TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна комисиска расправа за аерозагадувањето

Сител - 14.01.2020

Надлежните не се заинтересирани да ги слушнат пратеничките ставови за проблемот со аерозагадувањето. Комисиската расправа заврши без конкретни заклучоци со низа препукувања меѓу власта и опозицијата во празната сала, кој што направил или не направил ...

Макрадули и „АлиEкспрес“ министерот веднаш да си поднесат оставка!

Република - 14.01.2020

Последната несмасна изјава на заменик министерот за животна средина Јани Макрадули е вистински одраз на манипулативноста, безидејноста и крајно штетниот однос што Владата на СДСМ го има кон населението, велат од „Левица“.

Власта и опозицијата се согласија дека проблемот со аерозагадувањето е во институционалната неспособност

Телма - 14.01.2020

Законите и новоформираните институции, не ги даваат очекуваните резултати околу намалувањето на загадувањето на воздухот. Власта ништо не направи во последниве 3 години по ова прашање, рекоа од ВМРО-ДПМНЕ.

Големо загадување, слаб интерес – Пратениците расправаа за загадувањето

ТВ21 - 14.01.2020

Енормното загадување, постојаните протести и реакции на граѓаните не ги поттикнаа пратениците да отворат сериозна расправа за овој огромен проблем со кој секојдневно се соочуваат жителите не само на главниот туку и во другите градови низ државава.

Собраниска дебата: Во чие време било позагадено, кој направи повеќе за справување со последиците?

Алфа - 14.01.2020

Во чие време било позагадено и кој најмногу загадува домаќинствата, транспортот или индустријата. Која власт прави повеќе за справување со последиците, кои мерни станици се релевантни, кој купил повеќе еко автобуси.

Информацијата на група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ за енормното загадување на амбиентниот воздух на собраниска седница

А1 On - 14.01.2020

Конкретни мерки треба да се преземат за да се реши проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје и другите градови, а за тоа стручни кадри во институциите треба посериозно да се ангажираат и да се одвојат конкретни средства за решавање на тој ...

Пратениците дебатираа за загадениот воздух, но не усвоија конкретни заклучоци

Алсат-М - 14.01.2020

Која власт повеќе придонела за загадувањето на воздухот, кој, колку и какви автобуси за јавен превоз купил, дали е потребно субвенционирање на електрични тротинети и печки на пелети, чии мерки покажале резултати, а чии не.

Независната ПГ на ВМРО ДПМНЕ предлага законско решение за почист воздух

Либертас - 14.01.2020

Утрово од Женева, од СЗО осамна уште едно истражување за штетноста на загадувањето. Седум милиони луѓе умираат од загадување на воздухот годишно низ целиот свет, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО).

СКОПСКО – инфо

Н.Македонија - 20.01.2020

Општината Гази Баба доби техничка документација за реконструкција и изградба на патна инфраструктура во населените места Хиподром, Ќерамидница и Сингелиќ, а со поддршка на Министерството за финансии и на Светска банка.

Женева: Загадувањето на воздухот е причина за седум милиони смртни случаи годишно

Макфакс - 14.01.2020

Седум милиони луѓе умираат од загадување на воздухот годишно низ целиот свет, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО). Според оваа организација на Обединетите нации, девет од десет лица дишат воздух што содржи високо ниво ...

Високи пикови изминатата ноќ во Охрид: На периферијата чист воздух, во центарот на градот зголемено загадување

OhridNews - 14.01.2020

Неодамна Општина Охрид, преку меѓународен проект, започна мониторинг на квалитетот на воздухот во градот, со поставување мерни станици на повеќе локации. Тие изминатата ноќ покажаа значителна разлика и зголемено ниво на загаденост на воздухот во ...

И остеопорозата се поврзува со аерозагадувањето

Порта 3 - 14.01.2020

Милиони луѓе ширум светот се соочени со остеопорозата. Досега, као примарни фактори на ризик најчесто се споменуваа стареењето и недостатокот на витамин Д, но стручњаците неодамна како една од причинителите ја посочија и долготрајната изложеност на ...

