TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собраниска седница за избор на новата влада ќе се одржи утре

+инфо - 29.05.2017

Новата Влада ќе има 15 министерски ресорни места. Откако мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада, собранискиот спикер Талат Џафери за утре во 11 часот ја ...

Шверцерски обид на Заев да избега од дискусија

Курир - 29.05.2017

Зоран Заев се исплаши и бара да се скрати времето за проверка на сомнителните биографии на неговите министри. Преку шверцерски обид да избега од дискусија, Заев сака новата влада да биде изгласана експресно.

Утре ќе се одржи собраниска седница за избор на новата Влада

Телеграф - 29.05.2017

Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре во 11 часот Мандатарот Зоран Заев ноќеска до ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада.

Утре собраниска седница за избор на влада...

Н.Македонија - 29.05.2017

Утре собраниска седница за избор на влада Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја закажа за утре собраниската седница за избор на влада. Оттаму информираат дека вчера, мандатарот Зоран Заев го доставил предлогот за состав на владата и ...

Собраниска седница за избор на владата утре во 11 часот

Мета - 29.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, вчера од мандатарот за составување на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, го добил предлогот за состав на владата и програмата за нејзиниот мандат.

Нова влада до среда на полноќ – список на сите Министри

Сакам да кажам - 29.05.2017

Седницата за избор на Владата во Собранието ќе биде во вторник во 11 часот, соопштија ноќеска на полноќ од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери. „Претседателот на Собранието Талат Џафери, Предлогот за состав на Владата на Република ...

(ВИДЕО) Предлогот за новиот владин кабинет стигна во Собранието

ТВ21 - 29.05.2017

Доцна вечерва Љупчо Николовски во името на СДСМ и мандатарот Зоран Заев до Собранието на Република Македонија го достави предлогот за новиот владин кабинет. Петнаесетина минути пред полноќ предлогот заедно со владината програма беа архивирани од ...

Новата Влада ќе се гласа во вторник, Џафери ја закажа седницата

ТВ21 - 29.05.2017

Од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери соопштија дека е поднесен предлогот за состав на Владата и програмата на Владата на РМ. Во соопштението од кабинетот на Џафери се вели: -Претседателот на Собранието, г.

Кои се роковите за Владата

Вест - 28.05.2017

Предлозите на СДСМ за членови на новата влада, заедно со предлозите на ДУИ и Алијанса за Албанците, треба да бидат доставени до Собранието на Македонија. Партиите од новата владина коалиција имаат поддршка од 62 пратеници во 120-членото Собрание.

ВМРО-ДПМНЕ: Помина еден месец од незаконскиот избор на Талат Џафери

Канал5 - 28.05.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека помина еден месец од незаконскиот обид пратеникот Талат Џафери да биде избран за претседател на Собранието на Република Македонија. Прашуваат кому и зошто му се брзаше да го скрати правото на дискусија на пратениците? Помина ...

Собраниска седница за избор на новата влада ќе се одржи утре

Канал 77 - 29.05.2017

Новата Влада ќе има 15 министерски ресорни места. Откако мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада, собранискиот спикер Талат Џафери за утре во 11 часот ја ...

„Курир“: Шверцерски обид на Заев да избега од дискусија

Нетпрес - 29.05.2017

Зоран Заев се исплаши и бара да се скрати времето за проверка на сомнителните биографии на неговите министри. Преку шверцерски обид да избега од дискусија, Заев сака новата влада да биде изгласана експресно, пишува „Курир“.

Утре ќе се одржи собраниска седница за избор на новата Влада

Вечер Прес - 29.05.2017

Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре во 11 часот Мандатарот Зоран Заев ноќеска до ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада.

Утре собраниска седница за избор на влада

Тера - 29.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја закажа за утре собраниската седница за избор на влада. Оттаму информираат дека вчера, мандатарот Зоран Заев го доставил предлогот за состав на владата и програмата на владата до Собранието.

За нова влада и програма за работа ќе се гласа утре

Фактор - 29.05.2017

Мандатарот Зоран Заев доверба од пратениците за неговиот предлог за состав на новата влада и програмата ќе побара утре. Собранискиот претседател, Талат Џафери седницата ја закажа за утре во 11 часот, на која ќе започнат дебатите за избор на нов ...

