TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

300 пилоти ниту во Арачиново, ниту во Муртино – Заев вели дека зборот „пилот“ е помешан со „пилот-проект“

ТВ21 - 09.10.2019

„Најголемата лага е 300 пилоти ќе бидат од Арачиново. Кој ви ветил? Овие што се сега на власт, Социјалдемократскиот сојуз. Значи каде има поголема лага од тоа да ти кажат дека ќе одиш за пилот. Тоа се случи овде во нашето село“.

Цветановска: А не е небулозно 300 пилот проекти?

365 - 09.10.2019

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова, на Твитер напиша: Триста пилоти или 300-пилот проекти секако е небулозно, во врска со релативизирањето на премиерот Зоран Заев за изјавата за пилотите во Арачиново.

Заев- 300 пилоти не сме ветиле, тоа се пилот-проекти

Р.С.Европа - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ги демантираше изјавите на локалното население од Арачиново дека СДСМ им ветил вработување на 300 пилоти од селото. „300 пилоти не сме ветиле, пилот-проекти се тоа. Државата нема таков ресурс за да вработува 300 пилоти.

ЦВЕТАНОВА ЗА АРАЧИНОВО: Небулоза е 300 пилот-проекти исто како и 300 пилоти

Денешен - 09.10.2019

Триста пилоти или 300-пилот проекти секако е небулозно, вели поранешната министерка за култура Ганка Цветанова, во врска со релативизирањето на премиерот Зоран Заев за изјавата за пилотите во Арачиново. – Понекогаш е подобро да се премолчи.

На митинзи и во штаб на СДСМ во Арачиново – Чиј симпатизер е „лицето со сомнителен кредибилитет“?

ТВ21 - 09.10.2019

„Зачудува потребата на ТВ 21 да остава медиумски простор на личности со сомнителна позадина и сомнителен кредибилитет, кои шират лаги за наводни вработувања на 300 пилоти, иако се знае дека потребата од пилоти во државата е далеку помала, без притоа ...

Заев: Ни во мое Муртино нема 300 пилоти

Фокус - 09.10.2019

Премиерот, Зоран Заев, денеска ги демантираше информациите дека владејачката партија СДСМ им ветила на жителите на Арачиново дека ќе бидат вработени 300 пилоти од оваа општина. Премиерот појасни дека станува збор за фејк њуз, односно лажна вест, и ...

Заев: 300 пилоти не сме ветиле во Арачиново, пилот-проекти да

AKO - 09.10.2019

,,Ни во мое Муртино нема толку пилоти“-рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање и апелираше кога се дава некоја вест да се слушнат двете страни , бидејќи во спротивно излегуваат вакви лажни вести.

Цветановска: 300 пилоти или 300 пилот-проекти секако е небулоза

Република - 09.10.2019

Ганка Цветановска, поранешната министерка за култура на својот Твитер профил напиша: 300 пилоти или 300 пилот-проекти секако е небулоза, во врска со релативизирањето на Зоран Заев за изјавата за пилотите.

Не сме ветиле пилоти, туку пилот-проекти, рече Заев за вработувањата во Арачиново

Сакам да кажам - 09.10.2019

Не сме ветиле вработување на 300 пилоти во Арачиново, рече премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање за изјавата на жител на Арачиново дека тој и СДСМ пред изборите ветувале дека 300 жители од оваа општина ќе бидат вработени како ...

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Јe juis Круз! Том Круз! Од Арачиново!

Денешен - 09.10.2019

Смислиле кампања „Со ум до антикорупциски бум“. Бог да чува! Некои се смеат, ама не е за смеење. За скокање и радување е! Оти велечествениот слоган, сигурно мислен со месеци и веројатно пријавен во Фондот за иновации за да се искешира нешто, ...

Заев: Ветив пилот-проекти, а не пилоти во Арачиново

Макфакс - 09.10.2019

Сите знаат дека не може да биде точно, односно не можат да бидат вработени 300 пилоти од селото Арачиново, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање. „Дефинитивно не сме ветиле 300 пилоти.

Не само пилоти – во предизборието СДСМ ветувале вработување на стујардеси и тајни агенти?!

Алфа - 09.10.2019

– Ова е Арачиново или Струмица? Овој народ исто како во Струмица… вака им се обраќаше лидерот на СДСМ, а сега Премиер Зоран Заев во изборната кампања на арачиновци. Но, сепак не е исто. За разлика од Арачиново, во Струмица, тогашниот лидер на СДСМ ...

