TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гонзалес: Милиќ ја направи разликата

Вардар - 14.02.2018

Вардар се наоѓа на една победа до заверка н апрвото место по регуларниот дел од сезоната во СЕХА Газпром лигата по триумфот на домашен терен над Целје од 35-27 (20-10) во рамките од 14. коло на регионалното ракометно натпреварување.

Вардар лесно се справи со Целје, нова победа во СЕХА лигата

МКД - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар маршираат сигурно во регионалното натпреварување, овој пат на нивното мени беше тимот на Целје кој го совладаа со 35:27. По поразот од Барселона во Лигата на шампионите, Вардар им се врати на победите совладувајќи го Целје во ...

СЕХА: Убедллива победа на Вардар во Цеље

Сител - 14.02.2018

Ракометарите на Вардар однесоа убедлива победа, 13-та по ред на гостувањето во Цеље со 35-27 во рамките на СЕХА лигата. Дибиров со 8 погодоци и Мартин Поповски со 6 беа најдобрите во гостинскиот тим додека кај домаќинот се истакна Мачковчек со ...

Вардар и натаму без пораз во СЕХА - „настрада“ Целје

24 Вести - 13.02.2018

Ново шоу во СЕХА лигата приреди актуелниот првак Вардар, кој по сезонскиот прв пораз викендов од Барселона во Лигата на шампионите, брзо се рехабилитираше уништувајќи го Целје во Јане Сандански со убедливи 35:27.

Тамше: Игравме ужасно, а Вардар такви работи не простува!

Gol.mk - 13.02.2018

Бранко Тамше имаше замерки на играта на своите ракометари по дуелот против Вардар во СЕХА-лигата. Македонскиот тим до триумфот практично дојде уште во првото полувреме кога изгради двоцифрена разлика, а Тамше смета дека за тоа одлучиле загубените ...

Страхиња Милиќ: Денеска среќата беше на наша страна

24 Ракомет - 13.02.2018

Голманот на Вардар, Страхиња Милиќ имаше одличен ден и за околу 40 минути игра собра 14 одбрани. Тој беше играчот кој успеа да ја направи разликата во првото полувреме. „Добро се подготвивме за овој натпревар. Целје не одигра најдобро.

Денешни резултати во СЕХА-лигата. Моментална табела

РК Металург - 13.02.2018

Денеска се одиграни три средби во рамките на 14. коло на СЕХА-лигата. Металург храбро се соочи со второпласираната екипа во лигата, но немаше сили за позитивен исход. Вардар, пак, премногу лесно се справи со екипата на Цеље ПЛ.

Раул: Целје беше уморен, а ние одигравме врвно

Gol.mk - 13.02.2018

Раул Гонзалез, стратегот на Вардар, по победата над Целје (35-27) беше задоволен од изданието на својата екипа. Потенцира дека ривалот од Словенија бил уморен поради тешкиот распоред, а за вардарци вели дека одиграле перфектен натпревар и секој ја ...

Раул Гонзалес: Го искористивме заморот на Целје после мечот со ПСЖ

24 Ракомет - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар забележаа уште една победа во СЕХА-лигата, а таа е веќе тринаесетта за „црвено-црните“ во регионалното натпреварување. Целје немаше шанси за успех на мечот против актуелниот шампион така што вардарци без проблеми се изборија ...

Милиќ: Добро го „прочитав“ цело Целје поради видео-анализите на Раул

Gol.mk - 13.02.2018

Страхиња Милиќ беше јунакот на Вардар на мечот против Целје во СЕХА-лигата и триумфот од 35-24. Српскиот голман меѓу стативите забележа 14 интервенции и ги понесе „црвено-црните“ кон победата, а по мечот, потенцира дека преку видео-анализите добро ...

Вардар го “прегази“ Целје и стигна до 13 победа во СЕХА-лигата!

Спортски - 13.02.2018

Нова рутинска победа, вкупно 13 за екипата на Вардар во СЕХА-лигата. Вечерва во С.Ц. Јане Сандански, црвено-црните беа убедливи во дуелот со екипата на Целје, која ја совладаа со резултат од 35:27.

Наместо дерби - симултанка на Вардар

Вардар - 13.02.2018

Требаше да биде дерби на колото во СЕХА Газпром лигата, но дуелот во Скопје меѓу Вардар и Целје во целост му припадна на актуелниот првак кој триумфираше со 35-27 (20-10). „Црвено-црните" остануваат на врвот на табелата во СЕХА лигата со 40 бода ...

