TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СРБИТЕ НЕ ГИ ДАВААТ ПРЕШЕВО, МЕДВЕЃА, И БУЈАНОВАЦ: Му порачаа на Тачи дека напразно сонува

Фактор - 23.05.2020

Српските власти реагираат по изјавите на косовските политичари, за припојување на три српски општини кон Косово. За нив тоа се нереални идеи. Велат дека косовскиот претседател Хашим Тачи може само да сонува за такво припојување на територии.

Белград: Соништата на Тачи нема да се остварат

МКД - 22.05.2020

„Административната покраина Косово и Метохија и општините Бујановац, Прешево и Медвеѓа се и ќе бидат дел од истата држава – Република Србија, а соништата на Хашим Тачи за припојување на територии нема да се остварат“, порача директорот на ...

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Опсервер - 22.05.2020

Белград, 22 мај 2020 () – Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и ...

Вучиќ: Мислам дека Трамп не е на страната на Србија за косовското прашање

Локално - 22.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вушиќ изјави дека европските земји се повеќе се занимаваат со дискусијата за Белград и Приштина, и додаде дека „големите“ си даваат за себе право дека сè е во нивни интерес и дека „тие имаат право да прават што ...

Тачи: Сонувам Прешево, Медвеѓа и Бујановац да се припојат кон Косово

МКД - 22.05.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи ги демантираше обвинувањата на косовскиот премиер во оставка Аљбин Курти, но и на меѓународните аналитичари, за тоа дека постои договор, односно нацрт договор со Белград за размена на територии.

Тачи сонува Прешево, Медвеѓа и Бујановац да се припојат кон Косово

24Инфо - 22.05.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјавил дека не постои нацрт-споразум мешу Белград и Приштина и оти верува во американското посредување во дијалогот за изнаоѓање решение меѓу двете страни.

ТАЧИ ЗА РАЗМЕНА НА ТЕРИТОРИИ СО СРБИЈА: Сонувам Прешево, Бујановац и Медвеѓе да се припојат кон Косово

Фактор - 22.05.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи ги демантираше обвинувањата од страна на премиерот Албин Курти, но и на меѓународните аналитичари, дека постои нацрт договор со официјален Белград за размена на територии, Истовремено е убеден дека САД ќе го ...

Taчи: Мојот сон е Прешво, Медвеѓа и Бујановац да влезат во Косово

Република - 22.05.2020

Сонувам за тоа Прешево, Медвеѓа и Бујановац бескомпромисно да се вклучат во територијалниот интегритет на Република Косово“, истакна Тачи во емисијата Рубикон на ТВ Кљан Косова. Од друга страна, како што пренесува Н1, тврди дека не постојат ни ...

Вучиќ: Мислам дека Трамп не е на страната на Србија за косовското прашање

Нетпрес - 22.05.2020

Претседателот на Србија, Александар Вушиќ изјави дека европските земји се повеќе се занимаваат со дискусијата за Белград и Приштина, и додаде дека „големите“ си даваат за себе право дека сè е во нивни интерес и дека „тие имаат право да прават што ...

Вучиќ: Никој ми нема кажано дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово

Слободен Печат - 22.05.2020

Тој оцени дека нема проблем со тезата дека косовското прашање не може да се реши со промена на границите. Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот” никој не му кажал ...

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

24Инфо - 22.05.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот” никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите ...

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

А1 On - 22.05.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите ...

Вучиќ за размената на територии: Никој не ми споменал за такво нешто

Република - 22.05.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите ...

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

+инфо - 22.05.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите ...

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

MakPress - 22.05.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите ...

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Независен - 22.05.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите ...

ВУЧИЌ: Никој не ми спомнал размена на Бујановац, Медвеѓа и Прешево за српски села од Косово

Денешен - 22.05.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите ...

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Либертас - 22.05.2020

– Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите ...

Белград: Соништата на Тачи нема да се остварат

Курир - 23.05.2020

„Административната покраина Косово и Метохија и општините Бујановац, Прешево и Медвеѓа се и ќе бидат дел од истата држава – Република Србија, а соништата на Хашим Тачи за припојување на територии нема да се остварат“, порача директорот на ...