TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судијка Оља Ристова: Смените во судството се удар за СЈО

Нова ТВ - 21.02.2017

Биљана Секуловска, НОВА: Судијке Ристова, два пати бевте деградирана, всушност казнета – од Кривичниот суд сте преместени во Судот за прекршоци. Дали отворено ви беа кажани причините за смените? Оља Ристова, судијка: Причините за моето ...

Ристова: Казнети се судиите што не слушаа наредби “од горе”

Фокус - 21.02.2017

Прераспределбата на пониски позиции на дваесетина судии од Кривичниот суд има политичка заднина, смета судијката Оља Ристова, која е една од ретхите судии што се одважи да го дигне гласот против партизацијата на судот.

Ристова: Има скриени мотиви во прераспределувањето на судиите

Телма - 21.02.2017

Судиите кои носеа одлуки во корист на СЈО како и дел од оние кои се потпишаа на петицијата против екс претседателот на кривичен Владимир Панчевски, се прераспределени во други оддели. Револтот меѓу судиите доаѓа после новиот годишен распоред кој го ...

Експертите реагираат: Недозволиво е в.д. претседател да прави годишен распоред на судии

А1 On - 21.02.2017

Правната експертска јавност е шокирана од веста за „чистката“ во Кривичниот суд.Вршителот на должност претседател на Основниот суд Скопје 1 Татјана Михајлова, донела нов годишен распоред на судии, според кој, судии, кои досега работеа на кривични ...

Нов распоред И во Врховниот суд, за сите кривични предмети ќе одлучува в.д. претседателката Бајлозова

Сакам да кажам - 21.02.2017

И во Врховниот суд, исто како и во Основниот суд Скопје 1 е направена нова распределба на судиите во најважните оддели. Новиот распоред денеска бил дистрибуиран до судиите. В.д. претседателката на Врховниот суд Снежана Бајлозова според новиот ...

Кривичен суд: Од редовна прераспределба на судии се прави „екслузивна вест”

Фокус - 21.02.2017

Кривичниот суд во Скопје со соопштение испратено до јавност, се огласи со реакција на информациите дека над дваесет судиите се прераспределени на пониски позиции, меѓу кои и сите оние кои „се осмелија” да пресудат во корист на СЈО или пак јавно се ...

Караџовски: Судиите може да се жалат пред Врховниот суд

Deutsche Welle - 21.02.2017

Во однос на Годишниот распоред на судии немаме никакви законски механизми за делување, вели претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски. Како адреса за приговор го посочува Врховниот суд Приговор до Врховниот суд.

Чистка во Кривичниот суд: Предметите на СЈО не смеат да паднат в раце кај „непослушни” судии

Фокус - 21.02.2017

Бура од реакции и негодувања во Основниот суд Скопје 1 предизвика прераспределбата на повеќе од дваесет судии, кои од необјаснети причини се најдоа на пониски позиции. Најголем дел од нив имаат долг стаж во Кривичниот суд, а казнети се и сите оние ...

Распределба на судии – Годишен план или „Чистка“ во основен суд?!

ТВ21 - 21.02.2017

Основниот суд Скопје 1 го утврдил и го доставил до сите судии годишниот распоред за работа на ВД Претседателот и судиите на “скопска единица” за 2017 година. Преку писмено соопштение кое го објавија на интернет страницата на судот, во текот на ...

Основен суд Скопје 1: Распоредот е направен согласно законот

Р.С.Европа - 21.02.2017

Основниот суд Скопје 1 во однос на прашањата на медиумите соопшти дека ВД Претседателот на судот на колегиум на сите судии и по произнесување на секој од судиите, согласно Законот за судии го утврдил и го доставил до сите судии годишниот распоред за ...

Нов распоред на судиите во Кривичен суд

Алсат-М - 21.02.2017

Судиите во скопскиот Кривичен суд кои беа меѓу ретките кои одобрија некое од барањата на Специјалното јавно обвинителство или пак јавно се жалеа на работата на судот се преместени на нови, пониски позиции.