Вардар рутински супериорен против Целје во СЕХА

Екипа - 13.02.2018

По неделниот пораз од Барселона во Лигата на шампионите, Вардар брзо се врати во победнички ритам со убедлив триумф против Целје со 35-27, во регионалната СЕХА лига. За „црвено-црните“ ова е 13 победа во 14 одиграни натпревари со која се ...

Вардар рутински го реши Целје во „Јане Сандаски“

Дерби - 13.02.2018

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар рутински ја одработи задачата и предизвикот Целје кој денеска го имаше во натпревар од 14. рунда во СЕХА лигата. „Црвено-црните“ имаа убедливо прво полувреме (20-10) со кое си го трасираа патот до 13 ...

Урбан Лесјак: Немав никакви контакти со Вардар за трансфер

24 Ракомет - 13.02.2018

Првиот голман на Целје, кој си заминува од екипата на крајот на сезоната, Урбан Лесјак, после дуелот против Вардар упати честитки за победата на „црвено-црните“, а демантираше дека имал контакти за да дојде во Скопје.

За едно полувреме Вардар го здроби Целје! (ФОТО)

Sport 1 - 13.02.2018

Вардар покажа дека поразот од Барселона, во Лигата на шамионите не го измрдал од колосек, па само три дена подоцна му се истури на Целје во СЕХА-лигата, совладувајќи го со 35-27. Целиот натпревар беше решен во првото полувреме, кое Вардар го доби со ...

Бранко Тамше: Одигравме ужасно во првото полувреме, а загубивме 20 топки

24 Ракомет - 13.02.2018

Екипата на Целје загуби од Вардар со 27:35, а тоа беше очекуван резултат со оглед на тоа што „црвено-црните“ беа фаворити на оваа средба. После мечот тренерот на гостите, Бранко Тамше не можеше да биде задоволен од прикажаното.

Шампионот безмилосен: Вардар преку Целје дојде до „тринаесетка“ во СЕХА

Gol.mk - 13.02.2018

Европскиот ракометен првак Вардар ја продолжи низата без пораз во ракометната СЕХА-лига. Пред „црвено-црните“, во Скопје падна словенечки Целје (35-27), против кого тимот на Гонзалез покажа агресивност и за едно полувреме го реши прашањето околу ...

Целје го плати „цехот“, Вардар се загреваше за Пик Сегед

SportMedia - 13.02.2018

По поразот од Барселона, Вардар се „истури“ врз Целје. Полесно од очекувањата македонскиот тим славеше со 35-27 (20-10) за 13. триумф во СЕХА-лигата. Раул Гонзалез на овој меч ги одмараше Игор Карачиќ и Иван Чупиќ, кои не беа ниту во составот, во ...

Вардар подобар од Целје во СЕХА

Локално - 13.02.2018

Македонскиот и европски ракометен шампион Вардар, вечерва оствари победа против словенечки Целје со 37:25 (20:10) во меч од СЕХА лигата. Ова беше 13-ти триумф за „црвено-црните“ во регионалната лига, а победникот беше решен уште во првиот дел.

Целје беше лесен плен за расположениот Вардар

24 Ракомет - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар очигледно брзо го заборавија првиот пораз во Лигата на шампионите и се вратија на победничките патеки. Избраниците на Раул Гонзалес полесно од очекувањата славеа во пресметката со анемичниот словенечки првак Целје со убедливи ...

СЕХА: Вардар лесно со Целје

TopSport - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар забележаа нова, убедлива победа, во регионалната СЕХА лига 35:27 (20:10) во 14.коло. Бранителот на титулата одамна обезбеди пласман на завршниот турнир, а против екипата од Словенија го забележа 13. триумф.

Вардар домаќин на Цеље, а Металург гостува во Загреб

Сител - 13.02.2018

Во регионалната ракометна СЕХА лида денеска и утре на програмата се дуелите од 14.коло. Актуелниот шампион во ова натпреварување Вардар, вечерва пред своите симпатизери (20:45 часот) ќе го угости тимот на Цеље.

Вардар против Целје ќе ја продолжува перфектната серија во СЕХА-лигата

24 Ракомет - 13.02.2018

Екипата на Вардар која е лидер во СЕХА-лигата со 12 победи и едно реми на досегашните 13 средби денеска од 20:45 часот го игра мечот против Целје на кој се очекува да ја продолжи одличната серија.

Штербик: Колку е одбраната добра, толку и голманот е подобар

Вардар - 13.02.2018

Кога на голот е Арпад Штербик најлесно им е на играчите од неговиот тим, а противникот има дополнителен притисок. Без разлика што е веќе во 4 деценија од животот голманот на Вардар брани како во најдобрите денови.

