TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Кој го блокираше донесувањето на петтиот сет мерки: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ си разменуваат обвинувања по бурниот ...

360 степени - 16.04.2021

Георгиевска: Потребните измени, сепак, ќе бидат усвоени, а блокадите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието уште еднаш ќе бидат поразени; Мицевски: Очигледно тоа е некој договор или, пак, немаат пари, па манипулираат со граѓаните и стопанството Владејачкиот ...

Мицевски: Власта одбива да се донесе петтиот пакет на мерки за помош на граѓаните и стопанството

ТВ21

Тензична атмосфера во Собранието пред седницата за петтиот пакет: ВМРО-ДПМНЕ чека пред врата, а Џафери брои пратеници

360 степени

Собранието како Битпазар – пратеници се бркаат и се надвикуваат, додека работниците ги чекаат мерките

Независен

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ му прават влези-излези на Џафери

Сакам да кажам

Тензиите во Собранието продолжуваат: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата, се вратија, па повторно заминаа

ТВ21

Инцидент во Собрание, пратеници се бркаа за микрофонот, Џафери повика обезбедување (Видео)

МКД

Слободен Печат ТВ21 ТВ21 Курир Н.Македонија ТВ21 +инфо еМагазин

Антикризните мерки сега заглавија меѓу процедурата и кворумот

360 степени - 16.04.2021

Џафери не успеја да ги одоброволи пратениците од опозицијата да направат кворум за да може да се гласа и за законите од 32.седница, а потоа да продолжи 36. седница, на чиј дневен ред е пакетот мерки.

Плаќаме патни трошоци за 100 пратеници, а на седница има 50, се изнервира Џафери

Сакам да кажам

Џафери не го прифати предлогот на опозицијата да се гласа за економските мерки, најави карантин за Собранието

MakPress

Додека сум јас претседател не можете да помислите и да сонувате на контрола над Собранието, порача Џафери

ТВ21

Пратениците не го изгласаа економскиот пакет, Џафери бара карантин за Собранието

Фокус

ВИДЕО: Џафери бара карантин за Собранието

ТВ21

Стојаноска: Власта нема пари во буџетот затоа не дозволува носење на антикризни закони

Курир

Н.Македонија Антропол Expres Алсат-М Expres Канал5 Press24 Expres

Опозицијата го изнервира Џафери: Не водам овде кладилница, туку државна институција

Фокус - 15.04.2021

Продолжението на работата на Собранието донесе нови тензии и препукувања. Откако спикерот Талат Џафери работата на Собранието ја продолжи со 32-та седница, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата со што се растури кворумот.

ВИДЕО: „Што мислите вие јас слама јадам, не водам кладилница, туку државна институција“, рече Џафери

ТВ21

Тензично е во Собранието, Џафери збесна: Не јадам слама, не работам во кладилница!

+инфо

Мицевски до пратениците од власта: Дајте да го изгласаме петтиот сет мерки за граѓаните иако е недоволен

Курир

Џафери до опозициските пратеници: Ова не е обложувалница, а цел ден ми тупите со медиумите

Локално

Џафери: Не јадам слама, не работам во кладилница!

Фактор

Џафери во жестока расправа: Не јадам слама, не сум фејсбук политичар

Канал5

Press24 Слободен Печат Слободен Печат Точка Lider Р.С.Европа Независен МКД

Собранието продолжува со нова седница по 19 часот

Канал5 - 15.04.2021

Собранието доццна попладнево го заврши општиот претрес по Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси 2021-2025, што е 21 точка од 32 седница. Во салата беа присутни 65 пратеници, по што претседателот на Парламентот ...

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница

Слободен Печат

Напнато во Собрание, пратениците расправаа за Националната стратегија за спречување на корупција

Република

Собранието ја заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција

24Инфо

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница

Опсервер

Собранието вечерва продолжува со нова седница

Фокус

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница

Сител

Независен Либертас iPortal Вечер Прес CivilMedia MakPress