TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Добри и лоши полицајци во Косово

Н.Македонија - 02.10.2023

Нема сомнение дека Србите во Косово и Метохија живеат во постојан егзистенцијален страв и дека нивниот секојдневен живот не е нормален бидејќи мирот и редот ги спроведуваат таканаречените косовски безбедносни сили на север.

ТЕРОРИСТИ ЛИ УБИЈА 8 ПОЛИЦАЈЦИ ВО КУМАНОВО? Вучиќ ги спореди принципите на меѓународната заедница за настаните на Косово

+инфо

(ВИДЕО) Вучиќ со добро познатата реторика: За независноста на Косово можете само да сонувате

CivilMedia

Александар Вучиќ: За 24 часа ќе имам нови информации за убиството на Косовските Срби

Слободен Печат

Вучиќ: За 24 часа објавуваме докази за убиствата на Србите!

Пулс24

Вучиќ утрово проговори за Косово: Најтешките 7 дена во последните 15 години се зад нас

Слободен Печат

„ПРАВАТ СЕ ЗА ДА ЈА УНИШТАТ СРБИЈА, СРБИЈА ЌЕ ПОБЕДИ! Вучиќ им се обрати на граѓаните на Инстаграм

4NEWS

Zoom Во Центар 365 Нова ТВ Frontline 24Инфо

Премините Јариње и Брњак и натаму се затворени за влез од Србија

А1 On - 02.10.2023

Преку административните премини Јариње и Брњак повеќе од седум дена не може да се влезе во Косово од централна Србија. Сообраќајот во спротивен правец се одвива без долго чекање. Властите на привремените институции во Приштина ги затворија за влез ...

Уапсен Србин кој сакал да оди на погребот на еден од убиените во неодамнешните инциденти во Косово

Вечер Прес

Уапсен човек кој сакал да оди на погребот на убиените во неодамнешните инциденти во Косово

Либертас

Детали за апсењето на Србинот во Јариње оти тргнал на погреб кај убиен во Бањска

Макфакс

Косовската полиција уапси Србин додека одел на погреб на загинат во Бањска

Локално

Детали за апсењето на Србинот во Јариње оти тргнал на погреб кај убиен во Бањска

Опсервер

Детали за апсењето на Србинот во Јариње оти тргнал на погреб кај убиен во Бањска

Курир

Слободен Печат Press24 Телма Скопје1 Точка Фокус Алфа

Албански медиуми: Велика Британија испраќа 200 дополнителни војници во Косово; границите кај Јариње и Брњак се уште ...

CivilMedia - 02.10.2023

Една недела по вооружениот напад на северот на Косово граничните премини кај Јариње и Брњак се уште се затворени, Велика Британија ќе испрати во Косово 200 дополнителни војници , на барање на НАТО.

Албин Курти бара НАТО да ја чува косовската северна граница кон Србија

Алсат-М

Курти за Ал Џезаира: Вучиќ и Радојичиќ се исти како Милошевиќ и Аркан во 90-тите

Бизнис Вести

Курти за Ал Џезира: Вучиќ и Радојичиќ се исти како Милошевиќ и Аркан во 90-тите

Локално

За Курти, Вучиќ и Радојичиќ се исти како Милошевиќ и Аркан во 90-тите

Независен

НЕ Е ИСКЛУЧЕН НОВ НАПАД Курти ги спореди Вучиќ и Радоичиќ со Милошевиќ и Аркан во 90-те

+инфо

Курти за „Ал Џезира“: Вучиќ и Радојичиќ се како Милошевиќ и Аркан, како Путин и Пригожин

365

24Инфо Н.Македонија Република Пулс24 Слободен Печат MakPress Макфакс Опсервер

Курти: Нападот беше дел од поголем план за анексија на северно Косово, планиран напад на 37 локации

Zoom - 02.10.2023

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека врз основа на документите запленети од косовската полиција, терористичкиот напад на северот на Косово бил дел од поголем план. „Врз основа на запленетата документација од косовската полиција, потврдено е ...

