TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ во Загреб: Пораки на добра волја?

Deutsche Welle - 13.02.2018

Претседателот на Србија е во посета на Хрватска. Тој ѝ испрати пораки на добра волја на резервираната хрватска јавност, а на Претседателката ѝ предаде дел од документите однесени во Србија во текот на акцијата „Бура“.

Светските медиуми за посетата на Вучиќ на Хрватска: „Усташка хистерија“ и тензични односи

МКД - 13.02.2018

Светските новински агенции ја проследија посетата на српскиот претседател Александар Вучиќ на Хрватска како чекор кон подобрување на децениски тензичните односи. Хрватска и Србија ветија вчера дека ќе ги засилат напорите за решавање на прашањата на ...

Додик: Вучиќ е прв лидер во регионот што промовира мир

Макфакс - 13.02.2018

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по повод средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ и хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во Загреб рече дека Вучиќ е првиот лидер во регионот што промовира мир и стабилност на ...

Српскиот претседател Вучиќ ја завршува посетата на Хрватска

Р.С.Европа - 13.02.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ја завршува дводневната посета на Хрватска. Тој заедно со претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ ќе присуства на собранието на Српскиот народен совет.

Вучиќ на средба со српската заедница

МРТ - 13.02.2018

Вучиќ имаше средба со претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, на која се дискутираше за отворените прашања од Југословенската војна. На вториот ден од посетата на Хрватска, претседателот на Србија Александар Вучиќ на средба со ...

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

Сител - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. - Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ...

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

А1 On - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. – Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ...

Сите зборуваат за неговата реакција: Хрват му дофрлувал на Вучиќ на улица, па тој возвратил (видео)

Press24 - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вуќиќ вчера беше во посета на Хрватска каде оствари средби со државниот врв. Чекориејќи по улица тој доживеал непријатна случка, кога човек од позадина му дофрлувал прашања провоцирајќи го претседателот.

Вучиќ во Хрватска: Заедничка иднина како односите меѓу Норвешка и Шведска

Телма - 12.02.2018

По објавување на стратегијата на ЕК за проширување на Западен Балкан и предупредувањето дека ниедна нова членка нема да биде примена без решавање на билатералните конфликти, еве како дојде редот и за обид од српско – хрватско помирување.

Вучиќ на средбите во Загреб го отвори прашањето за воени репарации

Алсат-М - 12.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во рамките на дводневната посета на Загреб денеска оствари средба и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и со претседателот на хрватскиот Сабор Гордан Јандроковиќ.

Инцидент за време на посетата на српскиот претседател на Загреб: Хрватски пратеник се обиде да му го попречи патот на ...

Република - 12.02.2018

Хрватскиот пратеник Миро Буљ денес предизвикал инцидент за време на посетата на Вучиќ на државата, кога се обидел да го пресретне српскиот претседател пред влезот на Собранието. Додека камерите го следеа српскиот претседател кој пеш се упати од ...

На средбата со Вучиќ: Каква порака крие палтото на хрватската претседателка?

Курир - 12.02.2018

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во Загреб го пречека својот колега, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој е во официјална посета на таа земја. За оваа важна државничка посета, Грабар-Китановиќ одбра палто од етно-бутик кој ...

Китаровиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија сè уште се оптоварени со минатото

Стандард - 12.02.2018

Хрватскиот претседател, Колинда Грабар-Китаровиќ, изјави по состанокот со својот српски колега, Александар Вучиќ дека односите меѓу Србија и Хрватска се уште се оптоварени со минатото, но тоа е нивна одговорност како шефови на држави од двете земји ...

Вучиќ во Загреб: Не сум четник, ниту јас, ниту моето семејство

Стандард - 12.02.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека не го „потресуваат протестите“ во Загреб, но се осврна на некои од транспарентите, што демонстрантите ги носеа, пренесе Б-92. Вучиќ по состанокот со својот хрватски колега, Колинда Грабар-Китаровиќ, ...

Грбар-Китаровиќ и Вучиќ – Не сме пријатели, но мора да разговараме за иднината

Р.С.Европа - 12.02.2018

Односите меѓу Хрватска и Србија не може да се наречат пријателски, но двете земји мора да разговараат за иднината и за отворените прашања, оценија денеска претседателите на Хрватска и на Србија, Колинда Грабар-Китаровиќ и Александар Вучиќ по ...

Вучиќ во посета на Хрватска, протести и силно обезбедување

МРТ - 12.02.2018

Со интонирање на химните на Хрватска и на Србија, претседателката Колинда Грабар Китаровиќ го пречека српскиот колега, Александар Вучиќ кој е во дводневна посета на Загреб. Иницијатива за средбата на Китаровиќ е за да се поместат од мртва точка ...

Говорот на Вучиќ во Загреб: „Можам да бидам и коњ и четник за Србите во Хрватска да живеат добро“ (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ пристигна утринава во Хрватска. По дочекот во претседателската резиденција на загрепски Пантовчак, хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ и Вучиќ имаа состанок кој траеше повеќе од еден час.

