TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев тврди дека комуникацијата со пранкерите е архивирана, записниците сепак не се објавуваат

Алфа - 11.07.2019

Алфа официјално побара од Владата да ни ги испрати архивираните записници од телефонскиот разговор со руските пранкери, за кои Заев тврди дека ги има и оти медиумите можат да ги добијат на увид.

Средба Заев – Баздникин: разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската федерација

24 Вести - 11.07.2019

Снимките од разговорите кои излегоа со руските комичари и премиерот Заев нема да влијаат на односите помеѓу Македонија и Русија, токму ова била темата но и заклучокот кој произлегол од средбата на премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор во земјата ...

Пепељугоски: За да им веруваме, руските пранкери требало да му кажат на Заев дека го снимале

365 - 11.07.2019

Адвокатот за заштита на интелектуална coпcтвеност – Валентин Пепељугоски, не им верува на руските пранкери дека имале добра намера мecтејќи го премиерот Зоран Заев, како што велат самите. Во разговор со „А1он“ , тој оценува дека доколку навистина ...

Од специјална војна до економска соработка за еден ден

Телма - 11.07.2019

На исто место во исто време, три дена по објавувањето на руските пранк бомби, дојдоа и премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин. Потоа главно беа свртени на различни страни додека презентираа руска инвестиција, а коктелот ги спои на ...

Заев: Ние сме пријатели со Русија и покрај нивното противење да станеме членка на НАТО

Канал5 - 11.07.2019

Перформансот на руските пранкери е изолиран случај и нема да се испречат пред нашите пријателски односи со Русија, вели премерот Зоран Заев, кој денеска се сретна со амбасадорот на Русија во земјава.

Заев: Со Русија ќе останеме пријателски земји

Независен - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Северна Македонија земја со Руската Федерација, а ...

11 јули: Безбедност, пранкери, корупција, правда, одбележување…

CivilMedia - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска, рече дека телефонскиот разговор со руските комичари е приватна работа со која не би требало да се поврзува Руската федерација. „Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од ...

Заев: Зад Руските пранкери не стои Русија

Алсат-М - 11.07.2019

Премиерот Заев денекска, во изјава за медиумите, рече дека телефонскиот разговор со руските комичари е приватна работа со која не би требало да се поврзува Руската федерација. Заев додаде дека подоцна, во текот на денов, ќе оствари и средба со ...

Заев: Разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

Телма - 11.07.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин денеска се сретнаа на промоција на руска инвестиција во општина Газиба. Немаше подетални разговори меѓу нив, а премиерот Заев потврди дека денеска ќе оствари редовна средба со ...

Тачи: Пранкерите и кај мене се обидоа, но не успеаја!

Алсат-М - 11.07.2019

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска на новинарско прашање за локалните медиуми откри дека пред неколку месеци и тој бил потенцијална мета на руските пранкери, но, како што вели, благодарение на владините служби, нивниот обид бил ...

Фејк перформансите не се акт од Руската федерација, туку се приватни работи, рече Заев

Сакам да кажам - 11.07.2019

Ние сме пријатели со Русија и против нивното противење да станеме членка на НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев кој заедно со амбасадорот на Руската федерација Сергеј Баздникин беа отворање на нова бензинска пумпа на „Лукоил“ во населбата ...

Тачи: Руските пранкери се обидоа и кај мене, но не успеаја!

Либертас - 11.07.2019

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска на новинарско прашање од локалните медиуми рече дека пред неколку месеци и тој бил потенцијална мета на руските пранкери, но, како што вели, благодарение на владините служби, нивниот обид бил неуспешен.

Заев: Русија не е земјата која води специјална војна против Македонија

1tv - 11.07.2019

Русија не е земјата која ја води специјалната војна против Македонија. Иако е отворено против влезот на земјата во НАТО и проширувањето на Алијансата, Руската федерација не е вмешана во местенката со телефонските разговори.

(Видео) Заев: Пранковите од комичарите не значат дека Русија води специјална војна против земјава

Макфакс - 11.07.2019

Овие пранкови и местенки кои ми беа направени мислам дека се приватни, а не акти на Руската Федерација, рече Заев на отворање на бензинска пумпа во Арачиново, настан на кој присуствуваше и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин.

Заев пред средбата со рускиот амбасадор Баздникин: Телефонскиот пранк не е акт на Русија

365 - 11.07.2019

И во меѓувреме оствариле разговор, а денеска и ќе се сретнат со рускиот амбасадор во земјава – Сергеј Баздникин, истакна премиерот Зоран Заев во изјава за новинарите по отварањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државава, денеска во Арачиново, ...

Заев: Разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

Локално - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него, а како што посочи, средбата била закажана уште пред десеттина дена и не е ...

Овие фејк перформанси се приватни работи, не се акт од Руската Федерација

Република - 11.07.2019

Ние сме пријатели со Русија и покрај нивното противење да станеме членка на НАТО, рече премиерот Зоран Заев, кој заедно со амбасадорот на Руската Федерација Сергеј Баздникин присуствуваше на отворањето на нова бензинска пумпа на „Лукоил“ во ...

