TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

3-ти декември ден на лицата со попречености: Да ги менуваме стереотипите

24 Вести - 03.12.2021

„Кога се сака силно се се може и ние го докажуваме тоа." - вели стружанецот Даниел Шикоски кој напиша книга под називот "Клуч" и денеска ја промовираше на денот посветен на лицата со попречености.

Во Струга одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Канал5

Меѓународен ден на лицата со хендикеп - Се прави ли доволно?

Сител

3 Декември, Меѓународен ден на лицата со попреченост

Тера

Стојанов: Лицата со попреченост се, и ќе бидат еден од главните приоритети во спроведување на програмата во наредните 4 години

Курир

„Без разлика со каква и попреченост да сме можеме во се да успееме“

OhridNews

Општина Охрид ќе продолжи со спроведување проекти кои ќе им овозможат социјална правда и сигурност на лицата со попреченост

OhridNews

Тера Скопје инфо Кумановски м. 24Инфо Нетпрес Lider Точка Битола Њуз

Томшиќ од МОН: Четири факултети и уште 10 основни и средни училишта ќе добијат целосна пристапност за лица со ...

Бизнис Вести - 03.12.2021

Mинистерството за образование и наука посветено работи на обезбедување инклузивно образование. Образовните институции треба да бидат целосно пристапни и достапни и затоа, денеска на 3-ти декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост кој се ...

Томшиќ од МОН: Четири факултети и уште 10 основни и средни училишта ќе добијат целосна пристапност за лица со попреченост

ТВ21

Томшиќ од МОН: Системски работиме на целосно инклузивно образование

Канал5

Четири факултети и 10 основни и средни училишта ќе добијат целосна пристапност за лица со попреченост

Скопје инфо

Четири факултети и 10 основни и средни училишта ќе добијат целосна пристапност за лица со попреченост

Zoom

Четири факултети и 10 основни и средни училишта ќе бидат целосно пристапни за лица со попреченост

Нова ТВ

Целосна пристапност за лица со попреченост ќе добијат 4 факултети и 10 училишта

МКД

Frontline Независен Република Опсервер Lider CivilMedia Нетпрес CivilMedia

Шахпаска го посети малиот групен дом за лица со попреченост во Капиштец

Канал5 - 03.12.2021

Малиот групен дом во скопски Капиштец е пример за вистинска грижа за децата со попреченост​, вели Шахпаска. „Трети декември го одбележуваме како Меѓународен ден на лицата со попреченост, но инклузијата на овие лица во општеството е процес кој трае ...

Шахпаска: Малиот групен дом во скопски Капиштец е пример за вистинска грижа за децата со попреченост​

24Инфо

Шахпаска во посета на малиот групен дом за лица со попреченост во Капиштец

ТВ21

Шахпаска: Малиот групен дом во скопски Капиштец е пример за вистинска грижа за децата со попреченост​

Независен

Шахпаска во посета на малиот групен дом за лица со попреченост во Капиштец

Опсервер

Шахпаска во посета на малиот групен дом за лица со попреченост во Капиштец

Lider

Шахпаска го посети малиот групен дом за лица со попреченост во Капиштец

Република

Нова ТВ Либертас Вечер Прес

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, но нивната инклузија во општеството е наше ...

Бизнис Вести - 03.12.2021

„Сите заедно треба да ја зголемиме свеста и да ја разбереме различноста на лицата со попреченост, бидејќи секој човек е подеднакво важен”. Ова е пораката на министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, на Меѓународниот ден на лицата ...

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, но нивната инклузија во општеството е наше секојдневие

Centar

Шахпаска: Инклузијата на лицата со попреченост во општеството е наше секојдневие

Локално

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, но нивната инклузија во општеството е наше секојдневие

Нова ТВ

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, нивната инклузија во општеството е наше секојдневие

Слободен Печат

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, но нивната инклузија во општеството е наше секојдневие

Сител

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, но нивната инклузија во општеството е наше секојдневие

24Инфо

Опсервер Frontline МКД MakPress Точка Н.Македонија Опсервер MakPress

Народниот правобранител и граѓанските организации потпишаа меморандум за лицата со попреченост

Канал5 - 03.12.2021

Граѓанските организации денеска, на Денот на лицата со попреченост потпишаа меморандум со народниот правобранител Граѓанските организации денеска, на Денот на лицата со попреченост потпишаа меморандум со народниот правобранител.

Одбележување на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Слободен Печат

Потпишан меморандум за соработка на Народниот правобранител со 23 граѓански организации за и на лица со попреченост

Frontline

Потпишан меморандум за соработка на Народниот правобранител со 23 граѓански организации за и на лица со попреченост

Нова ТВ

Потпишан меморандум за соработка на Народниот правобранител со 23 граѓански организации за и на лица со попреченост

24Инфо

Потпишан меморандум за соработка на Народниот правобранител со 23 граѓански организации за и на лица со попреченост

CivilMedia

Потпишан меморандум за соработка на Народниот правобранител со 23 граѓански организации за и на лица со попреченост

MakPress

Опсервер МКД Lider Вечер Прес MakPress

Родител на дете со аутизам: Се потсмеваат со нашите деца на училиште, власта мисли инклузија прави, нека ми го земат ...

Слободен Печат - 03.12.2021

Трети декември е меѓународен ден на лицата со посебни потреби. Во Северна Македонија се проценува дака 200 илјади жители се лица со инвалидитет. Иако на лицата со инвалидност им припаѓаат сите права загарантирани со универзалните документи усвоени ...

