TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чествувањата за Илинден во Охридско почнаа од Велгошти

OhridNews - 01.08.2021

Во пресрет на националниот празник Илинден, традиционално, вечерва пред спомен обележјето на илинденците во Велгошти, беше положено свежо цвеќе. Пред паметникот на хероите од Илинденскиот период се поклонија градоначалникот на Охрид Константин ...

Александар Николоски ќе ја предводи делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во Крушево

+инфо

Александар Николовски ќе ја предводи делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ за Илинден во Крушево

Република

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ со Николоски ќе оди во Крушево, но независно од Пендаровски

Денешен

ЗА ИЛИНДЕН: Мицкоски во Ташмаруништа, Николоски во Крушево, Мисајловски во Скопје

Курир

Мицкоски за Илинден во Ташмаруништа, Николоски во Крушево, Мисајловски во Скопје

Република

Делегации на ВМРО ДПМНЕ ќе го одбележат Илинден

Lider

Нетпрес

Мицкоски до Пендаровски: Народот ќе ве памети по кукавичката одлука за прославата на Илинден

Нетпрес - 01.08.2021

Политичар кој се плаши од својот народ треба веднаш да се спакува и да ја напушти политиката. Лидерство се покажува и во добри и во лоши моменти. Непочитување кон жртвата на хероите дадена за Македонија, македонскиот народ и нација претставува токму ...

Попладневен преглед: За Мицкоски утрешниот настан на Мечкин Камен е циркуски церемонијал, Пендаровски разочаран од Мицкоски и неговото непочитување кон најголемите херои, што има ново во „Опен Балкан“

Frontline

Вербални рафали на релација Пендаровски - Мицкоски

24 Вести

Наместо обединување, вербална преписка меѓу Пендаровски и Мицкоски

Алсат-М

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал за Илинден предводен од Пендаровски

360 степени

Реакција на претседателот Пендаровски на изјавата на Христијан Мицкоски

Канал5

Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски во Крушево

+инфо

Нова ТВ Сакам да кажам 24Инфо Centar MTM Lider Press24 Скопско Ехо

Илинден, со говорот или на него…

CivilMedia - 01.08.2021

пишува: Коментарите за најавата на претседателот Пендаровски да не одржи илинденски говор е проблематично (недржавничко, предавничко, срамно и како уште не го нарекоа) на социјалните мрежи и на „патриотските“ гласила, не вреди ни да се спомнат во ...

Циркузант, нотар – редица навредливи обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ за Пендаровски

Независен

Без говор на Пендаровски во Крушево, а со обраќање на Заев во Пелинце и Џафери во Скопје: Каква е програмата за Илинден?

360 степени

ВМРО-ДПМНЕ нема да оди во Крушево за прославата на Илинден без политички говори

Телма

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски менува 30 годишна традиција затоа што нема што да каже и се крие од народот

ТВ21

Реакциите од јавноста не се важни за Пендаровски: Прекинува тридецениска традиција, Мицкоски немало да биде дел од неговиот циркус

Алфа

ВМРО-ДПМНЕ нема да има делегација на Илинден во Крушево

Р.С.Европа

Р.С.Европа +инфо Либертас Р.С.Европа Фокус Курир Нова ТВ Нова ТВ

Со пригодна државна програма утре се чествува државниот празник 2 Август – Ден на Републиката и Илинден

Frontline - 01.08.2021

Граѓаните на Република Северна Македонија утре ќе го празнуваат 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската република, а потоа и на вториот Илинден, во 1944 година со АСНОМ – Првото ...

ТРИЕСЕТ ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ И 20 ГОДИНИ РАМКОВЕН - како утре ќе се слави Илинден

Фактор

Со пригодна државна програма утре се чествува државниот празник 2 Август – Ден на Републиката и Илинден

ТВ21

Со пригодна програма утре се чествува 2 Август – Ден на Републиката и Илинден

Канал5

Со пригодна државна програма утре се чествува државниот празник 2 Август – Ден на Републиката и Илинден

Независен

Прослава на Илинден: Заев и Груби во Пелинце, Џафери во Скопје

Локално

Објавена програмата за чествувањето на Илинден

Press24

Република Сител Слободен Печат Бизнис Вести Н.Македонија Нетпрес MTM MakPress

Пендаровски непријатно изненаден од изјавата на Мицкоски – „Не се памети, години наназад дека некој наш политичар ...

ТВ21 - 01.08.2021

Од Канцеларијата на претседателот Стево Пендаровски пристигна реакција по повод изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Од таму велат дека Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според ...

