TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски – Вучиќ: Македонија и Србија имаат одлични односи, „Мал Шенген“ е инцијатива во која сите земји одЗападен ...

Телма - 22.11.2019

Македонија и Србија немаат отворени прашања, освен разидувањата околу признавањето на Косово, иднината на двете држави е во ЕУ, економската соработка бележи пораст, иницијативата „Мал Шенген“ ќе го зацврсне регионот и во неа ќе сакаат да членуваат ...

Само шест пријави за нарушување на правото на здрава животна средина добиле судска разврска

Канал5 - 22.11.2019

Само шест случаи добиле судска разврска по поднесени кривични пријави за нарушување на правото на здрава животна средина. Сите спорови се водени против големи индустриски погони. „Југохром“, Макстил и Топилницата „Злетово“ се дел од фабриките против ...

За Пендаровски ЕУ нема алтернатива, Вучиќ не е сигурен дали Брисел знае што сака со регионот

Канал5 - 22.11.2019

Со највисоки државни и воени почести и со порака дека Македонија и Србија немаат отворени прашања, освен косовското, српскиот претседател Вучиќ го пречека македонскиот колега Стево Пендаровски пред Палатата Србија.

Пендаровски од Белград: Макрон не ни нуди четврта Југославија

А1 On - 22.11.2019

Освен независноста на Косово, Македонија и Србија немаат други отворени билатерални прашања, рече денес српскиот претседател Александар Вучиќ по пленарната средба на делегациите од двете држави.

Пендаровски по средбата со Вучиќ: Стравувам дека буџетот на ЕУ ќе го стави проширувањето на маргините

Фокус - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон јасно ми предочи дека не ни предлага нова Југославија, меѓутоа се уште има многу нејаснотии и неизвесности околу новата методологија што ја предлага Франција, рече македонскиот претседател Стево Пендаровски по ...

За Пендаровски ЕУ нема алтернатива, за Вучиќ многу работи за евроинтеграцијата се нејасни

Вечер Прес - 22.11.2019

Односите меѓу Северна Макеоднија и Србија се одлични и без спорни точки, со повеќе доверба од порано и ќе се развиваат во подобар правец, констатираа претседателите Стево Пендаровски и Александар Вучиќ по нивната средба во Белград.

Вучиќ: Заев ме гледаше како да сум „полудел“ кога му кажав дека нема да добие датум за преговори (ВИДЕО)

Локално - 22.11.2019

Заев ме гледаше како да сум „полудел“, кога му кажав дека нема да му ги отворат преговорите, изјави претседателот Александар Вучиќ зборувајќи за земјите на Балканот кои чекаат да станат членки на ЕУ.

За Пендаровски нема алтернатива на ЕУ, а Вучиќ не е сигурен дека Брисел знае што да прави со регионот

Р.С.Европа - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија ги поврзува визијата за членство во ЕУ и не постои алтернатива на тоа освен полноправно членство, рече претседателот Стево Пендаровски, по разговорот со српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.

Мал Шенген не е алтернатива за ЕУ, туку голема шанса сами да направиме нешто, рекоа Пендаровски и Вучиќ на средбата во ...

Сакам да кажам - 22.11.2019

За САКАМДАКАЖАМ.МК од Белград, Горан Конев Мал Шенген е нешто најдобро што го направил Балканот во последните 30 години и не е никакво создавање на четврта Југославија или алтернатива за Европската Унија, заклучија претседателите на Македонија и ...

Вучиќ по средбата со Пендаровски: Не сум сигурен дека ЕУ знае што да прави со Западен Балкан

МКД - 22.11.2019

Не е спорно дека сите чекаме да станеме членки на ЕУ, но ако ме прашате дали сум сигурен што знаат во Брисел што да прават самите со себе, а што со нас, не сум сигурен дека знаат што со нас, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ на ...

Вучиќ: Па Стево што ќе ти е превод кога сѐ знаеш? Мене не ми треба за македонски

МКД - 22.11.2019

Па Стево, што ќе ти е превод кога сѐ знаеш? Мене не ми треба за македонски. Тој десет пати подобро зборува српски. Вака српскиот претседател Александар Вучиќ ја започна заедничката прес-конференција со македонскиот претседател Стево Пендаровски во ...

Пендаровски-Вучиќ: Скопје и Белград имаат многу добри односи и со поголема доверба од порано

Канал5 - 22.11.2019

Во политичките односи, освен различни погледи за независноста на Косово, немаме други отворени прашања. Белград и Скопје имаат многу добри односи, со поголема доверба од порано и со подобрена економска соработка, оценија претседателите на Македонија ...

(ВИДЕО) Вучиќ до Пендаровски: Што ќе ти е превод, одлично зборуваш српски

Алсат-М - 22.11.2019

На почетокот на денешната прес-конференција на претседатели на Република Северна Македонија и Србија, Стево Пендаровски и Александар Вучиќ, последниот му се обрати на Пендаровски велејќи дека не му требаат слушалки и превод затоа што многу добро го ...

