TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонски репрезентативец е најдобар стрелец на Словенија на ЕП!

24 Ракомет - 13.01.2018

Пред денешниот натпревар меѓу Словенија и Македонија, со која нашата репрезентација ќе го отвори петтиот настап на Европските шампионати, издвојуваме еден интересен факт. Поранешниот македонски репрезентативец Ренато Вугринец, кој остави голем траг ...

„Словенија ќе ни каже како понатаму, прво место или едвај пласман во втора фаза!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонските ракометари го почнуваат Европското првенство во Хрватска со големи мотиви, со желба да ги обноват убавите спомени од СП 2009 исто така во Хрватска и од ЕП 2012 од Србија. И сега, како и тогаш, илјадници Македонци ќе дојдат да ги бодрат ...

Македонија ги почнува битките на Европското првенство, прв е мегданот со Словенија

МКД - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го почнува петтиот настап на Европските првенства, противник е третата селекција од последниот Мундијал, Словенија. Завршија подготовките, дојде денот кога сработеното треба да се покаже на теренот, ...

Миркуловски: Отсуствата кај Словенија не значат дека ќе ни биде полесно

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева, Игор Паневски Македонските ракометари се подготвени за предизвикот што го носи новото Европско Првенство, воедно и мотивирани да се одмаздат на Словенија за убедливиот пораз од ...

Кога Македонија последен пат ја победи Словенија, го оствари најголемиот успех!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија ќе го стартува Европското првенство (ЕП) во ракомет попладнево со дуел против селекцијата на Словенија, против која низ историјата немаме позитивен скор, но сепак, ја паметиме како убав спомен.

GOL.MK анкета: Каков успех ќе постигне Македонија на претстојното ЕП во Хрватска?

Gol.mk - 13.01.2018

Денес и официјално започнува Европското првенство (ЕП) за репрезентацијата на Македонија, која вечерва ќе ја отвори групната фаза со натпреварот против Словенија. Македонските репрезентативци вчера тренираа во загрепска „Арена“ каде ќе ги играат ...

ЕП - Хрватска 2018: Миркуловски: Словенија е фаворит

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација два дена се наоѓа во Загреб, а вечерва во терминот од 19:30 часот ќе играме против Словенија ривал против кој на Европските првенства имаме една победа во Белград.

Ракометни навивачи од цела земја уште пред зори тргнаа да го освојат Загреб

Факултети - 13.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство против селекцијата на Словенија. Голем број возила украсени со македонски знамиња и навивачки шалови уште пред зори почнаа да го минуваат ...

ЕП - Хрватска 2018: Македонија против должникот Словенија

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13.то Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во ...

Тројца дебитанти во дресот на Македонија на ЕП

24 Ракомет - 13.01.2018

Десниот бек на Металург, Мартин Велковски е единствениот ракометар во репрезентацијата на Македонија кој досега немал учество на големо натпреварување во сениорскиот состав. Велковски нема играно на ваков тип на натпреварување, па денеска ќе го ...

Дојде денот, напред Македонија!

SportMedia - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација продолжува со настапите на големите натпреварувања. „Црвено-жолтите“ вечерва играат против Словенија, во првиот меч од Европското првенство во Хрватска.

Во Загреб ќе ги бодрат 2 илјади навивачи: Нашите ракометари против Словенија го почнуваат настапот на еврошампионатот

еМагазин - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

ЕП во ракомет: Исланд и Белорусија со премиерни победи во Хрватска

Нова ТВ - 12.01.2018

Репрезентациите на Исланд и Белорусија со победнички влез на 13. Европско првенство во ракомет во Хрватска. Исланѓаните, пред малку „Спаладиум арена“ во Сплит, ја добија скандинавската пресметка со Шведска со 26:24 додека Белорусите во Пореч ја ...