Пендаровски до Мицкоски: Не се памети некој наш политичар да искажал толку длабоко непочитување кон најголемите херои

Слободен Печат

Пендаровски за изјавата на Мицкоски: Не се памети дека некој искажал толку длабоко непочитување кон најголемите херои

360 степени

Пендаровски за изјавата на Мицкоски: Не се памети некој наш политичар да искажал толку длабоко непочитување кон најголемите херои

Press24

Пендаровски за изјавата на Мицкоски за чествувањето во Крушево: Не се памети некој наш политичар да искажал толку длабоко непочитување кон најголемите херои

Алсат-М

Пендаровски за изјавата на Мицкоски: Не се памети политичар да искажал толку длабока непочит кон најголемите херои

+инфо

Пендаровски за изјавата на Мицкоски: Не се памети некој наш политичар кој искажал толку длабоко непочитување!

Фокус

24Инфо Frontline Опсервер Lider ММС МКД Бриф Либертас

Пендаровски на чествување на државниот празник 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во Крушево

ТВ21 - 01.08.2021

Претседателот Стево Пендаровски, утре – 2 август 2021 година, понеделник, по повод 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, ќе присуствува на чествувањето на државниот празник во Крушево.

РАСПОРЕД НА ПЕНДАРОВСКИ ЗА УТРЕ: Централната „свеченост“, како никогаш досега, ќе почне во 18 часот

Денешен

Претседателот Пендаровски на чествување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во Крушево

Канал5

Агендата за чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во Крушево

ММС

Пендаровски ја објави програмата за чествувањето на Илинден на Мечкин Камен

Либертас

„Пендаровски менува 30 годишна традиција затоа што нема што да каже и се крие од народот“

Курир

Пендаровски менува 30 годишна традиција затоа што нема што да каже и се крие од народот

24Инфо

Frontline Опсервер Република Вечер Прес Бриф

Пендаровски ја објави програмата за чествувањето на Илинден на Мечкин Камен

Канал5 - 01.08.2021

Претседателот Стево Пендаровски на својата Фејсбук страница ја објави програмата за чествувањето на Илинден на Мечкин Камен во Крушево. Во рамките на централната свеченост, како што објави Пендаровски, пригодна реч ќе има Никола Ристановски со ...

Пендаровски ја објави програмата за чествувањето на Илинден на Мечкин Камен

Слободен Печат

Пендаровски ја објави програмата за чествувањето на Илинден на Мечкин Камен

Press24

Пендаровски ја објави програмата за чествувањето на Илинден на Мечкин Камен

Нова ТВ

ПЕНДАРОВСКИ НА ФЕЈСБУК: Утре на Мечкин Камен ќе оддадеме почит на Илинденците кои загинаа во одбраната на Крушевската Република

Денешен

Наместо Пендаровски пораки за Илинден ќе испрати актерот Никола Ристановски

Lider

Наместо народен лидер на Илинден во Крушево ќе говори платен глумец

Expres

Република Опсервер 24 Вести ТВ21 Локално Курир Нетпрес Kumanovo News

Нови документи за Илинден: Прв пат се објавени тајните шифри на Гоце Делчев

Канал5 - 01.08.2021

Државниот архив објави нови документи за илинденскиот период-илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев.. Државниот архив во очи прославата за Илинденското востание објави нови документи кои само ги потврдуваат фактите дека на ...

Нови документи за илинденскиот период – Илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев

Независен

Илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев

МКД

Нови документи за илинденскиот период – Илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев

Опсервер

Нови документи за илинденскиот период: Илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев

Република

Нови документи за илинденскиот период- Илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев

24Инфо

Нови документи за илинденскиот период: Илинден темел на државата, погледнете ја шифрираната азбука на Гоце Делчев

Курир

Frontline ТВ21 Нетпрес Lider Денешен Скопје инфо еМагазин MakPress

Митева: Дистанцирањето на Пендаровски од народот зборува повеќе од било кој говор

Курир - 01.08.2021

За прв пат годинава на прославата за Илинден, на Мечкин камен во Крушево, претседателот на државата нема да има свое обраќање. Смета дека на народот му е доста од разединување, но вели „Сакам да ја деескалирам вообичаената атмосфера на Мечкин Камен, ...

Митева: Дистанцирањето на Пендаровски од народот зборува повеќе од било кој говор

Канал5

Митева: Дистанцирањето на Пендаровски од народот зборува повеќе од било кој говор

Press24

Митева: Дистанцирањето на Пендаровски од народот зборува повеќе од било кој говор

24Инфо

Митева: Дистанцирањето на Пендаровски од народот зборува повеќе од било кој говор

Опсервер

Митева: Дистанцирањето на Пендаровски од народот зборува повеќе од кој било говор

Сител

Митева: Дистанцирањето на Пендаровски од народот зборува повеќе од било кој говор

Република

Lider Вечер Прес