Напади наместо одговори од Кривичниот суд на новинарските прашања

Нова ТВ - 21.02.2017

Кривичниот суд од Скопје по написите на медиумите за прераспределбите на судии објави соопштение на својата веб страница во кое што наместо одговорите кои новинарите цел ден се обидуваат да ги добијат од Судот, се содржат кфалификации и напади врз ...

Новиот распоред на судиите не е чистка поради СЈО, демантираат од Судот

Мета - 21.02.2017

Во Основниот суд Скопје 1, в.д. претседателката Татјана Михајлова донела нов годишен распоред на судии, според кој, извесен број судии, кои досега работеа на кривични предмети, се прераспоредени во одделот за прекршоци.

Прераспределба на судии во Основниот суд Скопје 1

24 Вести - 21.02.2017

Основниот суд Скопје 1 прераспредели десетина судии кои работеа на кривична материја во Одделението за прекршоци. Драган Николовски, Седат Реџепагиќ, Оља Ристова и Марија Клетничка – Марковска кои работеле на кривична материја сега се префрлени во ...

Панчевски и Михајлова ме сменија оти бев против отфрлање на бомбите, вели судијката Оља Ристова

Сакам да кажам - 21.02.2017

Судијата Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги шокира судиите во Кривичниот суд повторно е вратена во Судот за прекршоци, тврди дека работела под страшни закани.

Нови преместувања на судиите во Кривичниот суд, „минирање на правдата во судот“

МКД - 21.02.2017

Со новиот годишен распоред на судиите, направен од судијката Татјана Михајлова, в.д. претседателката на Основниот суд Скопје 1, искусни судии и судии кои досега позитивно одговориле на барањата на СЈО за претрес, преместени се во судот за прекршоци.

Кривичниот суд прераспредели куп судии во судот за прекршоци

Нова ТВ - 21.02.2017

Основниот суд 1 од Скопје или популарно Кривичниот суд прераспредели десетина судии кои работеа на кривична материја во одделението за прекршоци. Судијата Ѓоко Ристов од одделението за организиран криминал е префрлен во одделението за прекршоци, а ...

Контрабомба во судството – унапредени судиите што го кочат СЈО, чистка во кривичниот суд

Сакам да кажам - 21.02.2017

Хаос и револт го тресат Основниот суд Скопје 1 каде што стигаат предметите од Специјалното обвинителство, откако в.д. претседателката Татјана Михајлова направила нов Годишен распоред на судии со кој спровела чистка на судиите на кои предметите на ...

Судиите кои прифаќаа барања на СЈО прераспоредени, за бомбите ќе судат Панчевски, сопруга на функционер од ВМРО-ДПМНЕ и ...

А1 On - 21.02.2017

В.д. претседателката на Основниот суд Скопје 1 Татјана Михајлова направила прераспоредување на судиите. Судии кои долги години биле во Кривичниот суд Михајлова ги преместила во Судот за прекршоци, а судиите веќе добиле документ за прераспоредба.

Чистка во Кривичниот суд, „неподобните“ распределени во судот за прекршоци

+инфо - 21.02.2017

„Ова не само што е преседан, туку е незаконска бомба за минирање на правдата во судот“, велат прераспределените судии. В.д. претседателката на Кривичниот суд Скопје, Татјана Михајлова, направила нов Годишен распоред на судии со кој спровела чистка ...

„Непослушните судии“ од Основниот суд Скопје 1 ќе работат на прекшроци

Кумановски м. - 21.02.2017

Судијката Татјана Михајлова, в.д. претседателка на Освнониот суд Скопје 1 направи нов годишен распоред на судии, со што искусни судии ки де сега позитивно одговориле на барањата на Специјалното јавно обвинителство за претрес, биле преместени во ...

СВЕДОК:Скопска единица расчисти со побунениците против Панчевски, ги прати во прекршоци

Бриф - 21.02.2017

В.д. претседателката на скопскиот кривичен суд Татјана Михајлова со годишниот распоред за работа на Основниот суд 1 во 2017 година префрлила десетина судии од кривично во прекршоци, оддел кој важи за казнена експедиција во судот, пишува СВЕДОК На ...

Ристова: Има скриени мотиви во прераспределувањето на судиите

Локално - 21.02.2017

Судиите кои носеа одлуки во корист на СЈО како и дел од оние кои се потпишаа на петицијата против екс претседателот на кривичен Владимир Панчевски, се прераспределени во други оддели, информира Телма .

Николовска: Одлуката на Михајлова укажува на непочитување на независното судство!

Репортер - 21.02.2017

Двесетина судии, од кои повеќето со подолг стаж во Кривичниот суд, од неразјаснети причини се прераспределени во Судот за прекршоци. Ваквата одлука ја донела в.д. претседателката на скопскиот кривичен суд Татјана Михајлова, која со годишниот ...

Нов распоред и во Врховниот суд, за сите кривични предмети ќе одлучува в.д. претседателката Бајлозова

Либертас - 21.02.2017

И во Врховниот суд, исто како и во Основниот суд Скопје 1 е направена нова распределба на судиите во најважните оддели. Новиот распоред денеска бил дистрибуиран до судиите, пренесе СДК. В.д.

Прераспределени судии во Кривичниот суд

Макфакс - 21.02.2017

Повеќе судиите во скопскиот Кривичен суд кои одобрија некое барање на Специјалното јавно обвинителство или пак јавно се жалеа на работата на судот се преместени на нови позиции. Така, судијката која на тимот на Катица Јанева му одобри претрес во ...

Основен суд Скопје 1: Судиите се преместени според законот, новинарите шират невистини

МКД - 21.02.2017

Годишниот распоред за работа вчера беше усвоен од колегиумот на судот, согласно Законот за судови. За ова денеска се објавени многу невистинити и непроверени информации, реагира Основниот суд Скопје 1 на инфомациите за преселба на неколкумина судии ...

Новиот распоред на судиите не е чистка поради СЈО, демантираат од Судот

Локално - 21.02.2017

Во Основниот суд Скопје 1, в.д. претседателката Татјана Михајлова донела нов годишен распоред на судии, според кој, извесен број судии, кои досега работеа на кривични предмети, се прераспоредени во одделот за прекршоци.

Прераспределба на судии во Основниот суд Скопје 1...

Н.Македонија - 21.02.2017

Прераспределба на судии во Основниот суд Скопје 1 Основниот суд Скопје 1 прераспредели десетина судии што работеа на предмети од кривично право во Одделението за прекршоци. Драган Николовски, Седат Реџепагиќ, Оља Ристова и Марија Клетничка-Марковска ...

Судијката Оља Ристова: Панчевски и Михајлова ме сменија оти бев против отфрлање на бомбите

Либертас - 21.02.2017

Судијата Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги шокира судиите во Кривичниот суд повторно е вратена во Судот за прекршоци, тврди дека работела под страшни закани.

Турбуленции во Кривичен: Се прави ненадејна прераспределба на голем дел од судиите

Таратур - 21.02.2017

Основниот суд 1 од Скопје или популарно Кривичниот суд прераспредели десетина судии кои работеа на кривична материја во одделението за прекршоци. Од извори во судот, НОВАТВ дознава дека судијата Ѓоко Ристов од одделението за организиран криминал е ...

Чистка во Кривичниот суд – отстранети сите судии кои прифатија барања на СЈО, унапредени тие што го кочат

Либертас - 21.02.2017

Хаос и револт го тресат Основниот суд Скопје 1 каде што стигаат предметите од Специјалното обвинителство, откако в.д. претседателката Татјана Михајлова направила нов Годишен распоред на судии со кој спровела чистка на судиите на кои предметите на ...

Судиите кои прифаќаа барања на СЈО прераспоредени, за бомбите ќе судат Панчевски, сопруга на функционер од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Локално - 21.02.2017

В.д. претседателката на Основниот суд Скопје 1 Татјана Михајлова направила прераспоредување на судиите. Судии кои долги години биле во Кривичниот суд Михајлова ги преместила во Судот за прекршоци, а судиите веќе добиле документ за прераспоредба.

Нов распоред и во Врховниот суд, за сите кривични предмети ќе одлучува в.д. претседателката Бајлозова

Репортер - 21.02.2017

И во Врховниот суд, исто како и во Основниот суд Скопје 1 е направена нова распределба на судиите во најважните оддели. Новиот распоред денеска бил дистрибуиран до судиите, пренесе СДК . В.д.

Караџовски: Судиите може да се жалат пред Врховниот суд

Либертас - 21.02.2017

Приговор до Врховниот суд. Ова е правниот лек што им останува на десетина судии од Основниот суд Скопје 1, незадоволни поради нивното распоредување во други оддели или судови, врз основа на Годишниот распоред на судии.

Прераспределени судии во Кривичниот суд

Точка - 21.02.2017

Повеќе судиите во скопскиот Кривичен суд кои одобрија некое барање на Специјалното јавно обвинителство или пак јавно се жалеа на работата на судот се преместени на нови позиции. Така, судијката која на тимот на Катица Јанева му одобри претрес во ...

КРИВИЧЕН СУД: Распределбата на судиите е редовна, а не поради предметите на СЈО

Телеграф - 21.02.2017

Оттаму велат дека судиите се распоредуваат согласно закон и потребите по оддели и одделенија зависно од бројот на предмети кои се во работа во судот, со цел да не се дозволи каков било застој и одолговлекување на постапките Кривичниот суд ги ...

Новиот распоред на судиите не е чистка поради СЈО, демантираат од Судот

Либертас - 21.02.2017

Во Основниот суд Скопје 1, в.д. претседателката Татјана Михајлова донела нов годишен распоред на судии, според кој, извесен број судии, кои досега работеа на кривични предмети, се прераспоредени во одделот за прекршоци.

Судијката Оља Ристова: Панчевски и Михајлова ме сменија оти бев против отфрлање на бомбите

Бриф - 21.02.2017

Судијата Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги шокира судиите во Кривичниот суд повторно е вратена во Судот за прекршоци, тврди дека работела под страшни закани.

СДК: Унапредени судиите што го кочат СЈО

Стандард - 21.02.2017

В.д. претседателката на Кривичниот суд Скопје, Татјана Михајлова, направила нов Годишен распоред на судии со кој спровела чистка на судиите на кои предметите на СЈО не смеат ни случајно да им паднат во раце, пишува СДК .

Прераспределби го тресат Основен суд-кој се најде на удар?

Фактор - 21.02.2017

Вистинска чистка се случува во Основниот суд Скопје 1. Медиумите пренесуваат дека институцијата која треба да биде најправедна прави прераспределби на судиите. Имено, с удиите кои прифаќаа барања на СЈО се прераспоредени, за бомбите ќе судат ...

Караџовски: Судиите може да се жалат пред Врховниот суд

Репортер - 22.02.2017

Приговор до Врховниот суд. Ова е правниот лек што им останува на десетина судии од Основниот суд Скопје 1, незадоволни поради нивното распоредување во други оддели или судови, врз основа на Годишниот распоред на судии.

Прераспределени судии во Кривичниот суд

Кајгана - 21.02.2017

Повеќе судии во скопскиот Кривичен суд кои одобрија некое барање на Специјалното јавно обвинителство или пак јавно се жалеа на работата на судот се преместени на нови позиции. Така, судијката која на тимот на Катица Јанева му одобри претрес во ...

Кривичниот суд објави соопштение во врска со годишниот распоред за работа на судот

Академик - 21.02.2017

Во однос на повеќе новинарски прашања поврзани со годишниот распоред, кои до судот беа испратени од медиумите, одговорот за медиумите го објавуваме јавно и транспарентно, се вели во денешното соопштение на Кривичниот суд.

Судијката Оља Ристова: Ме сменија оти бев против отфрлање на „бомбите“

+инфо - 21.02.2017

Овојпат, вели судијката Ристова, сум преместена и поради критичките пишувања на мојот брат Боби Илиевски. Судијката Оља Ристова, кривичар од Основниот суд Скопје 1, која со најновиот годишен распоред што ги шокира судиите во Кривичниот суд повторно ...