Вучиќ во Хрватска: Семејствата на исчезнатите бараат одговори

Призма - 12.02.2018

Свен Милекиќ, Загреб Здруженијата на жртвите и семејствата на исчезнатите лица од конфликтот во 90-тите години, се надеваат дека Вучиќ, за време на неговата посета на Хрватска во понеделникот, ќе даде информации за исчезнатите лица.

Вучиќ: Србија и Хрватска мора да имаат подобри односи...

Н.Македонија - 12.02.2018

Вучиќ: Србија и Хрватска мора да имаат подобри односи Србија и Хрватска ќе мора да имаат подобри билатерални односи во иднина, изјави денеска во Загреб српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со хрватската колешка Колинда Грабар-Китаровиќ.

Српската премиерка за посетата на Вучиќ на Загреб: Оваа атмосфера е неверојатна за една членка на ЕУ

МКД - 12.02.2018

Српската премиерка Ана Брнабиќ кажа дека не очекува особено големи резултати од посетата на претседателот на Србија Александар Вучиќ на Загреб, но дека очекува продолжување на дијалогот. „Во овој момент не ми изгледа дека имаме дијалог.

Посетата на Вучиќ на Загреб без реална суштина...

Н.Македонија - 12.02.2018

Според анализата на „Дојче веле“, на малкумина им е јасно зошто Александар Вучиќ патува во Загреб, кога се знае дека воопшто не е добредојден во овој момент и кога нема доволно искрена волја од двете страни за нормализирање на билатералните односи ...

Вучиќ пречекан во Загреб, почна средбата со Грабар Китаровиќ (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ со состанок со хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ ја почна дводневната посета на Хрватска. Во претседателската резиденција на загребски Пантовчак Грабар Китаровиќ на Вучиќ му приреди свечен ...

Зошто Вучиќ воопшто го посетува Загреб?

Deutsche Welle - 12.02.2018

Ако се суди според насловите во печатот и изјавите на политичари во Белград и во Загреб, се стекнува впечаток дека е нејасно зошто претседателот на Србија Александар Вучиќ воопшто ја посетува Хрватска.

Вучиќ: Ниту јас ниту некој во моето семејство бил четник

Макфакс - 12.02.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рекол дека не го загрижуваат протестите во Загреб, но, сепак, се осврнал на одредени пароли кои ги носеле демонстрантите на денешниот протест по повод неговата посета на Хрватска.

Средба Китаровиќ- Вучиќ за војната во СФРЈ, малцинствата, границата и економијата

МРТ - 12.02.2018

Со интонирање на химните на Хрватска и на Србија, претседателката Колинда Грабар Китаровиќ го пречека својот српски колега Александар Вучиќ кој е во дводневна посета на Хрватска. Иницијатива за средбата на Китаровиќ е со цел да се поместат од мртва ...

Грабар-Китаровиќ: Со Вучиќ не зборувавме за минатото

Макфакс - 12.02.2018

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, по средбата со српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека тие не зборувале за минатото. „Сакав состанокот да се случи во поинакви околности, во поинаква клима, но по ескалацијата на ...

Српскиот претседател Вучиќ во дводневна посета на Хрватска

Канал5 - 12.02.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ со состанок со хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ ја почна дводневната посета на Хрватска. Претседателот на Србија Александар Вучиќ на покана на неговата хрватска колешка Колинда Грабар ...

Српскиот претседател Вучиќ во посета на Хрватска

Р.С.Европа - 12.02.2018

ќе престојува во дводневна посета на Хрватска. Главни теми на средбите меѓу двете делегации ќе биде проблемот со исчезнатите, правосудната соработка, границите и враќањето на имотот. Вучиќ е прв претседател на Србија кој ќе престојува во официјална ...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во официјална посета на Хрватска

МРТ - 12.02.2018

Вучиќ престојува во дводневна официјална посета на Загреб, на покана на неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ. Под силно полициско обезбедување, српскиот претседател Александар Вучиќ престојува во дводневна официјална посета на Загреб, ...

Вучиќ во посета на Хрватска

А1 On - 12.02.2018

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ од денеска ќе престојува во дводневна посета на Република Хрватска, на покана на неговата колешка Колинда Грабар Китаровиќ. Двајцата претседатели ќе разговараат за судбината на 1.900-те исчезнати ...

Српскиот претседател во официјална посета на Хрватска

Сител - 12.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Загреб, на покана на неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ. Предвидено е двајцата претседатели да разговараат за судбината на 1.900-те ...

Додик: Вучиќ е прв лидер во региот кој промовира мир

Вечер - 13.02.2018

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по повод средбата на српскиот претседател Александар Вучич и хрвстаката претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во Загреб, рече дека Вучиќ е првиот лидер во регионот кој промовира мир и стабилност на ...

Вучиќ: Односите меѓу Хрватска и Србија ќе бидат значително унапредени

Нетпрес - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изрази уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ќе бидат значително унапредени, како и односите меѓу Србите и Хрватите во целина. – Изразувам искрено уверување дека односите меѓу Србија и Хрватска ...