Комплетни резултати од првиот ден на ЕП во Хрватска

РК Металург - 12.01.2018

Денеска и официјално почна ЕП во Хрватска. Одиграни се четири средби, со кои е комплетирано првото коло во групите “А“ и “Б“ и на кои се постигнати воглавно очекувани резултати. Големата балканска пресметка убедливо ја доби селекцијата на Хрватска, ...

Червар фуриозно тргна кон златото: Хрватска ја збриша Србија со 10 разлика! (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Се очекуваше дека Хрватска ќе ја победи Србија, на отворањето на Европското ракометно првенство, но таа отиде подалеку и ја збриша со 32-22, покажувајќи дека силно го посакува тоа злато поради кое Лино Червар беше вратен на селекторското столче.

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

А1 On - 12.01.2018

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија. Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од ...

Лазаров: Червар направи многу за нашиот ракомет, затоа сите го обожаваме

МКД - 12.01.2018

Капитенот на „Црвено-жолтите", Кире Лазаров има многу пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, Лино Червар, вели дека е горд што соработувал со хрватскиот стратег ино Червар ја разбранува македонската ракометна јавност откако пред ...

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018

Канал5 - 12.01.2018

Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на Исланд со 26-24 славеше победа во дуелот против ...

Кире Лазаров: Горд сум што Лино беше наш селектор, никогаш нема да заборавиме што направи за нас!

Спортклуб - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во изјава за хрватскиот портал „24 сата“ имаше само пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, а сега „изборник“ на хрватската репрезентација и тренер на Металург, Лино ...

Белорусија ја совлада Австрија за стартна победа на ЕП во Хрватска

Gol.mk - 12.01.2018

Ракометарите на Белорусија со победа против Австрија од 27-26 (14-12) во Пореч го започнаа своето петто учество на европските шампионати. За ракометарите на Австрија шампионатот во Хрватска е нивни трети настап, по настапите во 2010 и 2014 година.

Лазаров објасни зошто Червар е најдобар тренер во светот: Никогаш нема да заборавиме што направи!

Дерби - 12.01.2018

Лино Червар пред само два дена излезе со доста провокативна изјава во јавноста алудирајќи на тоа дека Македонија немала да има репрезентација ако тој не беше дел од македонскиот ракомет во изминативе десетина години, став кој секако брзо наиде на ...

Талевски: Словенија е голем предизвик...

Н.Македонија - 12.01.2018

Талевски: Словенија е голем предизвик Македонските ракометари втор ден се во Загреб, каде утре ќе го започнат својот настап на Европскиот шампионат. Противник на црвено-жолтите во првото коло е селекцијата на Словенија која се закити со бронзата на ...

Лазаров: Горд сум и среќен што Червар ни беше селектор!

Sport 1 - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров е една од десетте најголеми ѕвезди на Европското првенство во Хрватска, кое почнува денеска, а првата наша ѕвезда за хрватските меидуми изјави дека е горд што во еден период од ...

ФОТО: Арена спремна – домаќинот најавува силни безбедносни мерки пред инвазијата на македонски и словенечки навивачи

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Македонската ракометна селекција веќе втор дене е во престолнината на Хрватска, Загреб каде ги врши последните подготовки пред почетокот на новиот настап на ЕП.

Исланд ја изненади Шведска, победа на Белорусија

Слободен Печат - 12.01.2018

Почнаа натпреварите од 13. Европско ракометно првенство. Селекцијата на Исланд ја изненади Шведска и славеше со 26-24, додека Белорусија беше подобра од Австрија ...

Почнува ракометното ЕП – Германија ја брани титулата, Хрватска го сонува европското злато

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Хрватска во наредните 16 дена ќе биде во фокусот на ракометна Европа. Европското ракометно првенство стартува денеска со дуелот во Сплит меѓу Исланд и Штедска (18.15 ч.

Фаворити, ѕвезди и распоред: Сѐ што треба да знаете за ЕП во Хрватска 2018

Gol.mk - 12.01.2018

Најдобрите ракометни нации ќе се борат за златниот медал на Европското првенство (ЕП), кое од 12 до 28 јануари ќе се одржи во Хрватска. Германија го брани трофејот освоен пред две години, но има уште неколку изразити фаворити за златниот медал.

