TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поранешниот градоначалник на Неготино – инспирација за Орбан!

Фокус - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе го зголемува наталитетот во својата земја со мерки кои кај нас прв започна да ги применува Ванчо Апостолов, поранешниот градоначалник на Неготино од редовите на ВМРО ДПМНЕ.

Орбан: Жените во Унгарија што имаат најмалку четири деца нема да плаќаат данок на доход

Фокус - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан истакна дека Владата значително ќе ја зголеми финансиската помош на семејствата кои имаат повеќе деца. Како што пренесуваат унгарските медиуми, тој планира да воведе мерки за целосно ослободување на данок на доход на ...

Унгарија: Мајките со четири деца ќе бидат доживотно поштедени од даноци

365 - 11.02.2019

Унгарскиот премиер сака повеќе деца да се раѓаат во неговата земја и со тоа да ја избегне потребата од имиграција. За разлика од многу други земји каде „притисокот“ за наталитет се врши само преку кампањи, унгарската влада нуди конкретна мерка: ...

Орбан влегува во „финална битка“

Deutsche Welle - 11.02.2019

Говорот на Виктор Орбан за состојбата на нацијата, со кој унгарскиот премиер ги „наштима“ граѓаните пред европските избори во мај, беше огномет од ксенофобични тонови и изјави против ЕУ. „Европа пред европските избори во мај повторно стигна до точка ...

Орбан се пожестоко против миграцијата и ЕУ

Р.С.Европа - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја започна кампањата за претстојните избори за Европскиот парламент. Тој притоа побара од гласачите да ги бранат христијанските држави против имиграцијата. Во жестокиот годишен говор за состојба на нацијата што го ...

Се подготвува нов закон во Унгарија: Кој ќе роди четири деца, ќе биде ослободен од данок

ТВ21 - 11.02.2019

Жените во Унгарија кои имаат четири или повеќе деца, доживотно ќе бидат ослободени од плаќање данок. Ова е новата мерка која ја најави премиерот Виктор Орбан, а ја пренесе „Би-Би-Си“. Орбан порачал дека со ова се брани иднината на земјата без ...

Унгарија: Мајките на 4 деца доживотно ќе бидат ослободени од данок на приход

Макфакс - 11.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош и ќе им олесни на семејствата со повеќе деца, а тоа ќе вклучува и ослободување од плаќање данок на приход.

Жените што имаат 4 или повеќе деца ќе бидат ослободени од плаќање данок во Унгарија

Факултети - 11.02.2019

Унгарската влада во голема мера ја зголемува финансиската помош за семејствата што имаат неколку деца, изјави премиерот. Мерките објавени од Виктор Орбан при неговиот говор кон нацијата имаат цел да ги охрабрат жените да имаат повеќе деца и со тоа ...

Унгарија доживотно ослободува од данок жени кои имаат четири деца

Р.С.Европа - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош, како и олеснувањата на семејствата со повеќе деца, вклучувајќи и доживотно ослободување од данок на приходите.

„Ни требаат унгарски деца“, Орбан ќе дава субвенции за жени кои ќе се омажат по 40-тата и за семејства со најмалку две ...

Сакам да кажам - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави воведување низа бенефиции за семејствата, како дел од напорите на владата да го зголеми наталитетот. Тој, исто така, изјави дека владата има за цел да го задржи економскиот раст на земјата за два проценти над ...

ЗА ОПСТАНОК НА УНГАРСКАТА НАЦИЈА: Вака Орбан ги мотивира мајките на 4 деца

Фактор - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан објави серија мерки, како што се даночни олеснувања за семејствата, кои се дел од владините напори за зголемување на наталитетот против затегнетата имиграциска политика, објави Ројтерс.

Вака Орбан се бори со белата чума: За семејствата со најмалку две деца, субвенции за куќа, автомобил и уште нешто

Сител - 10.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави денеска нови субвенции за сите жени кои се мажат пред 40. година, како и нови погодности за нововенчаните двојки и семејства. „Се помалку и помалку деца се раѓаат во Европа.

Орбан ја пофали својата Влада, а ги нападна Сорос и ЕУ

Макфакс - 10.02.2019

Унгарците напорно работеа за да остварат извонреден економски раст, порача унгарскиот премиер Виктор Орбан во традиционалното обраќање до нацијата. Тој најави низа овластувања за семејствата, за да се поттикне демографскиот раст, а остро ја ...

Орбан најави нови мерки за зголемување на наталитетот

Нетпрес - 10.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска најави нови даночни и кредитни олеснувања за семејствата, пренесе Ројтерс. Мерките, кои се дел од напорите на Владата за јакнење на наталитетот, вклучуваат проширување на програмата за субвенционирани кредити ...

Орбан влегува во „финална битка“

1tv - 11.02.2019

Говорот на Виктор Орбан за состојбата на нацијата, со кој унгарскиот премиер ги „наштима“ граѓаните пред европските избори во мај, беше огномет од ксенофобични тонови и изјави против ЕУ. „Европа пред европските избори во мај повторно стигна до точка ...

Се подготвува нов закон во Унгарија: Кој ќе роди четири деца, ќе биде ослободен од данок

4NEWS - 11.02.2019

Жените во Унгарија кои имаат четири или повеќе деца, доживотно ќе бидат ослободени од плаќање данок. Ова е новата мерка која ја најави премиерот Виктор Орбан, а ја пренесе „Би-Би-Си“. Орбан порачал дека со ова се брани иднината на земјата без ...

Унгарија: Мајките на 4 деца доживотно ќе бидат ослободени од данок на приход

24Инфо - 11.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош и ќе им олесни на семејствата со повеќе деца, а тоа ќе вклучува и ослободување од плаќање данок на приход.