Целје стравува од Вардар: Тие се шампиони и моќен колектив со силни играчи на сите позиции

Gol.mk - 13.02.2018

Актуелниот шампион во СЕХА лигата, Вардар денес ќе го пречека тимот на Целје Пивоварна Лашко, кого го победи на првиот меч одигран на гости со 28-31. По дуелот со ПСЖ во рамки од Лигата на шампионите (ЛШ), словенечкиот клуб го очекува уште еден ...

Штербик: Името на дресот не го добива натпреварот

SportMedia - 13.02.2018

Најдобар доказ за тоа дека годините не значат ништо за големите професионалци е вардаровиот голман Арпад Штербик. На 38-годишна возраст чуварот на мрежата и понатаму е еден од главните адути, не само на Вардар, туку и на шпанската репрезентација, а ...

Сухолезник: Да се задржи Вардар под 30 гола

SportMedia - 13.02.2018

Во дербито на 14. коло од СЕХА, Вардар влегува самоуверено со три победи во низа, вклучувајќи го и првиот меѓусебен регионален дуел сезонава во кој вардарци славеа со 29:31 на гостински терен.

Вардар против Цеље за потврда на првото место во СЕХА

Алсат-М - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар вечер го пречекуваат словенечкиот претставник Цеље во дуел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните” имаат обезбедено пласман на Ф4 турнирот, но со евентуална победа ќе биде многу близу до освојување на првото место.

СЕДМЕРЕЦ: Интересот приватен, грижата национална

Екипа - 12.02.2018

Оти, кога ќе снема пари, веднаш се активира „проектот“ – Се за доброто на македонскиот ракомет?! 1.Вардар македонски Не е ништо ново, само сега е и официјално потврдено од клупското раководство – толку од ЖРК Вардар во ѕвездено шампионски формат.

Целје гостин во Скопје во СЕХА лигата

Вардар - 12.02.2018

Вардар во февруари игра со забрзано темпо и за 13 денови ќе го имаме четвртиот натпревар, овојпат од СЕХА Газпром лигата. Во вторник (20,45 часот МТВ пренос) ни гостува поранешниот европски првак Целје.

Чупиќ и натаму е проблем за Вардар

SportMedia - 12.02.2018

Нема одмор за Вардар. По поразот од Барселона, македонскиот тим веќе го чекаат СЕХА-обврски. Раул Гонзалез и неговите избраници утревечер на домашен терен го пречекуваат Целје. На оваа средба во составот на „црвено-црните“ нема да биде Иван Чупиќ, ...

Уште еден ракометар му кажува ЗБОГУМ на Вардар

Спортклуб - 12.02.2018

Веќе од поодамна е познато дека актуелниот европски, СЕХА и македонски шампион, Вардар идната сезона ќе има многу поразличне лик Од клубот своето заминување веќе го најавиа и практично реализираа со потпишувањето за други клубови, низа ракометари.

Гонзалес: Постојано моравме да ја бркаме негативата...

Н.Македонија - 12.02.2018

Барселона успеа да ја прекине серијата од 15 меча без пораз на Вардар во ЛШ, но актуелниот европски првак остана на лидерското место Ракометарите на шпанска Барселона конечно успеаја да ја прекинат серијата од 15 натпревари без пораз на актуелниот ...

Вардарки во сѐ подобра форма ...

Н.Македонија - 12.02.2018

По триумфот над Будуќност, црвено-црните го задржаа водечкото место во својата група со максимални 14 бода и се единствени без пораз во ЛШ Задоволна сум, победивме и немаме повредени ракометарки.

Јања Војводиќ: Дуелот од есенскиот дел против Целје ни е поука за утре

24 Ракомет - 12.02.2018

На пет кола до крајот на регуларниот дел од СЕХА-лигата, Вардар е убедливо на врвот со 12 победи и едно реми, а веќе е јасно дека актуелниот освојувач на трофејот ќе го брани истиот и годинава на фајнл-фор завршницата.

Раул Гонзалес: Целје игра брз центар, но подготвени сме за таква игра

24 Ракомет - 12.02.2018

Утре во Скопје гостува екипата на Целје против која Вардар ќе одигра нов меч во СЕХА-лигата. Средбата почнува од 20:45 часот, а Вардар е фаворит за нов триумф и се очекува да нема никаков проблем за да се дојде до нови бодови во регионалното ...