Заев се извини на Вучиќ и на Тачи за телефонскиот разговор со руските пранкери

Expres - 11.07.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, објави дека премиерот Зоран Заев се извинил за мешање во косовското прашање, објаснувајќи дека информациите што ги споделил со лажниот „Порошенко“ околу можниот договор со размена на територии меѓу Косово и ...

Заев денес ќе се сретне со рускиот амбасадор

Expres - 11.07.2019

Македонскиот премиер денес ќе се сретне со рускиот амбасадор во Македонија, Сергеј Баздникин. Средбата доаѓа неколку дена по објавувањето на телефонскиот разговор на Зоран Заев со руски пранкери кои се претставувале како Порошенко и Столтенберг.

Утре средба на Заев со Баздникин, амбасадорот на Русија

МКД - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во Македонија Сергеј Баздники. Средбата Заев - Баздникин ќе се одржи утре, два дена по објавување на снимките на телефонските разговори на руските комичари Вован (Владимир Кузњецов) и ...

Заев утре со рускиот амбасадор ќе разговара и за лажниот Порошенко и Столтенберг

Фокус - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, објави телевизијата 24 Вести. Како што изјавил владин функционер за телевизијата, овој состанок бил договорен уште минатата недела, но тајмингот се поклопува со ...

Владин функционер за тв 24: рускиот амбасадор утре во влада на средба со Заев

24 Вести - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, потврдува за тв 24 висок владин функционер. Тој тврди дека состанокот на премиерот со рускиот амбасадор бил договорен уште мината недела.

Безбедносни експерти: има пропусти во бебзбедносните протоколи, системот потфрлил

24 Вести - 10.07.2019

Поделени мислењата на дел од аналитичарите и дипломатите за тоа дали службите потфрлија во својата работа во врска со снимките кои излегоа со премиерот Заев и руските комичари. Универзитетскиот професор Стефан Буџаковски во краток телефонски ...

Дали „пранкерите“ се орудие во хибридната војна на Москва против НАТО?

Канал5 - 10.07.2019

Премиерот Заев дури завчера сфатил дека е жртва на измама на руските пранкери кои му се преставувале како екс украинскиот претседател Порошенко и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг.

Аудио бомба: Путин му се обрати со „дурак“ и му се закани со отказ на шефот на руската тајна служба, причината е Заев!

CivilMedia - 10.07.2019

Аудио запис од комуникацијата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и шефот на руската тајна служба, ФСБ, Александер Васиљевич Бортников, беше објавен доцна синоќа на социјалните мрежи. Останува длабока тајна како дошло до овој експресен пробив на ...

Пранкерот Вован: Не сме руски агенти ниту пак сме поврзани со некакви тајни служби

MakPress - 10.07.2019

Еден од двајцата руски комичари, „пранкери“ кои го наседнаа премиерот Зоран Заев во три телефонски разговори во кои тој оддаде државни тајни, за „Алфа“ вели оти не работеле за никаква тајна служба ниту пак некој им нарачал Заев да биде „мета“.

„Пранкерот“ Вован за Алфа: Сите наши „жртви“ се правдаат дека биле мета на Кремљ, ние само практикуваме истражувачко ...

Алфа - 10.07.2019

Телевизија Алфа стапи во контакт лично со Владимир Кузнецов, еден од двајцата пранкери кои го „насамарија“ првиот човек на Владата. Тој вели дека целта не им била да ја забавуваат јавноста, туку да ја истражуваат политиката.

Откако Заев ги нарече измамници, “пранкерите” му вратија: ,,До мозокот е”

Expres - 10.07.2019

Откако вчера премиерот Заев ги нарече измамници кои имаат за цел да ја спречат Македонија да влезе во НАТО, денеска одговор од руските “Пранкери” кои три пати разговарале со Заев кој мислејќи дека се Столтенберг и Порошенко откривал разни информации ...

Заев: Пријателството меѓу двете земји останува, наша е обврска е да го надоградуваме и да расте

Локално - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Северна Македонија земја со Руската Федерација, а ...

(аудио) Слушнете како Заев беше наседнат и од македонски прeнкер

Магазин - 10.07.2019

Деновиве премиерот Зоран Заев е во екот на скандалот со руските пранкери кои претставувајќи се како поранешниот украински претседател Порошенко и генералниот секретар на НАТО во три наврати во период од една година разговарале со него.

Тврдењата на Заев не се само оправдувања, туку и точни факти

Скопје1 - 10.07.2019

Порталот „Вистиномер.мк“, изјавата на премиерот Зоран Заев која ја даде вчера ја оценува како вистинита : [Извор: Влада/Медија центар – прес на З. Заев (од 19.мин) – датум: 09.07.2019 ] Тврдењето на премиерот Зоран Заев дека нелегалните телефонски ...

