TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протеситраа активистите за заштита на Попова Шапка

Алсат-М - 12.01.2019

Активистите на Иницијативата „Да ја спасиме Попова шапка“ го блокираа патот што води кон ова туристичко место во знак на револт поради игнорантскиот однос на надлежните. Иницијативата бара на ЕЛЕМ да и се одземат надлежностите со центарот и Шапка да ...

Миленка бегала од Попова Шапка?

Пулс24 - 13.01.2019

(анонимен читател сакаше да ни испрати серија кратки прозни текстови поврзани со еден наш многу небитен лик, може га знаете а може и не га знаете (по тетовски). ние бидејќи сакаме козерија, алегорија и други стилски средства на МАКЕДОНСКИОТ јазик ...

Протест на „Да ја спасиме Попова Шапка“, бараат одземање на лиценцата на ЕЛЕМ ТУРС

ТВ21 - 12.01.2019

Револтирани и разочарани, граѓаните на Тетово денеска протестираа за туристичкиот центар Попова Шапка. Според нив овој туристички центар заслужува поголема инвестиција. Граѓанската иницијатива “Да ја спасиме Попова Шапка“, околу половина час го ...

Протест со блокади на патот Тетово – Шапка

Телма - 12.01.2019

Одземање на Попова Шапка од ЕЛЕМ, изработка на урбанистички план за центарот и инвестиции, се дел од главните барања на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, кои денеска на мирен протест ги упатија до градските и централните власти.

(Видео) Екипата на 1ТВ во авантура на Попова Шапка

1tv - 12.01.2019

Екипата на 1ТВ во авантура на Попова Шапка за чиј спас денеска се протестираше. Нашите колеги отидоа на гости кај Јован Божиновски кој во Студио 1 раскажуваше зошто го напуштил градскиот живот и одлучил да живее на ...

„Да ја спасиме Попова Шапка“ го блокираше патот кај жичарницата

Нова ТВ - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

ФОТО: Вака Елена Ристеска ужива на снегот

Press24 - 12.01.2019

Елена Ристеска на снегот ужива на Попова Шапка од каде сподели ...

Протест за спас на Попова Шапка

Р.С.Европа - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

Со полчасовна блокада на патот тетовци бараат Владата да ја одземе Попова Шапка од ЕЛЕМ

Сакам да кажам - 12.01.2019

Педесетина претставници од движењето „Спас за Попова Шапка“ поддржувани од граѓани на Тетово, денеска со полчасовна блокада на патот кон Попова Шапка уште еднаш побараа од надлежните да обрнат повеќе внимание кон најголемиот зимски туристички центар.

Со бокада на патот кон Попова Шапка тетовци протестираа за спас на зимскиот центар

Радио МОФ - 12.01.2019

Група подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот, кај жичарницата во Тетово, кој води кон туристичкиот центар за да го искажат својот револт поради, како што рекоа, уништувањето на едно од ...

Протест за спас на Попова Шапка

Локално - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Снег, сонце и прекрасен ден ги израдува скијачите на Попова Шапка/Фото галерија

Вечер - 12.01.2019

Идилично утро и убав ден на Попова Шапка. Во најголемиот скијачки центар во државава Попова Шапка од изутрина река од скијачи чекаат пред ски-лифтовите и жичарницата „Церипашина“. Стазите се во одлична состојба, а снег има доволно.

Шапка има 2.000 скијачи дневно, а може да има и до 30.000

Независен - 12.01.2019

Ски-центарот „Попова Шапка“, во условите во кои работи, во изминативе години во просек има по 2.000 посетители на ден, а има капацитет да прими и до 30.000. Проблемите со нереализираните ветувања и планови се одразуваат негативно не само на ...

Укината забраната за автобуси и камиони на патниот правец Тетово-Попова Шапка

Макфакс - 12.01.2019

Од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека во 13 часот и 30 минути е укината забраната за движење на автобуси и тешки товарни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Сообраќајот на државните патишта и натаму се одвива по влажни ...

Снегот ги израдува скијачите: Утрово вистинска зимска идила во Маврово и Попова Шапка (ФОТО)

Курир - 12.01.2019

Вистинска зимска идила преовладува во најпознатите ски центри во Македонија. Маврово и Попова Шапка утринава се подготвени за туристи, а наврнатиот снег едобредојден во екот на сезоната. Во Маврово утринава има наврнато 87 сантиметри снег, додека на ...

Најавени блокади од здружението „Да ја спасиме Попова Шапка“

Алсат-М - 11.01.2019

По одбивањето на премиерот Зоран Заев да се сретне со претставниците на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, тие најавија дека ќе продолжат со протестите. Првиот човек на ова иницијатива, Хамди Сулејмани, рече дека се уште не добиле никаков ...

Протест во Тетово: Стоп за уништување на Попова Шапка

Скопје1 - 11.01.2019

Во сабота (12 Јануари 2019) со почеток во 11:00 часот, ќе се одржи протест кај Жичарата Тетово – Попова Шапка против уништувањето на овој туристички центар. „Туризмот што го имаат Струга и Охрид за три месеци, Тетово требаше да го има за дванаесет ...

Протест на „Да ја спасиме Попова Шапка“, бараат одземање на лиценцата на ЕЛЕМ ТУРС

4NEWS - 12.01.2019

Револтирани и разочарани, граѓаните на Тетово денеска протестираа за туристичкиот центар Попова Шапка. Според нив овој туристички центар заслужува поголема инвестиција. Граѓанската иницијатива “Да ја спасиме Попова Шапка“, околу половина час го ...

Протест за спас на Попова Шапка

МКД - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка" дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. Тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, неодржливоста, ...

Со бокада на патот кон Попова Шапка тетовци протестираа за спас на зимскиот центар

Нетпрес - 12.01.2019

Група подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот, кај жичарницата во Тетово, кој води кон туристичкиот центар за да го искажат својот револт поради, како што рекоа, уништувањето на едно од ...

Протест за спас на Попова Шапка

MTM - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка" дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Зимска идила на Попова Шапка - викендов скијачите можат да уживаат во убавините што ги пружа овој скијачки центар

Скопје инфо - 12.01.2019

Идилично утро и убав ден на Попова Шапка. Во најголемиот скијачки центар во државава Попова Шапка од изутрина река од скијачи чекаат пред ски-лифтовите и жичарницата „Церипашина“. Стазите се во одлична состојба, а снег има доволно.

Укината забраната за автобуси и камиони на патниот правец Тетово-Попова Шапка

Точка - 12.01.2019

Од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека во 13 часот и 30 минути е укината забраната за движење на автобуси и тешки товарни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Сообраќајот на државните патишта и натаму се одвива по влажни ...

Протест за спас на Попова Шапка

Курир - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка” дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. Тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, неодржливоста, ...

Центарот “Попова Шапка” да му се земе на ЕЛЕМ и да се даде на концесионер побараа тетовци

Вечер - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Тетовци со блокада побараа спас за Шапка

+инфо - 12.01.2019

Педесеттина поддржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон зимскиот центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, несовесноста, ...

(Видео) Протест за спас на туристичкиот центар Попова Шапка

1tv - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...

Видео) Протест за спас на туристичкиот центар Попова Шапка

Либертас - 12.01.2019

Педесеттина подржувачи на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ дваесетина минути го блокираа патот што води кон истоимениот зимски центар кај жичарницата во Тетово. На овој начин тие го искажаа своето незадоволство од, како што рекоа, ...