Алпскиот воздух на Заев никако да дојде: Макрадули им порача на граѓаните да си ги сменат грејните тела, а интервентни ...

Курир - 14.01.2020

Жителите на Македонија никако да го дочекаат алпскиот воздух кој го ветуваше Заев за време на предизборната кампања пред неколку години. Денеска речици да нема град во Македонија кој не е загаден.

Пратениците ќе „се расправаат“ за енормното загадување

Фактор - 14.01.2020

На агенда во собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија денеска е расправа по Информацијата за енормното загадување на амбиентниот воздух во државата, поднесена од 16 пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Пад на аерозагадувањето во Скопје – граѓаните дишат почист, но не доволно чист воздух

360 степени - 13.01.2020

Поминаа три недели откако вториот човек во Министерството за животна средина јавно соопшти дека квалитетот на воздухот во Скопје се подобрува. Макрадули го темелеше својот став на податоците од мерните станици, од кои, пак, невладиниот сектор ...

ВМРО-ДПМНЕ: Макрадули не верува во мерните станици кои не се под државна капа

Фактор - 13.01.2020

Макрадули не верува во мерните станици кои не се под државна капа и смета дека загадувањето е драстично намалено, но Скопје повторно е на листата на најзагадени градови, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Греење, институциите преминуваа во нови системи

Алсат-М - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули ги отфрли тврдењата дека Скопје редовно е меѓу петте загадени градови во светот. За разлика од претходни години, мерењата во истиот временски период, покажуваат драстично намалување на ...

Макрадули: „Али експрес“ сензорите предизвикуваат паника, Скопје не е толку загадено

24 Вести - 13.01.2020

Не е точно дека Скопје редовно се наоѓа меѓу петте најзагадени градови во светот, вели заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, кој тврди и дека не се точни податоците од мерењата на воздухот, кои често пати се појавуваат на социјалните ...

Макрадули: Загадувањето на воздухот е намалено - нема потреба од интервентни мерки

Сител - 13.01.2020

Во новата година речиси секој ден метрополата е во топ 10 најзагадени градови во светот. Иако светските мерачи регистрираат енормно загадување, надлежните тврдат дека место за паника нема.

Макрадули: „Али Експрес“ сензорите предизвикуваат паника, Скопје не е толку загадено

Канал5 - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули уверува дека загадувањето на воздухот е значително намалено и дека не треба да им се верува на, како што ги нарече „Али Експрес“ сензорите бидејќи тие само предизвикуваат паника помеѓу граѓаните.

Општина Карпош „се збогува“ со нафта, Макрадули: Заканите на невладините организации се политички

ТВ21 - 13.01.2020

Градинката „Пролет“ во општина Карпош од денеска има нов еколошки систем на греење. Постапката за промена на начинот на греење останува да се финализира уште во едно училиште и со тоа општината Карпош целосно ќе се збогува со системот на греење на ...

Макрадули: „Али експрес“ сензорите само предизвикуваат паника помеѓу граѓаните, воздухот не е толку загаден како порано

Слободен Печат - 13.01.2020

Во насока на намалување на аерозагадувањето Макрадули најави план за чист воздух „Јас не загадувам“, со кој како што рече, државните институции нема повеќе да загадуваат. Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, го отфрла тврдењето дека ...

Макрадули: Да не се крева паника за загадувањето врз основа на „Алиекспрес“ мерни инструменти

Алфа - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули се скара и со бројките. Тој не верува во мерните станици кои не биле под државна капа и смета дека има драстично намалување на загадувањето во државава.

Нов еколошки систем за греење и ладење во градинката „Пролет“ во Влае

Frontline - 13.01.2020

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев истакна дека заштедите на објектот ќе се движат од 55 до 65 отсто во однос на досегашниот систем на греење со нафта. Градинката „Пролет“ во скопската населба Влае почна да користи нов, еколошки систем ...

Заради загаденоста на воздухот: Народниот правобранител во Србија почна постапка за контрола на Министерство за ...