Заев: Русија не стои зад руските пранкери

CivilMedia - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска, рече дека телефонскиот разговор со руските комичари е приватна работа со која не би требало да се поврзува Руската федерација. „Сметам дека овие пранкови или фејк перформанси претставуваат приватни работи, не се акт од ...

Заев: Разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

Бриф - 11.07.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин денеска се сретнаа на промоција на руска инвестиција во општина Газибаба. Немаше подетални разговори меѓу нив, а премиерот Заев потврди дека денеска ќе оствари редовна средба со ...

Тачи: Руските пранкери се обидоа и кај мене, но не успеаја

PressingTV - 11.07.2019

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска на новинарско прашање од локалните медиуми рече дека пред неколку месеци и тој бил потенцијална мета на руските пранкери, но, како што вели, благодарение на владините служби, нивниот обид бил неуспешен.

Заев: Пранковите од комичари не значат дека Русија води специјална војна против земјава

Точка - 11.07.2019

Овие пранкови и местенки кои ми беа направени мислам дека се приватни, а не акти на Руската Федерација, рече Заев на отворање на бензинска пумпа во Арачиново, настан на кој присуствуваше и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин.

Заев: Разговорот со „пранкерите“ е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

1tv - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него, а како што посочи, средбата била закажана уште пред десеттина дена и не е ...

ЌЕ СЕ ЗБОРУВА И ЗА РУСКИТЕ КОМИЧАРИ: Заев ќе се сретне со рускиот амбасадор

Фактор - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, објави телевизијата 24 Вести. Како што изјавил владин функционер за телевизијата, овој состанок бил договорен уште минатата недела, но тајмингот се поклопува со ...

Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор

Либертас - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, пренесува тв24 повикувајќи се на информации добиени од висок владин функционер. Тој тврди дека состанокот на премиерот со рускиот амбасадор бил договорен уште ...

Заев ги нарече измамници, пранкер Вован му врати: ,,До мозокот е”

Република - 10.07.2019

Откако вчера премиерот Заев ги нарече измамници кои имаат за цел да ја спречат Македонија да влезе во НАТО, денеска одговор од руските “Пранкери” кои три пати разговарале со Заев, кој мислејќи дека се Столтенберг и Порошенко откривал разни ...

Заев: Пријателството со Русија продолжува и ќе се надоградува

Press24 - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Македонија земја со Руската Федерација, а соработката ...

Тачи: Руските пранкери и кај мене се обидоа, но не успеаја

Курир - 11.07.2019

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска на новинарско прашање од локалните медиуми рече дека пред неколку месеци и тој бил потенцијална мета на руските пранкери, но, како што вели, благодарение на владините служби, нивниот обид бил неуспешен.

(ВИДЕО) Заев со рускиот амбасадор: Пранковите се приватна работа, а не акти на Русија

А1 On - 11.07.2019

Овие пранкови или „фејк перформанси“ кои ми беа направени мислам дека се приватни, а не акти на Руската Федерација, рече премиерот Зоран Заев на отворање на бензинска пумпа во Арачиново, настан на кој присуствуваше и рускиот амбасадор Сергеј ...

Заев: Разговорот со пранкерите е приватна работа, а не акт на Руската Федерација

24Инфо - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска по отворањето на 31. бензинска станица на Лукоил во државата ќе има и состанок со него, а како што посочи, средбата била закажана уште пред десеттина дена и не е ...

Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор и ќе разговараат за местенката

Нетпрес - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре треба да се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, објави телевизијата 24 Вести. Според владин функционер за телевизијата, состанокот бил договорен уште минатата недела, но тајмингот се поклопува со ...

Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор

Локално - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, пренесува тв24 повикувајќи се на информации добиени од висок владин функционер. Тој тврди дека состанокот на премиерот со рускиот амбасадор бил договорен уште ...

Пријателството со Русија продолжува и ќе се надоградува

24Инфо - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Северна Македонија земја со Руската Федерација, а ...

Заев: Местенките не се акти на Руската Федерација

Н.Македонија - 11.07.2019

Овие местенки кои ми беа направени, мислам, дека се приватни, а не акти на Руската Федерација, рече Заев на отворање на бензинска пумпа во Арачиново, настан на кој присуствуваше и рускиот амбасадор Сергеј Баздникин.

Заев смета дека Русија нема никаква врска со „местенката“ на комичарите

еМагазин - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев разговарал со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, а денеска ќе има и состанок со него, а како што посочи, средбата била закажана уште пред десеттина дена и не е поврзана со неговиот телефонски разговор со руските пранкери, кои ...

Денес Заев ќе се сретне со амбасадорот на Русија

Скопје1 - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денес ќе се сретне со рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, објави телевизијата 24 Вести. Како што изјавил владин функционер за телевизијата, овој состанок бил договорен уште минатата недела, но тајмингот се поклопува ...

Рускиот амбасадор беше кај Заев: Случајот со комичарите нема да влијае на односите со Русија

+инфо - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на средба во Владата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин разговарале за случајот со руските пранкери и дека тоа нема да влијае на односите на Република Северна Македонија земја со Руската Федерација, а ...