TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полугола во Чернобил: Инфлуенсерка го разгневи интернетот

Кајгана - 12.06.2019

Иако уште не е јасно каква реакција очекувала Instagram моделката кога се фотографирала разголена во напуштениот озрачен град, едно е сигурно – сите едногласно се згрозени од нејзиниот невкус и неукост.

Таа е единственото дете родено и израснато во Чернобил (ФОТО)

Кумановски м. - 12.06.2019

Единственото дете родено во виско контаминираната чернобилска зона по катастрофата од 1986 година пораснало во здрава млада жена. Чернобил повторно е топ тема, благодарение на мини серијата на HBO за нуклеарната катастрофа, но маријка во неа не се ...

Имајте почит кон жртвите – Авторот на серијата „Чернобил“ реагира на фотографиите на социјалните мрежи

Сакам да кажам - 12.06.2019

Авторот на популарната ТВ-серија „Чернобил“ јавно реагираше на несоодветните фотографии што туристите ги објавуваат на социјалните мрежи од посетата на напуштената област во Украина. Откако минисеријата за катастрофата во нуклеарната централа во ...

„Преку серијата открив дека мајка ми била на одмор во Чернобил три месеци по хаваријата!“

365 - 12.06.2019

„Ољга Козлова, 57-годишна блондинка со средна височина и недопустливо тенка половина (за своја возраст) седи во мал двособен стан на дрвена маса со бел чаршав. На другиот крај од масата има мал телевизор. Секогаш е вклучен.

Ова е вистинскиот херој од Чернобил: Пожарникарот Василиј бил радиоктивен и по смртта, па го затвориле во метален ...

Магазин - 12.06.2019

Во моментот најгледанатата серија која предизвика низа позитивни коментари а е базирана на вистинска приказна за катастрофата која го погоди Чернобил, а го носи токму тоа име „Чернобил“ ги извади на виделина вистинските херои кои први отишле да се ...

Партиципативноста и популарната култура

Окно - 12.06.2019

Во период од само неколку недели две популарни тв-серии на HBO (Home Box Office) беа дел од светските вести и предизвикаа бројни и бурни реакции: -Руските медиуми остро реагираа на мини тв-серијата на НВО за Чернобилската хаварија, Chernobyll , 2019.

Тука со децении нема стапнато човечка нога: Ова се седумте најстрашни напуштени градови на светот

Точка - 12.06.2019

Популарната ТВ серија на „ХБО“ која во центарот на вниманието ја стави чернобилската катастрофа – „Чернобил“, а беше прикажан и животот во сегашниот „град на духови“, Припјат. Во украинскиот град Припјат додека била активна нуклеарната централа ...

Пожарникарот Василиј доживеал пострашна судбина од ликот во серијата „Чернобил“, сведочи неговата сопруга

Репортер - 12.06.2019

Реалниот лик од серијата на NBO „Чернобил“ Василиј Игнатенко е еден од пожарникарите кои први го гаселе пожарот во нуклеарната централа, во близина на оштетениот реактор. Тој умира подоцна во болница во Москва.

Првото бебе родено илегално во Чернобил по катастрофата: Нејзината судбина е ужасна и среќна во исто време

А1 On - 12.06.2019

Чернобил e повторно тема која го интригира светот, сето тоа благодарение на многу популарната HBO серија за нуклеарната катастрофа во 1986 година. Публиката тврди дека оваа изведба е една од „најдобрите на сите времиња”, но некои од интересните ...

Инфлуенсерите на Инстаграм под силни критики поради несериозните фотографии во Чернобил

Радио МОФ - 12.06.2019

Со големи критики се соочуваат корисниците на социјалната мрежа Инстаграм кои го посетуваат Чернобил со цел да се фотографираат на местото на историски најголемата нуклеарна несреќа. По огромниот успех на тв-серијата на ХБО за несреќата во Чернобил, ...

Сценаристот на „Чернобил“ апелира за почит кон жртвите

Н.Македонија - 12.06.2019

Авторот на американската телевизиска мини-серија во продукција на ХБО, чија тема е најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, проговори за непристојните фотографии и самослици на туристите кои го посетуваат местото на несреќата во ...