Сите зборуваат за неговата реакција: Хрват му дофрлувал на Вучиќ на улица, па тој возвратил

Маркукуле - 13.02.2018

Српскиот претседател Александар Вуќиќ вчера беше во посета на Хрватска каде оствари средби со државниот врв. Чекориејќи по улица тој доживеал непријатна случка, кога човек од позадина му дофрлувал прашања провоцирајќи го претседателот.

Вучиќ утре во Загреб, ангажирани стотици припадници на безбедносните единици

+инфо - 11.02.2018

Нејасна е и агендата на посетата и темите за кои српскиот претседател ќе разговара со неговите домаќини во Загреб. Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ја почнува дводневната официјална посета на Загреб, на покана на хрватската претседателка ...

Вучиќ: Не ме загрижува кампањата што се води против мене во Хрватска

Макфакс - 11.02.2018

Патувам во Хрватска со желба да направиме нешто заедно за иднината, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Истакна дека во Загреб ќе разговара за билатералните односи помеѓу двете земји, а тоа ги опфаќа прашањето за границата, осносите ...

Страв од атентат за Вучиќ пред неговата посета на Загреб

Сител - 11.02.2018

Во Загреб мерките за безбедност се кренати на највисоко ниво пред посетата на српскиот претседател на Хрватска. Бројни полициски сили уште денеска се распоредени на улиците на хрватската престолнина, за утре и задутре кога Вучиќ ќе го посети ...

Што се случува во Загреб, ден пред посетата на Александар Вучиќ: Усташи нема да го дочекаат, зошто усташи во Загреб ...

Вечер - 11.02.2018

На ден пред пристигнувањето на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во главниот град на Хрватска, Загреб ништо на улиците не ја одразува жешката атмосфера од политичките и медиумски кругови во последните неколку дена и дебатата за тоа дали ...

Страв од атентат врз Вучиќ за време на посетата во Загреб

Фактор - 11.02.2018

Бројни полициски сили се распоредени по улиците на хрватската престолнина поради присуството на Вучиќ во Вргинмост утре и задутре. Се планира ангажирање и на антитерористички единици. Од таму велат дека безбедноста мора да биде на највисоко ниво.

Вучиќ: Во Хрватска заминувам со желба да постигнам нешто за иднината

Стандард - 11.02.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави денеска дека ќе ја оствари закажаната за 12 и 13 февруари посета во Хрватска со желба да постигне нешто за иднината, пренесува новинската агенција „Tanjug“.

Вучиќ во Загреб на средби со хрватскиот државен врв

Кумановски м. - 12.02.2018

loading... Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ...

Вучиќ и Пленковиќ го отвориле и прашањето за воени репарации

Вечер - 12.02.2018

За време на дводневната посета на Загреб, српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна и со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и со претседателот на хрватскиот сабор, Гордан Јандроковиќ.

ВУЧИЌ ВО ЗАГРЕБ: Никому не сакам да се правдам, јас не сум четник

Фактор - 12.02.2018

Ви благодарам на поканата и приемот. Разбирам дека тоа за вас не беше лесен потег, особено поради атмосферата која беше создавана во Загреб и цела Хрватска, ви честитам на храброста, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ во Загреб.

Вучиќ: Србија и Хрватска мора да имаат подобри односи

Алфа - 12.02.2018

Србија и Хрватска ќе мора да имаат подобри билатерални односи во иднина, изјави денеска во Загреб српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со хрватската колешка Колинда Грабар-Китаровиќ.

Вучиќ во посета на Хрватска, протести во Загреб

Нова ТВ - 12.02.2018

Под силно полициско обезбедување, српскиот претседател Александар Вучиќ престојува во дводневна официјална посета на Загреб, на покана на неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ.

Зошто Вучиќ воопшто го посетува Загреб?

Либертас - 12.02.2018

Од една страна се слуша дека Вучиќ не е добредојден во Загреб, а од друга во Белград најблиските соработници на претседателот го советуваа да не заминува. Поради тоа аналитичарите во Белград се со неподелено мислење дека единствената работа која ...

Вучиќ: Ниту јас, ниту некој во моето семејство бил четник

Вечер - 12.02.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рекол дека не го загрижуваат протестите во Загреб, но, сепак, се осврнал на одредени пароли кои ги носеле демонстрантите на денешниот протест по повод неговата посета на Хрватска.

Грабар-Китаровиќ: Со Вучиќ не зборувавме за минатото

Вечер - 12.02.2018

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, по средбата со српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека тие не зборувале за минатото. „Сакав состанокот да се случи во поинакви околности, во поинаква клима, но по ескалацијата на ...

Српскиот претседател Вучиќ во посета на Хрватска

Нетпрес - 12.02.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе престојува во дводневна посета на Хрватска, главни теми на средбите меѓу двете делегации ќе биде проблемот со исчезнатите, правосудната соработка, границите и враќањето на имотот.

Српскиот претседател во официјална посета на Хрватска...

Н.Македонија - 12.02.2018

Српскиот претседател во официјална посета на Хрватска Српскиот претседател Александар Вучиќ од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Загреб, на покана на неговата хрватска колешка Колинда Грабар Китаровиќ.