TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер со критики за однесувањето на Турција во Егејското Море

Сител - 14.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го критикуваше однесувањето на Турција по повод кризата со Грција што ескалираше во изминатите денови, јави НТВ. Неговите изјави следуваат по тензични ситуации поради инцидент во реонот на острови ...

Имаат ли САД план за војна меѓу Грција и Турција?

Локално - 14.02.2018

Нема сомневање дека САД имаат план за тоа дека е можно Грција да ја нападне Турција, додека армијата е зафатена во Сирија. Ова го изјави главниот советник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган – Јигит Булут , цитиран од весникот „ Катимерини “ .

Ципрас и Јилдирим разговарале за кризата на Егејот

МРТ - 14.02.2018

Ципрас и Јилдирим телефонски разговарале за грчко- турската криза на Егејот, околу малите ненаселени острови каде што почнаа да се собираат бродови на крајбрежната стража на двете земји...

Се собираат воени бродови! Се заканува ли судир на Грција и Турција? Кризата на Егејот го достигнува врвот, премиерите ...

Точка - 14.02.2018

Премиерите на Грција и Турција, Алексис Ципрас и Бинали Јилдирим, вчера преку телефон разговарале за турско-грчката криза на Егејот, околу еден пар мали ненаселени острови, кај кои се собираат бродови на крајбрежната стража на двете земји, кои ...

Атина и Анкара со различен став за инцидентот во Егејското Moре

А1 On - 14.02.2018

Грција и Турција изнесуваат различни ставови во врска со инцидентот од понеделникот вечерта нешто пред полноќ, кога се судрија турски и грчки брод во близина на ненаселениот остров Имија/Кардак.

СЕ ЗАКАНУВА ЛИ ВОЕН СУДИР МЕЃУ ГРЦИЈА И ТУРЦИЈА ?! Кризата на Егејот го достигнува врвот !

Маркукуле - 14.02.2018

Премиерите на Грција и Турција, Алексис Ципрас и Бинали Јилдирим, синоќа телефонски разговарале за турско-грчката криза на Егејот, околу групата ненаселени острови кај кои се собираат бродови од крајбрежната стража на двете држави.

Пловат воени бродови - се закнува ли војна меѓу Грција и Турција? Кризата на Егејот на работ, премиерите итно на ...

Сител - 14.02.2018

САД синоќа ги повикаа Грција и Турција за намалување на тензиите во Егејското Море, по инцидентот при кој турски патролен чамец се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во реонот на двата мали острови Имија/Кардак, за чии суверенитет спорат ...

Премиерите на Грција и Турција разговарале за кризата на Егејско море

Р.С.Европа - 14.02.2018

Премиерите на Грција и на Турција Алексис Ципрас и Бинали Јилдирим синоќа телефонски разговарале за грчко турската криза на Егејот, околу малите ненаселени острови кај кои почнаа да се собираат бродови на крајбрежната стража на двете земји.

Се судрија турски и грчки патролен брод

Макфакс - 13.02.2018

Турски патролeн брод удри во брод на грчката крајбрежна стража, во близина на островот Имија. Грчкте медиуми пренесуваат дека нема извештаи за повредени. Турското пловило, по инцидентот, е пренесено на поправка на грчкиот остров ...

Кај овој остров во Егејското море за малку ќе избиела војна: Сега се судриле бродовите на грчката и турската крајбрежна ...

Точка - 13.02.2018

Двете пловила се наоѓале во близина на ненаселениот остров кој на грчки се вика Имија, а на турски Кардак. Грчките власти соопштиле дека патролното возило на турската Крајбрежна стража удрило во брод на грчката Крајбрежна стража во близина на ...

Судир помеѓу турски чамец и брод на грчката Крајбрежна стража

Сител - 13.02.2018

Турски пловен објект утрово се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во близина на островот Имија, чиј турски топоним е Кардак. За сега нема информации за повредени лица. Турскиот чамец е префрлен на грчкиот остров Лерос на ...

Јункер со критики за однесувањето на Турција во Егејското Море

Алфа - 14.02.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го критикуваше однесувањето на Турција по повод кризата со Грција што ескалираше во изминатите денови, јави НТВ. Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го критикуваше однесувањето на ...

