TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта му дава шанса на дијалогот со опозицијата

Телма - 24.03.2019

Власта му дава нова шанса на дијалогот. СДСМ и ДУИ веруваат дека разговорите со ВМРО ДПМНЕ околу новиот Закон за обвинителството треба да продолжат, за да се овозможи постигнување договор.

Костадинов: Законот за Јавно обвинителство е за вистинска правна држава

Скопје1 - 24.03.2019

Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ и коалицијата, денеска одговараше на новинарски прашања. П1: Околу договорот за Законот за ЈО, односно за одредбите за Законот за СЈО со ВМРО ДПМНЕ Костадинов: Од она што го слушнавме од работните ...

(ВИДЕО) Костадинов: Законот за Јавно обвинителство е за вистинска правна држава

А1 On - 24.03.2019

„Од она што го слушнавме од работните групи дека нема никакво поместување во ставовите, знаете дека позицијата на СДСМ е јасна, недвосмислена и принципиелна, тоа значи дека нема да биде променлива, затоа што тоа е во согласност со препораките од ЕУ, ...

СДСМ не отстапува за СЈО по двата неуспешни обиди за договор

Фактор - 24.03.2019

Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, денеска објави дека владеачката партија нема да отстапи ништо во корист на ВМРО-ДПМНЕ за статусот на СЈО по двата пропадната обиди за договор за измените на Законот за јавното обвинителство, во чии рамки ...

Законот за јавно обвинителство чека на компромисот помеѓу власта и опозицијата

24 Вести - 23.03.2019

Како власта ќе дојде до двотретинско мнозинство доколку опозицијата не отстапи од нивните барања за Законот за Јавно обвинителство? Катица Јанева и тимот на СЈО е главниот спор на преговарачките тимови, но за да се стигне до 80 гласа треба да се ...

Власта подготвена за можност да пропаднат преговорите, ВМРО-ДПМНЕ очекува игра со гласовите на пратениците

Сител - 23.03.2019

Власта се подготвува за сценарио да обезбеди дво третинско мнозинство во Собранието без ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство. Ова го откри вицепремиерот Бујар Османи по вчерашната втора неуспешна рунда преговори меѓу власта и опозицијата.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

ТВ21 - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Не успеа со ВМРО, Власта го врти погледот кон опозицијата – „Албанската опозиција е како резервна гума на Владата“, ...

ТВ21 - 23.03.2019

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за пазарење со основните принципи, кои ги доставиле како забелешки од 120 страни.

Законот за СЈО во потрага по 80 пратеници

Телма - 23.03.2019

Неизвесна е судбината на законот што го одредува местото и улогата на СЈО. Откако вториот обид за усогласување со ВМРО ДПМНЕ синоќа заврши неуспешно, Владата најавува проширување на опфатот на соговорници, односно разговори и со други пратеници.

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

24Инфо - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

Нова трка по двотретинско мнозинство за СЈО

Независен - 23.03.2019

Ниту втората рунда од преговорите меѓу власта и опозицијата за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не дадоа резултат. И владата и ВМРО-ДПМНЕ останаа на своите позиции, поради што судбината на Катица Јанева и на нејзиниот тим е крајно ...

СЈО - разочарување или успех?

Р.С.Европа - 23.03.2019

Македонија, САД, Романија, Гана - заедничко за сите овие е што имаат или имале специјални обвинители или советници, односно луѓе кои истражуваат одредени нелегални активности на високи функционери.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

24Инфо - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Нема договор за СЈО – Владата бара конкретни амандмани од ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS - 23.03.2019

Нема договор меѓу Владата и ВМРО-ДПМНЕ за предлог законот за Јавното обвинителство. Работните групи се состанаа повторно во Министерството за правда но средбата траеше помалку од еден час.

ВМРО ДПМНЕ бара амнестија за случаите на СЈО

iPortal - 22.03.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ во новиот Закон за Јавно обвинителство да се вметне одредба согласно која би престанале сите постапки на СЈО отворени по 30 јуни 2017 значи амнестија и за такво нешто нема ...

Власта и ВМРО-ДПМНЕ и денеска не постигнаа договор околу СЈО

4NEWS - 23.03.2019

Работните групи кои денеска повторно дебатираа околу нацрт-законот за Јавно Обвинителство, повторно не бил пронајден договор за СЈО кој ќе биде прифатлив за двете страни. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила ...

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

4NEWS - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Не успеа со ВМРО, Власта го врти погледот кон опозицијата – „Албанската опозиција е како резервна гума на Владата“, ...

4NEWS - 23.03.2019

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за пазарење со основните принципи, кои ги доставиле како забелешки од 120 страни.

Законот за СЈО во потрага по 80 пратеници

Нетпрес - 23.03.2019

Неизвесна е судбината на законот што го одредува местото и улогата на СЈО. Откако вториот обид за усогласување со ВМРО ДПМНЕ синоќа заврши неуспешно, Владата најавува проширување на опфатот на соговорници, односно разговори и со други пратеници.

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

1tv - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Вечер - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

Либертас - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

Вечер - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно, ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Сител - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

Локално - 24.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМОР-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

MakPress - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

А1 On - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

СЈО останува жежок костен во рацете на власта и на опозицијата: Се договараат за да не се договорат?

Вечер - 24.03.2019

Власта брза да најде решение за Специјалното обвинителство до 1 април, односно до почетокот на кампањата за претседателските избори. Проблем е што нема најави дека е можен компромис оти и двете страни не попуштаат од ставовите, а тоа сериозно ќе ...

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

А1 On - 23.03.2019

„ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

MakPress - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Парламентарно мнозинство и за СЈО - Познато сценарио или грижа за правдата?

Р.С.Европа - 23.03.2019

По изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека по вчерашните неуспешни преговори за СЈО, мнозинството за Специјалното обвинителство ќе се бара во Собранието, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со обвинување дека власта не сака правда и правна држава ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Н.Македонија - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМОР-ДПМНЕ

Скопје1 - 23.03.2019

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата, се вели во соопштението од СДСМ.

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Фокус - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

Канал5 - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

ВМРО – ДПМНЕ бара почитување на меѓународните стандарди за иднината на СЈО

Република - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. Имавме средби.

СДСМ со жестока порака до ДПМНЕ: За вас е најважна одбраната на криминалот

Centar - 24.03.2019

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда, се вели денеска во реакцијата на СДСм која ви ја пренесуваме интегрално. ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на ...

Ахмети со апел до ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Независен - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети до ВМРО ДПМНЕ: Останете во дијалогот за СЈО за добро на државата

Нова ТВ - 24.03.2019

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети апелира до најголемата опозициска партија да продолжи со учество во работните групи при Министерството за правда во врска со Законот за јавно обвинителство со кој се решава и судбината ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Опсервер - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети апелира опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Локално - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. – Имавме средби.