TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел: Не се постигна договор – Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија до мај следната година

24 Вести - 18.10.2019

Историска грешка на Европската унија, разочарување и извинувања до Македонија и Албанија, во ваков тон поминаа поголем дел до прес конференциите на европските лидери после неможноста да се постигне согласност за давање на залено светло за преговори ...

Меркел жали поради тоа што нема единство за датумот за преговори

Deutsche Welle - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата по завршувањето на самитот на ЕУ нагласи дека за датумот за преговори ќе се разговара на самитот за Западен Балкан во Загреб. Ангела Меркел жали што не постигнато единство околу датумот за ...

Историска грешка – Франција на удар во ЕУ поради блокирање на надежите на Балканот

24Инфо - 18.10.2019

Високи претставници на Европската Унија, загрижени поради засиленото влијание на Кина и на Русија на Балканот, ја обвинија Франција дека прави „историска грешка” со одбивањето да се одобри почеток на преговори на Северна Македонија и Албанија.

Француското „не“ ги стопи надежите на македонските граѓани

Мета - 18.10.2019

Француското категорично „НЕ“за проширувањето на ЕУ и недавањето датум за почеток на преговорите за Македонија и Албанија на Самитот на Европската Унија, ја одбележа оваа долга недела на неизвесност.

Меркел потврди дека била против раздвојувањето на Македонија со Албанија

Нова ТВ - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел по завршувањето на состанокот во Брисел не одговори на прашањето од новинарот на „Политико“ зошто била против раздвојување на Македонија и Албанија. „Зошто не го поддржавте раздвојувањето на Северна Македонија и ...

Меркел била против идејата за раздвојување затоа што голем број етнички Албанци живеат во Македонија

Фокус - 18.10.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, појасни денеска зошто била против идејата за раздвојување на Македонија и Албанија за време на синоќешната расправа на Самитот на ЕУ. Според Меркел подобро било да се третираат двете земји заедно, отколку да се ...

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија до мај следната година

Фокус - 18.10.2019

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со Македонија и со Албанија. Лидерите на носечките земји во Европската унија не можеа да се договорат во долгите и исцрпувачи дебати кои траеле до доцна синоќа.

Меркел: Жалам за С. Македонија и Албанија, на прашањето ќе се навратиме следната година

Алсат-М - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради негативната одлука донесена од Самитот на шефовите на држави на Европската унија за започнување преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија.

Меркел била против раздвојувањето поради етничките Албанци кои живејат во С. Македонија

Локално - 18.10.2019

„За жал не можевме да се договориме околу отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија. Многу жалам за тоа“, рече канцеларката Ангела Меркел на расправата на Самитот на ЕУ. Меркел исто така истакна дека била против да се раздвојат Северна ...

Дефинитивно нема датум за Скопје и Тирана – Лидерите на ЕУ не успеаја да го разубедат Макрон

ТВ21 - 18.10.2019

Премиерот Зоран Заев се врати од Брисел, каде пред дводневниот самит на ЕУ побара од европските лидери да донесат одлука за отворање на пристапни преговори на Македонија со ЕУ и веднаш ги свика министрите за консултации.

Се огласи и Меркел: Многу ми е жал за оваа одлука

Точка - 18.10.2019

Откако европските лидери не успеаа да се договорат и Македонија остана без датум за преговори со Европската унија, се огласи германската канцеларка Ангела Меркел. Меркел во обраќањето изрази големо жалење за тоа што европските земји не успеаа да ...

Меркел не теши дека ќе имаме повеќе среќа во Загреб

+инфо - 18.10.2019

Ставот на Германија беше дека треба да почнат преговори, но немаше консензус и не донесовме заклучок, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел. – Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе ...

Заклучокот од Самитот на ЕУ е само една реченица

360 степени - 18.10.2019

Заклучокот од Европскиот совет на темата „проширување“ е само една реченица: „Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за проширувањето пред Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб во мај 2020 година.

Меркел - На Северна Македонија ќе се навратиме на следниот самит

Р.С.Европа - 18.10.2019

Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе се навратиме пак на самитот во Загреб, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел. Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

Меркел: Многу жалам за Северна Македонија

ТВ21 - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во изјава после самитот на Европската Унија, истакна жалење што не бил постигнат договор за датум за преговори со Северна Македонија и со Албанија. „За жал, не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори ...

Меркел: Многу ми е жал што не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори за С. Македонија и Албанија

Либертас - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел даде изјава за новинарите во Брисел по завршувањето на Самитот на ЕУ. „За жал, не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори за Северна Македонија и Албанија.

МEРКЕЛ ВЕЛИ НЕМА КОНСЕНЗУС ЗА ДАТУМ: На прашањето ќе се навратиме следната година

Фактор - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека не успеале да постигнат консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, и дека ќе се навратат пак на самитот во Загреб.

Денеска лидерите на Европската унија ќе донесат одлука за Македонија

Канал5 - 18.10.2019

Денеска лидерите на Европската унија ќе донесат одлука за Македонија . Синоќа на кратко била отворена темата за одредување на датум за преговори со Европската унија за Македонија и за Албанија пишуваат европските медиуми.

