TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмоќниот лек на светот: Паста од мед и лук

Скопје инфо - 03.12.2019

Кога ќе ги измешате двете најздрави состојки на светот, добивате моќен лек. Многу експерти посочуваат дека ваквата комбинација може да обезбеди превенција за различни болести, вклучувајќи го и ракот.

Трае со векови – Најздравата намирница нема рок на траење

Скопје24 - 02.12.2019

Намирница со која дефинитивно не треба да мислите дали е стара е медот. Медот се користи неодредено време и како што сите знаеме многу е здрав за целокупното тело. Ако се чува во затворена тегла трае со векови.

Трае со векови – Најздравата намирница нема рок на траење

Gotvi.mk - 02.12.2019

Намирница со која дефинитивно не треба да мислите дали е стара е медот. Медот се користи неодредено време и како што сите знаеме многу е здрав за целокупното тело. Ако се чува во затворена тегла трае со векови.

Колку лажици мед дневно се доволни за подобро здравје?

Кумановски м. - 02.12.2019

Се препорачува медот да се зема на празен стомак наутро со чаша млака вода. Треба полека да растворите лажичка мед во устата, а неговиот лековит ефект не се губи дури и ако се става во чаша од вашиот омилен чај.

Ризница на здравје: Колку мед треба да се јаде дневно?

Локално - 02.12.2019

Медот е единствен производ од природата кој е во идеален баланс на лековити состојки, здрави јаглехидрати и вредни хемиски соединенија кои не можат фармацевтски да се произвеат. Неговите дејства се антиоксидативни, антивоспалителни, антибактериски и ...

Колку лажици мед дневно е потребно за подобрување на здравјето

Локално - 01.12.2019

Pixabay Препораката е медот да се зема наутро на празен стомак со чаша млака вода. Лажичката мед треба полека да ја топите во устата, а неговото лековито дејство не се губи доколку се стави во шолја од омилениот чај.

Користете мед за да имате сјајна и здрава коса

Слободен Печат - 01.12.2019

Благодетите што може да ги почувствува вашиот организам доколку барем еднаш неделно го третирате со мед се бројни. Освен како храна, многупати досега, во пракса се покажало дека медот може да биде совршен и за одржување на здравјето на кожата и на ...

Коприва и мед – моќна комбинација која лекува мигрена, анемија, црн дроб, несоница …

Panacea.mk - 01.12.2019

За лековитоста на медот е пишувано и зборувано многу, но дали знаете дека во комбинација со копривата се добива многу потентен и моќен лек. К опривата е најдобар прочистувач на крвта и најдобра лековита билка за подобрување на крвта, има позитивно ...

Колкава количина мед во текот на денот ни е потребна

iPortal - 01.12.2019

Препораката е медот да се зема наутро на празен стомак со чаша млака вода. Лажичката мед треба полека да ја топите во устата, а неговото лековито дејство не се губи доколку се стави во шолја од омилениот чај.

Медот е здрав, но не претерувајте! Колку мед треба да јадете дневно за добро здравје?

Вечер Прес - 01.12.2019

Медот е здрава замена за шеќер, но исто така и здрава замена за „здравите“ засладувачи со „нула калории“. Но, иако е природен засладувач, без никаков сомнеж многу здрава намирница, сепак не претерувајте, бидејќи и медот се смета за „дополнителен ...

Како и колку често треба да се консумира мед?

iPortal - 02.12.2019

Медот е единствен производ од природата кој е во идеален баланс на лековити состојки, здрави јаглехидрати и вредни хемиски соединенија кои не можат фармацевтски да се произвеат. Неговите дејства се антиоксидативни, антивоспалителни, антибактериски и ...