Инстаграм фотки од туристите што ги посетуваат Чернобил и Припјат

Црнобело - 12.06.2019

Град на духови и пустош... Кои локации им се омилени на туристите за позирање на местото на ужасната нуклеарна катастрофа? По успехот на серијата Чернобил светската јавност се заинтересира за местото на најголемата нуклеарна катастрофа на сите ...

7 причини зошто да ја гледате хит мини серијата Чернобил

Црнобело - 12.06.2019

Серијата прави да ви се смрзне крвта во вените, да не можете да спиете и со денови да читате на интернет за оваа нуклеарна катастрофа. Серијата „Чернобил“ има одличен рејтинг на IMDb и со неа инстантно се опседнаа луѓето ширум светот.

Мислите дека немало црнци во Чернобил?: Имало еден кој до денес е жив

Точка - 11.06.2019

Британската актерка и сценаристка Карла Мари Свит на почетокот на месецот на Твитер се пожалила дека е разочарана од серијата „Чернобил“ затоа што во неа нема актери кои не се од белата раса.

Руска серија за Чернобил ја обвинува ЦИА за нуклеарната катастрофа

Глас на Америка - 11.06.2019

Руската серија следи по високо оценетата серија на ХБО за Чернобил, која приврзаниците на Кремљ ја пречекаа како обид за оцрнување на сликата за Русија како голема нуклеарна сила Руска телевизиска мрежа планира да емитува мини серија за Чернобил, ...

Неверојатна приказна за девојчето родено во контаминирана зона

Точка - 11.06.2019

Маријка има 20 години, здрава и е успешна студентка. Се родила во опасната евакуациска зона на Чернобил, јадела озрачена храна и се капела во езерото во близина. За многумина е симбол на "ренесансата на Чернобил".

Глумците од „Чернобил“ и вистинските актери на катастрофата (ФОТОГРАФИИ)

Руска реч - 11.06.2019

Многу руски гледачи се изненадени колку глумците на телевизиската серија на Ејџ-Би-Оу личат на стварните учесници во трагичните настани од 1986 година. Серијата „Чернобил“ на телевизијата Ејџ-Би-Оу е пречекана со голем интерес во Русија и во другите ...

Чернобил и ЦИА: Русија прави своја серија за учеството на американски агенти во експлозијата

Сител - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историски факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

Чернобил стана вистинска туристичка атракција: Еве колку чини турата за посета на овој град

Магазин - 11.06.2019

По емитувањето на хит серијата Чернобил, на каналите на ХБО, каде се работи за вистинска приказна поврзана со катастрофата која се случи токму на ова место, која важи за најголемата несреќа во историјата на нуклеарните централи и до денес единствен ...

Нуклеарната катастрофа во Чернобил - што всушност се случи?

Црнобело - 11.06.2019

Пред повеќе од 3 децении светот беше потресен од веста за нуклеарната катастрофа во Чернобил. Што точно се случи на 26-ти април 1986 година? Како се одвиваше евакуацијата во Припјат? Кога светот дозна за ...

Чернобил се трансформира во неверојатен природен резерват, сега отворен и за јавноста

Црнобело - 11.06.2019

Во 30-те години после ужасната нуклеарна катастрофа во Чернобил, целото место поминало низ бавен процес на одново раѓање. Преку губењето на животите и напуштањето на домовите, настанало нешто навистина изнендувачко – со текот на годините, Чернобил ...

Умрел во тешки маки: Ова е вистината за пожарникарот од Чернобил, серијата не ги доловила деталите

Бриф - 11.06.2019

“Во последните два дена искашлуваше парчиња од своите бели дробови и црниот дроб. Се гушеше од своите органи”, вели неговата сопруга. Екипата која работела на серијата во неколку наврати зборувала за настанувањето на серијата, а познато е дека ...

Руската верзија на „Чернобил“ ја обвинува циа за несреќата

Бриф - 11.06.2019

Минисеријата на HBO, „Чернобил“, чие емитување заврши минатата недела, доби највисока оценка за ТВ-шоу во историјата на IMDb. Прашање е колку е веродостојна, бидејќи рангирањето се заснова на оценки на една веб-страница.

Таа е единственото бебе родено во пеколот на Чернобил: Пиеше озрачено млеко и пливаше во загадена река

Бриф - 11.06.2019

Првото дете родено по катастрофата во Чернобил која се случи во 1986 година, денес израсна во здрава, млада жена. Чернобил повторно е топ-тема благодарение на мини серијата на ХБО за нуклеарната катастрофа од 1986 година.