Заев: 300 пилоти не се потребни ни во мое Муртино

Слободен Печат - 09.10.2019

На денешната прес-конференција премиерот Заев објасни за што точно станува збор и дека сето тоа е едно големо недоразбирање. Жители на Арачиново се пожалија оти им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од селото, но тоа ветување не било ...

Заев: Недоразбирање во Арачиново, 300 пилоти не сме ветиле, пилот-проекти се тоа

Независен - 09.10.2019

Премиерот, Зоран Заев денеска ги демантираше информациите дека СДСМ им ветила на жителите на Арачиново дека ќе бидат вработени 300 пилоти од оваа општина. Тој пајасни дека се работи за пилот-проекти кои се во процес на реализација.

Заев: Профили за 300 пилоти нема ни во мое Муртино

Фактор - 09.10.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, на денешната прес-конференција демантираше дека СДСМ ветил вработување на 300 пилоти од општина Арачиново, туку дека се работи за, како што рече - пилот-проекти.

Мицковски на сметка на Заев: На Арачиново им ветивме рекет проекти

Република - 09.10.2019

Новинарот Ивор Мицкоски се пошегува на Фејсбук за слулајот кој деновиве е главна тема во медиумите, односно за пилотите од Арачиново. Се јавија од Арачиново им биле ветени и 300 ракети. Не, не, никакви ракети, им ветивме рекет проекти, кратко ...

Заев: 300 пилоти нема ниту во мое Мутрино

Република - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека е лага тврдењето на жителите на Арачиново дека ќе се вработат 300 пилоти, туку дека се ветиле пилот проекти кои ќе го подобрат животот на граѓаните. Дефинитивно 300 пилоти не сме ветиле, сме ветиле работи за ...

Сарачини вели не биле пилоти, туку пилот проекти

Expres - 09.10.2019

Петрит Сарачини, ангажиран во пи-ар службата на Владата, објаснува како тоа жителите на Арачиново помислиле дека ќе има вработувања за пилоти и тоа го припишува на лош превод. „Која е разликата меѓу ‘пилот-проекти за вработување’ и ‘проекти за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев нема повеќе кредибилитет пред никого во Македонија, Зоран Заев мора да си замине

Курир - 09.10.2019

На површина излегуваат сите лаги на Зоран Заев од предизборието во 2016 година. Зоран Заев го ветувал и невозможното само за да дојде до глас повеќе, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Додека се драпаме со пилотите од Арачиново, лани од ова село се наплатени 970 денари данок на имот

Република - 09.10.2019

Додека се драпаме со “пилотите” од АРАЧИНОВО, само да се потсетиме дека лани од ова село се наплатени дури 970 (со букви: деветстотини и седумдесет) денари на име данок на имот, потсетува професорот Димитар Апасиев од Левица.

Твитер: Потpecно сведоштво за еден пилот од Арачиново (ВИДЕО)

365 - 08.10.2019

Иако е сосема неверојатно дека на жителите на Арачиново навистина им биле ветувани вработувања на 300 пилоти , иако тоа за секој случај го демантираа и од СДСМ , и иако и самите жители од Арачиново го спомнаа како пример дека им е ветувано сѐ и ...

Пилотите од Aрачиново топ тема – власта и опозицијата со свои обвинувања и деманти

ТВ21 - 08.10.2019

„Најголемата лага е дека од Арачиново ќе заминат 300 пилоти. -Ова ми го кажавте и зад камерите, но не разбрав добро. Кажи ми кој ви ветил дека ќе бидат вработени 300 пилоти? -Овие што се на власт, социјалдемократскиот сојуз.

„ТВ21“ со реакција на демантот на СДСМ за „пилотите од Арачиново“

365 - 08.10.2019

Во рамки на емисијата „Click Plus одаја“ вчера во живо од Арачиново беа пренесувани маките на тамошните жители и изборните верувања кои не се реализирани, а концептот беше ист како и во минатите емисии, велат од „ТВ21“ за демантот од СДСМ , во кој ...

(ВИДЕО) Том Круз доаѓа во Арачиново да го снима „Топ ган-Арачиново 300 пилоти“

Нетпрес - 08.10.2019

За пилотите од Арачиново се расчу во целиот свет, па така познати фаци сакаат да станат дел од оваа пилотска школа. Прв на списокот е Том Круз кој сега ќе снима продолжение на легенадрниот филм „Топ ган“ кое во работен наслов „Топ ган – Арачиново ...

Арачиново, годините минуваат, а проблемите остануваат – без канализација, вода за пиење и дежурство 24 часа во ...

ТВ21 - 08.10.2019

Емисијата „Клик Плус“ ја посети општината Арачиново за одблизу да ги слушне проблемите со кои се соочуваат граѓаните. И овојпат жителите ги повторија истите проблеми кои со години не се решаваат.