Лига на шампиони: Вардар и ПСЖ ги задржаа лидерските места

24 Ракомет - 12.02.2018

Вардар и ПСЖ и понатаму се лидери на табелите во групите А и Б од Лигата на шампионите во машка конкуренција. Иако вардарци беа запрени во одличната серија со минималниот пораз од Барселона, сепак, остануваат лидери и во моментов имаат бод предност ...

Растур-систем во „Јане Сандански“: Вардар го уништи Целје

Спортклуб - 13.02.2018

Екипата на Вардар се врати на победничките патеки откако убедливо ја совлада екипата на Целје во рамките на СЕХА лигата со резултат од 35:27. Гостите беа конкурентни само во првите пет минути кога резултатот беше 0:1 и 1:2, по што „црвено-црната“ ...

Вардар рутински го реши Целје во „Јане Сандаски“

Точка - 13.02.2018

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар рутински ја одработи задачата и предизвикот Целје кој денеска го имаше во натпревар од 14. рунда во СЕХА лигата. „Црвено-црните“ имаа убедливо прво полувреме (20-10) со кое си го трасираа патот до 13 ...

Вардар сигурен против Цеље

+инфо - 14.02.2018

Тренерот Раул Гонзалез на овој меч ги одмараше Игор Карачиќ и Иван Чупиќ, а во игра не влегоа Арпад Штербик и Стојанче Стоилов. Македонскиот и европски ракометен шампион Вардар, синоќа забележа победа против словенечки Целје со 37:25 (20:10) во меч ...

Вардар како на тренинг со Целје

Стандард - 13.02.2018

Вардар триумфираше против Целје вечерва со 35-27 (20-10) во рамки на 14. коло од СЕХА лигата. „Црвено-црните” остануваат на врвот на табелата во регионалното натпреварување со 40 бода, девет повеќе од ППД Загреб.

Арпад Штербик: На 1 јуни сакам сите да бидеме задоволни од сезоната

24 Ракомет - 13.02.2018

Екипата на Вардар и сезонава е фаворит за освојување на титулата во СЕХА-лигата, а се очекува и нов пласман на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Повеќето ракометари се во одлична форма, но некако лидер во целата ситуација е голманот Арпад ...

Вардар против Цеље за потврда на првото место во СЕХА

Стандард - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар вечер го пречекуваат словенечкиот претставник Цеље во дуел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните” имаат обезбедено пласман на Ф4 турнирот, но со евентуална победа ќе биде многу близу до освојување на првото место.

Раул: Целје е добра екипа која игра брз центар, нам ни требаат натпревари за да се воиграме

Gol.mk - 12.02.2018

Утре, актуелниот шампион во СЕХА лигата, Вардар на домашен терен ќе го пречека Целје Пивоварна Лашко , кого го победи на претходните три меѓусебни дуели во регионалната лига. Тренерот на вардарци, Раул Гонзалез предупреди на брзата транзиција од ...

Штербик: Вардар може да се победи само самиот себе, сакам сите среќни да се разделиме!

Gol.mk - 13.02.2018

Еден од најдобрите светски голмани Арпад Штербик дојде напомош во Хрватска и со своите одбрани ѝ донесе злато на Шпанија, а сега се фокусира на Вардар, каде ја игра последната сезона во кариерата.

Вардар против Цеље за потврда на првото место во СЕХА

Канал5 - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар вечер го пречекуваат словенечкиот претставник Цеље во дуел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните" имаат обезбедено пласман на Ф4 турнирот, но со евентуална победа ќе биде многу близу до освојување на првото место.

Раул Гонзалес: Мора да ја сопреме брзата игра на Целје

SportMedia - 12.02.2018

Раул Гонзалес повикува на максимално внимание пред мечот на европскиот првак Вардар против Целје во рамките на СЕХА лигата. Утре од 20,45 часот ќе се игра меч меѓу две екипи што во своите витрини ја имаат европската круна.

Штербик сонува нова титула со Вардар

Екипа - 13.02.2018

Арпад Штербик дефинитивно е најголемата ѕвезда што го има облечено дресот на Вардар, а извонредниот голман веќе му донесе на македонскиот тим и една европска круна. Тој веќе го има договорено трансферот во Веспрем, но не ја крие желбата, претходно ...

Вардар против Цеље за потврда на првото место во СЕХА

МРТ - 13.02.2018

Целје е добра екипа со млади играчи, и играчи кои исто така имаат искуство. Натпреварот е тежок, зашто тие играат брз центар. Треба да се биде спремен на таквата игра. Очекувам добар натпревар.