Холандија и Данска попуштиле за Македонија, но Германија и Италија се против раздвојување на Албанија

Фокус - 18.10.2019

Единствениот начин Македонија на денешниот состанок на шефови на држави во Брисел е да се раздвои од Албанија, меѓутоа тоа е скоро невозможно поради противење на најголем број од државите.

Грчките медиуми за неможноста лидерите на ЕУ да донесат одлука за Северна Македонија и Албанија

Бриф - 18.10.2019

На непроменетиот став на Франција во однос на европската перспектива на Северна Македонија и Албанија го ставаат грчките медиуми акцентот во текстовите за Самитот на ЕУ и недонесената конкретна одлука за проширувањето.

Франција, Холандија и Данска вчера не попуштиле за датум за Македонија и Албанија, бараат одложување на дискусијата

Фокус - 18.10.2019

Откако лидерите на Европската Унија вчера не успеаја да донесат одлука во однос на отворањето на пристапни преговори со Македонија и Албанија, бидејќи Франција, Холандија и Данска сметаат дека двете земји не се спремни, се очекува денес да биде ...

(видео)Без заклучоци заврши синоќешната работна вечера на европските лидери – Словенија и Бугарија го блокирале ...

Телма - 18.10.2019

Европските лидери не успеаја да се договорат околу ова прашање на вечерата која траеше до доцна во ноќта. Телма дознава дека Словенија и Бугарија го блокирале предлогот носењето на одлуката за датум да биде одложена за април идната година.

Европските лидери вчера не се договорија за проширувањето, ќе одлучат денеска

Сакам да кажам - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија вчера, на првиот ден на самитот во Брисел, не успеаја да донесат одлука за почнување пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, бидејќи Франција, Холандија и Данска инсистираат дека двете земји не се спремни.

Данците и Холанѓаните попуштиле, но сега Германија и Италија се против раздвојување на Албанија

Точка - 18.10.2019

На денешниот состанок на лидерите на земјите членки на Европската унија во Брисел било предложено раздвојување на Албанија, односно доделување на датум за преговори само за нашата земја. Наводно претставниците на Холандија и Данска кои беа против ...

Дискусијата за проширувањето одложена за следниот Самит на ЕУ

Алфа - 18.10.2019

Џабе што сменивме се, дефинитивно нема датум за преговори. Каква таквата надеж, макар и минимална дека ќе има пресврт во 5 до 12 утринава ја урна холандскиот премиер Марк Руте кој изјави дека дискусијата за проширувањето се остава за следниот ...

Аспирациите на Скопје и Тирана мора да чекаат-дискусијата за проширувањето оставена за следниот самит

Нова ТВ - 18.10.2019

Дискусијата за проширувањето се оставени за следниот Европски совет, соопшто холандскиот премиер Марк Руте за новинарите рано утрово. Тој рече дека лидерите долго време разговарале за реформите во пристапниот процес, конкретно за владеењето на ...

ДАЛИ НЕ Е СЕ ЗАВРШЕНО - Проширувањето е тема на прес конференцијата на Советот на ЕУ

Фактор - 18.10.2019

Не е се завршено, тврдат одредени извори во врска со малите надежи за земјава да стигне позитивна вест од Брисел. Според нив, треба да се почека да се види како ќе се развива денешниот ден.

Лидерите не постигнаа договор, освен за тоа дека Македонија и Албанија ќе мора да почекаат

AKO - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ изминатата ноќ имале напната расправа за двете мали балкански нации, но на крајот не беа во можност да постигнат договор дури и за изјава која нуди охрабрување и одложување на формалната одлука, пишува порталот politico.eu .

ЕУ: надеж за заклучок за Северна Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 18.10.2019

Лидерите на Европската унија го завршија првиот ден од нивниот состанок во Брисел без да донесат одлука за потенцијалното членство на Северна Македонија и Албанија. „Нема заклучоци денеска“, изјави рано изутрината финскиот премиер Анти Рине, на ...

Европските лидери не донесоа одлука за датумот, Самитот продолжува и денеска

Мета - 18.10.2019

Европските лидери не донесоа одлука за одредување на датум за преговори со ЕУ за Македонија и Албанија. Тие за кратко време ја затвориле темата за проширувањето, без да се донесе конечен заклучок.

Словенија, Малта и Бугарија спречиле „исклучително лоша порака“ за Македонија и Албанија

365 - 18.10.2019

Откако синоќа на Самитот на ЕУ Франција и Италија се спротивставиле на предлогот за „декаплинг“, односно раздвојување на процесот на пристапување на Македонија од пакетот со Албанија, францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка ...

Лидерите на ЕУ сè уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Слободен Печат - 18.10.2019

ЕУ требаше вчера, по две одлагања, да донесе „јасна и суштинска" одлука за отпочнувањето на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, согласно препораката на Европската Комисија и општиот консензус во ЕУ дека двете земји се ...

ФРАНЦИЈА ЌЕ ИМА НОВИ БАРАЊА: Повторно ќе се пролонгира отворањето на преговорите за Македонија?

Фактор - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел со часови бараат заеднички јазик кога станува збор за отворање на пристапните преговори со Македонија и Албанија. Дипломатски извори наведуваат дека земјите членки се обидуваат да дојдат до заеднички текст на ...

На „кратко“ затворена темата за проширување со ЕУ, има ли Франција ново барање за Македонија?

Скопје1 - 18.10.2019

Европските лидери на кратко ја затворија темата за проширување односно за одредување на датум за преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија без конечен заклучок, пишуваат дел од европските медиуми.

Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку простор

Канал5 - 17.10.2019

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека за македонија ,з а разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите. ,,Нашата позиција за Албанија е јасно не.

Заврши првиот ден од самитот, уште нема договор за Македонија и Албанија

Либертас - 18.10.2019

Портпаролот на претседателот на Европскиот совет, преку Твитер извести дека некаде после 1:30 заврши првиот ден од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел. Изготвени се заклучоци за воената интервенција на Турција во Сирија, но нема ни збор за ...

Самит на ЕУ: Одлуката за С. Македонија и Албанија ќе се одложи за на пролет?

360 степени - 18.10.2019

Одлуката за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија најверојатно ќе се одложи за на пролет, најавува извор од Европскиот совет. Во меѓувреме, ќе треба да се усвои нова методологија за преговорите, на што инсистира Франција.

Меркел: Шансите не се добри

Deutsche Welle - 17.10.2019

Германската канцеларка во изјава пред самитот на ЕУ, во Бундестагот најави дека ќе направи обид да ги увери оние кои имаат скепса дека треба да ѝ се даде европска перспектива на С. Македонија. Но, шансите не се добри.

Македонија ќе ја плаќа цената за неодговорноста на ЕУ

Deutsche Welle - 17.10.2019

Макрон зборува за ‘реверзибилност’ во преговорите, а кога се анализираат француските формулации за проширувањето, тие веќе го вратија процесот 20 години назад, вели Малинка Ристевска од Институтот за европска политика Колапс на европската политика ...

Дали ќе попушти Франција во последен момент? Меркел: Шансите за консензус не се добри

ТВ21 - 17.10.2019

На оваа тркалезна маса на Европскиот совет, лидерите на земјите-членки ќе одлучуваат дали Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум за отворање на преговорите. Нивните ставови се различни.

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија да и` се даде европска перспектива

Deutsche Welle - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот.

Меркел со песимистичка изјава: Шансите за датум не се добри

Независен - 17.10.2019

Денешната изјава на германската канцеларка Ангела Меркел во Бундестагот пред да отпатува во Брисел е песимистичка. Според неа не се добри шансите за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија.

Мораме да опстоиме на дадените ветувања кон Северна Македонија и Албанија, вели Меркел пред самитот на ЕУ

Сакам да кажам - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел уште еднаш истакна дека на Северна Македонија и Албанија треба да им се даде датум за почеток на преговори со Европската Унија, објави македонскиот сервис на „Дојче веле“.

Меркел - Шансите за едногласна одлука на Самитот не се добри

Р.С.Европа - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел претпладнево зборувајќи во парламентот во Берлин го повтори ставот на нејзината земја дека ги поддржуваат европските перспективи на Северна Македонија и Албанија.

Меркел призна: Треба да добиете датум за преговори, но шансите не се добри

Точка - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи дека Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на преговори со Европската унија, но конечно и призна дека шансите за тоа не се добри.

Меркел: Шансите за заедничка позиција за С. Македонија и Албанија не се многу добри

360 степени - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и со Албанија не се баш добри, пренесува Дојче Веле .

Европско меѓународно движење: Без поддршка за С. Македонија ЕУ остава вакуум простор

Фактор - 17.10.2019

Европското меѓународно движење целосно го поддржува процесот на проширување на Европската Унија. Со нивните ставови се согласува и Европското движење на Северна Македонија. Во исчекување на финалната одлука на Самитот на ЕУ, од Европското ...

Гајиќ: Европската унија брутално го понижува Скопје и испраќа порака до балканските земји!

Фактор - 17.10.2019

Одлуката на министрите на ЕУ да не се даде датум за почеток на преговорите за Северна Македонија, и покрај тоа што го смени своето име, колку го руши кредибилитетот на Брисел, кој не успеа да ги исполни своите ветувања дадени на Скопје, дополнително ...

Меркел: Шансите Северна Македонија да добие датум за преговори не се добри

iPortal - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во владината изјава во Бундестагот потенцираше дека шансите за постигнување едногласна согласност на Самитот на ЕУ за давање зелено светло за старт на преговорите со Северна Македононија и Албанија не се добри.

Колумна на Вечерњи лист: Францускиот обид за нова блокада е погрешен и срамен

Фактор - 17.10.2019

Во ерата на претседателот Доналд Трамп, тешко е да се зборува воопшто за срамно однесување во политиката. Неговото срамно предавство на Курдите во Сирија е најново, но само едно во низата примери толку вообичаени и неверојатни што просечниот ...