ЕУ не смее да заборави на Западен Балкан

Н.Македонија - 22.11.2019

Наш известувач од Белград, Милко Живковиќ Економската соработка, положбата на малцинствата и француската иницијатива за ЕУ беа главни теми на денешната средба помеѓу македонскиот претседател Стево Пендаровски и неговиот српски колега Александар ...

Националната коалиција на НВО: Поефикасен пристап на ранливите групи до еколошка правда

MakPress - 22.11.2019

Вкупно 18 граѓански организации што делуваат во областа на животната средина и заштитата на човековите права денеска потпишаа меморандум за соработка со цел преземање заеднички иницијативи за овозможување поефикасен пристап на ранливите групи до ...

Вучиќ го праша Пендаровски зошто му е превод кога многу добро разбира српски и се изнасмеа(видео)

AKO - 22.11.2019

Претседателите на РС Македонија на Р Србија, Стево Пендаровски и Александар Вучиќ, по средбата во Белград, заклучија дека двете земји немаат отворени прашања, освен признавањето на Косово од македонска страна, според Вучиќ.

Вучиќ: Стево што ќе ти е превод, сѐ знаеш (ВИДЕО)

+инфо - 22.11.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска на почетокот на заедничката прес конференција со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, во Белград, му рече дека не му треба превод за неговиот говор оти сѐ разбира.

Пендаровски: Односите меѓу Северна Македонија и Србија се одлични и без спорни точки

Макфакс - 22.11.2019

Односите меѓу Северна Македонија и Србија се одлични и без спорни точки, изјави претседателот Стево Пендаровски, по средбата со неговиот српски колега, Александар Вучиќ, што се одржа во Белград.

Вучиќ до Пендаровски: Стево што ќе ти е превод кога десет пати подобро зборуваш српски (ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.11.2019

Пред самиот почеток на конференцијата, српскиот претседател се пошегува кога Пендаровски побара слушалки за превод од српски. Во рамките на дводневната посета на Пендаровски во Србија, македонскиот претседател одржа заедничка пресконфренција со ...

Средба Пендаровски – Брнабиќ: Северна Македонија и Србија имаат одлични економски и политички односи

CivilMedia - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска во Белград оствари средба со претседателката на Владата, Ана Брнабиќ.

Вучиќ до Пендаровски: Стево што ќе ти превод кога се знаеш

Press24 - 22.11.2019

Со високи воени и државни почести денеска претседателот Стево Пендаровски беше пречекан во Србија, од својот српски колега, Александар Вучич, по што двајцата претседатели имаа тет-а-тет средба.

Пендаровски: Односите меѓу двете земји се одлични; Вучиќ: Освен за Косово, за другото имаме исти ставови

ТВ21 - 22.11.2019

„Со претседателот Вучиќ заклучивме дека односите меѓу двете земји се одлични и без спорни точки. Се заложивме различните гледишта во однос на дел од прашањата од нашата билатерална агенда да продолжиме да ги дискутираме како пријатели на ...

Вучиќ на пресот со Пендаровски: Стево, што ќе ти слушалки кога сѐ разбираш? (ВИДЕО)

365 - 22.11.2019

Со поглед впepeн кон македонскиот колега и доза на чудење ја почна заедничката прес-конференција српскиот претседател Александар Вучиќ, со кого Стево Пендаровски денеска оствари тет-а-тет средба во рамки на дводневната посета на Србија.

Вучиќ: Мини Шенгенот е нешто најдобро што го направивме во последните 30 години

ТВ21 - 22.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на прес-конференцијата рече дека Мини Шенгенот е нешто најдобро што се има случено на Балканот. „Тоа е нешто најдобро што се има случено во последните 30 години.

Вучиќ за однесувањето на ЕУ: Си играат со нас како со марионети

Република - 22.11.2019

Си играат со нас како со марионети. Тоа време сакам да заврши и затоа сум горд на оваа иницијатива. Ќе покажеме дека не сме веќе малолетни”. Ова е ставот на српскиот претседател Александар Вучиќ за однесувањето на европките челници кон земјите од ...

Што му подари Пендаровски на Вучиќ и каква порака му испрати со тоа?

Слободен Печат - 22.11.2019

Претседателот Пендаровски на српскиот претседател Вучиќ денеска на посетата ќе му подари галичка пафта. Претседателот Стево Пендаровски при денешната официјална посета на Србија, на српскиот претседател Александар Вучиќ му подари галичка пафта.

Пендаровски од Белград: Со Србија се стремиме кон иста цел, ЕУ не смее да го изостави Западен Балкан

Слободен Печат - 22.11.2019

Во рамките на својата посета на соседна Србија, Пендаровски оствари и средба со претседателот Александар Вучиќ, од која објави и фотографии на својот Фејсбук профил. Претседателот Стево Пендаровски, денеска се наоѓа во официјална посета на Белград, ...

