TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

[Галерија] „Сакаме лек, а не комодитет“ – Пациентите со цистична фиброза на протест пред Владата побараа современа ...

Радио МОФ - 04.02.2023

Со пораки како „Имаме право на лек“, „Здравје – основно човеково право“, „Сакаме лек, а не комодитет“ и „Ретки сме и постоиме“ пациентите со цистична фиброза на протест пред Владата побараа да им се обезбеди современа терапија и соодветни услови за ...

Сакаме лек -извикуваа на протест пациентите со цистична фиброза

Р.С.Европа

Александар поради цистична фиброза нема редовна настава, со планинарење се бори за подобар живот

Zoom

Пациенти револтирани од министрите Сали и Бесими – „Дишете преку сламка и ќе сфатите во колку тешка состојба сме“

ТВ21

Само за 8 пациенти со цистична фиброза ќе има интервентна набавка на лек, другите ќе почекаат

24 Вести

Болните од цистична фиброза не веруваат на министерски збор - Утре протест пред Влада

Сител

Болните од цистична фиброза бараат терапија за сите, не за 8 пациенти

Алсат-М

Канал5 Алфа 360 степени Сакам да кажам Макфакс МКД 4NEWS +инфо

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Макфакс - 03.02.2023

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12 часот, пред Владата. Поддршка бара и Игор Пехчевски од Берово. Има 31 година, а болеста му е дијагностицирана на две години.

„Дишете со цевка кога носите одлуки“ – им порачаа пациентите со цистична фиброза на надлежните, затоа што не им набавиле лек

Телма

Од 130 заболени, прво осум пациенти ќе добијат лек за цистична фиброза, па потоа ќе се набави за уште 22 лица

Макфакс

Сали: Прво осум пациенти со цистична фиброза ќе добијат нова терапија, а потоа уште 22

Вечер Прес

Сали: Прво осум пациенти ќе добијат современа терапија, а потоа уште 22

Вечер Прес

Терапија за цистична фиброза итно ќе добијат осум пациенти, останатите ќе чекаат

Скопје инфо

Од 130 заболени, прво осум пациенти ќе добијат лек за цистична фиброза, па потоа ќе се набави за уште 22 лица

Точка

MTM 24 Вести Lider Press24 Press24 Точка

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

А1 On - 03.02.2023

Пациентите со цистична фиброза утре на пладне ќе протестираат пред Владата, бидејќи, како што велат, се изреволтирани од изјавите на министерот за здравство Беким Сали и на министерот за финансии Фатмир Бесими, дека терапија за цистична фиброза ...

Пациентите со цистична фиброза утре ќе протестираат пред Влада, изреволтирани и разорачани од одлуката на институциите

Слободен Печат

Терапија за цистична фиброза итно за осум пациенти, останатите ќе почекаат

Слободен Печат

Пациентите со цистична фиброза утре ќе протестираат пред Влада

Република

Пациентите со цистична фиброза на протест пред Владата

4NEWS

Пациентите со цистична фиброза на протест пред Владата

ТВ21

Пациентите со цистична фиброза на протест пред Владата

Опсервер

24Инфо MakPress Курир Бизнис Вести Сител Канал5 Zoom Press24

Засега само осум пациенти со цистична фиброза ќе ја добијат потребната терапија

360 степени - 03.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали кажа дека се надева оти во најскоро време со сите потребни измени на Законот за јавни набавки и други закони поврзани со набавка на лекови, но со обезбедување финансиски средства, ќе се обезбеди терапија за ...

Сали:Проблемот ќе биде решен,се чекаат законски измени

Канал5

Прво осум пациенти ќе го добијат лекот Трикафта, а до крајот на годината уште 22 – Сали бара законски измени за да ја обезбеди современата терапија за цистична фиброза

ММС

Осум пациенти ќе го добијат лекот „трикафта“, ќе следат законски измени за да добијат и другите

Бриф

Осум пациенти ќе го добијат лекот „трикафта“, ќе следат законски измени за да добијат и другите

OhridNews

Само 8 пациенти ќе го добијат лекот ,,трикафта”

Фокус

Осум лица со цистична фиброза ќе го добијат лекот „трикафта“, ќе следат законски измени за да добијат и другите

Сител

Република Локално Нова ТВ CivilMedia Либертас еМагазин Zoom 24Инфо