TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чешка ја спасува Украина во најтешките моменти

Скопје1 - 29.05.2024

Иницијативаа на Чешка за забрзување на испораката на муниција во Украина собра 1,6 милијарди евра, а првите испораки треба да започнат за неколку дена, изјави чешкиот премиер Петр Фиала. Домаќин на украинскиот премиер Денис Шмихал и водачите на ...

Украинските сојузници во Прага собраа 1,6 милијарди евра

Нетпрес - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на муниција во Украина собра 1,6 милијарди евра, а првите испораки треба да започнат за неколку дена, изјави во вторник велерта чешкиот премиер Петр Фиала.

Чешката иницијатива собраа 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

Бизнис Вести - 29.05.2024

– Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

Курир - 28.05.2024

Чешкиот премиер ги демантираше вестите во неколку германски медиуми дека некои сојузници на НАТО размислуваат да испратат свои војници во Украина доколку ситуацијата на фронтот драстично се влоши за да не чекаат да се појави руската армија на ...

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

365 - 28.05.2024

Чешкиот премиер Петр Фијала пред денешниот состанок со претставници од Полска, Данска, Холандија и Летонија за помош за Украина, изјави дека земјата, бидејќи била нападната, има право да користи западно оружје и за цели на територијата на Русија.

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

24Инфо - 28.05.2024

Чешкиот премиер Петр Фијала пред денешниот состанок со претставници од Полска, Данска, Холандија и Летонија за помош за Украина, изјави дека земјата, бидејќи била нападната, има право да користи западно оружје и за цели на територијата на Русија.

Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје, вели Фијала

Нетпрес - 28.05.2024

Чешкиот премиер Петр Фијала пред денешниот состанок со претставници од Полска, Данска, Холандија и Летонија за помош за Украина, изјави дека земјата, бидејќи била нападната, има право да користи западно оружје и за цели на територијата на Русија.

„УКРАИНА ИМА ПРАВО ДА СЕ БРАНИ“ Европа дава зелено светло за употреба на западно оружје и на руска територија

+инфо - 28.05.2024

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел денеска ги повика членките на Унијата да најдат рамнотежа меѓу стравот од ескалација и потребата Украинците да се бранат, оценувајќи дека Киев треба да може да гаѓа на руска територија со западно оружје.

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

MakPress - 28.05.2024

Чешкиот премиер Петр Фијала пред денешниот состанок со претставници од Полска, Данска, Холандија и Летонија за помош за Украина, изјави дека земјата, бидејќи била нападната, има право да користи западно оружје и за цели на територијата на Русија.

Чешката иницијатива собра 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

Слободен Печат - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...

Чешката иницијатива собраа 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

24Инфо - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...

Иницијативата на Чешка собра 1,6 милијарди воена помош за Украина

Р.С.Европа - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...

Чешката иницијатива собра 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

CivilMedia - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...

Чешката иницијатива собраа 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

Независен - 29.05.2024

Прага – Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала.

Чешката иницијатива собраа 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

Курир - 29.05.2024

Фиала го повтори ставот на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг дека западните држави треба да ги укинат ограничувањата со кои на Украина и се забранува употреба на донираното оружје за напад врз руска територија.

Чешката иницијатива собра 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

Zoom - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...

Чешката иницијатива собраа 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

24 Вести - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...

Чешката иницијатива собраа 1,6 милијарди евра воена помош за Украина, Путин: Оружјето за Киев може да има „сериозни ...

Телма - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...

Чешката иницијатива собраа 1,6 милијарди евра воена помош за Украина

MakPress - 29.05.2024

Иницијативата на Чешка за забрзување на испораката на оружје за Украина собра 1,6 милијарди евра, а првата достава ќе се случи за неколку дена, изјави синоќа чешкиот премиер Петр Фиала. Тој истакна дека средствата се донирани од 15 земји-членки на ...