Kрушево: 3-ти декември е показател дека треба да работиме цела година за да ги унапредуваме животите на лицата со посебни потреби

24Инфо

На лицата со попречености да им се дадат еднакви можности во заложбите за изградба на едно општество за сите

CivilMedia

На лицата со попречености да им се дадат еднакви можности во заложбите за изградба на едно општество за сите

Либертас

Пешевска Мицковска: Ќе бидеме лица со посебни потреби се додека општеството има пречки

CivilMedia

Се одбележува Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби

Gostivarpress.mk

КСЗД: Четири општи препораки до институциите за отстранување на системска дискриминација кон лицата со попреченост

Курир - 03.12.2021

Наместо со формални честитки за одбележување на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Комисијата за спречување и заштита од дискриминација реши на овој ден посветен на најмаргинализираната група во нашето општество да дејствува ...

КСЗД објави општи препораки до институциите за Денот на лицата со попреченост

Радио МОФ

КСЗД со четири препораки за намалување на дискриминацијата кон лицата со попреченост

Фокус

КСЗД: Четири општи препораки до институциите за отстранување на системска дискриминација кон лицата со попреченост

CivilMedia

КСЗД: Мал е напредокот во унапредувањето и заштитата на правата на лицата со попреченост

Опсервер

КСЗД: Мал е напредокот во унапредувањето и заштитата на правата на лицата со попреченост

MakPress

Меѓународен ден на лицата со попреченост: На сите деца со попреченост треба да им се даде шанса за вклучување во ...

ММС - 03.12.2021

„Мораме да се запрашаме што може општеството да стори за да обезбеди сите деца – без оглед на нивните способности – да имаат еднакви појдовни основи за постигнување на своите целосни потенцијали.

Меѓународен ден на лицата со попреченост

24Инфо

Меѓународен ден на лицата со попреченост

MTM

Меѓународен ден на лицата со попреченост

Точка

Оддавање почит на загинатите во автобуската несреќа, Меѓународен ден на лицата со попреченост, голем процент на деца подложени на насилен метод на дисциплинирање

CivilMedia

Национална кампања за подигање на јавната свест „Ставете нè на вашиот ѕид“

Frontline

„Ставете нѐ на вашиот ѕид” – кампања за подигнување на јавната свест за лицата со попреченост

Слободен Печат

Независен 24Инфо Опсервер MakPress Сител

Царовска по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост: Обезбедуваме услови и поддршка за секое дете

Кумановски м. - 03.12.2021

Лицата со попреченост можат и го менуваат светот. Тие се подеднакво активни учесници во општествените процеси и промени. Овој 3-ти Декември, испраќаме силна порака дека сите ние, лично и институционално, треба да се бориме против стереотипите дека ...

Царовска: Постигнавме целосна инклузија во основното образование

Независен

Царовска: Обезбедуваме услови и поддршка за секое дете да добие квалитетно образование и целосно да се реализира во општеството

Сител

Царовска: Обезбедуваме услови и поддршка за секое дете да добие квалитетно образование и целосно да се реализира во општеството

Опсервер

Царовска: Обезбедуваме услови и поддршка за секое дете да добие квалитетно образование и целосно да се реализира во општеството

Frontline

Царовска: Обезбедуваме услови и поддршка за секое дете да добие квалитетно образование и целосно да се реализира во општеството

24Инфо

Царовска: Обезбедуваме услови и поддршка за секое дете да добие квалитетно образование и целосно да се реализира во општеството

Нова ТВ

Денешен Zoom Слободен Печат Press24 CivilMedia Локално Канал5 Centar

Димитриевски: Куманово е пријател на секое дете и лице со попреченост, мораме сите заеднички да делуваме за подобар ...

Опсервер - 03.12.2021

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски, по повод денешниот Меѓународен ден на лицата со попреченост, 3 Декември, истакна дека Куманово е пријател на секое дете и лице со попреченост.

Димитриевски: Куманово е пријател на секое дете и лице со попреченост, мораме сите заеднички да делуваме за подобар живот на овие лица

Бизнис Вести

Димитриевски: Куманово е пријател на секое дете и лице со попреченост, мораме сите заеднички да делуваме

Сител

Димитриевски: Куманово е пријател на секое дете и лице со попреченост, мораме сите заеднички да делуваме за подобар живот на овие лица

Кумановски м.

Димитриевски: Куманово е инклузивна општина, повеќе проекти во нашата програма се посветени за лицата со попреченост

Република

Бесплатен градски превоз за лицата со попреченост и нивните семејства, најави Димитриевски

Kumanovo News

Арсовска издаде налог: Сите јавни институции се задолжени за 60 дена да постават пристапни рампи за лица со ...

ТВ21 - 02.12.2021

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска издаде писмен налог до сите јавни институции под надлежност на Градот да направат проценка и да постават пристапни рампи за лица со попречености.

Сите јавни институции во надлежност на Градот Скопје се задолжени за 60 дена да постават пристапни рампи за лица со попречености

Скопје1

Арсовска со писмен допис: Во рок од 60 дена сите институции кои се под Град Скопје да постават рампи за лица со попреченост

Zoom

Арсовска ги задолжи сите јавни институции да постават рампи за лица со попречености

Независен

Јавните институции во надлежност на Градот Скопје се задолжени за 60 дена да постават пристапни рампи за лица со попречености

Локално

Сите јавни институции во надлежност на Градот Скопје се задолжени за 60 дена да постават пристапни рампи за лица со попречености

Опсервер

Јавните институции на Град Скопје задолжени за 60 денови да постават пристапни рампи за лица со попреченост

Радио МОФ

Сител Слободен Печат Бизнис Вести Press24 Курир Република Скопско Ехо Точка