TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само еден македонски државјанин побарал евакуација од Израел

Deutsche Welle - 15.04.2024

Од Иран, засега, ниту еден македонски државјанин не побарал евакуација, вели шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи, по ескалацијата на ситуацијата на Блискиот Исток. Само еден македонски граѓанин досега побарал да биде евакуиран од Израел, ...

Само еден македонски државјанин побарал евакуација од Израел, еве каде треба да се обратат сите засегнати таму

Курир

Еден македонски граѓанин побарал да биде евакуиран од Израел, Османи со апел граѓаните што се на Блискиот Исток да се пријават во амбасадите

360 степени

Само еден македонски државјанин се пријавил во амбасадата во Израел и побарал да биде евакуиран

Слободен Печат

Еден македонски државјанин побарал евакуација од Израел

ТВ21

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Макфакс

Османи бара од Израел да не возвраќа на нападот на Иран

Локално

Опсервер Точка Либертас Фактор Сител +инфо CivilMedia

Еден македонски државјанин евакуиран од Израел, амбасадорот останува во Тел Авив

Телма - 15.04.2024

Од МНР претпладнево соопштија дека еден државјанин на Македонија се пријавил за помош при евакуација и заминување од Израел кој во саботата беше под интензивни воздушни напади од проектили и дронови истрелани од Иран.

Македонија формира кризен штаб за евакуација на граѓаните од Блискиот Исток

Во Центар

МНР формира кризен штаб за извлекување на наши државјани од Израел и регионот по нападот од Иран

24 Вести

Кризен штаб во МНР за извлекување на Македонците од Израел - Османи бара седница на Советот за безбедност

Сител

Кризен штаб во МНР ќе ги извлекува македонските државјани од Израел и Блискиот Исток

Глас на Америка

По нападите на Иран врз Иразел МНР формира Кризен штаб за извлекување македонски граѓани

Сител

МНР формираше кризен штаб: Македонските државјани може да заминат од Израел само преку аеродромот во Тел Авив

А1 On

Фактор ТВ21 ММС 360 степени Н.Македонија МКД 365 Независен

Ситуацијата на Блискиот Исток не е закана за Македонија

Deutsche Welle - 15.04.2024

Бујар Османи повика Претседателот да го свика Советот за безбедност, од Кабинетот на шефот на државата велат - состојбата се следи, во моментов нема безбедносна закана за Северна Македонија.

Нема непосредна закана за Бугарија во врска со ситуацијата на Блискиот Исток, соопшти Советот на министри

MakPress

По ескалацијата на Блискиот Исток, во моментов нема безбедносна закана за Македонија, велат од Кабинетот на претседателот Пендаровски

360 степени

МНР формираше кризен штаб за извлекување на македонските граѓани од Блискиот Исток

Телма

МНР формира кризен штаб за извлекување македонски граѓани од Блискиот исток

Р.С.Европа

Османи: Започна евакуацијата на македонските граѓани од Израел

Во Центар

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот

Канал5

А1 On Локално Слободен Печат +инфо Press24 Бриф Фокус Zoom

Совет на амбасадори: Внимателно ја следиме состојбата на Блискиот Исток

Бриф - 14.04.2024

Советот на амбасадори денеска преку соопштение информира дека внимателно ја следи состојбата на Блискиот Исток во поглед на војната меѓу Хамас и Израел и настаните кои следеа по нападот на Хамас, постојаните напади на израелската армија на цели во ...

Совет на амбасадори: Состојбата на Блискиот Исток се заканува да излезе од контрола

Независен

Советот на амбасадори внимателно ја следи ситуацијата во Израел

Слободен Печат

Совет на амбасадори: Внимателно ја следиме состојбата на Блискиот Исток

Локално