TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Google News отсега и на iOS

USB - 17.05.2018

Алатката Google News која е овозможена од вештачка интелегенција на Google веќе пристигна во продавницата за апликации на Apple. Новата апликација ја замени старата Google Play Newsstand апликација.

Гугл значително ги намалува цените за своите „облачни“ пакети

Локално - 16.05.2018

Гугл објавува нови промени во своите пакети за складирање, кои вклучуваат нови, нискотарифен ценовен план и половина од цената за 2TБ облачен простор. Компанијата, исто така, ги менува пакетите на Гугл Драјв во Гугл Уан, можеби делумно, бидејќи сега ...

Apple за три месеци има поголем профит од тоа што Amazon го има заработено од основањето на компанијата

Точка - 16.05.2018

Звучи неверојатно, но е вистинито - од основањето на компанијата, до денес Amazon има остварено профит помал од 10 милијарди долари, додека Apple само во последниот квартал заработи 13,8 милијарди долари.

Google им овозможува на корисниците да ја избришат историјата на пребарување

USB - 16.05.2018

Интернет прелистувачите ја чуваат историјата на прабарување на сајтовите кои корисникот ги посетува онлајн, како и она што го презема од интернет. Меѓутоа, Google исто така ги складира логовите на она што го пребаруваме и прегледуваме.

Компаниите кои се „борат“ за проценка од 1.000 милијарди долари

Денар - 16.05.2018

„Apple“ е само на чекор од пазарна капитализација од 1.000 милијарди долари, што за првпат ќе се случи кај американска компанија. Сепак, технолошкиот гигант може наскоро да биде претекнат од „Amazon.com“.

Google One е одличен ако имате потреба од многу простор во cloud

Телефони.мк - 16.05.2018

Google објави одлични вести за сите корисници на Cloud сервисот на Google. Претставена е опцијата Google One, која доаѓа со нови претплатнички планови и можности. Ако сакате да го надградите просторот на Google Disk достапни се две опции - за 100GB ...

Сега може да користите Gmail и кога не сте на Интернет

Денар - 16.05.2018

Еден од најголемите проблеми со услугите за е-пошта е токму потребната интернет врска со цел да имате пристап, што не е проблем кога сте дома или на работа. Но, меѓутоа, што правите кога сте на патување или на некое место каде нема добра интернет ...

Епл и Амазон ќе станат први компании во светот вредни над илјада милијарди долари

Вечер - 16.05.2018

Епл и Амазон годинава имаат шанса да станат први компании во светот вредни повеќе од илјада милијарди долари. Со 229 милијарди долари приходи, Епл уште сега заработува 12 отсто повеќе од што вреди стопанството на Португалија или Нов Зеланд.

Amazon го зголемува својот бруто профит со одлично темпо

Денар - 16.05.2018

Една од работите која расте во бизнисот на „Amazon“ е неговата профитна маргина. Во првиот квартал компанијата генерирала 1,6 милијарди долари нето добивка – повеќе од два пати во однос на минатата година и вториот квартал во историјата на ...

Google сè уште собира информации од Gmail

CivilMedia - 16.05.2018

Покрај ветувањето на Google дека нема да собира информации од своите корисници на Gmail, сепак како што дознава NBC тие сè уште собираат голем број на информации дневно од своите корисници преку мејловите кои ги праќаат и добиваат.

Сега „gmail“ може да се користи и без интеренет

Алсат-М - 15.05.2018

Еден од најголемите проблеми со услугите за веб-е-пошта е тоа што им се потребни интернет конекции за да можат корисниците да имаат пристап до нив, што не е проблем кога сте дома или на работа.

Google One ќе биде замена за Drive со подобри пакети и дополнителни услуги

Smartportal - 15.05.2018

Cloud сервисите според мене се едни од најкорисните работи достапни за нас корисниците во ова време на интернет и напредна технологија. Сите ние користиме повеќе уреди во исто време, односно сите имаме барем еден паметен телефон, десктоп или ...

Apple не го дозволува iMessage на Windows 10

Телефони.мк - 15.05.2018

На Build конференцијата, Microsoft најави нова апликација што ќе ја синхронизира содржината од смартфони на Windows компјутери. Your Phone апликацијата ќе се поврзе и со смартфоните на Apple и со уреди што работат на Android, но постои голема ...

Gmail со нова опција – користете мејл и кога не сте онлајн

Кајгана - 15.05.2018

Google нуди ново решение за користење на неговата е-пошта во услови кога немате пристап до интернет. Отсега, корисниците на овој мејл сервис ќе можат да читаат и одговараат на пораки и кога не се онлајн.

„Ме шпионираш?“ Еве што велат Alexa, Siri и Google

Локално - 15.05.2018

Проблемите со собирање лични податоци од граѓаните не се од вчера. Паралелно со нив, голем број корисници се плашат дека големите технолошки компании ги користат уредите што ги продаваат за да ги следат сите наши активности. Појавата на т.н.

Нова опција: Сега можете да го користите Gmail и кога немате интернет

Точка - 15.05.2018

Еден од најголемите проблеми со веб мејл сервисите е токму тоа што ви е потребна интернет мрежа за да им пристапите, што не е проблем кога сте дома или на работа. Меѓутоа, што да правите кога сте на патување или на некое место на кое не постои добра ...

Злонамерните апликации се вратија во Google Play Store

USB - 15.05.2018

Изгледа дека заострените правила не ги спречија злонамерните апликации да се провлечат во продавницата на Google и да пристигнат на уредите со Android. Но порачуваат дека сега се е во ред.

Гугл значително ги намалува цените за своите „облачни“ пакети

+инфо - 16.05.2018

Гугл објавува нови промени во своите пакети за складирање, кои вклучуваат нови, нискотарифен ценовен план и половина од цената за 2TБ облачен простор. Компанијата, исто така, ги менува пакетите на Гугл Драјв во Гугл Уан, можеби делумно, бидејќи сега ...

Заработувачката на Amazon од основањето до денес е еднаква на тримесечниот профит на Apple!

ЗаЗабава - 17.05.2018

Од основањето на компанијата, до денес Amazon има остварено профит помал од 10 милијарди долари, додека Apple само во последниот квартал заработи 13,8 милијарди долари. Apple, Amazon и Google се во трка која компанија ќе достигне највисока вредност ...