Османи: Загриженост за зголемувањето на српските воени трупи меѓу Косово и Србија

Бриф

Османи: Загижен за трупањето на војска на границата помеѓу Србија и Косово, разговарав со Дачиќ, за поздравување е одлуката за повлекување на војската

Курир

(ВИДЕО) Фердинанд Никола, експерт за безбедност: Премиерот Курти и претседателот Вучиќ ја имаат крајната одговорност да најдат трајно решение за тензиите меѓу Косово и Србија

CivilMedia

Лажат дека Србија праќа војска на границата со Косово, вели Вучиќ

Сакам да кажам

Вучиќ најави повлекување на трупите од косовската граница: Србија не сака војна

360 степени

РСЕ забележа движење на воен конвој на југот на Србија

Р.С.Европа

Вечер Прес Вечер Прес Фактор Во Центар Скопје1 Expres Курир Пулс24

Косовска влада: Војската на Србија тргна од три правци кон Косово

Макфакс - 30.09.2023

Владата на Косово вечерва соопшти дека внимателно и будно ги следи последните случувања во врска со движењето на воените единици на вооружените сили на Србија во правец на линијата кон Косово.

Владата на Косово е во постојан контакт со САД и ЕУ во врска со распоредувањето на српските сили

Frontline

Косовска влада: Војската на Србија тргна од три правци кон Косово

Опсервер

Владата на Косово е во постојан контакт со САД и ЕУ во врска со распоредувањето на српските сили

ТВ21

Владата на Косово е во постојан контакт со САД и ЕУ во врска со распоредувањето на српските сили

Во Центар

Владата на Косово е во постојан контакт со САД и ЕУ во врска со распоредувањето на српските сили

24 Вести

Владата на Косово е во постојан контакт со САД и ЕУ во врска со распоредувањето на српските сили

Сител

MakPress Скопје1

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово, повикаа Белград да ги повлече силите

Бизнис Вести - 30.09.2023

САД се загрижени од големото воено присуство на Србија на границата со Косово и го повикаа Белград да ги повлече своите сили од пограничната зона, каде се забележани српски тенкови и артилерија.

САД „загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово“, повикаа Белград да ги повлече силите

Република

САД ЗАГРИЖЕНИ: Набљудуваме големо српско воено распоредување долж границата со Косово, артилерија, тенкови и пешадија

Денешен

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово, повикаа Белград да ги повлече силите

Либертас

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово, повикаа Белград да ги повлече силите

CivilMedia

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово, повикаа Белград да ги повлече силите

Frontline

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово, повикаа Белград да ги повлече силите

Нова ТВ

Независен Сител +инфо Zoom Н.Македонија 24 Вести еМагазин Нетпрес

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Макфакс - 30.09.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека нема намера да и нареди на армијата да ги премине административните премини со Косово и Метохија, додавајќи дека ќе ги повлече српските сили од тоа подрачје бидејќи, како што наведе, ескалацијата на ...

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Опсервер

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, Србија сака да стане членка на ЕУ

А1 On

Вучиќ за ФТ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тоа подрачје

24 Вести

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тоа подрачје

ТВ21

СРБИЈА НЕ САКА ВОЈНА Вучиќ вели дека војската нема да влезе во Косово

+инфо

Вучиќ за ФТ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тоа подрачје

Локално

Канал5 Бриф Независен Република Точка 24Инфо Либертас Во Центар

Радио Слободна Европа: Забележавме движење на воен конвој на југот на Србија

Слободен Печат - 30.09.2023

Движење на воен конвој на југот на Србија, од правец на Врање кон Ниш, кај местото Предејане, воочи денеска Радио Слободна Европа, откако Вашингтон и Брисел изразија загриженост поради распоредувањето на српски сили долж границата со Косово.

РАДИО СЛОБОДНА ЕВРОПА ОБЈАВИ Забележавме движење на воен конвој на југот на Србија

+инфо