TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алиоски во акција за помош на настраданите во Турција🎥

Спортски - 09.02.2023

Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски покажа дека покрај што е голем фудбалер е и голем човек. Тој ја покажа својата солидарност и учествуваше во хуманитарна акција за помош на настраданите и најпогодените од катастрофалниот земјотрес во ...

(ВИДЕО) Македонскиот фудбалер Алиоски во акција за помош на настраданите во Турција

Фокус

(Видео) Алиоски купува топла облека и обувки за жртвите од разорниот земјотрес во Турција

Телма

Срце како планина: Алиоски испрати помош за настраданите во Турција (Видео)

СуперСпорт

Човек со срце планина: Фудбалерот Алиоски лично купуваше работи за настраданите во Турција

Фактор

Алиоски купуваше облека за настраданите во Турција

Оff.net

Алиоски има големо срце: Македонски фудбалер испрати помош за настраданите во Турција

Скопје инфо

Локално Спортманија SportMedia 4NEWS

​Помош од Општина Аеродром за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Курир - 09.02.2023

Советот на Општина Аеродром на вонредна седница која се одржа синоќа донесе одлука за донирање парични средства за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија. Освен парична помош општината Аеродром ги става на располагање сите свои расположливи ...

Македонските ученици и менторот кои беа затекнати во земјотресот во Турција се вратија во Македонија

Курир

Српски писател во Турција: Луѓето во целосна тишина ги слушаат звуците под урнатините

360 степени

Македонците затекнати на подрачјето на земјотресот се евакуирани

Centar

Засегантите македонски државјани во Турција, утрово евакуирани во Македонија

4NEWS

Деветмината наши државјани се вратија од Турција

Алсат-М

Македонските ученици и менторот кои беа затекнати во земјотресот во Турција се вратија во Македонија

Lider

Макфакс 24Инфо Нетпрес Република Кумановски м. Денешен Мета МКД

Македонските ученици и менторот затекнати од земјотресот во Турција утринава се вратија дома

360 степени - 09.02.2023

Министерството за надворешни работи информира дека сите деветмина се во добра здравствена состојба Осумте ученици од земјава и нивниот наставник, кои беа затекнати од земјотресот во Турција, утринава се вратија во Северна Македонија и се во добра ...

Живи, здрави и на безбедно – македонските средношколци се вратија од Турција

Телма

Македонските ученици затекнати во земјотресот во Турција се вратија во Македонија

Р.С.Европа

Деветтемина македонски државјани кои беа во Турција за време на земјотресот се вратија дома

Бизнис Вести

Деветтемина македонски државјани кои беа во Турција за време на земјотресот се вратија дома

Канал5

Учениците и наставникот кои беа во Турција за време на земјотресот, се вратија дома

еМагазин

Деветтемина македонски државјани кои беа во Турција за време на земјотресот се вратија дома

Либертас

MakPress Zoom Press24 Скопје инфо Gostivarpress.mk OhridNews Бриф Факултети

Деветтемина Македонци кои беа затекнати во регионот на разорниот земјотрес се вратија во земјава

А1 On - 09.02.2023

Деветте македонски државјани кои беа затекани во регионот што го зафати разорниот земјотрес во Труција утрово пристигнаа во земјава инфромира Министерството за надворешни работи. Се работи за осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку ...

Скопје и скопјани не забораваат

Н.Македонија

Штип ќе испрати пет пожарникари во погодените подрачја во Турција, ќе се разговара да се одвојат и парични средства

ММС

Можеби е малку, но е од срце!

Вечер Прес

На магнолија се донираше за настраданите од земјотресите

Тера

ВИДЕО | Плоштадот Македонија полн со донациите за загрозените од земјотресот во Турција

Слободен Печат

Скопје знае што е солидарност – стотици граѓани донираа за настраданите во Турција

ТВ21

Press24 Курир Локално Слободен Печат 24Инфо Пари Нетпрес Денешен

Речиси 16.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

ТВ21 - 09.02.2023

Преживеаните од катастрофалниот земјотрес во Турција ја минаа третата ноќ во ладно време и лоши услови, а полека исчезнува надежда за извлекување на живи под урнатините. Бројот на загинати е речиси 16.000 лица во двете земји, но одново се стравува ...

