TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Програма на Cinedays 9.11.2018

Црнобело - 09.11.2018

режија Руперт Еверет - Гала селекцијa Кон крајот на 19 век, наконтениот Оскар Вајлд е миленик на лондонската елита – остроумен, духовит и скандалозен. Меѓутоа, неговата отворена сексуалност е премногу за времето во кое живее и поради тоа го ...

Отворен 17. „Синедејс“

А1 On - 09.11.2018

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан ...

Форум „Крупен план на филмските фестивали во Македонија“ во рамки на Синедејс

Макфакс - 09.11.2018

Во организација на МЕДИА Деск МК на 12-ти и 13-ти ноември, во рамките на 17-от филмски фестивал „Синедејс“ за прв пат на едно место ќе соберат претставници на 12 филмски фестивали од Македонија.

Стартува меѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“

24 Вести - 08.11.2018

Под мотото „Збогати се преку ноќ“, вечерва во мкц се отвара програмата на Cinedays – меѓународниот фестивал на европски филм. По 17ти пат, целта на настанот е да го доближи најдоброто од европската филмска сцена до македонската публика, па затоа ...

Почнува 17. фестивал на европски филм Синедејс, ќе се прикажат над 100 филмови

Сакам да кажам - 08.11.2018

Со изложба, два филма и со концерт, вечерва почнува 17. издание на Фестивалот на европски филм Синедејс. Во 21 часот, во кино Фросина е „Матанги/Маја/М.И.А.“ на Стив Ловериџ, а од 22 часот во Милениум ќе се прикаже „Среќниот принц“ на Руперт Еверет.

Конкурс за филмска критика на „Синедејс“

Н.Македонија - 08.11.2018

Денеска се затвора конкурсот за филмска критика што фестивалот „Синедејс“ го распишува секоја година. Апликациите ќе се примаат најдоцна до 12 часот, на мејлот contact@cinedays.com.mk. Конкурсот е од отворен карактер, наменет нa оние што би сакале ...

Почнува фестивалот за европски филм „Синедејс“

Макфакс - 08.11.2018

Со свечено отворање денеска почнува „Синедејс“ – меѓународниот фестивал на европски филм. Организаторите соопштија дека филмскиот дел од фестивалот ќе старува со филмот „Матанги/Маја/М.И.А.

Верица Недеска – Женското писмо е нов тренд во европскиот филм

Радар - 08.11.2018

Таа е Јамила во „Трето полувреме“, Мирјана во „Караула“, Оливера во „Големата вода“, а ќе биде и уште многу маркантни ликови од домашната и регионалната филмска продукција. Личниот и професионален живот веќе 15 години и е лоциран во Прага, иако ...

Стартува „Синедејс 2018“: „Збогати се преку ноќ“ со хит-филмови

Независен - 08.11.2018

Под слоганот „Збогати се преку ноќ“, вечерва, во Младинскиот културен центар ќе почне Меѓународниот фестивал за европски филм „Синедејс“. Мотото на фестивалот е инспирирано од тоа што за рок од една година во Скопје се отворени 30 обложувачници, па ...

Почнува 17. издание „Синедејс“

Локално - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Хотелскa киномагија – „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ на „Синедејс“

А1 On - 09.11.2018

Избери си „хотел“, чаша вино и уживај во кино, ова е мотото на специјалните проекции на филмовите „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ што денеска во 17 часот ќе бидат организирани во киното „Фросина“, во рамките на фестивалот „Синедејс“.

Отворен 17. „Синедејс“

Н.Македонија - 09.11.2018

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан ...

Форум „Крупен план на филмските фестивали во Македонија“ во рамки на „Синедејс“

Република - 09.11.2018

Во организација на МЕДИА Деск МК на 12-ти и 13-ти ноември, во рамките на 17-от филмски фестивал „Синедејс“ за прв пат на едно место ќе соберат претставници на 12 филмски фестивали од Македонија.

Избери ХОТЕЛ, чаша ВИНО и уживај во КИНО за петочки after work

Скопје24 - 07.11.2018

Една поинаква афтер-ворк забава во кино „Фросина“, во рамките на фестивалот „Синедејс“ (17. Cinedays 2018, Cinedays Festival of European Film) со филм, вино и шанса за награда. Ве каниме да си изберете еден филмски „хотел“, и тоа бесплатно.

Почнува фестивалот за европски филм „Синедејс“

Окно - 08.11.2018

Со изложба, два филма и со концерт, вечерва почнува 17. издание на Фестивалот на европски филм Синедејс. Во 21 часот, во кино Фросина е „Матанги/Маја/М.И.А.“ на Стив Ловериџ, а од 22 часот во Милениум ќе се прикаже „Среќниот принц“ на Руперт Еверет.

Почнува 17. „Синедејс“

Курир - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Хотелскa киномагија – „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ на Синедејс

Макфакс - 09.11.2018

Избери си „хотел“, чаша вино и уживај во кино, ова е мотото на специјалните проекции на филмовите „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ што денеска во 17 часот ќе бидат организирани во киното „Фросина“, во рамките на фестивалот „Синедејс“.

Отворен 17. „Синедејс“

Курир - 09.11.2018

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан ...

Крупен план на филмски фестивали во Македонија

Независен - 09.11.2018

МЕДИА Деск МК на 12 и 13 ноември, во рамките на 17. филмски фестивал „Синедејс“ иницира и организира Форум кој за прв пат на едно место ќе собере 12 филмски фестивали од Македонија. На Форумот ќе учествуваат директорите на: ИФФК Браќа Манаки, ...

Почнува 17. издание „Синедејс“

Кајгана - 08.11.2018

Скопје, 8 ноември 2018 (МИА) – Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Хотелскa киномагија – „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ на „Синедејс“

Centar - 09.11.2018

Избери си „хотел“, чаша вино и уживај во кино, ова е мотото на специјалните проекции на филмовите „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ што денеска во 17 часот ќе бидат организирани во киното „Фросина“, во рамките на фестивалот „Синедејс“.

Почна 17. издание „Синедејс“

Нетпрес - 09.11.2018

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан ...

Почнува 17. „Синедејс“

А1 On - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Отворен 17. „Синедејс“

Скопје инфо - 09.11.2018

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан ...

Почнува 17. „Синедејс“

24 Вести - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Отворен 17. „Синедејс“

Алфа - 09.11.2018

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан ...

Со Матанги и „Среќниот принц“ вечерва стартува 17. издание на „Синедејс„

Вечер - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Хотелскa киномагија – „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ на „Синедејс“

Република - 09.11.2018

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан ...

Почнува „Синедејс“ – проекции во кино Фросина и Милениум

Радио МОФ - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Хотелскa киномагија – „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ на „Синедејс“

Екран - 09.11.2018

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан ...

Почнува 17. „Синедејс“

Скопје инфо - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Во кино „Фросина“ вечерва почнува „Синедејс“

МКД - 08.11.2018

Во кино „Фросина" вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс" со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.", а од 22 часот во „Милениум" ќе биде прикажан „Среќниот принц".

Почнува 17-то издание на Синедејс

Н.Македонија - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Почнува 17. „Синедејс“

+инфо - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

„Синдејс“ вечерва почнува со „Среќниот принц“

Република - 08.11.2018

Под слоганот „Збогати се преку ноќ“, вечерва, во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе почне 17. издание на Меѓународниот фестивал за европски филм „Синедејс“. Мотото „Збогати се преку ноќ“ е избрано со идеја младите да се насочат кон духовните ...

Вечерва почнува 17.фестивал на европски филм „Синедејс“

Слободен Печат - 08.11.2018

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.