ТОП 5 ѕвезди што ќе играат на ЕП (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Спортската јавност во следните две недели ќе биде окупирана од настаните и натпреварите на Европското првенство во Хрватска. Четири града ќе бидат домаќини на континенталниот шампионат, Загреб, Вараждин, Пореч и Сплит.

Тв Нова во Загреб на ЕП во ракомет

Телевизија Нова - 12.01.2018

Тв Нова секогаш е во центарот на светските случувања.Наша екипа се наоѓа во Загреб каде ќе ги следи настапите на македонската ракометна ...

Македонија на европските првенства – Кој блесна, а кој згасна од Мерано до Загреб

Екипа - 12.01.2018

Претстојното Европско првенство во Хрватска за македонската ракометна репрезентација ќе биде вкупно петто, четврто во серија. На европската сцена „црвено-жолтите“ дебитираа на ЕП 1998 што се играше во Мерано/Болцано во Италија.

Да ги потсетиме кои сме, кое ни е името и од каде доаѓаме...

Н.Македонија - 12.01.2018

Македонија петти пат ќе игра на ракометното ЕП, на кое ќе настојува со тимско срце да стигне до најдоброто во спортската историја. Спортот број еден во Македонија ја има моќта да ги сплотува луѓето.

Словенците дојдоа со воз, па им дадоа автобус…Вујо и „неговите“ се во Загреб (ФОТО)

Екипа - 12.01.2018

Ракометната репрезентација на Словенија, нашиот прв противник на Европското првенство, со која ќе ги одмериме силите утревечер, предмалку пристигна во Загреб. Селекторот Веселин Вујовиќ и неговите ракометари тргнаа со воз од Словенија, а по ...

Денеска стартува ракометното ЕП 2018 во Хрватска – Факти кои не сте ги знаеле (видео+фото)

Турлитава - 12.01.2018

Во четири градови во Хрватска од денеска па се до 28 јануари ќе се игра 13. Европско ракометно првенство на кое ќе учествуваат 16 репрезентации, а меѓу нив и Македонија која ќе игра по 5-ти пат на ЕП.

Миркуловски: Желни сме за повеќе, утре мораме да победиме!

24 Ракомет - 12.01.2018

Македонија вчера пристигна во Загреб каде го одржа првиот трениг во пресрет на премиерниот натпревар против Словенија. Избраниците на Раул Гонзалес тренираа во популарната “Дом Спортова”, а свое видување за престојниот натпревар против словенците ...

Миркуловски: Хрватска буди убави спомени, Словенија ќе биде наш патоказ на ЕП

Gol.mk - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија веќе е во Загреб и ги чека настапите на Европското пренство (ЕП), а прв предизвик ќе биде селекцијата на Словенија, за која големиот борец во „црвено-жолтиот“ дрес, Филип Миркуловски, смета дека ќе биде патоказ за оваа ...

Тргна словенечнкиот воз за ЕП: Играчите и навивачите заедно кон Загреб (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација уште вчера пристигна во Загреб, но нашиот прв противник Словенија, денеска со воз замина за главниот град на Хрватска. Словенците како што ветија, тргнаа за Европското првенство со воз придружени со своите ...

„Фалангата“ мора да биде подготвена: Словенците најавуваат 10.000 навивачи против Македонија

SportMedia - 12.01.2018

Со возови, со автобуси, со автомобили и на секој друг начин, што е можно поголем број на словенечки навивачи ќе се упатат кон Загреб, каде во „Арената“ утревечер селекцијата на Словенија ќе игра против Македонија, во рамките од првото коло од ...

Словенците со воз денеска пристигнуваат во Загреб

SportMedia - 12.01.2018

Словенечката ракометна репрезентација уште не е дојдена во Загреб. Според најавите, денеска околу пладне и тоа со воз, ќе пристигне селекцијата на Словенија, која е прв противник на Македонија, на Европското пренство кое стартува денеска.