Бројот на жртви во Турција и Сирија се качи на 16.000, изминува критичниот период за спасување

Либертас

Бројот на загинати од земјотресот во Турција и Сирија надмина 15.000

Алсат-М

Охридските пожарникари во спасувачка мисија, општината ќе донира 10. 000 евра за помош на Турција и Сирија

Сакам да кажам

Хуманоста на дело - помош од Македонија за погодените подрачја во Турција и во Сирија

24 Вести

ДОНАЦИЈА ОД СВЕТСКАТА ФУДБАЛСКА ЅВЕЗДА: Меси донирал 3,5 милиони евра за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија?

Денешен

Македонија покажува солидарност – се испраќа помош за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Алфа

360 степени Слободен Печат Слободен Печат Zoom Deutsche Welle Тера Press24 Скопје инфо

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Потресни сцени – Струмичките пожарникари цела ноќ пребаруваа по урнатините од земјотресот кој ја погоди ...

Centar - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари-спасители од ТППЕ Струмица, специјално обучени за пребарување и спасување, кој е во состав на Републичките сили за заштита и спасување при Дирекцијата за заштита и спасување, почнувајки од вчерашните попладневи часови и ...

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

24Инфо

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Либертас

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Република

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Press24

Пожарникари од Струмица стигнаа во Турција, се приклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Слободен Печат

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Lider

Канал5 Во Центар МКД

Охридските пожарникари одат во спасувачка мисија во Турција

Сител - 08.02.2023

Охрид се вклучува во помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес. Црвениот крст и охридските пожарникари се подготвени,8 пожарникари заминуваат во спасувачка мисија во Турција со цел да се помогне во извлекувањето на настраданите.Спасувачкиот ...

Осуммина пожарникари од Охрид заминуваат во спасувачка мисија во Турција

24 Вести

Осум охридски пожарникари заминуваат во спасувачка мисија во Турција

OhridNews

Македонски војници од тимот за спасување се упатија во Туркије

Во Центар - 08.02.2023

Македонски војници од специјалниот тим за потрага и спасување се упати кон Туркије за да учествува во спасувачките акции откако земјата беше погодена од серијата на катастрофални земјотреси, јавува ТРТ.

ЕУ ќе одржи донаторска конференција за Туркије и Сирија следниот месец во Брисел

CivilMedia

Над 11.200 загинати во земјотресите во Туркије и Сирија

CivilMedia

ЕУ ќе обезбеди дополнителни 6,5 милиони евра за поддршка на Туркије и Сирија

CivilMedia

Град Скопје по три дена конечно додели шест милиони денари за Туркије и Сирија

CivilMedia

„Градот на солидарноста“ конечно се солидализира со Туркије и Сирија, Алијанса со една нога во Влада, закани со бомби во училишта, трговски центри и МРТВ

CivilMedia

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Независен

+инфо +инфо

Вкупно 14 милиони денари помош од МАТТО за настраданите од земјотресот во Турција

Либертас - 08.02.2023

– Стопанската комора на Македонија – Турција (МАТТО) ќе донира 14 милиони денари помош за настраданите граѓани од катастрофалниот земјотрес во Турција. Управниот одбор на МАТТО денеска донел одлука да пренамени два милиона денари од Комората за ...

Вкупно 14 милиони денари помош од МАТТО за настраданите од земјотресот во Турција

Опсервер

Вкупно 14 милиони денари помош од МАТТО за настраданите од земјотресот во Турција

ТВ21

Вкупно 14 милиони денари помош од МАТТО за настраданите од земјотресот во Турција

Press24

Вкупно 14 милиони денари помош од МАТТО за настраданите од земјотресот во Турција

Канал5

Вкупно 14 милиони денари помош од МАТТО за настраданите од земјотресот во Турција

24Инфо

Вкупно 14 милиони денари помош од МАТТО за настраданите од земјотресот во Турција

Zoom

4NEWS MakPress

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат ...

Макфакс - 08.02.2023

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за настраданите во Турција. Ова за „Макфакс“ го посочи хуманитарецот и еден од организаторите на пунктот за помош на настраданите, Али Февзи.

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Макфакс

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Точка

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

MTM

Се донираа стотици пакети со топла облека и ќебиња во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Денар

Граѓаните го наполнија плоштадот со пакети со ќебиња, облека и храна – донациите ќе патуваат за Турција и Сирија

Телма

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Точка

Парична помош од Општина Делчево за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Опсервер - 08.02.2023

– Делчевските советници на вонредна Седница ја усвоија одлуката со која Општина Делчево ќе додели парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. Советниците едногласно ја поддржаа Одлуката со која од Буџетот на ...