ТВ21 со реакција на демантот на СДСМ, ТВ21 ќе продолжи да известува за проблемите на граѓаните

ТВ21 - 08.10.2019

Нашата емисија „Click Plus одаја“, вчера во живо од Арачиново ги пренесуваше маките на тамошните жители и изборните верувања кои не се реализирани. Како, вода за пиење, канализација, градинка, превоз за учениците, средно училиште, лекарски услуги ...

Стоилковски: Зоран Заев го фаворизира Арачиново, a ги запоставува другите села

Канал5 - 08.10.2019

Зошто Зоран Заев го фаворизира Арачиново, a ги запоставува другите села по општината? Доколку на арачиновци им ветил 300 пилоти, зошто тогаш нема барем по 100 во околните Брњарци, Мојанци или Орланци ? Колку пилоти би требало да добие Липково коешто ...

Зекири за пилотите од Арачиново: Исто како да веруваш дека Мицкоски некогаш ќе стане премиер

iPortal - 08.10.2019

„Да веруваш дека некој им ветил на Арачиновци дека ќе се вработат 300 пилоти, е исто како да веруваш дека Мицковски некогаш ќе стане премиер“. Вака реагираше пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, во врска со изјава на жители на Арачиново во емисијата ...

СДСМ демантира дека ветиле вработувања на 300 пилоти од Арачиново

Р.С.Европа - 08.10.2019

СДСМ, во денешното соопштение, ја оценува како лажна вест изјавата на локалните жители од Арачиново, дека им ветиле вработување на 300 пилоти. „Лица со низок кредибилитет, лажат дека им било ветувано дека ќе се вработат 300 пилоти, тоа не е точно.

(Видео) Стоилковски: Зошто Заев ветил 300 пилоти во Арачиново, а не и во други села?

Макфакс - 08.10.2019

Доколку на арачиновци им ветил 300 пилоти, зошто премиерот ги запоставува другите села по општината, запраша денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. „Зошто тогаш да нема барем по 100 вработувања во околните Брњарци, Мојанци или ...

Зеќири за изјавата на арачиновци: Ова е исто како да веруваш дека Мицковски некогаш ќе стане премиер

Press24 - 08.10.2019

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зеќири, се огласи на Твитер во врска со изјавата на арачиновци во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 дека од неговата партија им било ветено вработување на 300 жители на селото како пилоти.

ВИДЕО: Арачиновци се жалат дека СДСМ ги излажале дека ќе вработат 300 пилоти

Press24 - 08.10.2019

Во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus” на ТВ21 жителите на Арачиново рекоа дека им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од Арачиново. Тие се жалат дека сегашната власт им го дала тоа ветување, но излегло дека било лага.

Алфа во Арачиново-лажните ветувања за пилоти и агенти ги кренаа на нозе жителите

Алфа - 08.10.2019

Пилоти, стјуардеси, космонаути што ли се нудело предизборно – јавноста врие откако разбра дека власта им ветила на арачиновци 300 вработувања за пилоти. Граѓаните се „загрижени“- прашуваат ако се вработат овие 300 пилоти, ќе треба да се вработат ...

СДСМ демантира дека на жители на Арачиново им било ветувано дека ќе бидат вработени како пилоти

24Инфо - 08.10.2019

СДСМ демантира дека на жители на Арачиново им било ветувано дека ќе бидат вработени како пилоти. Од партијата велат дека станува збор за класични лажни вести. „СДСМ најостро ги демантира лагите изнесени во телевизиската емисија ‘Клик плус’ на ТВ21, ...

Лажни ветувања и револт - „Зоран Заев нѝ вети дека ќе вработи 300 пилоти од Арачиново“

Точка - 08.10.2019

Во вчерашната дебатна емисија „Click Puls“ на ТВ21, жителите на скопското село Арачиново отворено говореле за ветувањата на премиерот Заев кои како што велат тие, досега не ги исполнил. Жителите на Арачиново изјавиле дека премиерот Заев им ветил ...

МЛАДИТЕ АРАЧИНОВЦИ НЕЗАДОВОЛНИ: Требаше да бидат пилоти, а сега се невработени

Слободен Печат - 08.10.2019

Тие дополнително рекоа дека морале сами да одат по амбасадите за да бараат иселенички визи, поради тоа што никој не направил ништо за младите во Арачиново. Жители на Арачиново се пожалија оти им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од ...

