TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најстарата гејмерка наполни 94 години

Окно - 21.02.2024

Хамако Мори е најстарата гејмерка која неодамна наполни 94 години. Таа има свој Јутјуб канал со пола милион следачи и во 2020 година влезе во Гинисовата книга на рекорди. Хамако игра игри повеќе од четириесет годни и е навистина добра во тоа, а на ...

Највозрасната гејмерка во светот вчера наполни 94 години

Мета - 19.02.2024

Највозрасната гејмерка во светот, јапонката Хамако Мори, вчера го прослави својот 94 роденден. Таа игра видео игри уште од нивниот почеток, во осумдесеттите години. Мори е т.н. „скил играч”, што е жаргон за некој што игра видеоигри со голема вештина.