Курир - 13.01.2020

Заштитникот на граѓаните Зоран Пашалиќ иницираше процес на контрола на српското Министерство за животна средина. Како што јави дописникот на МИА од Белград, во соопштението од Пашалиќ се наведува дека „министерството нема споведено конкретни мерки ...

Јовановски: Државните институции одбиваат да ги имплементираат мерките против загадувањето

Локално - 13.01.2020

Горјан Јовановски, младото и перспективно момче кое живее и работи во Холандијае е авторот на апликацијата „Мој воздух“ која направи бум и изврши големо влијание во македонското општество.

Загадувањето годишно убива по 8,3 милиони луѓе

Н.Македонија - 13.01.2020

Изложеноста на токсичен воздух, вода, почва и хемикалии годишно убива по 8,3 милиони луѓе, според нова анализа на Глобалната алијанса за здравје и загадување. Организацијата предупредува дека загадувањето убива трипати повеќе луѓе годишно отколку ...

До кога само ветрот ќе го чисти воздухот?

Н.Македонија - 13.01.2020

И на почетокот на оваа 2020 година, Скопје се најде на листата на градови во светот со најзагаден воздух. Нашиот главен град изминатиот петок беше рангиран на петтото место. Пред него беа само Приштина, главниот град на Косово, Бишкек во Киргистан, ...

Градинката „Пролет“ во Влае ќе се загрева на еколошки начин

Опсервер - 13.01.2020

– Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев денеска ќе ја посетат градинката „Пролет“ во Влае, која ќе користи нов начин на загревање.

Граѓаните се молат дождот да потрае: Македонија утрово „САМО“ на 32-то место на најзагадени земји во светот

Курир - 12.01.2020

Дождот и снегот кој е присутен на повисоките места ширум земјава за среќа ова утро ја рангираа Македонија на „само“ 32-то место на најзагадени земји во светот. Според резултатите на светската страна која го мери загадувањето на воздухот во светски ...

Децата од скопски Центар биле најчести пациенти за болести на дишните патишта, а веднаш зад нив и децата од оваа ...

Пулс24 - 12.01.2020

Додека загадувањето во Скопје урива светски рекорди речиси незабележано поминаа резултатите од испитувањето на последиците од загадувањето на амбиентниот воздух врз здравјето децата во Скопје, објавува Мета.мк Највисока стапка на вкупен број на ...

Градинката Пролет во Влае го промени нееколошкиот систем за затоплување

Сител - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев денеска ја посетија градинката „Пролет“ во Влае, која ќе користи нов начин на загревање.

Градинката „Пролет“ во Влае ќе се загрева на еколошки начин

4NEWS - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев денеска ќе ја посетат градинката „Пролет“ во Влае, која ќе користи нов начин на загревање.

Градинката „Пролет“ во Влае ќе се загрева на еколошки начин

Скопје инфо - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев денеска ќе ја посетат градинката „Пролет“ во Влае, која ќе користи нов начин на загревање.

Градинката „Пролет“ во Влае ќе се загрева на еколошки начин

MakPress - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев денеска ќе ја посетат градинката „Пролет“ во Влае, која ќе користи нов начин на загревање.

Макрадули: Оваа година не е загадено како минатите, сензорите од „али експрес“ создаваат само паника

Фокус - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, го отфрла тврдењето дека Скопје редовно се наоѓа меѓу петте најзагадени градови во светот. Според него, мерењата од државниот мониторинг центар покажуваат дека во октомври, ноември и декември ...

Макрадули: „Али експрес“ сензорите само предизвикуваат паника, воздухот не е толку загаден

Press24 - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, го отфрла тврдењето дека Скопје редовно се наоѓа меѓу петте најзагадени градови во светот, пренесува „Слободен печат“.Според него, мерењата од државниот мониторинг центар покажуваат дека во ...

Еко греење за градинката „Пролет“ во Влае

Вечер Прес - 13.01.2020

Градинката „Пролет“ во Влае започнува да користи нов, еколошки систем на греење и ладење, преку користење термални пумпи кои работат на системот „воздух–вода“. Како што информираат од Општината Карпош, со промената на системот на греење и ...

