омнес со уставна ревизија!

Курир - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, ...

Името ги вжештило телефонските линии до Атина и Скопје

Локално - 22.05.2018

Се мобилизира европската и американската дипломатија,се прават обиди „да се зачува остварениот капитал од досегашните разговори, за да не спласне довербата меѓу соговорниците во процесот“, велат за ДВ дипломатски извори.

Грчката Влада бара име од пакетот на Нимиц -Илинденска го одбива!

Локално - 22.05.2018

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

И Коѕијас во САД потврди: Прифатилив е само еден од предлозите на Нимиц

Локално - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија во изјава за дописниците од Грција во САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Грција инсистира на име предложено од Метју Нимиц

Глас на Америка - 21.05.2018

Сепак го поздравуваме фактот што решението ерга омнес е прифатено од нашите соседи, и ќе продолжиме да преговараме разумно, изјави денес грчкиот владин портпарол ВАШИНГТОН — Грчката влада го поздрави решението ерга омнес, кое првпат беше прифатено ...

Коѕијас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц и да соработуваме со земјата со ново име

Тера - 22.05.2018

Грција поддржува прифаќање на еден од предлозите на посредникот Метју Нимиц, по што би следело спроведување на стратешки план за пријателска соработката со соседната земја, со ново име, изјавил министерот за надворешни работи Никос Коѕијас по ...

Коѕијас бара прифаќње на еден од предлозите на Нимиц

Sky - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати едно од имињата што ги предложи медијаторот Метју Нимиц. Ова го изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас за грчките медиуми, за време на средбите во Вашингтон.

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со професорот Армаколас: По отпорот во Грција, многу би било тешко сега да има договор за ...

Локално - 22.05.2018

Каква е атмосферата во грчката јавност, какви се проценките – зошто Ципрас и Коѕиас првично се согласиле со пакетот базиран на „Република Илинденска Македонија“, но потоа не го бранеа дома и има ли се уште, макар минимални шанси, ова да биде ...

Ципрас: Јасно кажавме дека преговараме врз основа четирите имиња предложени од Нимиц

Стандард - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, ...

Името ги вжештило телефонските линии до Атина и Скопје

Либертас - 22.05.2018

Се мобилизира европската и американската дипломатија,се прават обиди „да се зачува остварениот капитал од досегашните разговори, за да не спласне довербата меѓу соговорниците во процесот“, велат за ДВ дипломатски извори.

Македонија останува на ставот, Грција бара име од пакетот на Нимиц

CivilMedia - 22.05.2018

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

Коѕијас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц

Курир - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Што им кажа Меркел во телефонскиот разговор на Заев и Ципрас?

Вечер - 22.05.2018

Неизвесно е што ќе донесе новата рунда разговори за името со посредство на медијаторот Метју Нимиц. Во Њујорк отпатуваа шефовите на македонската и грчката дипломатија Никола Димитров и Никос Коѕијас, како и медијаторот во разговорите Метју Нимиц.

Ципрас: Јасно кажавме дека преговараме врз основа четирите имиња предложени од Нимиц

Либертас - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, ...

Името ги вжештило телефонските линии до Атина и Скопје

iPortal - 22.05.2018

Се мобилизира европската и американската дипломатија,се прават обиди „да се зачува остварениот капитал од досегашните разговори, за да не спласне довербата меѓу соговорниците во процесот“, велат за ДВ дипломатски извори.

За македонската Влада предлогот е прифатлив, грчката бара име од пакетот на Нимиц

Кајгана - 22.05.2018

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) - Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

Коѕијас: Да прифатиме име од предлозите на Нимиц

Фокус - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Ципрас: Јасно кажавме дека преговараме врз основа четирите имиња предложени од Нимиц

еМагазин - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, ...

Заев го остави „Илинденска Македонија" на маса - Грција бара име од Нимиц

Press24 - 22.05.2018

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

Коѕијас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц

Независен - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Ципрас: Јасно кажавме дека преговараме врз основа четирите имиња предложени од Нимиц

Кајгана - 23.05.2018

Атина, 23 мај 2018 (МИА) - Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската ...

За македонската Влада предлогот е прифатлив, грчката бара име од пакетот на Нимиц

Курир - 22.05.2018

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

Коѕијас го отфрли името „Илинденска Македонија"

Press24 - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Ципрас: Преговараме врз основа четирите имиња предложени од Нимиц

Н.Македонија - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, ...

За македонската Влада предлогот е прифатлив, грчката бара име од пакетот на Нимиц

А1 On - 22.05.2018

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

Коѕијас од САД: Името да произлезе од предлозите на Нимиц

Нова ТВ - 22.05.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера во Вашингтон се сретнал со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас. По завршување на средбата, Коѕијас за дописниците на Грција изјави дека ја поддржува потребата да се прифати име од ...

Ципрас: Јасно кажавме дека преговараме врз основа четирите имиња предложени од Нимиц

Press24 - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, ...

За македонската Влада предлогот е прифатлив, грчката бара име од пакетот на Нимиц

Сител - 22.05.2018

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

Коѕиас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц

Стандард - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Ципрас: Јасно кажавме дека преговараме врз основа четирите имиња предложени од Нимиц

А1 On - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, ...

За македонската Влада предлогот е прифатлив, грчката бара име од пакетот на Нимиц

24Инфо - 22.05.2018

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц.

Коѕијас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц

Вечер - 22.05.2018

– Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Ципрас: Преговараме врз основа на имињата предложени од Нимиц

Мета - 23.05.2018

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од медијаторот Метју Нимиц, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во Парламентот, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на ...

Предлогот прифатлив за македонската Влада,грчката го бара во пакетот на Нимиц

Вечер - 22.05.2018

-Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни и Влада останува на тој став,додека официјална Атина инсистира името да се одбере од пакетот предлози на Метју Нимиц. Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција в четврток и ...

Коѕијас се јави од САД: Не се согласуваме со петтиот предлог на Нимиц

Фактор - 22.05.2018

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата во Вашингтон со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Ципрас: Јасно кажавме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од Нимиц

24Инфо - 23.05.2018

Ципрас: Јасно кажавме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од Нимиц Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот ...