TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Искусен германски имунолог ја повика Германија да ја користи вакцината на „Астра Зенека“ и за постари од 65 години

360 степени - 28.02.2021

Истражување од Шкотска на кое се повикува германскиот имунолог, покажало дека по четири недели од примањето на првата дека на вакцината, хоспитализацијата на заболените од ковид-19 е намалена за 85% и 94% кај лицата кои биле вакцинирани со вакцините ...

Денеска Србија ќе добие уште 100.000 вакцини од Русија

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Со Филипче граѓаните тешко дека ќе видат вакцина наскоро

МКД

Претседателот на Светската медицинска асоцијација: Медицинскиот персонал да не се вакцинира со „АстраЗенека“, туку со некоја поефикасна

Република

Нема проблеми со вакцината АстраЗенека. Токму спротивното

Независен

За малку вакцините ќе дојдеа во февруари, фрижидерите чекаат…

Скопско Ехо

Кралицата има скриена и слатка порака за принцот Филип кој е во болница

Попара

Локално Попара ТВ21 Слободен Печат Канал5 Сител Тера Сакам да кажам

САД ја одобрија вакцината против ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“ за која треба една доза

Сакам да кажам - 28.02.2021

„Џонсон и Џонсон“ е третата вакцина против ковид-19 чија употреба беше одобрена од американските регулатори и прва за која е потребна само една доза. Таа се смета за поевтина алтернатива на вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ и може да се чува во ...

Бајден по одобрувањето на третата вакцина во САД: Охрабрувачки вести, но големи се шансите состојбата да се влоши

360 степени

Бајден го поздрави одобрениетБајден го поздрави одобрението за вакцината на Џонсон и Џонсон

Бизнис Вести

Американците добија уште една вакцина во борбата против коронавирусот: Одобрена е за сите постари од 18 години...

Точка

Американците добија уште една вакцина: ФДА ја додобри вакцината на Џонсон и Џонсон за постари од 18 години

Press24

Вакцината на Џонсон и Џонсон од ФДА доби дозвола за користење

Слободен Печат

ФДА: Одобрена употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон

Опсервер

Независен 360 степени +инфо Вечер Прес Либертас Нетпрес MakPress iPortal

Се зголемува бројот на нови заразени, нови рестрикции засега ќе нема

Бизнис Вести - 28.02.2021

Не е исклучена можноста за нови рестрикции, но засега нема да има, изјави министерот за здравство Венко Филипче откако во изминатиот период се бележи благ пораст на бројот на новозаразени и честа појава на случаи со мутираниот, британски сој на ...

Порастот на новозаболени од ковид-19 не е како што беше во ноември, не е исклучена можноста за нови рестрикции

Република

Бројот на новозаразени во пораст, засега нема уште нови рестрикции

МКД

Се повеќе заразени со корона, надлежните за сега не најавуваат нови рестрикции

Независен

Се зголемува бројот на нови заразени, нови рестрикции засега ќе нема

Опсервер

Пораст на новозаразени, според Филипче се уште не се потребни построги рестрикции

Слободен Печат

Се зголемува бројот на нови заразени, нови рестрикции засега ќе нема

Либертас

Курир Сител Скопје инфо 24 Вести Канал5 Frontline iPortal ТВ21

Вучиќ бил европски Робин Худ: Само тој можел да го каже тоа што сите во Европа го мислат

Во Центар - 28.02.2021

Вучиќ можеше да го каже она што мислат сите во Европа, а никој не смееше да го каже, пишуваат српските медиуми блиски на Вучиќ. Српскиот претседател Вучиќ беше гостин во утринската програма на ТВ Прва, каде рече дека не го поддржува воведувањето на ...

Вучиќ шокиран од идејата на ЕУ за ковид пасоши: Кој смее некому да му го ограничи правото на движење?

Република

Повеќето Германци сакаат ковид-пасоши

МКД

Вучиќ шокиран од идејата на ЕУ за ковид пасоши: Кои сте вие да го ограничите движењето на луѓето?

+инфо

Вучиќ за ковид пасошите: "Шокиран сум од оваа идеја на европските лидери, оваа одлука ја сметам за антиевропска"

Точка

Вучиќ за ковид-пасошите: Кои сте вие ​​да го ограничите движењето на некој што не сака да се вакцинира!?

24Инфо

Вучиќ шокиран од идејата на ЕУ за ковид пасоши: Кој смее некому да му го ограничи правото на движење?

Акцент

Нема конкретен датум за пристигнувањето на кинеските и руските вакцини

Н.Македонија - 27.02.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека во следните неколку дена би можел точно да каже кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини во земјата. – Не би сакал да шпекулирам – рече министерот Филипче, прaшан кога овие вакцини ќе ни ...

Пандемијата се шири, власта се правда, вакцини нема

Алфа

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

ТВ21

Во следните денови ќе се знае кога пристигнуваат руските и кинеските вакцини

Скопје инфо

ВМРО-ДПМНЕ :На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Немаме ни една вакцина, а веќе сме на прагот на март

Локално

Република ММС Опсервер Курир Вечер Прес Алсат-М Скопско Ехо MakPress

Ранливите групи не се пријавуваат за вакцинација, Ковид 19 ја зголемил смртноста лани

24 Вести - 27.02.2021

Министерот за здравство ги повика матичните лекари да ги пријавуваат пациентите кои им се над 70 години и со хронични болести за вакцинација против КОВИД. Филипче вели дека според списоците кои ги добиле дел од матичните лекари во некои региони не ...

Филипче од Гостивар: Апелирам до матичните лекари да ги пријавуваат луѓето над 70 години за вакцинација

ММС

Филипче разочаран од слабиот одѕив за вакцинирање во Гостиварско

+инфо

Филипче: Матичните лекари да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Сител

Повозрасните гостиварци немаат интерес за актиковид вакцина

Gostivarpress.mk

Само 1.500 луѓе над 70 години се пријавени за вакцинирање против ковид-19 од Гостиварскиот Регион, Филипче апелира до матичните лекари да ги пријавуваат

Сакам да кажам

Доктори по дентална медицина бара доктори стоматолози и сестри да бидат вакцинирани веднаш по здравствените работници

ТВ21

Бизнис Вести Вечер Прес Скопје инфо ТВ21 Канал5 Press24 Centar Точка

Гејтс прими втора доза на вакцина и откри дали ќе продолжи да носи маска

Локално - 27.02.2021

Дали масовната вакцинација навистина ќе ги врати нашите животи во нормала или сепак ќе мора да носиме маски и да држиме дистанца некое време? Одговорот на ова прашање во моментов е непознат и само времето ќе покаже како ќе се развие состојбата со ...

Бил Гејтс: Нема да престанам да носам маска иако ги примив двете дози на вакцина

Денешен

Ја прими и втората доза: Бил Гејтс откри до кога ќе носи маска

Република

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Кајгана

Бил Гејтс: Очекувајте промени во однесувањето со вирусот дури на пролет или на лето

МКД

Бил Гејтс ја примил втората доза од вакцината, откри до кога ќе носи маска

Курир

Откако ја прими и втората доза на вакцината против ковид-19, Гејтс коментираше до кога ќе ги носиме заштитните маски

Точка

Екран Вечер Прес Локално

И февруари без вакцините од Кина, ВМРО-ДПМНЕ прашува дали „Синофарм“ го вратил авансот

МКД - 27.02.2021

И премиерот Зоран Заев и министерот за здравство до вчера изјавуваа дека до крајот на месецов ќе стигнат 200 илјади вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Денеска министерот Филипче е многу повоздржан во однос на информациите кога ќе дојдат ...

Арсовски до Филипче: Ни го вратила ли Кина авансот за вакцините?

+инфо

Власта не знае кога ќе стигнат вакцините, опозицијата обвинува вратен бил авансот

Р.С.Европа

Арсовски: Дали е вратен авансот за кинеските вакцини и кои се причините доколку е вистина дека е вратен?

Курир

Арсовски: Дали е вратен авансот за кинеските вакцини?

Нетпрес

АРСОВСКИ: Имам информација дека е вратен авансот за кинеските вакцини! Филипче?

Денешен

Арсовски: Имам информација дека е вратен авансот за кинеските вакцини

Press24

Република Локално Мак. Весник

„Модерна“ ќе испитува вакцинa наменета против јужноафриканската мутација на корона вирусот

Република - 27.02.2021

Водечкиот епидемиолошки стручњак во САД, Ентони Фаучи, најави дека кон средината на март, во САД ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата на компанијата „Модерна“ специфично наменета против јужноафриканската мутација на корона ...

„Модерна“ започнува со тестирање на вакцината против јужноафриканскиот вид

Курир

Фаучи: Во март почнуваме тестирање на вакцината на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид

MTM

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцините против јужноафриканскиот сој

Сител

„Модерна” ги тестира вакцините против „јужноафриканскиот сој”

Слободен Печат

„Модерна“ ќе ја тестира вакцинaтa против јужноафриканскиот сој

+инфо

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцините против „јужноафриканскиот сој“

Фокус

Либертас 24Инфо Вечер Прес Точка MakPress Centar Телма Фактор

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам

Н.Македонија - 27.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во видеопорака по повод една година од првиот регистриран случај на ковид-19 во Македонија вели дека здравствениот ситем покажал дека има знаење и искуство да се носи со најголемиот здравствен предизвик во ...

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Независен

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Сител

Филипче: Здравствените работници ја заслужуваат целата почит и благодарност

Фокус

Филипче: Докажавме и покажавме дека здравствениот систем има сили, знаење и искуство да се справи со коронавирусот

Курир

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Република

Филипче: Здравствениот систем покажа дека имаме знаење и искуство за големи предизвици (ВИДЕО)

МКД

Вечер Прес 24Инфо Канал5 iPortal Скопје инфо Frontline Алсат-М ТВ21

Зголемен бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Независен - 27.02.2021

Со статистиката од вчера за новите 554 заразени, корона-годината во земјава е заокружена со 101.762 дијагностицирани. Од ланскиот 26 февруари, кога беше откриен првиот случај и е почеток на епидемијата кај нас, направени се 516.169 тестирања за ...

За една година во Македонија се регистрирани 101.762 заразени со ковид-19

МКД

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Сител

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Скопје инфо

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101 762 случаи во КОВИД-годината

24Инфо

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101 762 случаи во КОВИД-годината

iPortal

Македонија ја доби само донацијата од Србија: И кинеските вакцини нема да стигнат навреме како што најавија Заев и Филипче

Курир

Либертас Кајгана Вечер Прес OhridNews Press24 MakPress Денешен Опсервер

Иран набави 250 илјади дози вакцини на „Синофарм“

Н.Македонија - 27.02.2021

Иранското Министерство за здравство објави дека 250.000 дози од вакцината на кинескиот производител „Синофарм“ ќе пристигнат денеска од Кина. Заменик-министерот за здравство, Алиреза Раиси, рече дека Иран ќе добие вакцини и од другите производители, ...

Иран обезбеди 250.000 вакцини од Синофарм

Опсервер

Иран обезбеди 250.000 вакцини од Синофарм

24Инфо

Иран обезбеди 250.000 вакцини од Синофарм

Слободен Печат

Иран обезбеди 250.000 вакцини од Синофарм

Вечер Прес

Иран добива 250.000 кинески вакцини од „Синофарм“

Република

Иран обезбеди 250.000 вакцини од Синофарм

MakPress

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

Опсервер - 27.02.2021

К омисијата за здравство во бугарскиот Парламент следната недела ќе го разгледа предлогот на опозициската Социјалистичка партија (БСП) за започнување преговори на Владата за набавка на руската вакцина против Ковид-19, изјави пратеникот од БСП, ...

Панорама / Роденденски подарок од половина милион вакцини

Н.Македонија

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

Frontline

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

24Инфо

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

Либертас

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

Вечер Прес

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

MakPress

Фаучи: Конечно ќе можам да ја гушнам ќерка ми по една година

Press24 - 26.02.2021

Белата куќа имаше „сериозни разговори” со Центарот за превенција и контрола на болести (ЦДЦ) во врска со препораките за луѓето што биле вакцинирани против ковид-19 да можат да минуваат време заедно, откри водечкиот американски имунолог Ентони Фаучи.

Фаучи: Конечно ќе можам да ја гушнам ќерка ми по една година

Либертас

Фаучи: Конечно ќе можам да ја гушнам ќерка ми по една година

Вечер Прес

Фаучи: Конечно ќе можам да ја гушнам ќерка ми по една година

MakPress

Фаучи: Конечно ќе можам да ја гушнам ќерка ми по една година

Нетпрес