Жителите од селото тврдат: Ни ветија дека ќе вработат 300 пилоти од Арачиново (ВИДЕО)

365 - 08.10.2019

Власта им ветила дека ќе бидат вработени 300 пилоти од Арачиново, но засега ништо од тоа, велат жителите од Арачиново во вчерашното издание на „Click Plus“ на „ТВ21“ , посочувајќи го тоа како една од најголемите лаги што им била ветена.

Социјалните мрежи вријат: Заев ти дава крила

Курир - 08.10.2019

Јавноста врие откако разбра дека власта им ветила на арачиновци 300 вработувања за пилоти. Ви пренесуваме дел од реакциите на социјалните ...

Јоци: Изјавава на Мухамед е иста како некој да верува дека Заев пак ќе биде премиер

Expres - 08.10.2019

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци му реплицира на пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, според кој „да веруваш дека некој им ветил на арачиновци оти ќе се вработат 300 пилоти е исто како да веруваш дека Мицкоски некогаш ќе стане премиер“.

Димовски: Да кажувате дека парите се враќаат кај граѓаните е иста онаа лага која СДСМ им ја ветиле на Арачиновци- ...

Курир - 08.10.2019

Се зголемуваат данокот на девидендите, на закупнини – значи повеќе се зема пари од граѓаните, зголемен е персоналниот данок, зголемени се акцизите, по тој основ зголемени е и данокот на ДДВ на нафтените деривати.

„Авионот на Заев паѓа, пилотите се катапултираа“!!!

Курир - 08.10.2019

Им ветуваше мед и млеко, а не успеа ни канализација да им направи. Зоран Заев го сруши сонот на многу млади арачиновци, кои три години живееле со надеж дека еден ден ќе управуваат борбени авиони, видно разочарани и со тажни лица пред камера ...

Стевананџија: Во која ставка со ребалансот е предвидена обука на пилоти за 300 лица од Арачиново

Курир - 08.10.2019

На денешната собраниска седница пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија посочи дека има вчера имаше едно скандалозно ветување од премиерот Заев дека само од Арачиново ќе имало вработено 300 пилоти без друг помошен технички ...

Жителите на Арачиново во ClickPlus: СДСМ ни вети дека ќе вработат 300 пилоти од Арачиново (ВИДЕО на Македонски)

Курир - 08.10.2019

Во синоќешното издание на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21 меѓудругото жителите на Арачиново рекоа дека им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од Арачиново. -Најголемата лага е дека ќе се вработат 300 пилото од Арачиново, рече ...

ВИДЕО: Заев ветил дека ќе вработи 300 пилоти од Арачиново?

Магазин - 08.10.2019

Премиерот Зоран Заев ветил дека ќе вработи 300 пилоти од Арачиново но ветувањето не го одржал. Во вечерашната дебатна емисија “Click Plus” на ТВ21 се пожалија дека премиерот не го исполнил ветеното.

Дајте ми ги Арачиновци, ќе направиме вселенска програма

Скопје1 - 08.10.2019

Откако жителите на Арачиново во вечерашното издание на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21 рекоа дека им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од Арачиново, не запираат шеги на цоцијалните мрежи.

Млади арачиновци: Овие СДСМ нѐ лажеа, а најголема лага е на човек да му кажеш ќе одиш пилот

Република - 08.10.2019

Во вечерашното издание на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21 жителите на Арачиново рекоа дека им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од Арачиново. , рече жителот на Арачиново.

Зекири за несудените пилоти од Арачиново: Како да веруваш дека Мицкоски ќе стане премиер

Expres - 08.10.2019

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, го исмева на Твитер тврдењето на Арачиновци во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 дека од неговата партија им било ветено вработување на 300 жители на селото како ...

ВИДЕО: Заев ветил дека ќе вработи 300 пилоти од Арачиново?

Курир - 08.10.2019

Во вечерашното издание на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21 меѓудругото жителите на Арачиново рекоа дека им било ветено дека ќе бидат вработени 300 пилоти од Арачиново. Тие се жалат дека сегашната власт на социјалдемократите им ги ветиле тие ...

(ВИДЕО на Македонски) Жителите на Арачиново: СДСМ ни вети дека ќе вработат 300 пилоти

Магазин - 08.10.2019

Во вчерашната емисија на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21 жителите на Арачиново изјавија дека се разочарани бидејќи премиерот Заев им ветил дека ќе бидат вработени 300 пилоти од Арачиново.

Кој тоа таму лета!?

Expres - 08.10.2019

Поплаките на граѓани на Арачиново во вечерашното издание на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21 дек а од социјалдемократите што се на власт им било ветено дека од ова село ќе бидат вработени 300 пилоти, предизвика бурни, но пред се кмични ...