ЕП - Хрватска 2018: Македонија против Словенија

Скопје инфо - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13.то Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во ...

Фудбалерите до 21 година испишаа историја на ЕП во Полска

ТВ21 - 11.01.2018

На овој терен ја подготвуваа тактиката, го коваа планот и ги избираа играчите, кои ќе ја претстават македонската фудбалска репрезентација до 21 година на Европското првенство во Полска. Иако беа поразени од Шпанија и Португалија, а три бода изгубија ...

Македонија против Словенија го почнува настапот на ЕП во Хрватска

Курир - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

Миркуловски: Можеме до полуфинале, со знаење, малку среќа и публика!

Екипа - 11.01.2018

Филип Миркуловски повторно е еден од клучните играчи во македонската репрезентација, големиот „фајтер“ импонира со карактерот и борбеноста и во нападот и во одбраната. Тој е и еден од оние кои беа дел од последниот настап на Македонија на едно ...

Ракометниот Моцарт го фали Лино: Тој е селектор-победник!

Gol.mk - 11.01.2018

Хрватска на клупата со Лино Червар на домашно тло ќе го напаѓа првото ракометно европско злато, а во успех верува и ракометниот Моцарт, еден од најдобрите во историјата на овој спорт, Ивано Балиќ.

Во Металург му е неопходен, ама во Хрватска не: Червар го пречкрта Јагањац!

Sport 1 - 11.01.2018

Хрватскиот селектор Лино Червар, долгогодишниот стратег на бившиот македонски првак Металург го пречкрта својот миленик од таборот на металурзите, Халил Јагањац, откако го соопшти списокот од 16 ракометари за утрешниот старт на ЕП во Хрватска.

Утре почнува ЕП во Хрватска. Распоред на првото коло од групната фаза

РК Металург - 11.01.2018

Утре почнува 13-тото издание на европските првенства. Се игра во Хрватска, која по вторпат е домаќин на континенталните шампионати, по првенството во 2000-тата година. Ова првенство е деветто кое се игра со по 16 селекции, за разлика од првите ...

Лино Червар го објави конечниот хрватски список за ЕП во Хрватска

РК Металург - 11.01.2018

Селекторот на Хрватска Лино Червар го објави конечниот список со имињата на 16 ракометари со кои ќе го почне ЕП во Хрватска. Од неговиот последен список отпаднаа шестмина ракометари, кои Червар ги одреди за резерви.

ВИДЕО: Со воз до медал: Интересна најава на Словенците пред почетокот на ЕП

Спортклуб - 11.01.2018

Интересно видео пласираа Словенците пред почетокот на ЕП во Хрватска, кое започнува официјално од утре. Словенија ќе партиципира во групата Ц каде е уште и Македонија, заедно со Црна Гора и Словенија, а Словенците важат за еден од потенцијалните ...

Червар го избриша својот „пулен“ Јагањац од списокот за ЕП

Gol.mk - 11.01.2018

Хрватскиот селектор Лино Червар го соопшти списокот на 16 ракометари со кои ќе стартува на Европското првенство (ЕП) кое селекцијата го игра на домашен терен, а меѓу ракометарите го нема Халил Јагањац од Металург.

Македонија во најсилен состав патува на ЕП...

Н.Македонија - 11.01.2018

Предводник на македонскиот состав е капитенот Кирил Лазаров а дебитанти на големата сцена се најмладиот репрезентативец, 20-годишниот Мартин Велковски и голманот Златко Даскалоски Македонската машка сениорска ракометна репрезентација во најсилен ...

Лино се одлучи за 16 искусни играчи за дуелот против Србија

24 Ракомет - 11.01.2018

Селекторот на Хрватска, Лино Червар ги одбра 16-те ракометари за стартот на првенството односно за првиот меч против репрезентацијата на Србија. Во тимот се проверени играчи коишто и досега носеа голем товар на терените, а нема изненадувања така што ...