Чернобил, нова туристичка дестинација: Малку радијација за голем чалам! ВИДЕО

+инфо - 10.06.2019

Телевизиската серија на каналот ХБО, за најголемата нуклеарна катастрофа во историјата, од ова место направи мета за авантуристи и инфлуенсери на социјалните мрежи. Баш така – малку радијација за голем чалам.

Кој вели дека немало црнци во Чернобил? Имало еден!

Руска реч - 10.06.2019

Тој во 1986 година служел армија во воената единица која добила наредба да помогне во евакуацијата на населението од подрачјето околу електраната. Британската глумица и сценарист Карла Мари Свит на Твитер се пожали дека нема „обоени “ (PoC, people ...

Горбачов тврди дека не ја попречувал кариерата на чернобилскиот спасител Легасов

Руска реч - 10.06.2019

Поранешниот претседател на СССР Михаил Горбачов изјави дека не влијаел на кариерата на Валериј Легасов, првиот заменик-директор на институтот „Курчатов“ и член на владината комисија за отстранување на последиците од хаваријата во Чернобилската ...

Не смее ништо да се допира и да зема за дома: Чернобил станува туристичка атракција (ФОТО)

PressingTV - 10.06.2019

Серијата Чернобил натера многу фанови да заминат во Украина и одблиску да ја видат трагедијата што ја потресе Европа во осумдесеттите години. Посетата вклучува обиколка на градот Припијат кој се наоѓа непосредно до нуклеарната централа.

Снимка од дрон: Еве како изгледа Чернобил денес (ВИДЕО)

PressingTV - 10.06.2019

„Раптли“ објави видео снимено во саботата над градот Припјат. Кадрите покажуваат напуштени згради, куќи и паркови, како и реакторот, што експлодираше во централата Чернобил во 1986 година.

Во рускиот филм за Чернобил ќе се тврди дека ЦИА била вмешана во несреќата

Фокус - 11.06.2019

Чернобил и ЦИА: Русија прави своја серија за учеството на американски агенти во Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата.

Чернобил е туристичка атракција: Не смее ништо да се допира и да се зема за дома, а еве колку чини турата

Курир - 11.06.2019

Хит серијата Чернобил, натера многу фанови да заминат во Украина и одблиску да ја видат трагедијата што ја потресе Европа во осумдесеттите години. Посетата вклучува обиколка на градот Припијат кој се наоѓа непосредно до нуклеарната централа.

Чернобил и ЦИА: Русија прави своја серија за учеството на американски агенти во експлозијата

Опсервер - 11.06.2019

Би-Би-Си – Лондон Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историски факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во ...

Чернобил е туристичка атракција: Не смее ништо да се допира и да се зема за дома, а еве колку чини турата

Пулс24 - 11.06.2019

Хит серијата Чернобил, натера многу фанови да заминат во Украина и одблиску да ја видат најголемата нуклеарна катастрофа во историјата што ја потресе Европа во осумдесеттите години. Посетата вклучува обиколка на градот Припијат кој се наоѓа ...

Во руската верзија на „Чернобил“ агенти на ЦИА ќе бидат виновни за катастрофата

PressingTV - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историски факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

Чернобил е туристичка атракција: Не смее ништо да се допира и да се зема за дома, а еве колку чини турата

Скопје24 - 11.06.2019

Хит серијата Чернобил, натера многу фанови да заминат во Украина и одблиску да ја видат најголемата нуклеарна катас*рофа во историјата што ја потресе Европа во осумдесеттите години. Посетата вклучува обиколка на градот Припијат кој се наоѓа ...

КОНТРА СЕРИЈА Руско сценарио – ЦИА била вмешана во катастрофата на Чернобил!

+инфо - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историските факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

Русија со контра серија за Чернобил- ова се деталите

Курир - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историски факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

КОНТРА СЕРИЈА Руско сценарио – ЦИА била вмешана во катастрофата на Чернобил!

ТВ21 - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историските факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

Чернобил и ЦИА: Русија прави своја серија за учеството на американски агенти во експлозијата

MakPress - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историски факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.