САД повикаа на намалување на тензиите во Егејското Море

CivilMedia - 14.02.2018

САД синоќа ги повикаа Грција и Турција за намалување на тензиите во Егејското Море, по инцидентот при кој турски патролен чамец се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во реонот на двата мали острови Имија/Кардак, за чии суверенитет спорат ...

Итен телефонски разговор меѓу Атина и Анкара за ситуацијата во Егејското море

Тера - 14.02.2018

Грција и Турција изнесуваат различни ставови во врска со инцидентот од понеделникот вечерта нешто пред полноќ, кога се судрија турски и грчки брод во близина на ненаселениот остров Имија/Кардак.

Итен телефонски разговор меѓу Атина и Анкара за ситуацијата во Егејското море

Канал5 - 14.02.2018

Синоќа премиерите на Грција и на Турција Алексис Ципрас и Бинали Јилдирим телефонски разговарале за грчко турската криза на Егејот, околу малите ненаселени острови кај кои почнаа да се собираат бродови на крајбрежната стража на двете земји.

Се судрија турски и грчки патролен брод

Вечер - 13.02.2018

Турски патролeн брод удри во брод на грчката крајбрежна стража, во близина на островот Имија. Грчкте медиуми пренесуваат дека нема извештаи за повредени. Турското пловило, по инцидентот, е пренесено на поправка на грчкиот остров Лерос.

Судир помеѓу турски чамец и брод на грчката Крајбрежна стража

CivilMedia - 13.02.2018

Турски пловен објект утрово се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во близина на островот Имија, чиј турски топоним е Кардак. За сега нема информации за повредени лица. Турскиот чамец е префрлен на грчкиот остров Лерос на ...

Јункер ја критикува Турција за однесувањето по повод кризата со Грција

Канал 77 - 14.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер го критикуваше однесувањето на Турција по повод кризата со Грција што ескалираше во изминатите денови, јави НТВ. Неговите изјави следуваат по тензични ситуации поради инцидент во реонот на ...

САД повикаа на намалување на тензиите во Егејското Море

А1 On - 14.02.2018

САД синоќа ги повикаа Грција и Турција за намалување на тензиите во Егејското Море, по инцидентот при кој турски патролен чамец се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во реонот на двата мали острови Имија/Кардак, за чии суверенитет спорат ...

Напнато во Егејот: Растат тензиите помеѓу членките на НАТО, Грција и Турција

еМагазин - 14.02.2018

Грција и Турција изнесуваат различни ставови во врска со инцидентот од понеделникот вечерта нешто пред полноќ, кога се судрија турски и грчки брод во близина на ненаселениот остров Имија/Кардак.

Се судрија турски и грчки патролен брод

Sky - 13.02.2018

Турски патролeн брод удри во брод на грчката крајбрежна стража, во близина на островот Имија. Грчкте медиуми пренесуваат дека нема извештаи за повредени. Турското пловило, по инцидентот, е пренесено на поправка на грчкиот остров ...

Се судрија турски чамец и брод на грчката Крајбрежна стража

+инфо - 13.02.2018

Турскиот чамец е префрлен на грчкиот остров Лерос на поправка. Турски пловен објект утрово се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во близина на островот Имија, чиј турски топоним е Кардак. За сега нема информации за повредени лица.

Јункер со критики за однесувањето на Турција во Егејското Море...

Н.Македонија - 14.02.2018

Јункер со критики за однесувањето на Турција во Егејското Море Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го критикуваше однесувањето на Турција по повод кризата со Грција што ескалираше во изминатите денови, јави НТВ.

Атина и Анкара со различен став за инцидентот во Егејското Moре

Алфа - 14.02.2018

Грција и Турција изнесуваат различни ставови во врска со инцидентот од понеделникот вечерта нешто пред полноќ, кога се судрија турски и грчки брод во близина на ненаселениот остров Имија/Кардак.

Судир помеѓу турски чамец и брод на грчката Крајбрежна стража

А1 On - 13.02.2018

Турски пловен објект утрово се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во близина на островот Имија, чиј турски топоним е Кардак. За сега нема информации за повредени лица. Турскиот чамец е префрлен на грчкиот остров Лерос на ...

Се судрија турски чамец и брод на грчката Крајбрежна стража

Локално - 13.02.2018

Турски пловен објект утрово се судри со брод на грчката Крајбрежна стража во близина на островот Имија, чиј турски топоним е Кардак. За сега нема информации за повредени лица. Турскиот чамец е префрлен на грчкиот остров Лерос на ...