TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД му се заканија на Иран со воена интервенција поради производството на нуклеарно оружје

Канал5 - 13.10.2021

Соединетите држави се заканија дека ќе користат воена сила против Иран доколку дипломатијата не успее да го спречи Техеран да произведува нуклеарно оружје, одговарајќи за прв пат на израелските предупредувања против Иран.

САД му се заканија на Иран со воена интервенција поради производство на нуклеарно оружје

МКД - 14.10.2021

Соединетите Американски Држави се заканија со примена на воена сила против Иран доколку дипломатијата не успее да го спречи Техеран да произведе нуклеарно оружје, одговарајќи за прв пат на израелските предупредувања против Иран.

САД и Израел ги разгледуваат сите опции доколку Иран го одбие договорот

Слободен Печат - 13.10.2021

САД и Израел денеска објавија дека го разгледуваат „Планот Б“ за Иран доколку таа земја не се врати на преговорите насочени кон спасување на нуклеарниот договор од 2015-та година. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и израелскиот министер ...

Министри на Израел и ОАЕ во Вашингтон, Иран во фокусот на разговорите

Р.С.Европа - 13.10.2021

Највисоките дипломати од Израел и Обединетите Арапски Емирати денеска треба да одржат тристрани преговори во Вашингтон, додека администрацијата на претседателот Џо Бајден се обидува да ги нормализира односите меѓу Израел и земјите од Персискиот ...