Вучиќ: Му кажував на Заев дека нема да се почнат преговори со ЕУ

ТВ21 - 22.11.2019

На денешната средба меѓу Стево Пендаровски и Александар Вучиќ во Белград, српскиот претседал истакна дека го убедувал Заев дека Северна Македонија нема да добијат датум за преговори со ЕУ.

„Не сум сигурен дека Брисел знае што сака со Балканот“: Вучиќ по состанокот со Пендаровски

Фактор - 22.11.2019

Претседателите на Србија и Македонија, Александар Вучиќ и Стево Пендаровски, разговараа на состанок во четири очи во Палатата на Србија, што следеше по свечениот прием за државната делегација.

Вучиќ: Заев ме гледаше како да сум “шлакнат“ кога му кажав дека нема да му отворат преговори и бев во право

Курир - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски посочи дека влегувањето во ЕУ ќе биде долг процес. -Залагањето на Макрон е да се усвои нова методологија за членство во јануари 2020-та година, а не подоцна од март, но не ми даде гаранции за отворање на преговорите.

Вучиќ на Пендаровски: Стево, што ќе ти превод кога с’е знаеш… (ВИДЕО)

Expres - 22.11.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денешната прес конференција со својот македонски колега Стево Пендаровски ја започна со прашање: „Стево што ќе ти поревод кога се знаеш?. Вучиќ забелешката ја даде во момент кога Пендаровски стави слушалки ...

Пендаровски ќе му подари галичка пафта на Вучиќ

А1 On - 22.11.2019

Претседателот Пендаровски, кој денес и утре е во официјална посета на Србија, ќе му подари галичка пафта на српскиот претседател Александар Вучиќ. Од Кабинетот на претседателот за „А1он“ кусо изјавија дека фигурите галичка пафта за подарок се избор ...

Пендаровски: Скопје и Белград имаат исти цели и грижи

24 Вести - 22.11.2019

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална ...

По излегувањето од болница Вучиќ го пречека Пендаровски

Република - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски е во официјална посета на Србија.Тој во Белгра со највисоки почести беше пречекан од неговиот колега Александар Вучиќ. Тема на разговор, покрај односите меѓу двете земји ќе биде и „мини шенгенот“ кој беше промовиран ...

Пендаровски: Не може само еден човек да застари обвинение

Призма - 21.11.2019

„Од независноста навака ВМРО-ДПМНЕ се прва опозиција која го признава претседателот, што е одличен потег.“| Фото: Роберт Атанасовски Стево Пендаровски, деновиве ги потроши првите шест месеци од петгодишниот мандат како шеф на државава.

Македонија се вклучува во глобалната битка за намалување на ефектите од климатските промени

Канал5 - 21.11.2019

Природата не предупредува дека имаме се помалку време, ние политичарите имаме обврска активно да креираме поздрава животна средина. Ова го истакна шефот на државата Стево Пендаровски на конференцијата посветена за борбата со климатските промени под ...

Пендаровски: Првпат во историјата на Советот за безбедност ќе се зборува за животната средина

Макфакс - 21.11.2019

Стратегијата за одбрана ќе биде дополнета со посебен дел за мерки и активности за еколошка безбедност, а првпат во историјата на дневен ред на Советот за безбедност ќе биде заштитата на животната средина, изјави претседателот, Стево Пендаровски, на ...

Пендаровски: Немавме информација за тоа што подготвува Макрон

Фактор - 21.11.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски, во разговор со Призма вели дека државниот врв немал никаква информација за тоа што подготвува францускиот претседател Емануел Макрон пред октомвриското разочарување и недобивањето на датум за преговори со ЕУ, ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Курир - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Канал5 - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува”

24Инфо - 21.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, се обрати на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува”, како завршен настан во рамки на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!”, во ...

Пендаровски: Ние како политичари имаме обврска да работиме за креирање на поздрава животна средина

Слободен Печат - 21.11.2019

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Фокус - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Press24 - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за климатските промени

Локално - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски со апел до надлежните да го зголемат својот ангажман во ублажувањето на негативните ефекти од климатските ...

iPortal - 21.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за екологијата!

Вечер Прес - 21.11.2019

Да се инвестира во образованието со цел учениците во основно и средно образование да добијат интегрирано еколошко образование за заштита на животната средина. Ова на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува“, го истакна ...

Пендаровски: Да се инвестира во образованието за подигнување на свеста за заштита на животната средина

МКД - 21.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе сѐ што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите надлежни во земјава да го зголемат својот ангажман.

Пендаровски: Првпат во историјата на Советот за безбедност ќе се зборува за животната средина

Точка - 21.11.2019

Стратегијата за одбрана ќе биде дополнета со посебен дел за мерки и активности за еколошка безбедност, а првпат во историјата на дневен ред на Советот за безбедност ќе биде заштитата на животната средина, изјави претседателот Стево Пендаровски на ...

Пендаровски се обрати на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува“

Скопје1 - 21.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, се обрати на конференцијата „Климатска акција: Да се спречува и да се лекува“, како завршен настан во рамки на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!“, во ...