Седницата за избор на владата утре во 11 часот

Локално - 29.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, вчера од мандатарот за составување на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, го добил предлогот за состав на владата и програмата за нејзиниот мандат.

Собранието за утре закажа седница за избор на новата Влада

Макфакс - 29.05.2017

Собранието за утре во 11 часот ја закажа седницата на која ќе се расправа за програмата за работа на новата влада, како и предлгот за министри. „Претседателот на Собранието Талат Џафери, Предлогот за состав на Владата на Република Македонија и ...

Утре собраниска седница за избор на новата влада

МРТ - 29.05.2017

Ако се исполнат законските рокови, новата Влада на Република Македонија ќе биде избрана до среда на полноќ, а веќе в четврток треба да биде и првиот работен ден на централната извршна власт.

Предлогот за нова влада стигна во Собранието, седницата за избор закажана за во вторник

МКД - 29.05.2017

Доцна вечерва Љупчо Николовски, во името на СДСМ и мандатарот Зоран Заев го достави предлогот за новиот владин кабинет до Собранието на Република Македонија. „Програмата и предлогот за состав на реформската Влада на Зоран Заев е поднесена до ...

Владата пред пратениците

Вест - 29.05.2017

Ве известуваме дека мандаторот за состав на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на 28.05.2017 до Собранието на Република Македонија, поднесе Предлог за состав на Владата на Република Македонија и Програма на Владата на Република ...

Талат Џафери: Следната недела Македонија ќе има нова влада

Локално - 28.05.2017

Следната недела Македонија ќе има нова влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, као дел од парламентарното мнозинство Тоа го кажува за АФП претседателот на македонскиот парламент, Талат ...

Утре ќе се одржи собраниска седница за избор на нова влада

Слободен Печат - 29.05.2017

Откако мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада, собранискиот спикер Талат Џафери за утре во 11 часот ја закажа седницата за избор на новата Влада.

Преку шверцерски обид да избега од дискусија, Заев сака новата влада да биде изгласана експресно.

Пулс24 - 29.05.2017

Зоран Заев се исплаши и бара да се скрати времето за проверка на сомнителните биографии на неговите министри. Преку шверцерски обид да избега од дискусија, Заев сака новата влада да биде изгласана експресно.

Утре собраниска седница за избор на новата влада

Сител - 29.05.2017

Мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада. Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре во 11 часот, а ...

Утре собраниска седница за избор на новата влада

еМагазин - 29.05.2017

Мандатарот Зорсан Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија достави Предлог-програма и Предлог-состав на новата влада. Седницата за избор на новата претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре за во 11 часот, а програмата и ...

ВИДЕО: Пред полноќ составот и програмата на новата Влада стигнаа во Собранието

Либертас - 29.05.2017

Доцна синоќа Љупчо Николовски во името на СДСМ и мандатарот Зоран Заев до Собранието на Република Македонија го достави предлогот за новиот владин кабинет. Петнаесетина минути пред полноќ предлогот заедно со владината програма беа архивирани од ...

Талат Џафери закажа седница за избор на владата во вторник

Сакам да кажам - 29.05.2017

Седницата за избор на Владата во Собранието на Македонија ќе биде во вторник, соопшти Кабинетот на претседателот на Собранието. Мандаторот за состав на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во недела доцна навечер до Собранието на Република ...

Џафери за АФП: Следната недела ќе има нова Влада

Телма - 28.05.2017

Следната недела Македонија ќе има нова Влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, као дел од парламентарното мнозинство, вели за АФП претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Цела листа на предложените министри од СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците

еМагазин - 29.05.2017

Од СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците ги соопштија своите кандидати за министри во идната влада, а БЕСА нема да биде дел од владата. Кандидати на СДСМ: Радмила Шеќеринска е предложена за министер за одбрана, Оливер Спасовски – за внатрешни работи, ...

Утре собраниска седница за избор на новата влада

А1 On - 29.05.2017

Мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија достави Предлог-програма и Предлог-состав на новата влада. Седницата за избор на новата претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре за во 11 часот, а програмата и ...

