TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВИТЕР ИЗГУБИЛ 80 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ - Маск сега најавува нови реформи и позајмува луѓе од Тесла и од други свои ...

Фактор - 24.01.2023

Во компанијата Твитер, кога дојде под контрола на Илон Маск, бројот на вработени е намален за 80 отсто и сега таму работат околу 1,3 илјади луѓе, јавува ТВ CNBC, повикувајќи се на интерни документи.

Маск пред судот сведочеше за плановите за преземање на „Тесла“

Независен - 24.01.2023

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, пред судот ги објасни околностите на неговиот твит од 2018 година, во кој најави целосно преземање на „Тесла“, што никогаш не се случи. Парите, наводно, му ги ветил саудиски инвестициски фонд, кој не ја ...

Твитер спрема опција која ќе израдува многумина

Денар - 23.01.2023

Твитер работи на нов пакет со претплата кој ќе им овозможи на корисниците да ја користат мрежата без никакви реклами. „Рекламите на Твитер се чести и преголеми. Работиме на тоа да го промениме.

Твитер ќе лансира претплата која нема да содржи реклами на мрежата, најави Илон Маск

Радио МОФ - 23.01.2023

Твитер планира верзија на својот производ со претплата без реклами, бидејќи компанијата се обидува да ги зголеми приходите и да ја зголеми побарувачката за својата премиум понуда, јавува Гардијан .

Твитер изгуби 80 отсто од своите вработени

Кумановски м. - 23.01.2023

Повеќе од 6.000 вработени на Твитер – или околу 80 отсто од работната сила на компанијата – дале отказ или биле отпуштени откако милијардерот Илон Маск ја купи компанијата, објави CNBC, цитирајќи податоци од внатрешната евиденција на платформата.

ОД 7.500 НА 1.300 ВРАБОТЕНИ!? Маск направи „масакр“ во Твитер

+инфо - 24.01.2023

Маск решил да покани 130 експерти од други негови компании, меѓу кои и од Тесла и Спејс-икс за да му помогнат во Твитер. Во компанијата Твитер, откако дојде под контрола на Илон Маск, бројот на вработени е намален за 80 отсто и сега таму работат ...