Унгарија доживотно ослободува од данок жени кои имаат четири деца

Алсат-М - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош, како и олеснувањата на семејствата со повеќе деца, вклучувајќи и доживотно ослободување од данок на приходите.

Орбан ќе дава субвенции за жени кои ќе се омажат по 40-тата

Канал5 - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави воведување низа бенефиции за семејствата, како дел од напорите на Владата да го зголеми наталитетот. Тој, исто така, изјави дека Владата има за цел да го задржи економскиот раст на земјата за два проценти над ...

Орбан се бори со белата чума: Семејствата со најмалку две деца ќе добијат субвенции за куќа, автомобил и уште нешто

Курир - 10.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави денеска нови субвенции за сите жени кои се мажат пред 40-тата година, како и нови погодности за нововенчаните двојки и семејства. -Се помалку и помалку деца се раѓаат во Европа.

Орбан ја пофали својата Влада, а ги нападна Сорос и ЕУ

24Инфо - 10.02.2019

Унгарците напорно работеа за да остварат извонреден економски раст, порача унгарскиот премиер Виктор Орбан во традиционалното обраќање до нацијата. Тој најави низа овластувања за семејствата, за да се поттикне демографскиот раст, а остро ја ...

Орбан влегува во „финална битка“

Либертас - 11.02.2019

Говорот на Виктор Орбан за состојбата на нацијата, со кој унгарскиот премиер ги „наштима“ граѓаните пред европските избори во мај, беше огномет од ксенофобични тонови и изјави против ЕУ. „Европа пред европските избори во мај повторно стигна до точка ...

Унгарија: Мајките на 4 деца ќе бидат ослободени од данок на приход

Нетпрес - 11.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош и ќе им олесни на семејствата со повеќе деца, а тоа ќе вклучува и ослободување од плаќање данок на приход.

Унгарија доживотно ослободува од данок жени кои имаат четири деца

Тера - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош, како и олеснувањата на семејствата со повеќе деца, вклучувајќи и доживотно ослободување од данок на приходите.

Орбан најави субвенции за жените кои првпат ќе се мажат по 40-тата

Слободен Печат - 11.02.2019

Жените кои првпат ќе се омажат после 40-та ќе можат да конкурираат за субвенциониран заем од (36.000 долари). Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави воведување низа бенефиции за семејствата, како дел од напорите на Владата да го зголеми наталитетот.

Орбан: Семејствата со најмалку две деца ќе добијат субвенции за куќа и автомобил и уште нешто

Република - 11.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави денеска нови субвенции за сите жени кои се мажат пред 40-тата година, како и нови погодности за нововенчаните двојки и семејства. Се помалку и помалку деца се раѓаат во Европа.

Орбан ја пофали својата Влада, а ги нападна Сорос и ЕУ

А1 On - 10.02.2019

Унгарците напорно работеа за да остварат извонреден економски раст, порача унгарскиот премиер Виктор Орбан во традиционалното обраќање до нацијата. Тој најави низа овластувања за семејствата, за да се поттикне демографскиот раст, а остро ја ...

Унгарија: Мајките на 4 деца доживотно ќе бидат ослободени од данок на приход

Денар - 11.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош и ќе им олесни на семејствата со повеќе деца, а тоа ќе вклучува и ослободување од плаќање данок на приход.

Унгарија со бенефиции за семејствата, како дел од напорите на Владата да го зголеми наталитетот

+инфо - 11.02.2019

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави воведување низа бенефиции за семејствата, како дел од напорите на Владата да го зголеми наталитетот. Тој, исто така, изјави дека Владата има за цел да го задржи економскиот раст на земјата за два проценти над ...

Вака Орбан се бори со белата чума: Семејствата со најмалку 2 деца добиваат субвениции за купување куќа и автомобил

Press24 - 11.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави денеска нови субвенции за сите жени кои се мажат пред 40-тата година, како и нови погодности за нововенчаните двојки и семејства. -Се помалку и помалку деца се раѓаат во Европа.

Орбан со критики за Сорос: Тие се една рака проимигрантски политичари кои го одржуваат Џорџ Сорос и бирократите од ЕУ

4NEWS - 10.02.2019

Унгарците напорно работеа за да остварат извонреден економски раст, порача унгарскиот премиер Виктор Орбан во традиционалното обраќање до нацијата. Тој најави низа овластувања за семејствата, за да се поттикне демографскиот раст, а остро ја ...

Унгарија: Мајките на 4 деца доживотно ќе бидат ослободени од данок на приход

Точка - 11.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош и ќе им олесни на семејствата со повеќе деца, а тоа ќе вклучува и ослободување од плаќање данок на приход.

За брак субвенции од 36.000 евра, отпис на долгови за раѓање трето дете – еве како Унгарија се бори со “белата чума“

Скопје24 - 11.02.2019

За брак субвенции од 36.000 евра, отпис на долгови за раѓање трето дете – еве како Унгарија се бори со “белата чума“ Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави нови субвенции за сите жени кои се мажат пред 40.

Орбан со критики за Сорос: Тие се една рака проимигрантски политичари кои го одржуваат Џорџ Сорос и бирократите од ЕУ

ТВ21 - 10.02.2019

Унгарците напорно работеа за да остварат извонреден економски раст, порача унгарскиот премиер Виктор Орбан во традиционалното обраќање до нацијата. Тој најави низа овластувања за семејствата, за да се поттикне демографскиот раст, а остро ја ...

Унгарија: Мајките на 4 деца доживотно ќе бидат ослободени од данок на приход

Centar - 11.02.2019

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави дека неговата влада значително ќе ја зголеми финансиската помош и ќе им олесни на семејствата со повеќе деца, а тоа ќе вклучува и ослободување од плаќање данок на приход.