Собраниска седница за избор на Владата во вторник

Р.С.Европа - 29.05.2017

Собраниската седница за избор на Владата е закажана за во вторник во 11 часот, информираат од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери. Во соопштението се наведува дека мандаторот за состав на ВладатаЗоран Заев денеска до Собранието го ...

Новата влада ќе биде избрана во среда, Џафери ја закажа седницата

Фокус - 29.05.2017

Откако предлогот за новиот владин кабинет стигна во Собранието, претседателот на Законодавниот дом, Талат Џафери експресно закажа седница во вторник. Во соопштението од кабинетот на Џафери се вели: -Претседателот на Собранието, г.

Џафери: Следната недела ќе има нова Влада

+инфо - 28.05.2017

Додадава и дека сака да се води истрага за насилството од 27 април, кога десничарските приврзаници упаднаа во Парламентот. Следната недела Македонија ќе има нова Влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од ...

Утре собраниска седница за избор на новата влада

Канал5 - 29.05.2017

Мандатарот Зорсан Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија достави Предлог-програма и Предлог-состав на новата влада. Седницата за избор на новата претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре за во 11 часот, а програмата и ...

Утре собраниска седница за избор на Владата

Алсат-М - 29.05.2017

Собраниската седница за избор на Владата е закажана за во вторник во 11 часот, информираат од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери. Во соопштението се наведува дека мандаторот за состав на ВладатаЗоран Заев денеска до Собранието го ...

Новата влада ќе се гласа во вторник, Џафери ја закажа седницата

Бриф - 29.05.2017

Откако предлогот за новиот владин кабинет стигна во Собранието, претседателот на Законодавниот дом, Талат Џафери експресно закажа седница во вторник. Во соопштението од кабинетот на Џафери се вели: -Претседателот на Собранието, г.

Џафери најавува дека ќе закаже собраниска седница следната недела

Фокус - 28.05.2017

Следната недела Македонија ќе има нова Влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, као дел од парламентарното мнозинство, вели за АФП претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Утре собраниска седница за избор на новата Влада

Нетпрес - 29.05.2017

Мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада. Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре во 11 часот, а ...

Утре собраниска седница за избор на новата влада

Идивиди - 29.05.2017

Мандатарот Зорсан Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија достави Предлог-програма и Предлог-состав на новата влада. Седницата за избор на новата претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре за во 11 часот, а програмата и ...

Џафери ја закажа седницата-Владата ќе се гласа во вторник

Фактор - 29.05.2017

Собранискиот претседател за во вторник ја закажа седницата на која ќе се гласа идната влада. "Претседателот на Собранието, г. Талат Џафери, Предлогот за состав на Владата на Република Македонија и Програмата на Владата на Република Македонија веднаш ...

Утре собраниска седница за избор на новата Влада

Телма - 29.05.2017

Мандатарот Зоран Заев синоќа до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада. Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре, вторник, во 11 часот, ...

Утре собраниска седница за избор на новата влада

Репортер - 29.05.2017

Мандатарот Зорсан Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија достави Предлог-програма и Предлог-состав на новата влада. Седницата за избор на новата претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре за во 11 часот, а програмата и ...

Џафери: Следната недела ќе има нова влада

Мета - 28.05.2017

Следната недела Македонија ќе има нова влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, како дел од парламентарното мнозинство, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери во изјава за ...

Џафери за утре ја закажа седницата за избор на нова влада

Стандард - 29.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за утре ја закажа собраниската седница за избор на нова влада. Од кабинетот на Џафери информираат дека мандатарот Зоран Заев вчера го доставил предлогот за состав на владата и програмата на владата до ...

Џафери: Следната недела ќе има нова влада

Локално - 28.05.2017

Следната недела Македонија ќе има нова влада. Во кабинетот ќе учествуваат претставници на СДСМ на Зоран Заев и партии од албанското малцинство, како дел од парламентарното мнозинство, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери во изјава за ...

Утре собраниска седница за избор на новата Влада

ТВ21 - 29.05.2017

Мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада. Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре во 11 часот, а ...