Нов еколошки систем за греење и ладење во градинката „Пролет“ во Влае

Сител - 13.01.2020

Градинката „Пролет“ во скопската населба Влае почна да користи нов, еколошки систем на греење и ладење, преку користење термални пумпи кои работат на системот „воздух-вода“, информира Општина Карпош.

Од нафта на термални пумпи: Еко греење за градинката „Пролет“ во Влае

24Инфо - 13.01.2020

Градинката „Пролет“ во Влае започнува да користи нов, еколошки систем на греење и ладење, преку користење термални пумпи кои работат на системот „воздух – вода“. Со промената на системот на греење и напуштањето на нафтата, драстично ќе се намали ...

Нов еколошки систем за греење и ладење во градинката „Пролет“ во Влае

4NEWS - 13.01.2020

Градинката „Пролет“ во скопската населба Влае почна да користи нов, еколошки систем на греење и ладење, преку користење термални пумпи кои работат на системот „воздух-вода“, информира Општина Карпош.

Макрадули: 11 килограми помалку ПМ 10 во воздухот, градинката „Пролет” во Влае доби нов еколошки систем за греење

Слободен Печат - 13.01.2020

Оваа инвестиција е во вредност од 55.000 евра, средства кои локалната самоуправа ги добила од Владата за активности во рамки на Планот за чист воздух. Градинката „Пролет” во скопската населба Влае почна да користи нов, еколошки систем на греење и ...

Нов еколошки систем за греење и ладење во градинката „Пролет" во Влае

Канал5 - 13.01.2020

Градинката „Пролет" во скопската населба Влае почна да користи нов, еколошки систем на греење и ладење, преку користење термални пумпи кои работат на системот „воздух-вода", информира Општина Карпош.

Нов еколошки систем за греење и ладење во градинката „Пролет“ во Влае

Скопје инфо - 13.01.2020

Градинката „Пролет“ во скопската населба Влае почна да користи нов, еколошки систем на греење и ладење, преку користење термални пумпи кои работат на системот „воздух-вода“, информира Општина Карпош.

За Макрадули воздухот е чист, проблемот е во „али експрес“ сензорите

Нетпрес - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, го отфрла тврдењето дека Скопје редовно се наоѓа меѓу петте најзагадени градови во светот. Според него, мерењата од државниот мониторинг центар покажуваат дека во октомври, ноември и декември ...

За загадениот воздух виновен е „Али експрес“

Вечер Прес - 13.01.2020

Само државните мерачи на квалитетот на воздухот се најверодостојни, а креирањето на политика со „али експрес“ сензори може само да предизвика паника помеѓу граѓаните. Ова го изјави заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани ...

Макрадули не верува во „Али Експрес“ сензорите, загадуваето било најмало во 5 години

Expres - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули не верува во мерните станици кои не се под државна капа и смета дека има драстично намалување на загадувањето во државава. Тој на граѓаните им порачува да не користат нерелевантни инструменти, или ...

Макрадули го „среди“ загадувањето: Проблемот да ти бил во „Алиекспрес“ мерни инструменти?!

Курир - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули се скара и со бројките. Тој не верува во мерните станици кои не биле под државна капа и смета дека има драстично намалување на загадувањето во државава.

Макрадули: Скопје не е толку загадено, „Али Експрес“ сензорите предизвикуваат паника

Сител - 13.01.2020

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули уверува дека загадувањето на воздухот е значително намалено и дека не треба да им се верува на, како што ги нарече „Али Експрес“ сензорите бидејќи тие само предизвикуваат паника помеѓу граѓаните.

Градинката „Пролет“ започнува да користи еколошки систем на греење и ладење

24Инфо - 13.01.2020

Со поддршка од Планот за чист воздух градинката „Пролет“ во Општина Карпош започнува да користи нов, еколошки систем на греење и ладење, преку користење термални пумпи кои работат на системот „воздух – вода“ Со промената на системот на греење и ...