Парична помош од Општина Делчево за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Zoom

Штипските советници донесоа одлука за донација на настраданите во Турција

Опсервер

Турските студенти по медицина во Штип ќе бидат ослободени од обврски за да помагаат во Турција, а ќе заминат и петмина штипски пожарникари

Сакам да кажам

Штипски пожарникари ќе заминат со вториот конвој за Турција

MakPress

Штипскиот универзитет ќе ја продолжи сесијата или ќе овозможи вонредна за странските студенти кои ќе заминат во родната Турција

MakPress

Штипските советници донесоа одлука за донација на настраданите во Турција

MakPress

Press24 Курир Република ТВ21 4NEWS Вечер Прес

Пожарникари од Кавадарци заминаа на помош во Турција

Фокус - 08.02.2023

Пожарникари од ТППЕ Кавадарци тргнаа кон Турција, да му помогнат на населението во реонот зафатен од катастрофалниот земјотрес. Со две моторни возила и соодветна опрема за заштита и спасување од непогоди, тие ќе останат во Турција се додека е ...

КАВАДАРЦИ, КОЖУВЧАНКА и ФОНДАЦИЈАТА НИКОЛА ЈАНЧЕВ со донација за Турција и Сирија!

Фактор

Јанчев: 10 Шлепери со вода за настраданите подрачја во Турција

Канал5

Општина Кавадарци одобри 900.000 денари за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Курир

Кавадарци одобри 900 илјади денари за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

MakPress

Кавадарци, „Кожувчанка“ и Фондацијата „Никола Јанчев“ со донација за Турција и Сирија!

Макфакс

Кавадарци, Кожувчанка и Фондацијата Никола Јанчев со донација за Турција и Сирија

А1 On

Хитпортал Вечер Прес Канал5 Либертас +инфо Вечер Прес

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

ТВ21 - 08.02.2023

Советот на град Скопје, денес донесе одлука за доделување на парична помош за погодените подрачја од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија во висина од 6 милиони денари. Средствата ќе се уплатат преку сметката за хуманитарна помош на Црвен ...

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

4NEWS

Градот Скопје обезбеди финансиска помош за Турција и Сирија

Бизнис Вести

Градот Скопје обезбеди финансиска помош за Турција и Сирија

Фокус

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

Нетпрес

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

Локално

Градот Скопје обезбеди финансиска помош за Турција и Сирија

24Инфо

Сакам да кажам Опсервер Курир

Пет пожарникари од Куманово заминуваат на помош во Турција

Kumanovo News - 08.02.2023

Пет пожарникари од Противпожарната единица од Куманово заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција. Тие одат со возило и опрема да се приклучат на меѓународната акција за спасување и извлекување од урнатините на повредените и ...

Пожарникари од Куманово заминуваат да помогнат во Турција

Локално

Пожарникари од Куманово со возило и опрема заминуваат во Турција (ФОТО)

Кумановски м.

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Gostivarpress.mk

Пожарникари од Општина Куманово со возило и опрема заминуваат во Турција

А1 On

Димитриевски: Пожарникари од Општина Куманово со возило и опрема заминуваат во Турција

24Инфо

Пожарникари од Општина Куманово со возило и опрема заминуваат во Турција

Република

Press24 МКД Сител MakPress Опсервер Фокус Република Канал5

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Курир - 08.02.2023

Да помогнеме на оние кои им е најпотребно во овој момент. Погодените од земјотресот во Турција и Сирија. Во овие исклучително тешки и тажни моменти за нив, за семејствата на загинатите и повредените, Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ организира пунктови ...

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Макфакс

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

24Инфо

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Lider

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

MakPress

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

MTM

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ организира пунктови за собирање донации за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Република

Нетпрес Опсервер Канал5

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Бизнис Вести - 08.02.2023

Девет пожарникари од Кавадарци ги прават последните подготовки и во најскоро време заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција. Оваа информација ја потврди за МИА Александар Чадамов, командир на кавадаречката Територијална ...

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Опсервер

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат по земјотресот во Турција

Курир

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат по земјотресот во Турција

Lider

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Независен

Вистински херои: Пожарникари од Кавадарци заминуваат во Турција

Press24

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Сител

MakPress Канал5 Вечер Прес

ГОЛЕМОТО СРЦЕ НА АЛИОСКИ Македонскиот репрезентативец купуваше облека за настраданите во Туркије (ФОТО+ВИДЕО)

+инфо - 09.02.2023

Топла облека, чевли и сите најосновни работи кои се потребни за сите оние кои останаа без своите домови, испратија Алиоски и соиграчите од турскиот гигант. Македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски, заедно со своите колеги од фудбалскиот ...